Pytanie w sprawie działania uniwersalnej kolumny w dwóch wysokościach

Budowa kolumn rektyfikujących.

Autor tematu
symul
10
Posty: 13
Rejestracja: czwartek, 15 mar 2012, 19:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Bimbeł
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Pogórze Dynowskie

Post autor: symul »

Witam. Mam takie pytanie. Przesiadam się z pot stila na kolumnę typu aabratek.
Mam już zbiornik z 2x30l kega i do tego kolumnę wykręcaną z kega oraz rozkręcaną w dwóch miejscach, głowica aabratek w trakcie budowy.
Zbiornik ma wysokość 63 cm, odcinek od fitingu do łączniika 10 cm, dalej 30 cm i 110 cm. Więc całość wychodzi 213 cm bez głowicy, gdy dojdzie głowica to jakieś 233 cm. Chciałem zrobić tak że gdy wyrzucę ten odcinek 30 cm to będę się mógł zmieścić w piwnicy w 198 cm, a gdy założę ten odcinek do w garażu w 235 cm. Myślałem z odcinka 30 cm zrobić filtr katalityczny ze sprężynkami pryzmatycznymi (wypełnić 20 cm), a ten odcinek 110 cm skrócić o kilka cm ( żeby wrazie czego po wyrzuceniu tego filtra mieściło mi się w piwnicy) i wypełnić go zmywakami nierdzewnymi lub sprężynkami KO. Każdy dąży do jak najlepszej jakości destylatu, więc moje pytanie brzmi czy ta wysokość kolumny będzie dobra aby odbierać dość dobrą jakość trunku? Kolumna będzie miała wysokość ok. 145 cm. czyli fiting- łącznik 10 cm, łącznik - łącznik 30 cm (20 cm wypełnienia), łącznik - przyszły aabratek 105 cm ( ok. 100 cm wypełnienia).
Poniżej wrzucam zdjęcie mojej aktualnej aparatury na której jak na ten jakościowo sprzęt wydaje mi się że kręciłem dość dobre rzeczy, a jeszcze niżej tą teraźniejszą którą robię.
Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony środa, 30 sie 2017, 22:34 przez symul, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Pytanie w sprawie działania uniwersalnej kolumny w dwóch wysokościach

Post autor: robert4you »

nie ma fotek
************************************************************************

Autor tematu
symul
10
Posty: 13
Rejestracja: czwartek, 15 mar 2012, 19:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Bimbeł
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Pogórze Dynowskie
Re: Pytanie w sprawie działania uniwersalnej kolumny w dwóch wysokościach

Post autor: symul »

Już poprawiam bo wystąpiły jakieś problemy, ale przed każdym dodaniem jest wymagane sprawdzanie przez administratora dodawanych przeze mnie treści. Długo to tak będzie? Jest jakiś limit postów czy coś?

gadaka
350
Posty: 351
Rejestracja: sobota, 8 wrz 2012, 23:21
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 22 razy
Re: Pytanie w sprawie działania uniwersalnej kolumny w dwóch wysokościach

Post autor: gadaka »

Po 30 postach będziesz mógł pisać na forum bez konieczności akceptacji
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Pytanie w sprawie działania uniwersalnej kolumny w dwóch wysokościach

Post autor: lesgo58 »

symul pisze:Witam. Mam takie pytanie. Przesiadam się z pot stila na kolumnę typu aabratek....
...Każdy dąży do jak najlepszej jakości destylatu, więc moje pytanie brzmi czy ta wysokość kolumny będzie dobra aby odbierać dość dobrą jakość trunku?...
Bardzo dobrze robisz. Projekt kolumny jak na początek - spoko. Z wyników pędzenia na takim sprzęcie będziesz bardziej jak zadowolony.
Zdawaj relację z postępów, a koledzy na pewno będą Ciebie naprowadzać na detale, które musisz uwzględnić.
Pierwsze co widzę, to nie opisałeś gdzie zamierzasz umieścić pomiary temperatur?
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
symul
10
Posty: 13
Rejestracja: czwartek, 15 mar 2012, 19:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Bimbeł
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Pogórze Dynowskie
Re: Pytanie w sprawie działania uniwersalnej kolumny w dwóch wysokościach

Post autor: symul »

Pierwszy termometr będzie w głowicy, a drugi zapewne w kegu aby można było zaplanować sobie kiedy mniej więcej zacznie się cały proces destylacji. Odnośnie umiejscowienia termometru w głowicy nie wiele wiem. Nie wiem jak obliczać tą ilość półek teoretycznych. Czytałem już dość dużo, ale im więcej czytam tym mniej wiem. A jak wygląda sprawa z wypełnieniem kolumny? Napewno dam 0,5l sprężynek do tego odcinka 30 cm, a do tego 100 cm chyba raczej zostanę przy zmywakach. Myślicie że to słuszna decyzja, czy lepiej wywalać więcej kasy na te sprężynki KO?
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Pytanie w sprawie działania uniwersalnej kolumny w dwóch wysokościach

Post autor: lesgo58 »

Tutaj masz bardzo dobrze zrobioną kolumnę, której wzór można użyć do samodzielnego wykonania.
http://alkohole-domowe.com/forum/post92095.html#p92095
http://alkohole-domowe.com/forum/post94422.html#p94422
To i owo można jeszcze poprawić, ale jako podstawa jest OK.
Obejrzyj, poczytaj cały wątek a wiele rzeczy Ci się rozjaśni.
Jeśli chodzi o termometr w głowicy to daje się w podstawie głowicy.
Co do wypełnienia to na początek spokojnie możesz dać zmywaki. Odpowiednio je układając dadzą wiele zadowolenia.
Ilością półek się nie przejmuj, bo będziesz miał ich tyle na ile poprawnie i efektywnie będziesz prowadził proces. Półki teoretyczne są dlatego teoretyczne, że nie są pozycją stałą w kolumnie. Ich wielkość i ilość zależy od tak wielu zmiennych danych że na początek możesz o nich nie myśleć.
Tutaj poczytaj sobie o obnizonym odbiorze: http://alkohole-domowe.com/forum/post78355.html#p78355
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
symul
10
Posty: 13
Rejestracja: czwartek, 15 mar 2012, 19:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Bimbeł
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Pogórze Dynowskie
Re: Pytanie w sprawie działania uniwersalnej kolumny w dwóch wysokościach

Post autor: symul »

Narazie dam sobie spokój chyba z tym obniżonym odbiorem. W przyszłości rozbuduje sprzęt napewno m.in. o wziernik. Wytłumaczcie mi co to jest ten pierścień centrujący? To jest coś związanego z podparciem sprężynek?
Czy zmywaki jak i sprężynki trzeba wyciągać po każdym psoceniu? Ze zmywakami może być ten problem, że nigdy nie da rady tak samo ich ułożyć i ubić wiec za każdym razem parametry destylatu mogą się różnić. Przemyśle sprawę, ale myślę że 2l sprężynek KO wystarczy na ten odcinek 100 cm.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny destylacyjne”