Pierwsza destylacja na Aabratku

Porywanie cieczy z kotła, dziwny smak i zapach destylatu oraz wszelkie inne problemy związane z destylacją...

Autor tematu
kapral0
10
Posty: 15
Rejestracja: wtorek, 19 lut 2013, 22:00

Post autor: kapral0 »

Po raz pierwszy zrobiłem "seans spirytusowy" na moim nowym Aabratku (kolumna 1,5m fi60,wypełnienie:zmywaki 130cm+20cm pocięte centymetrowe rurki miedziane, keg30l).
Z ciekawości wlałem nastaw niesklarowany z "Czarownicy".
Grzejąc na taborecie gazowym czekałem ok. 80min. do uzyskania rzekomych 70 stopni na kolumnie(termometr cyfrowy z sondą umieszczoną na szczycie kolumny przy zgięciu), i wtedy zaczął mi lecieć przedgon. Zlałem go około 300ml aż do uzyskania na kolumnie 78 stopni. Zbadałem go i miał około 90% i zapach godzien najlepszego sklepowego spirytusu.
Gdy zacząłem odbierać alkohol właściwy to już po kilku chwilach stwierdziłem, że z zapachem nie jest już tak ciekawie.Temperatura wahał się między 80,5 a 84 stopnia. Badałem stężenie co pół godziny i za każdym razem było coraz słabiej.Na początku 80% a pod koniec już tylko 50%. W sumie uzyskałem około 2,5 litra 65% alkoholu. Pogonu nie spuszczałem bo po 5,5 godzinach temperatura nie wzrastała a już prawie nic nie kapało.
Po odkręceniu kolumny okazało się że mam prawie tyle samo płynu w kegu ile było przed psoceniem.
A teraz pytania :D
1.Znacie jakieś sposoby na stabilizację temperatury grzejąc gazem?

papo
200
Posty: 201
Rejestracja: niedziela, 19 lut 2012, 17:14
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Pierwsza destylacja na Aabratku

Post autor: papo »

A zmniejszyłeś grzanie jak temp. skoczyła w głowicy ?
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Pierwsza destylacja na Aabratku

Post autor: Emiel Regis »

No kolego, w ten sposób to możesz zrobić co najwyżej średniej jakości smakowy destylat.
Nie masz zielonego pojęcia o pracy na kolumnie, traktujesz ją jak zwykłego pot stilla. Dużo jeszcze czytania przed Tobą.
Zacznij od tego postu, da Ci to już niejakie pojęcie;
http://alkohole-domowe.com/forum/post66981.html#p66981, kilka postów dalej jest wpis radiusa, który też poruszył ten temat.
Tutaj z kolei link do sąsiadów, rozpoczęli niedawno bardzo ciekawy temat, dzielą się informacjami na temat tego, jak prowadzą proces rektyfikacji;
http://www.bimber.info/forum/viewtopic.php?t=4622

Zostaw sprzęt na razie w spokoju i poświęć się lekturze.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Pierwsza destylacja na Aabratku

Post autor: pokrec »

Musisz doczytać, Bo wziąłeś w łapy saksofon z wyższej półki a zarzępoliłeś jak na jakiejś trąbce zwiniętej z papieru. Ten sprzęt ma naprawdę potencjał na bezzapachowe 96,5%, trzeba się jednak doszkolić.
Jaki refluks ustawiłeś? Jak długo stabilizowałeś kolumnę przed rozpoczęciem pracy? Zalałeś ją w ogóle przed stabilizacją?
Na szczęście, Twój urobek (razem z przedgonem) świetnie nadaje się do poprawki, nie musisz go wylewać, ale musisz poczytać i nauczyć się grać.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

jarucha25
1
Posty: 1
Rejestracja: wtorek, 20 mar 2012, 19:20
Re: Pierwsza destylacja na Aabratku

Post autor: jarucha25 »

Witam, mam pytanie w sumie bardzo podobne jak w temacie. Zawsze robiłem na kegu 30 l i na grzaniu 3,5kw i nie było problemu. Teraz zmieniłem na 50 l i zmieniłem na taboret gazowy - dobrze grzeje i trzyma temperaturę bardzo stabilnie miałem 77,4 stopnie, ale zauważyłem, że zaciąga pogonami. Może coś poszło nie tak i zalało mi kolumnę i smrodek poszedł? Odebrałem 5 l w sumie w miarę dobrego trunku 96%, ale strasznie dużo pogonów ok 3 l. 90%, ale strasznie śmierdzący jak na ten procent to nie powinno tak zaciągać. Robił może ktoś na taborecie i ma jakieś doświadczenia. Wydajność taboretu 8 kw
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Pierwsza destylacja na Aabratku

Post autor: lesgo58 »

Żródło grzania nie ma tu nic do rzeczy. Co najwyżej moc grzania.
Pytanie jak ustawiasz moc roboczą? Czy dla tej mocy znasz wydajność kolumny?
Jak prowadzisz proces?
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

mariusz19029
100
Posty: 134
Rejestracja: poniedziałek, 28 gru 2015, 22:56
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Pierwsza destylacja na Aabratku

Post autor: mariusz19029 »

Dodatkowo opisz dokładniej swój sprzęt i wypełnienie z jakiego korzystasz.

abyklepało
50
Posty: 76
Rejestracja: środa, 22 mar 2017, 18:19
Krótko o sobie: Dla zabawy
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 5 razy
Re: Pierwsza destylacja na Aabratku

Post autor: abyklepało »

Pędzę. Aabratek z OLM i buforem. Na KEGu 99,2, na 10 półce zaczęła rosnąć powolutku temperatura, po 0,1. Zmniejszam odbiór do już naprawdę małego (<10ml na minutę) ale temperatura dalej rośnie.
To pierwszy pęd, chcę zrobić metodą 2,5.
Co teraz?

lukanio
1
Posty: 1
Rejestracja: czwartek, 19 gru 2013, 18:42
Re: Pierwsza destylacja na Aabratku

Post autor: lukanio »

Witam dużo bardziej doświadczonych kolegów w psoceniu. Po dłuższej przerwie prawie rocznej w psoceniu znaczy w próbie poznania kolumny i czytaniu forum znowu zacząłem stawiać pierwsze kroki na kolumnie aabratek http://www.topolin.pl/Psota/aabratek_gotowy.jpg . Od dołu keg 30 l grzany grzałkami 500w, 1000w i 2000w dalej katalizator miedziany 20 cm nad nim ok 15-20 cm pierwszy termometr , drugi termometr jest pośrodku kolumny a trzeci na szczycie .Wysokość wypełnienia do wziernika to ok 165 cm wypełnienie to zmywaki. Grzałem na początku na maxa odebrałem trochę przedgonu- po zalaniu kolumny zmniejszyłem grzanie na 2000w i odebrałem znowu trochę przedgonu. i mam pytanie co zrobiłem nie tak bo nie udało mi się ustabilizować kolumny a temperatura była taka.
w kegu 95 1 termometr 2 termometr 3 termometr
74,1 / 78 / 72,9
74,2 / 78 / 72,9
74,4 / 78 / 72,9
75,2 / 78 / 72,9
76,1 / 78 / 72,9
76,9 / 78,1 / 72,9
83 / 78,3 / 73
83.8 / 78,3 / 73,1
84.1 / 81,4 / 73,2
84.1 / 82,8 / 73,3
84 / 89 / 73,9
w czasie pomiaru odebrałem 1,5 litra ok 92 % płynu bo nie wiem czy można to nazwać alkoholem :) chociaż w zapachu jest całkiem całkiem. 1 termometr jest nad katalizatorek a 3 na szczycie. termometry mam chyba takie: http://allegro.pl/termometr-panelowy-ta ... ule_id=201 . Pomocy co było nie tak .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy destylacyjne”