zacieranie zboża słodem - pyt. o proporcje

Problemy technologiczne związane z uzyskaniem dobrego zacieru: niewłaściwy przebieg fermentacji, zakażenia nastawów, klarowanie...

Autor tematu
jaroslav
50
Posty: 56
Rejestracja: wtorek, 12 lut 2013, 22:41
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: miód
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: jaroslav »

Planuję zacier jęczmień-żyto (mam niesłodowaną śrutę) , zastanawia mnie ilość słodu potrzebna do zatarcia. Przeglądałem tematy dotyczące whisky i tak na przykład :

CORN WHISKEY

30l wody
8kg śruty kukurydzianej
1,5kg słodu jęczmiennego
sugerując się tym przepisem można przyjąć że słód ma stanowić 20% masy śruty , to nie będzie zbyt mało ?
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3838
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: zacieranie zboża słodem - pyt. o proporcje

Post autor: Doody »

Zależy to od tzw. siły diastatycznej słodu. Ale można przyjąć, że 20 25% słodu kupnego wystarczy aby zatrzeć pozostałą część zbóż niesłodowanych.
Pozdrawiam
Darek

kwik44
1250
Posty: 1261
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: zacieranie zboża słodem - pyt. o proporcje

Post autor: kwik44 »

Rozumiem, że żytnią śrutę posiadasz ;) Dokup słodu żytniego i zacieraj żytnim. Cena z jęczmiennym porównywalna. Ja zacierałem 1:2, ale intencjonalnie chciałem mieć więcej słodu. Ale faktycznie słodu 20% wystarczy. Ważne, żeby najpierw skleikować skrobię w materiale niesłodowanym. Jak planujesz tylko czystą, to lej enzymy sztuczne bez obawy. Do beczki im więcej słodu tym lepiej. Takie jest moje zdanie.

Fiflak
450
Posty: 468
Rejestracja: wtorek, 27 wrz 2011, 11:37
Krótko o sobie: Spokojny i uczynny ze mnie chłop.
Ulubiony Alkohol: łiskacz domowy
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Wschodnie Mazowsze
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 76 razy
Re: zacieranie zboża słodem - pyt. o proporcje

Post autor: Fiflak »

Wiem, z osobistego doświadczenia, iż 20% słodu jasnego pszenicznego, lub jęczmiennego typu pilzneńskiego, poradzi sobie z dobrze upłynnioną kukurydzą. Jednak należy zaznaczyć konieczność przedłużenia zacierania. Żeby być pewnym przetrzymałem breję w 63°C przez cztery godziny. Wszystko się dokumentnie scukrzyło. Kiedyś upewniałem się próbą jodową, teraz już tego zaniechałem. Ważne jest po mojemu, aby zakwasić deko zacier. Wówczas proces przebiega znacznie wydajniej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy zacierowe”