Dolewanie zimnej wody po zacieraniu

Jak i z czego zrobić idealny zacier lub nastaw, który będzie podstawą do otrzymania oczekiwanego destylatu, przepisy, porady, sposoby na dobry na zacier, itp...

Autor tematu
kerajx
30
Posty: 33
Rejestracja: wtorek, 3 lut 2015, 17:54
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Post autor: kerajx »

Witam mam taki pomysł i proszę o ocenę. Mam robić zacier. Zazwyczaj zacieram w stosunku 1:3,5(śruta:woda). A gdybym zrobił zacieranie w stosunku 1:2,5 dzięki czemu ugotuje więcej zboża na raz a później uzupełnił zimna woda w pojemniku fermentacyjnym do stosunku 1:3,5 dzięki czemu miałbym szybsze schłodzenie. Chciałem nie zacierać na lenia tym razem tylko zrobić inaczej.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5376
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 666 razy
Kontakt:
Re: Dolewanie zimnej wody po zacieraniu

Post autor: Zygmunt »

Jeżeli nie masz nic przeciwko upierdliwemu mieszaniu takiego kleju, to przeciwwskazań nie ma.

https://pl.wikipedia.org/wiki/HGB_(piwo)
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

henik
100
Posty: 126
Rejestracja: wtorek, 3 cze 2014, 12:31
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:) z resztą jak Wszyscy tutaj.
Ulubiony Alkohol: Nalewka z wiśni Kelleris
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Dolewanie zimnej wody po zacieraniu

Post autor: henik »

Myślę że można tak zrobić, ze śrutą. Proponowałbym enzym upłynniający dodać do wody 50°C, wsypać śrutę, pomieszać. Następnie sprawdzenie ph, ewentualnie korekta i kleikujemy. Powodzenia
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3836
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Dolewanie zimnej wody po zacieraniu

Post autor: Doody »

Enzym upłynniający działa w wyższej temperaturze 70-100 stopni i nie wymaga korekty pH gdyż działa w przedziale od kwaśnego do lekko zasadowego.
Oczywiście można zacierać z stosunku 1:2,5 a nawet 1:2 (tak zaciera się RIS-y aby otrzymać BLG na poziomie 25-26) ale to dotyczy głównie słodów jęczmiennych, które aż tak bardzo nie gęstnieją. Z innymi zbożami (np. żytem) możesz skończyć na krochmalu i nie obrócisz mieszadła ;)
Pozdrawiam
Darek

Autor tematu
kerajx
30
Posty: 33
Rejestracja: wtorek, 3 lut 2015, 17:54
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Dolewanie zimnej wody po zacieraniu

Post autor: kerajx »

Pierwsza partia sie zaciera. Miesza się przyzwoicie. Zacieram jęczmień(słód) z kuku i małym dodatkiem pszenicy(słód).


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zaciery i Nastawy”