Pierwsza kolumna

Temat dla tych, którzy chcą zbudować, bądź zakupić, kompletne urządzenia.

Autor tematu
Nikos21
2
Posty: 2
Rejestracja: piątek, 23 cze 2017, 18:46

Post autor: Nikos21 »

Witam was wszystkich, jestem początkującą osobą w tymże temacie i potrzebuje pomocy. Posiadam w budrzecie max 1,5k +/- 100 i znalazłem coś takiego na allegro. Ciekawi mnie co o tym sądzicie. proszę o radę. z Góry dzieki i sory za tak nieuprzejme pierwsze zapytanie:)
http://allegro.pl/zestaw-aabratek-keg-5 ... ml#thumb/8
Ostatnio zmieniony niedziela, 25 cze 2017, 23:39 przez wawaldek11, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Popraw jak możesz.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Pierwsza kolumna

Post autor: masterpaw2 »

Jedno krótkie słowo na początku Twojego posta, a wyglądałby on zupełnie inaczej.
Po takim wejściu nie spodziewaj się burzy odpowiedzi i dobrych rad, może zacznij od nowa :ok:
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

mariusz19029
100
Posty: 134
Rejestracja: poniedziałek, 28 gru 2015, 22:56
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Pierwsza kolumna

Post autor: mariusz19029 »

Nikos, a ja chętnie Ci pomogę. Powiedz na wstępie jak często planujesz robić rektyfikacje i czy interesuje Cię spirytus z cukru czy raczej destylaty smakowe?

Autor tematu
Nikos21
2
Posty: 2
Rejestracja: piątek, 23 cze 2017, 18:46
Re: Pierwsza kolumna

Post autor: Nikos21 »

Hej Mariusz. Raczej będę robić spirytus z cukru, ale nie wykluczam smakówek. Częstotliwość - póki ciepło to chcę wykorzystać jak najczęściej, czyli bardziej w okresie letnim. Jeżeli możesz to napisz mi co myślisz o tej kolumnie (której link wstawiłem)? Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 26 cze 2017, 05:22 przez Kamal, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Koniecznie poprawki.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Pierwsza kolumna

Post autor: masterpaw2 »

@Nikos i właśnie o to chodziło, teraz to zupełnie inna bajka :ok:
Z Twoim budżetem, niestety super rakiety nie zakupisz, ale napewno coś, na czym dobrej zupki ugotujesz i będziesz mógł w przyszłości rozbudować. Radzę uderzyć do któregoś z naszych forumowych producentów, zadzwonisz powiesz czego oczekujesz, a oni już coś pod Ciebie dostosują. Jak będziesz chciał namiary pisz na PW.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

BimbrownikNI
50
Posty: 95
Rejestracja: poniedziałek, 12 gru 2016, 15:42
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Pierwsza kolumna

Post autor: BimbrownikNI »

Polecam Herbata666

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Awatar użytkownika

mariusz19029
100
Posty: 134
Rejestracja: poniedziałek, 28 gru 2015, 22:56
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Pierwsza kolumna

Post autor: mariusz19029 »

Jak najbardziej tylko zwróć uwagę na przedział cenowy o którym mówił kolega.
Awatar użytkownika

zielonka
950
Posty: 963
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 248 razy
Re: Pierwsza kolumna

Post autor: zielonka »

Pitu Pitu - kup to lub tamto a pytanie proste. Ta kolumna z linku od Power Tee jak najbardziej na początek może być. Poprosiłbym tylko o zamontowanie dodatkowego wlewu żeby jej nie rozbierać bez potrzeby za każdym procesem to pewnie ok 50zł . Jak nie ta to oczywiście herbata666 i po zabawie ale obawiam się że za 1,5k to będzie trudno.
Brałbym - lato krótkie- pić coś trzeba :D
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię

mirek-swirek
250
Posty: 299
Rejestracja: piątek, 21 kwie 2017, 22:57
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 41 razy
Re: Pierwsza kolumna

Post autor: mirek-swirek »

Koszt destylatora to jedno. Koszty związane z jego uzbrojeniem to drugie. Trzeba mieć dobre łącze elektryczne, podłączenie wody, węże itp. Za 1500+100 może być mało...
Awatar użytkownika

guru114
100
Posty: 120
Rejestracja: wtorek, 1 paź 2013, 16:23
Ulubiony Alkohol: Mocny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Pierwsza kolumna

Post autor: guru114 »

@Nikos21 zajrzyj do działu targowisko na pewno cos wybierzesz.

abyklepało
50
Posty: 76
Rejestracja: środa, 22 mar 2017, 18:19
Krótko o sobie: Dla zabawy
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 5 razy
Re: Pierwsza kolumna

Post autor: abyklepało »

mirek-swirek pisze:Koszt destylatora to jedno. Koszty związane z jego uzbrojeniem to drugie. Trzeba mieć dobre łącze elektryczne, podłączenie wody, węże itp. Za 1500+100 może być mało...
Mógłbyś rozwinąć? Tak się zastanawiałem też nad tym, czy zwykłe gniazdko wytrzyma te 4kw obciążenia... Wytrzyma?

Co do wody, to taką kolumnę trzeba podłączyć do bieżącej wody? Ma toto jakiś odpływ? Woda leci cały czas?

mirek-swirek
250
Posty: 299
Rejestracja: piątek, 21 kwie 2017, 22:57
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 41 razy
Re: Pierwsza kolumna

Post autor: mirek-swirek »

4 kW dla 230V to 17,4A. Domowe instalacje są wymiarowane dla maksymalnego obciążenia 16A. Prawdopodobnie - z naciskiem na prawdopodobnie - przewody masz deko grubsze więc one same powinny wytrzymać nawet więcej niż maksymalne obciążenie znamionowe. Ale, po pierwsze, musiałbyś mieć większe zabezpieczenie, bo ci korek 16A będzie wywalać. I tutaj wchodzimy w kwestie bezpieczeństwa. Instalowanie większego wyłacznika nadprądowego niz zaprojektowany nie należy do najbezpieczniejszych, pod żadnym względem. W najgorszym przypadku może skończyc się pożarem. Dlatego najpierw sprawdziłbym dokładnie instalację, za pomocą dobrego elektryka.
Jeśli się okaże, że musisz mieć mieć "lepszy prąd", to dochodzą koszty i to nie małe.

Oczywiscie, może się okazać, że grzałki nie trzymają parametru i nie mają 2x2kW mocy dla 230V. Moga mieć - tak jak moja grzałka - więcej niż 2kW. Tolerancja producentów wynosi tutaj około 10% w obie strony. Można sobie ją zmierzyć razem z przewodem przyłączeniowym ohmomierzem i przeliczyć moc na waty, dla odpowiedniego napięcia. Będziesz wtedy wiedział dokładnie ile prądu pociągnie.

Koszty węzy do wody, zaworków, przyłączeń, cybantów, cybancików, nypli, nypelków, pompek, garnuszków, pipetek, słoiczków, szczoteczek, beczek, beczułeczek itp. itd, to przy problemach z zasilaniem w prąd sprawy marginalne. A jak dojdzie problem z wodą do chłodzenia, to się zaczyna kłopot jak z prądem...
Dlatego, nie kalkulowałbym tak ciasno całego budżetu na sprzęt.

abyklepało
50
Posty: 76
Rejestracja: środa, 22 mar 2017, 18:19
Krótko o sobie: Dla zabawy
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 5 razy
Re: Pierwsza kolumna

Post autor: abyklepało »

A jak to jest z wodą? Trzeba jakichś cudów? Aabratka się podłącza do bieżącej wody? Jest tam jakiś odpływ i ta woda na bieżąco sobie leci? Jeśli to ma kilka godzin lecieć, to trochę tego pójdzie. Chyba że coś źle kombinuje.

Celuje w podobny sprzęt do tego o którym pisał autor tematu. Wcześniej myślałem o tym od Franza. Który lepszy? Cenowo w podobnej opcji wychodzi podobnie. Warto brać te stopki do kega poziomowania?

PowerTree: http://allegro.pl/zestaw-aabratek-keg-5 ... 33178.html

Franz: http://allegro.pl/abratek-destylator-ke ... 75203.html
Awatar użytkownika

seneka
700
Posty: 718
Rejestracja: sobota, 16 sie 2014, 14:47
Podziękował: 100 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Pierwsza kolumna

Post autor: seneka »

Jak dla mnie druga opcja. Stopki są niezbędne jesli masz w kegu spust w najniższym miejscu. Jest to bardzo praktyczne i wygodne.
ZAISTE WÓDKA POTĘŻNA JEST...ALE BIMBER WIĘKSZĄ MOCĄ WŁADA
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Pierwsza kolumna

Post autor: Pretender »

Oj chłopie!!!
Koledzy cierpliwie tłumaczą ... a Ty masz ich w dooopie, dlaczego nie szanujesz ich?
Nie zadałeś sobie odrobinki trudu, minimalnie ... pici malutko ... aby poczytać o aabratku. W ogóle o zasadzie działania kolumny. Ogarnij się, zacznij czytać, a wszystko okaże się proste ... i jasne!

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Pierwsza kolumna

Post autor: aronia »

Załóżmy proces 8h - w jego trakcie 1h rozgrzewania czyli woda będzie lecieć przez 7h. Przepływ wody przy wydajnym skraplaczu(odpowiednia długość rurki, rurka karbowana -
większa powierzchnia i cieńsza ścianka albo miedziana - lepsze parametry cieplne w porównaniu do gładkiej rurki z KO) i mocy grzewczej w okolicy 2kW to spokojnie może być na poziomie 0,7l/min czyli podczas procesu zużyjesz 7h*60min/h*0,7l/min=294l - a teraz sprawdź na rachunku ile płacisz za 1000l. Oczywiście możesz zbudować zamknięty obieg - jest o tym temat kilka tematów na forum, ale jeśli Cię to interesuje to już sam poszukaj.
P.S. Oczywiście można zejść je.szcze bardziej w dół, ale zależy to od wielu czynników np. temperatury wody na wejściu
Awatar użytkownika

zielonka
950
Posty: 963
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 248 razy
Re: Pierwsza kolumna

Post autor: zielonka »

Powtórzę co napisałem powyżej żeby mod który mnie wywala zrozumiał o co chodzi .
Lato ucieka a pić się chce, zamiast gadać kup i rób.
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię

abyklepało
50
Posty: 76
Rejestracja: środa, 22 mar 2017, 18:19
Krótko o sobie: Dla zabawy
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 5 razy
Re: Pierwsza kolumna

Post autor: abyklepało »

Dzięki za sensowne komentarze. Co do szybkiego kupna, to tak bym właśnie chciał zrobić, ale Franz akurat na urlopie ;) Zresztą pisałem do niego już wcześniej i przez allegro i na forum i zero odpowiedzi, więc nie wiem o co chodzi... Tak czy inaczej skłaniam się do jego sprzętu, tylko nie wiem jak sprawę załatwię skoro nie odpisuje :scratch:

A te sprzęty z malinowego nosa coś warte?
https://.../produkt/3464 ... -rozbudowy
A2 z elektryką i kegiem 50L

Ew ten podobny, poza krótszą głowicą, różni się jakoś znacząco?
https://.../produkt/1532 ... lektryczny

prolog1975
450
Posty: 473
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Pierwsza kolumna

Post autor: prolog1975 »

Koledzy może warto zobaczyć forumowe targowisko. Tam np kol guru114 oferuje sprzęt z OLM, buforem oraz regulowanym jeziorkiem głowicy Thor pracowałem na takiej super sprawa, a nie kupować golasa za 1200- 1500 zł na zmywakach. Sprzedawcę polecam jeszcze mnie nie zawiódł.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aparatury kompletne”