Praca kolumny 60,3 anomalia przy 100st C

Metody destylacji i teoria niezbędna do pędzenia bimbru w sposób profesjonalny...

Autor tematu
zedii
5
Posty: 9
Rejestracja: piątek, 25 lip 2014, 10:27
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Post autor: zedii »

Przedstawiam moją kolumnę i jej pracę do oceny. Nie chcę zaśmiecać dalej kompendium wiedzy kolegi lesgo58
Jestem po 3 odpędach i moje uwagi co do pracy kolumny przedstawiam niżej najpierw opis kolumny
Zbiornik 47l
Wysokość h=30cm
średnica d=45cm
od dołu spust mufa 3/4"
na grzałki mufa 5/4" Moc 1000W/1500W/2000W=4500W
otwór wlewowy mufa 1" z korkiem z portem termometru
Katalizator h=30cm fi60,3
Wypełnienie zmywak Miedz/sprężynki miedz 0,5l/zmywak miedz
Kolumna h=110cm fi60,3
Wypełnienie zmywak KO/sprężynki KO 2l./ 4 zmywaki KO(zostały więc dopełniłem kolumnę ale w przyszłości przy czyszczeniu wypełnienia dołożę sprężynki jeszcze 0,5l)
Głowica fi 60,3
ze zdejmowanym dekielkiem z chłodnicą
kąt 15st
pojemność jeziorka do przelewu 60ml
chłodnica rura karbowana 12mm KO 3m.b
Do tego szklana chłodnica Alihna na odbiór urobku.
Porty termometrów
1. Kocioł
2. zaraz za katalizatorem około 32cm nad kotłem
3. 2/3 kolumny 110cm od kotła
4 głowica
5 wylot wody
Do tego regulator Mocy grzałek z licznikiem mocy, napięcia, prądu, kWh
Wyposażenie termometrów i tu muszę koniecznie to zmienić miałem dwa szpilkowe dwa dokupiłem i tu są różnice pomiaru.
Przed pierwszym pędzeniem wygotowanie wypełnienia 3 razy z kwaskiem i perhydrolem.
Wygotowanie kolumny z kwaskiem i perhydrolem jeden raz potem wraz z wypełnieniem no i wypłukanie całości od góry przez chłodnicę.

I pędzenie
Wsad cukrówka 40L
Grzanie kotła 40min 4,5kW
potem doświadczalnie zmniejszanie mocy aby określić moc roboczą wyszło iż zalanie ustępuje na 60% mocy MAX 4,5kw =2700W licząc przy max wydajności grzałki i przy 250V według producenta. U mnie na wskaźniku mocy napięcie 174V moc 3260W. I tu się waha z racji iż jestem na końcu linii o jakieś +/-80W
Spuszczenie jeziorka około 120ml
stabilizacja przez 90min z odbiorem przedgonów 8ml/min moje pierwsze doświadczenie z kolumną i dobór mocy do kolumny do pełnej stabilizacji zabrał mi 2h. Odebrałem dla pewności 400ml podpałki do grila, i 0,4l już chyba serca ale dla pewności zostawiłem na dolanie do pogonów na następne pędzenie lub dolanie co cukrówki.
Temp
Kocioł 88C
T1 to ten na dole 77,4C
T2 głowica 74,7C
Woda wydatek 80l/h temp 45C i tu mam problem nie mogę ustawić mniejszej wydajności. Na następny odpęd zawór regul ciśnienia i zaworek rotometr o niskim przelocie wody.
Odbiur serca na 60% 15ml/min przez 3h potem wzrost temp T1 77,6C zmniejszenie odbioru do 10ml/min zaś ma T2 cały proces temperatura stała 74,7C
Koniec odbioru z wynikiem 3l serca
Dalej pogony zaworek otwarty na full i szybki wzrosty temp na dole kolumny głowica nieznacznie się podniosła 75.1C tak przez 1,5h odbiór pogonów 3l. wlane do następnego cukrowego doświadczenia.
II pędzenie
Wsad cukrówka 20L wraz z podonami I pedzenia
Grzanie kotła 25min 4,5kW
Wzrost temperatur : stabilizacja zmniejszenie mocy do 75%
Kocioł 90,4C
T1 85,1C
T2 72,6C
Po 60minutach ustabilizowanie kolumny T1 76,7C T2 74,8C kocioł 89,1
Spuszczenie jeziorka odbiór podpałki grillowej 400ml.
Stabilny odbiór serca z prędkością 15ml/min
Odebrano 2l serca po skoku temp o 0,3C odbiór pogonów .
I tu moje zdziwienie i pytanie czy to normalne i realne dodam że cukrówkę wzmocniłem pogonami 80% z poprzedniej psoty, ale czy to miało wpływ na zachowanie mojej kolumny???
Opisuję zdziwienie po skończeniu odbioru serca na kotle 96C odkręcenie zaworka na full temp T1 wzrosła o 5C zaś głowica była dalej stabilna na 74,7C kocioł już dochodził do 100C temperatura na 2/3 kolumny skoczyła raptem o 0,2C (nie podaje jej w opisie ponieważ mam tam termometr szpilkowy i pokazuje on z 1,2C różnicą w górę jak dwa które mam takie same.). No i ku zdziwieniu kocioł 101,2C i kolumna dalej stabilna T1 80,2C T2 74,7C mierzę odbiór 17ml/min >95% zapach jak serce i szok spadek temperatury na T1 do 78,9C głowica dalej stabilna 74,7C (myślę różnica ciśnienia na wodzie ale nie wydatek taki sam przecież o godz .0.00 nikt nie przestał brać wody) odebrane już 1l chyba jeszcze serca, myślę stabilizujemy po 30min stabilizacji T1 77,6C głowica trzyma 74,7C kocioł już 101,3C myślę przełożę termometry dla porównania z dołu kolumny. Po ustabilizowaniu temp na kotle 100C zaś ten co poszedł z kotła na 30cm wynik 77,4C więc różnica 0,2C. powrót do pierwotnego miejsca termometrów. I odbieram dalej aż tu nagle łup skok na doleT1 do 96C i idzie w górę odstawiłem menzurkę i poleciał śmierdzący mętny pogon 0,5l i wyłączyłem sprzęt o,5l smrodu wylałem. W anomaliach wokół 100C na kotle odebrałem 2l tego samego co serce >95% i nie różniącego się smakiem i zapachem. Rozrobię jedno i drugie jutro i porównam czy jest różnica.
Moje pytania co do kwestii zalewania kolumny i samej konstrukcji:
1. Czy zalewanie następuje przy trzęsącej się kolumnie i ile taki stan należy utrzymać przy stabilizacji aby te opary przedgonowe odebrać wszystkie?
2. Czy pojemność jeziorka mam właściwą i rurkę przelewową 8mm?
3. Czy nie będzie korzystniej zmniejszyć jeszcze mocy o jakieś 5%
4. Przez jaki czas u was odbieracie serce na 60,3 przy odbiorze 15ml/min
5. Ile macie pogonów z 40l wsadu i jaki %
6. Czy z racji większej powierzchni parowania niż kegi można zwiększyć odbiór właściwy (moja uwago co do mojego zaworka max odbiór 20ml/min czy warto zmienić na inny)
7. Pytania co do budowy dodam potem jak odpędzę 10l 95% wywaru metodą 2,5 i rozkręcę kolumnę.
Przy następnym psoceniu (a już nastawione 160L przy okazji ciepłej wody na wyjściu) do zmiany:
1. Ocieplenie aparatury
2. Zmiana termometrów (co myślicie o takim jak na alle Termometr panelowy 8 kanałowy LCD DS18B20 czujnik)
3. Wspawanie mufki ½ do płukania na górze kolumny (uciążliwe wyjmowanie chłodnicy oraz czy u posiadaczy takiej wyjmowanej chłodnicy przy zalewaniu kapie z delielka???)
4. Zmiana zaworu spustowego na 1” z ½ ‘
5. Dołożenie sprężynek KO zamiast 4 zmywaków
6. Usprawnienie dojścia wody z reduktorem ciśnienia i zaw prec. Oraz zamontowanie na stałe pomiaru temp na wyjściu.
Proszę o uwagi i wytłumaczenie anomalii przy 100C
Awatar użytkownika

mariusz19029
100
Posty: 134
Rejestracja: poniedziałek, 28 gru 2015, 22:56
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Praca kolumny 60,3 anomalia przy 100st C

Post autor: mariusz19029 »

1. Podczas zalewania kolumna może się minimalnie trząść. Jednak z racji, że nie masz wziernika ja na Twoim miejscu odpuscilbym zalewanie przynajmniej do momentu jak poznasz lepiej swoją kolumnę lub nabędziesz wziernik.
2. Pojemność jeziorka jest w porządku.
3. Jeżeli występuje jakieś zalewanie lub je podejrzewasz to zmniejsz moc nawet o 10%.
4. Mam inną średnicę więc może ktoś inny się wypowie.
5. Tu bardzo dużo zależy od sposobu odbioru i czasu jaki się na to poświęci, ale raczej więcej niż 0,5 l około 95% nie powinieneś mieć.
To co pisałeś o 3 l pogonów to jakiś kosmos, więcej niż 0,7 to już bardzo dużo, a 3 l to nawet nie potrafię sobie wyobrazić.
6. Jeżeli Twoim zaworkiem nie można odebrać więcej niż 20 ml na minutę to faktycznie go zmień.
7.

Autor tematu
zedii
5
Posty: 9
Rejestracja: piątek, 25 lip 2014, 10:27
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Praca kolumny 60,3 anomalia przy 100st C

Post autor: zedii »

Przed w/w dwoma odpędami robiłem jeszcze odpęd zerowy aby zneutralizować posmaki metaliczne z aparatury i wypełnienia. Tak na szybko z max odbiorem zaworka prec. Lecz z utrzymaniem stałej temp i tak miałem z tego odpędu 3.5l szybkiego serca i 5l pogonów po skoku temperatury. Całość do 100C trwała łącznie z grzaniem 5h
W sumie wydajność kolumny po przerobieniu 30kg cukru w 100l na drożdżach alcoteka 21% wyliczona na 0,5l z 1kg cukru więc chyba OK???
Teraz pytanie czy dodać te 3,5l tego szybkiego serca do serca odpędu I i II na 2,5 raza??? Smakowo się nie różni od reszty moc też >95%
Ta ilość pogonów myślę że z racji moich pierwszych doświadczeń na aabratku – skok temp regulacja na zaworku odbioru i dalej rośnie więc otworzyłem na maxa i goniłem pogony. A że wyszło 3l to z racji ciągłego pomiaru stężenia ciągle 95%. Trzecim razem już racja odebrałem 0,5 l pogonów nawet niecałe bo około 400ml już zaczęło się robić mętne i śmierdzące. Ale to w odpędzie tych anomalii przy 100C .
Podpowiedzcie czy na 2,5 mogę śmiało wlać te wszystkie urobki czy może warto dla czystości odpęd ponowny wszystkiego i dopiero na 2,5 bo tak naprawdę nie jestem pewien w dwóch pierwszych odpędach pogonów przedgonów raczej odebrałem sporo bo z 3 pędzeń uzbierała się 3l faktycznie podpałki do grilla .
Są to na razie moje 3 doświadczenia na aabratku i z każdym kolejnym nabieram nowych spostrzeżeń i uwag co do kolumny. Cały sprzęt spawał mi gość który zrobił już z 20 aabratków i nie było jakiś niedoróbek.
Jedyna uwaga konstrukcji jeziorka czy jest to prawidłowe w załączniku przedstawiam jak jest u mnie czy tamka nie powinna być pionowo????
Przydała by się taka odpowiedz na mój post dla takich początkujących na Aabratk w podpunktach i jakiś czasowych odstępach jak to robią doświadczeni Laboranci
1. Start 0.00 grzanie 4,5kW wsad 40L cukrówka zaworek zamknięty
2. 0.55 grzanie kolumny wzrost temp. 10 półka aż do głowicy (temperatury istotne choć mniej ważne z racji różnych termometrów u naszych laborantów) dalej zaworek zamknięty o ile zmniejszenie mocy
3. 1,10 Spuszczenie jeziorka
4. Stabilizacja ile czasu przy jakiej kolumnie jaka moc
5. Odbiór przedgonów jaki przepływ ile z 40L
6. Co dalej czy stabilizacja czy już odbiór serca
7. Jaka moc robocza przy jakich kolumnach ile 0dbioru serca ml/min
8. Temp wylotu wody przepływ wody l/min
9. Ile serca w 40L jaka wydajność kg cukru/l 95%
10. Jaka temp kotła 10-tej półki przy starcie odbioru pogonów
11. 10.00 End
12. Urobek 5l – 95%, 500ml przedgon, 500ml pogon.
Przydała by się taka wiedza w punktach czasowych dla nas początkujących AAbratkowiczów.
Załączniki mojej tamki:
Screenshot_20170627-123357.png
DSC_3423.jpg
DSC_3406.jpg
DSC_3405.jpg
DSC_3403.jpg
DSC_3402.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Hubertuse
20
Posty: 22
Rejestracja: wtorek, 11 kwie 2017, 10:25
Podziękował: 1 raz
Re: Praca kolumny 60,3 anomalia przy 100st C

Post autor: Hubertuse »

Nie wiem czy tylko mnie dziwi ilość odebranych u Ciebie pogonów 5L a serca 3L ? Mam podobny sprzęt i odbieram z prędkością 20-25ml/min i z wsadu 40L cukrówki około 13% z 12kg cukru na drożdżach alcotek vodka star mam pewne 5L serca. Co do pogonów i skoków temp. Czy zmniejszasz szybkość odbioru przy skoku temp? Co do temp. w kotle sprawdź czy termometr wchodzi głęboko w wsad czy tylko kawałek od góry. Jeśli kawałek jego odczyty też nie są do końca miarodajne.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

dibi
100
Posty: 102
Rejestracja: środa, 17 sie 2016, 18:32
Krótko o sobie: Zawsze w ruchu
Ulubiony Alkohol: Koniak
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Ślōnsk
Podziękował: 36 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Praca kolumny 60,3 anomalia przy 100st C

Post autor: dibi »

zedii pisze:(...)
Wzrost temperatur : stabilizacja zmniejszenie mocy do 75%
Kocioł 90,4C
T1 85,1C
T2 72,6C
Po 60minutach ustabilizowanie kolumny T1 76,7C T2 74,8C kocioł 89,1
Spuszczenie jeziorka odbiór podpałki grillowej 400ml.
Stabilny odbiór serca z prędkością 15ml/min
Odebrano 2l serca po skoku temp o 0,3C odbiór pogonów .
(...)
Skąd taka duża różnica temperatur T1 i T2 w kolumnie? Czy masz wyzerowane termometry? - czy we wrzącej wodzie pokazują to samo?
Moim zdaniem jest duże prawdopodobieństwo że miałeś kolumnę do pewnego poziomu przez cały czas zalaną.
Ponadto, po skoku temperatury na dolnym termometrze należy zmniejszyć odbiór (ew. pompować), temperatura powinna wrócić. Dopiero pod sam koniec procesu zmniejszanie odbioru już nie powoduje zmniejszenia temperatury.
Pozdrawiam,
~~~~~ dibi ~~~~~
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Praca kolumny 60,3 anomalia przy 100st C

Post autor: lesgo58 »

zedii pisze: Przydała by się taka odpowiedz na mój post dla takich początkujących na Aabratk w podpunktach i jakiś czasowych odstępach jak to robią doświadczeni Laboranci
...
Przydała by się taka wiedza w punktach czasowych dla nas początkujących AAbratkowiczów.
Powiem tak. Cała podstawowa wiedzy jest zawarta w następującym temacie:
http://alkohole-domowe.com/forum/post80861.html#p80861
Zawarcie jakiejś uniwersalnej instrukcji z podanymi czasami, ilościami jest nierealne, bo jest za dużo zmiennych. począwszy od konfiguracji sprzętu, poprzez przygotowanie nastawu, aż do samego procesu.
Każdy z nas ma niby podobną kolumnę jednak nie taką samą. Różne wypełnienia, różne moce grzałek, różne napięcie w sieci, różny sposób ocieplenie, bądź jego braku,
Co do nastawu to też potrafi się różnić mocą, różnymi zanieczyszczeniami powstałymi z pracy drożdży w różnych warunkach itp.
Tak, że jak widzisz cały myk polega najpierw na poznaniu własnej kolumny, jej możliwości. Reszta to doświadczenie i praca z głową.
W tym hobby nie ma nic na skróty.
Chociaż nie - jest jedno wyjście dla niecierpliwych... :punk: - droga do monopolowego.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
zedii
5
Posty: 9
Rejestracja: piątek, 25 lip 2014, 10:27
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Praca kolumny 60,3 anomalia przy 100st C

Post autor: zedii »

Dziś jestem po kolejnym nocnym psoceniu a mianowicie wszystkie urobki gotuje raz jeszcze rozcieńczone do 40%. Godzina stabilizacji i fakt temp 76C a na górze w głowicy 75,5C i przez całą noc ani drugie. Od 18.20 do 8 następnego dnia 6,5l spirytusu. Musiałem przerwać odpęd, wieczorem dalszy ciąg.
Awatar użytkownika

mariusz19029
100
Posty: 134
Rejestracja: poniedziałek, 28 gru 2015, 22:56
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Praca kolumny 60,3 anomalia przy 100st C

Post autor: mariusz19029 »

Lepiej by było gdybyś podzielił to na 2 wsady, każdy o mocy około 20%.
Przede wszystkim ociepl kolumnę i kega.
Jaką prędkością odbieraleś i przy jakiej mocy grzalek? Ile dokładnie wlałeś spirytusu?

Autor tematu
zedii
5
Posty: 9
Rejestracja: piątek, 25 lip 2014, 10:27
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Praca kolumny 60,3 anomalia przy 100st C

Post autor: zedii »

Spirytusu 13l i 20l wody. Prędkość na początku 17ml/min potem po 4 godzinach 14ml. Moc 55% 4 5 kw

Autor tematu
zedii
5
Posty: 9
Rejestracja: piątek, 25 lip 2014, 10:27
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Praca kolumny 60,3 anomalia przy 100st C

Post autor: zedii »

Ocieplenie wyrowna temp i będzie potrzeba mniej mocy roboczej? Tym razem zagotowalem dwa razy bo jak pisałem wcześniej na pewno mi przekonało trochę syfu podczas mojego nabierają doświadczenia poznania kolumny. Już się klaruje 100l więc to już będzie raz i na 2,5.
Awatar użytkownika

mariusz19029
100
Posty: 134
Rejestracja: poniedziałek, 28 gru 2015, 22:56
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Praca kolumny 60,3 anomalia przy 100st C

Post autor: mariusz19029 »

To 13 l było rozrobić do 46 l i tak puścić, tempo początkowe szczególnie przy tak mocnym nastawie mogłoby byc zdecydowanie szybsze.

Co do ocieplenia to tak, a poza tym kolumna będzie stabilniej pracowała i będzie mniej podatna na warunki zewnętrzne.
zedii pisze:Już się klaruje 100l więc to już będzie raz i na 2,5.
Co znaczy raz i na 2,5? Czy chodzi Ci o ten odpęd na szybko przy otwartym zaworku, a dalej metodą 2,5? Jeśli tak to szkoda na to Twojego czasu... Zdecydowanie wystarczy Ci przeprowadzenie rektyfikacji metodą 2,5, taki odpęd to w tym przypadku tylko strata czasu i niepotrzebne dodatkowe koszta...

Autor tematu
zedii
5
Posty: 9
Rejestracja: piątek, 25 lip 2014, 10:27
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Praca kolumny 60,3 anomalia przy 100st C

Post autor: zedii »

Tak chodziło mi tylko na 2,5 a 46L nie mogłem rozrobić bo zbiornik mam 47L Dziś odpuściłem dalszy ciąg.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja i Rektyfikacja”