Siarkowanie a butelkowanie

Fermentacja, otrzymywanie moszczu, filtracja, butelkowanie, przechowywanie, choroby i wady wina, pasteryzacja, szczepienie drożdżami, itp...

Autor tematu
Piotr91
2
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 21 kwie 2017, 17:12

Post autor: Piotr91 »

Cześć :)

Mam pytanie o czas pomiędzy siarkowaniem gotowego wina a butelkowaniem.
To mój pierwszy post więc wybaczcie, prosze, jesli mój problem wyda się Wam zbyt oczywisty!

Mam około ośmiu litrów czerwonego wina gronowego, wytrawnego. Jest dość mocne - około 15-16%. Nastaw ruszył na przełomie sierpnia i września, czyli winko ma około ośmiu miesiecy. Miesiąc temu ostatni raz zlałem znad osadu, winko elegancko się sklarowalo i jest dobre w smaku. :) Postanowiłem dodać mu trochę charakteru i dodałem płatki dębowe. Oprócz tego winko na mój gust jest gotowe do butelkowania.

1.) Czy po wyjęciu płatków dębowych wino powinno zostać w balonie i trochę się jeszcze ułożyć przed butelkowaniem?
2.) Chciałbym wino zasiarkowac. Czy mogę wino bezpośrednio po siarkowaniu butelkowac? A jeśli jest wskazane żeby po siarkowaniu trochę odczekać i przetrzymać wino w balonie, to po jakim czasie, optymalnie, mogę butelkowac?
3.) Czy można dodawać siarke bezpośrednio do wina? Czy lepiej dodawać w roztworze z wody? Jeśli tak to w jakich proporcjach (pirosiarczyn/woda)?
4.) Myślę nad dodaniem do mojego winka 2-3g pirosiarczynu. Czy przy parametrach wina taka ilość będzie optymalna?
promocja
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2738
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Siarkowanie a butelkowanie

Post autor: JanOkowita »

ad.1. Nie ma takiej potrzeby
ad.2. Najlepiej poczekać 1 dobę i wtedy butelkować.
ad.3. Można dodać bezpośrednio do wina i lepiej użyć stopera fermentacji, który oprócz pirosiarczynu zawiera sorbat potasowy. Oprócz zatrzymania ewentualnej pracy drożdży zabezpiecza je przed bakteriami. Do nabycia w naszym sklepiku https://alkohole-domowe.pl/product-pl-6 ... tacji.html
ad.4. 10 g na 25 l
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

Raknor
30
Posty: 48
Rejestracja: wtorek, 4 sie 2015, 14:26
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Siarkowanie a butelkowanie

Post autor: Raknor »

Jeżeli nie pracuje to dla samego zabezpieczenia wina, by nie ruszyło czy nie utleniało się przed butelkowaniem dodaje się 1 g pirosiarczynu na 10l wina. Dla ułatwienia 1g = 0,8 ml (łatwiej w strzykawkę wsypać i odmierzyć)

Autor tematu
Piotr91
2
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 21 kwie 2017, 17:12
Re: Siarkowanie a butelkowanie

Post autor: Piotr91 »

Super dziękuję za pomoc! Właśnie zasiarkowałem i jeszcze w tym tygodniu zabutelkuję. Winko pyszne!:))
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wytwarzanie Wina”