Wino nie startuje

Fermentacja, otrzymywanie moszczu, filtracja, butelkowanie, przechowywanie, choroby i wady wina, pasteryzacja, szczepienie drożdżami, itp...

Autor tematu
kkrrystian
10
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek, 25 wrz 2017, 00:52
Podziękował: 2 razy

Post autor: kkrrystian »

Drodzy Koledzy, mam taki problemik, robię pierwsze swoje wino z Winogrona, wypłukałem dymion 25l pirosiarczynem z ok 17kg owoców wyszło mi ok 15l miazgi która miała 15 BLG, dodałem do tego syrop cukrowy z 2l wody i 2kg cukru i BLG wynosiło 24. Zsiarkowałem ten moszcz niecałymi 3g pirosiarczynu tak jak pisało na opakowaniu i po około 3 godzinach dodałem drożdże Enovini Baya które rozrobiłem w wodzie, lecz one mi nie wyrosły jak domowe do ciasta tylko zrobiła się lekka pianka ok 1cm. Wlałem to do baniaka i dosypałem pożywkę, wymieszałem wszystko :) i zakorkowałem z rurką. I tu pojawia się problem. Minęły już prawie 36 godzin odkąd zakorkowałem i w rurce praktycznie nic nie bulka. Nawet jak pomieszam dymionem to podczas mieszania coś bulknie i koniec. Wyciągnąłem korek i zmierzyłem jeszcze raz BLG i wyszło ok23. Powiedzcie mi co robić, dolać nowe drożdże? Bo nie chce zepsuć owoców :( Dymion jest w łazience bo tam mam najcieplej:) Proszę o Pomoc :) i Dziękuję :)
koncentraty wina

mardok
250
Posty: 255
Rejestracja: środa, 24 cze 2015, 23:53
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowanie: 36 razy
Re: Wino nie startuje

Post autor: mardok »

Jaka była temperatura wody, w której rozrabiałeś drożdże? Czy temp. rozrobionych drożdży różniła się od temp. nastawu ? A może drożdże były nieodpowiednio przechowywane? Na moje zrób restart.
Organizm całkowicie pozbywa się alkoholu po 21 dniach, czyli nigdy...

Autor tematu
kkrrystian
10
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek, 25 wrz 2017, 00:52
Podziękował: 2 razy
Re: Wino nie startuje

Post autor: kkrrystian »

Kurcze możliwe ze byla woda troszke za chlodna do drożdży, juz mam kupione nowe, a pożywkę rownież dodać? I jak wyglada ten restart?
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Wino nie startuje

Post autor: Zygmunt »

Temperatura nie jest problemem. Dałeś za dużo pirosiarczynu do stabilizacji miazgi, do 17l nastawu dałeś prawie dwukrotnie więcej piro, niż potrzeba. Jak na taką ilość dodałeś też drożdże za szybko, piro nie zdążył się ultenić.

W oddzielnej butelce uwodnij nowe drożdże, potem pomieszaj je z odrobiną soku i jak zacznie się pienić, dodaj do napowietrzonego uprzednio nastawu. Czyli przelej go np. wężykiem lejąc z wysokości ze dwa razy. Użyte naczynia i przyrządy uprzednio przemyj np. etanolem 60%.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
kkrrystian
10
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek, 25 wrz 2017, 00:52
Podziękował: 2 razy
Re: Wino nie startuje

Post autor: kkrrystian »

Kurcze no na opakowaniu piro pisało było napisane 1g na 5l. Ale kurcze nowe drożdże zrobiłem ale wlałem tak samo jak poprzednio tylko wymieszalem ten moszcz. A pierwsze drożdże wlałem po 3 godzinach od wsypania piro.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wytwarzanie Wina”