Pomoc w doborze sprzętu.

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Autor tematu
metiu
2
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 26 wrz 2017, 19:56
Podziękował: 1 raz

Post autor: metiu »

Witam wszystkich psotników :) Jest to mój pierwszy temat, więc proszę o wyrozumiałość :)
Zamierzam zacząć przygodę z psoceniem, posiadam już 50 litrowy zbiornik grzewczy ze stali nierdzewnej oraz jestem w trakcie budowania chłodnicy do wody o obiegu zamkniętym (chłodnica samochodowa, pompka wody, wentylatory, termometr + sterownik ).
Znalazłem w domu troszkę szklanego sprzętu troszkę dokupiłem i połączyłem w całość.

Deflegmator + 2 x odstojnik + chłodnica.

Obrazek

Co myślicie o takim rozwiązaniu ? Nada się na początek do nauki ? Zapewne nie potrzeba aż tyle tego szkła, ale spróbować zawsze można :)
Dodam, że chciałbym w przyszłości zacząć robić owocówki i być może whiskey.
koncentraty wina
Awatar użytkownika

spawacz
250
Posty: 299
Rejestracja: sobota, 25 paź 2014, 19:02
Ulubiony Alkohol: coś co sam wyprodukuję
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: północna zachodnia Polska
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 68 razy
Re: Pomoc w doborze sprzętu.

Post autor: spawacz »

Witaj. Tego szkła faktycznie za dużo. Odstojnikom mówimy stanowcze NIE. Deflegmator jak masz możliwość wypełnij miedzią. SP z cu będą dobrym rozwiązaniem. Obieg wody chłodzącej przy takiej chłodnicy i pojemności zbiornika może nie wydolić. Lepszym wg mnie rozwiązaniem było by podłączenie chłodnicy szklanej pod kran. Zakładając że będziesz destylował 45 l nastawu lub zacieru przy takiej średnicy deflegmatora będzie trwało to w nie skończoność. Jeżeli masz możliwość by na zbiorniku stanął deflegmator o średnicy około 40 mm i wysokości 300 mm zrób to, zyskasz na wydajności. Dobrze ustawiony przepływ wody w chłodnicy wygeneruje ci + - 250l gorącej wody za około 1/4 ceny 1m3 wody zimnej. Pozdrawiam.
.....tymczasem w blaszaku :?

Autor tematu
metiu
2
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 26 wrz 2017, 19:56
Podziękował: 1 raz
Re: Pomoc w doborze sprzętu.

Post autor: metiu »

Dzięki za odpowiedź. Jeśli dobrze rozumiem to odstojniki wyrzucam, deflegmator z miedzią daję nowy montując go na zbiornik. Do tego woda prosto z kranu regulowana zaworkiem. Tu rodzi się pytanie, czy bawić się dalej w szklany sprzęt czy może zainwestować od razu w kolumnę z nierdzewki ?

rosjan
300
Posty: 338
Rejestracja: czwartek, 18 maja 2017, 11:19
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wina i własny wyrób
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Południe Paryża
Podziękował: 109 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Pomoc w doborze sprzętu.

Post autor: rosjan »

Jak weźmiesz kolumnę, nie będziesz żałować. Potem pomyśl o wypełnieniu, w zależności od tego, co chcesz uzyskać. Ewentualnie bufor , itd. Chodzi o to, by zakupionym sprzętem nie blokować sobie jego rozwoju.
Powodzenia
Pozdrawiam
Jachu
Awatar użytkownika

spawacz
250
Posty: 299
Rejestracja: sobota, 25 paź 2014, 19:02
Ulubiony Alkohol: coś co sam wyprodukuję
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: północna zachodnia Polska
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 68 razy
Re: Pomoc w doborze sprzętu.

Post autor: spawacz »

Wszystko zależy od tego co chcesz robić i ile masz wolnych środków do zainwestowania w swoje nowe hobby. Jaki masz zbiornik i czym zamierzasz go ogrzewać, czy to keg kana a może co innego. Kolumna no cóż...możesz tak naprawdę robić wszystko jeśli przemyślisz budowę lub zakup. Jeżeli to twój debiut to czy nie warto by było zbudować sobie zwykłego PS - a i bawić się w destylaty różnorakie... Twoja wola ale do PS - a masz już zbiornik i chłodnicę brakuje ci katalizatora,termometru w zbiorniku i już możesz działać hobbystycznie.
.....tymczasem w blaszaku :?

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Pomoc w doborze sprzętu.

Post autor: Szlumf »

spawacz pisze:............Odstojnikom mówimy stanowcze NIE....................
.
A dlaczego NIE? Te ze zdjęcia wydają się być całkiem w porządku.
@ metiu.
Przy kotle 50l zastąpiłbym szklany deflegmator jednak rurą stalową wypełnioną zmywakami. Na dole ze 2 miedziane, wyżej stalowe z Lidla. Im dłuższa tym lepiej i od razu o docelowej średnicy pasującej do kotła 50l t.j. 60 lub 63mm. Przejściówki do kotła i szkieł łatwo zrobisz z silikonowej formy do lodowych kieliszków lub mufinek i węży silikonowych.

Autor tematu
metiu
2
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 26 wrz 2017, 19:56
Podziękował: 1 raz
Re: Pomoc w doborze sprzętu.

Post autor: metiu »

Posiadam taki o to kociołek :

Obrazek

@Szlumf, mógłbyś pokazać jakiś schemat połączenia takiego zestawu czyli rura ze stali nierdzewnej do reszty szkła ? Nie wiem za bardzo jak ma w środku wyglądać ta rura.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”