wypełnienie między zimne palce-pytanie

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Autor tematu
exilim2906
2
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 5 cze 2017, 12:56
Podziękował: 2 razy

Post autor: exilim2906 »

Witam, nurtuje mnie jedna sprawa i nigdzie nie moge znaleźć jednoznacznej odpowiedzi stąd ten post.

Posiadam kolumne 50mm, dlugosc ok 150cm(sama kolumna) + keg 50l z czterema zimnymi palcami i chłodnicą. ogólnie jestem z niej zadowolony, dobrze sie stabilizuje, z kega zbieram ok 5l destylatu takiego 93-94% w jakies 4-5h.

Ostatnio nie miałem czasu niczego nastawiac, uzbieralo mi sie cukru (133kg) wiec postanowiłem go upłynnić :P dobra do rzeczy:

W kolumnie mam ok 20cm na dole sprezynek miedzianych, dalej sprezynki KO a nad nimi jeden czy dwa druciaki pod zimnymi palcami zeby wypelnienie sie tam nie majtało jak bede kolumne przenosil czy coś. Mam 2 pytania a minaowicie:

Czy dorzucic jeszcze 2 zimne palce do lepszego refluxu? co stało by sie lub jak by zachowywala sie aparatura gdybym sprezynkami wypelnil calą kolumne do samej góry bo przeciez wsypałyby sie pomiedzy zimne palce. czy to ma sens?

te 2 zimne palce pewnie i tak dorzuce ale glownie chodzi mi o to drugie pytanie ;)

silvio2007
300
Posty: 330
Rejestracja: wtorek, 7 lut 2012, 19:58
Krótko o sobie: Jestem spoko człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: własny
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Kaszuby
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 35 razy
Re: wypełnienie między zimne palce-pytanie

Post autor: silvio2007 »

Powitać kolegę na naszym forum. Dawno temu też miałem taki sprzęt ja Twój i byłem z niego bardzo zadowolony.
Paluchów masz mało to fakt i powinieneś dołożyć ze cztery jeśli masz możliwość. Co do zasypywania ich sprężynkami to nie popieram. Przypomnę jak powinny wyglądać prawidłowo zamontowane paluchy. Zacznijmy od tego, że powinny być lekko wygięte w łuk do dołu, po to żeby destylat skraplał się na nich i skapywał na środek wypełnienia a nie spływał po ściankach. Dalej, powinny one być tak jeden nad drugim ułożone żeby wyglądały jak stopnie schodów widziane od dołu, nie wiem czy to dobre porównanie, chcę zobrazować sposób montażu ZP. Powinny zasłonić całe światło rury wewnątrz.
Celem ZP jest jak napisałem aby cięższe frakcje destylatu się skraplały na nich i skapywały na wypełnienie a potem do kotła. Mamy wówczas do czynienia z rektyfikacją. Lekkie frakcje do odbioru a cięższe do kotła. Jeżeli zasypiesz przestrzenie między paluchami to obawiam się, że w/w zjawisko nie zajdzie i wszystko naraz może polecieć do chłodnicy i dalej do odbioru. Paznokci krótko sobie za to nie dam obciąć ale na mój rozum przestrzenie między ZP powinny pozostawać puste.
Mam nadzieję, że ktoś poprze mój wywód a może ktoś go obali.
Pozdrawiam i udanego psocenia życzę.
Awatar użytkownika

daniel86
30
Posty: 46
Rejestracja: poniedziałek, 11 kwie 2016, 16:31
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: wypełnienie między zimne palce-pytanie

Post autor: daniel86 »

Zgadzam się z poprzednikiem. Dorób 4 zimne palce i nie dawaj wypełnienia na ich wysokości.
Nie wiem gdzie masz termometry, ale dobrze by było, gdyby główny znalazł się na wysokości 10-tej półki teoretycznej.

Autor tematu
exilim2906
2
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 5 cze 2017, 12:56
Podziękował: 2 razy
Re: wypełnienie między zimne palce-pytanie

Post autor: exilim2906 »

termometr mam tylko na szczycie kolumny, ale skoro już bede coś przerabiał to dorzuce jak radzicie. wiec podsumowując 4 zimne palce dodatkowo i wypelnienie poniżej.
wielkie dzieki za rozwianie moich watpliwości, wolałem sie dopytac niż eksperymentować, bo szkoda czasu na zabawe przy takiej ilości nastawu, szło by sie w tym wykapać :D jeszcze raz dzieki ;)

Mod.
Następny, tak napisany post, pójdzie do kosza.
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: wypełnienie między zimne palce-pytanie

Post autor: ramzol »

Przy takiej ilości nastawu kolego powinno sie pokombinować, tym bardziej że nikt nie zna rurki lepiej niż Ty. Ja np bym wypełnił całą kolumnę zawsze to półka więcej wypełnienia. Teoretycznie zwiększy się też powierzchnia chłodząca co spowoduje większy reflux flegmy na wypełnienie. Jeżeli spędzisz kilkanaście godzin z rurką to zrób test. Polowa z wypełnieniem ZP. Połowa bez wypełnienia. Porównaj serca i napisz co wyszło.
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.

Autor tematu
exilim2906
2
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 5 cze 2017, 12:56
Podziękował: 2 razy
Re: wypełnienie między zimne palce-pytanie

Post autor: exilim2906 »

Czyli jednak nie tylko mi przyszło do głowy, że to może mieć sens. Przepuszczę najpierw jeden keg jak jest+ te zimne palce, a później z wypełnieniem i porównam. Jak nie będzie różnicy to już nie będę tego wysypywał, a jak będzie na plus, to też. No chyba, że będzie ciężko stabilizować cały proces, to wtedy je wywalę. Nie chciałem wg swoich domysłów ryzykować, ale jeśli ktoś doświadczony mnie nie skarcił to może warto. Na pewno dam znać, co mi wyszło.
Awatar użytkownika

Licho
100
Posty: 110
Rejestracja: niedziela, 25 lut 2018, 18:57
Krótko o sobie: Emigrantka zarobkowa
Ulubiony Alkohol: Jałowcówka
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Biała Chrobacja/Wallonia
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: wypełnienie między zimne palce-pytanie

Post autor: Licho »

Odkopię trochę, bo mi też przyszło do głowy, że jak mam styk palców ze sprężynkami to one - te sprężynki na styku się mocniej wychłodzą i zwiększę refluks w ten sposób. Dodatkowo skropliny będą ściekać po sprężynkach a nie po ściankach, a skoro sprężynki puszczają parę przez całą kolumnę to i wyżej puszczą.
Licho nie śpi,
Licho czuwa,
Licho psoci,
jak się uda...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”