Technologia rektyfikacji - wstępne oczyszczanie chemiczne


Autor tematu
łapacz_kropel
2
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 17 sty 2011, 00:31
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: podkarpacie
Otrzymał podziękowanie: 4 razy

Post autor: łapacz_kropel »

Witam szanowne grono. Przeszukując odmęty forum natknąłem się na kilka wątków traktujących o chemicznym oczyszczaniu "spirytusu surowego". Koledzy wymieniają się w nich doświadczeniami i stosowanymi proporcjami związków chemicznych. I w związku z tym chcę się podzielić literaturą jaką dysponuję. Przedstawiam poniżej skany książki "technologia gorzelnictwa tom II" aby wszystko co robimy w naszym hobby było poparte wiedzą fachową. Pozdrawiam

PS. Niska jakość jest związana z ograniczeniem rozmiaru plików. Zainteresowani lepszą jakością proszeni są o kontakt.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
promocja

Dariuz1
1
Posty: 1
Rejestracja: niedziela, 26 lut 2017, 18:17
Podziękował: 1 raz
Re: Technologia rektyfikacji - wstępne oczyszczanie chemiczne

Post autor: Dariuz1 »

Witam,
Dzięki za tak szerokie otwarcie mi oczu na ten niezwykle ciekawy temat.
Mam do pana fachowe pytanie, jak domowym sposobem ściśle wyliczyć ilość potrzebnych chemikaliów do oczyszczenia oryginalnej 90-ej surówki?
Pozdrawiam

Silicon51
1
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek, 21 sie 2017, 02:02
Re: Technologia rektyfikacji - wstępne oczyszczanie chemiczne

Post autor: Silicon51 »

Jeśli chodzi o dodawanie NaOH - wziąć póbkę 100 ml destylatu i dodawać 1% roztwór mierząc cały czas pH i mieszając. przy pierwszej gwałtownej zmianie przerwać dodawanie i sprawdzić ile dodano - nastepnie przeliczyć na objetosc destylatu. Najlepiej poczytaj jakieś skrypty do chemii analitycznej

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Technologia rektyfikacji - wstępne oczyszczanie chemiczne

Post autor: rastro »

Jak już to trzeba dodać jakiś wskaźnik do próbki, chyba najlepsza będzie fenoloftaleina trochę gorszy oranż metylowy (chodzi o histerezę przy tzw. słabych kwasach i mocnych zasadach). Chociaż amatorsko bez dokładnej biurety to pewnie bez większego znaczenia.

Fenoloftaleina ma tą zaletę że w środowisku kwaśnym jest bezbarwna po zmianie środowiska na zasadowe zmienia kolor na malinowy więc nawet przy braku wprawy łatwo się zorientować że to już.
Tak gdzieś od 1:30 fajnie widać jak to działa, obawiam się badanie pH paskami może być tylko namiastką.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Drupi
800
Posty: 830
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:36
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 73 razy
Otrzymał podziękowanie: 94 razy
Re: Technologia rektyfikacji - wstępne oczyszczanie chemiczne

Post autor: Drupi »

W państwowych gorzelniach dodają taki nadmanganjan potasu, i sodę kaustyczną, ja jakoś nie wierze, że to nie jest szkodliwe, trujące, rakotwórcze. Łatwo popełnić błąd. W domowych kolumnach z wypełnieniem można się bez tego obyć, a nawet bez problemu zrobić lepszy produkt niż z chemią. :womit: A Polmosy są do tego zmuszone bo robią ogromne ilości, i jak sądzę badają każdy basen spirytusu. Jak pamiętam wódkę Bałtycką to dla mnie była tak ochydna, że nie wierze że była badana. A i teraz są takie które trudno przełknąć.
I like noble drinks.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Technologia rektyfikacji - wstępne oczyszczanie chemiczne

Post autor: Zygmunt »

A jakie masz obecnie państwowe gorzelnie i skąd te informacje czego dodają?
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Drupi
800
Posty: 830
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:36
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 73 razy
Otrzymał podziękowanie: 94 razy
Re: Technologia rektyfikacji - wstępne oczyszczanie chemiczne

Post autor: Drupi »

Jest tutaj: w podtytule " Technologja rektyfikacji spirytusu" http://moonshine-still.republika.pl/przemyslowo3.html.
Ps. Ten tekst jest jak przewiniemy myszką do góry mniej więcej na środek strony, piszę bo materjał jest obszerny 3 stronicowy.
Ostatnio zmieniony wtorek, 22 sie 2017, 11:30 przez Drupi, łącznie zmieniany 2 razy.
I like noble drinks.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Technologia rektyfikacji - wstępne oczyszczanie chemiczne

Post autor: Zygmunt »

I myślisz, że przez 37 lat nic się nie zmieniło? To świetny podręcznik, ale nijak się ma do obecnej technologii.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemiczne poprawianie destylatów między operacjami”