Destylacja wody

Wstępna obróbka zacierów i redestylacja z wykorzystaniem podstawowych metod kociołkowych.

Autor tematu
ArturoKrakow
2
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 12 maja 2017, 17:52

Post autor: ArturoKrakow »

Witam, czy jest mozliwosc destylacji wody do celow akwarystycznych w bimbrowniku z glowica typu arabatek? Jesli tak to jak dlugo trwa proces skraplania, podobnie jak przy zacierze czy troche szybciej?
alembiki
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Destylacja wody

Post autor: masterpaw2 »

Kolego oczywiście, że jest taka możliwość.
Proces potrwa zdecydowanie szybciej, lecisz z pełną mocą, z zaworkiew otwartym na maxa i po sprawie. Tylko kontroluj poziom wody co by grzałek nie spalić.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Autor tematu
ArturoKrakow
2
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 12 maja 2017, 17:52
Re: Destylacja wody

Post autor: ArturoKrakow »

Dziekuje, myslisz aby uzyskac ok 8 litrow destylatu 50litrowy keg wystarczy? Nie orientuje sie ktos czy taka woda rozni sie od takiej przefiltrowanej filtrem RO odwroconej osmozy?
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3806
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Destylacja wody

Post autor: Doody »

Jestem akwarystą i mogę Ci powiedzieć, że to głupi pomysł ;) Destylacja wyjaławia totalnie wodę i jest niekorzystna przy zastosowaniach akwarystycznych. Poza tym zużycie prądu jest dość duże w stosunku do otrzymanej ilości destylatu. Najlepszym rozwiązaniem jest filtr RO (odwrócona osmoza) i pozyskiwanie wody z niego oraz uzdatnianie jej substancjami hydromineralizującymi. Mam zbiornik roślinny o pojemności 440l więc wiem o czym mówię ;)
zbior6-alko.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam
Darek

markus383
150
Posty: 186
Rejestracja: wtorek, 24 sty 2012, 10:59
Ulubiony Alkohol: piwo(szczególnie porter), whisky,
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: mazowsze
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Destylacja wody

Post autor: markus383 »

Ja tez jestem akwarystą i zgadzam się z przedmówcą, ale nie zgadzam się co do tego, ze woda destylowana jest niekorzystna przy zastosowaniach akwarystycznych, a na pewno nie przy wszystkich ;) Polecam zapoznać się z akwariami typu Black Waters - czy to południowa Ameryka, czy Azja. W tych biotopach nie sposób zastosować wodę twardszą niż woda osmotyczna/destylowana chcąc zapewnić rybkom dobre warunki.
Kolejnym przykładem są krewetki słodkowodne z rodziny Caridina. Tu najpierw wyjaławiamy wodę, aby pozbyć się niekorzystnych substancji z niej, a następnie należy ja na nowo zmineralizować, aby krewetki mogły przejść poprawna wylinkę :) Temat rzeka ...... ;) A są jeszcze akwaria morskie :)
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3806
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Destylacja wody

Post autor: Doody »

Miałem również "czarne wody" z herbacianą wodą z dopływów Rio Negro i nadal uważam, że RO jest najlepszym rozwiązaniem ;)
Pozdrawiam
Darek

markus383
150
Posty: 186
Rejestracja: wtorek, 24 sty 2012, 10:59
Ulubiony Alkohol: piwo(szczególnie porter), whisky,
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: mazowsze
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Destylacja wody

Post autor: markus383 »

Ja też twierdzę, że filtr RO to najlepsze i najprostsze rozwiązanie. Nie wyobrażam sobie zabawy z destylowaniem większej ilości wody ;) Dodatkowo do wody mogą dostać się jakieś "nieczystości", np. z niedokładnie wyczyszczonego wypełnienia, czy też z samego zbiornika, w którym gotujemy wodę i katastrofa w akwarium gotowa.

Autor tematu
ArturoKrakow
2
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 12 maja 2017, 17:52
Re: Destylacja wody

Post autor: ArturoKrakow »

Mam akwarium 70l, chce zbic kh I ph przy podmianach wody, wiec potrzebuje ok 8l "czystej" h2o kyora mieszam z kranovitem. Jaki filtr RO polecacie?
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3806
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Destylacja wody

Post autor: Doody »

Ja mam dwa założone w domu. Jeden znajduje się pod zlewem, wyposażony jest w kilka dodatkowych filtrów i zbiornik zbierający czystą wodę. W zlewozmywaku znajduje się wylewka z której czerpie wodę do czajnika i gotowania. Drugi filtr założyłem w pomieszczeniu gospodarczym i służy stricte do zbierania wody na potrzeby akwarystyczne. To tylko jeden filtr sznurowi i membrana o wydajności 100 gpd (gallon per day). W praktyce zbieram na około 16 godzin - 120l beczkę i z niej podmieniam wodę. Wodę z tego filtra wykorzystuję również do rozrabiana psoty ;)
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

klepa
350
Posty: 397
Rejestracja: wtorek, 22 paź 2013, 10:03
Podziękował: 86 razy
Otrzymał podziękowanie: 177 razy
Re: Destylacja wody

Post autor: klepa »

Nie no! Doody! I Ty pytasz, co ja piję ?! Wodę z Rio Negro! Wiadrami! Myślałem, że ja tu z pinaktoteką i skarbami biblioteki aleksandryjskiej jestem sam, a tu widzę, że AD to cała galeria "osobowości". Ludzie, co wy pijecie?! Wodę z Nilu?! :respect:

michal278
1850
Posty: 1868
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Destylacja wody

Post autor: michal278 »

Klepa ta woda do akwarium. Jeśli chcesz wiedzieć to zdarza się zamawiać wodę na litry i przylatuje samolotem.. Wiele lat temu widziałem akwarium 800 litrów z żywą rafą, koszt wtedy jego był dobrej klasy auta. Super że są tu akwaryści.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja i rektyfikacja metodą pot still”