Projekt kolumny do konsultacji

Pomysły na destylatory - do konsultacji.

Autor tematu
dark_warrior
5
Posty: 9
Rejestracja: piątek, 7 lis 2014, 16:32
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 1 raz

Post autor: dark_warrior »

Witam
Projekt częściowo już wykonany zostało parę elementów do zrobienia, jeżeli będzie trzeba to elementy już wykonane będę przerabiał.

Czym głębiej wczytuje się w forum, tym więcej pytań się rodzi oraz zmieniają się koncepcje.
Na chwile obecną posiadam

Zbiornik:
60L z grzałką 2x2000W, port termometru, wlew oraz spust, ocieplenie mata kauczukowa 25mm

Kolumna 63,5 :
30cm katalizator który będzie wypełniony sprężynkami miedzianymi henitom wiem, że wystarczy 20cm na katalizator, ale już go nie chce skracać.
Kolumna razem z wizjerem będzie zasypana sprężynkami heniton 7-mio KĄTNE (95cm KO). Cały zasyp sprężynki CU i KO to 125cm minus podparcia pod CU i KO. Ocieplanie otulina kauczukowa 13mm. Złącza CLAMP.

Głowica:
głowica według projektu Bokakob 40cm z chłodnicą z rurki karbowanej DN12 (dł. wykorzystanej rurki 250cm), zaworek precyzyjny

Zostało mi wykonać chłodnice Liebiga i zakupić elektrozawór. Całość będzie obsługiwana przez komputer PRD3W+DUO który posiadam z poprzedniej maszyny.

Pytanie z mojej strony brzmi czy odcinek kolumny z wypełnieniem sprężynkami KO przedłużyć czy może zostać ( min. na sprężynki to 100cm tylko nie wiem jak się liczy 100cm tylko Sprężynek KO czy suma całego wypełnienia), i czy termometr na tzw. 10 półce teoretycznej dobrze umieściłem (15 cm nad katalizatorem).
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony niedziela, 12 lut 2017, 09:57 przez dark_warrior, łącznie zmieniany 1 raz.
alembiki
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Projekt kolumny do konsultacji

Post autor: Doody »

Jeżeli możesz przedłużyć kolumnę z wypełnieniem KO to przedłuż. Pomimo dużej ilości półek teoretycznych jakie uzyskujemy na sprężynkach to zasyp 100 centymetrowy wydaje się być tym minimalnym aby stabilnie i pewnie prowadzić rektyfikację.
Edit
Myślałem, że masz 80cm a widzę że masz 95, ale i tak jak możesz przedłużyć o te 15 cm to lepiej ;)
Pozdrawiam
Darek

golec269
450
Posty: 492
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2014, 08:37
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 56 razy
Re: Projekt kolumny do konsultacji

Post autor: golec269 »

Do drugiego procesu nie będziesz używał miedzi więc zostanie Ci max 100cm wypełnienia. Jeśli masz taką możliwość to przedłuż rurę i podziel na pół to nie będzie dochodzić do ubijania wypełnienia. Jeśli chodzi o termometr to zrób go na 20cm będzie Ci łatwiej utrzymać temperaturę. Chociaż 15cm też jest ok, ale trzeba wolniej prowadzić proces aby tam stała temperatura. Korzyść taka, że lepszy urobek i wiesz, że całe wypełnienie nad termometrem pracuje na twoją korzyść.
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: Projekt kolumny do konsultacji

Post autor: kmarian »

Z mojego puntu widzenia, o ile masz jeszcze ze 30 cm miejsca do sufitu, zastanowiłbym się nad OLM'em.

golec269
450
Posty: 492
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2014, 08:37
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 56 razy
Re: Projekt kolumny do konsultacji

Post autor: golec269 »

Podmienia sprężynki miedziane na KO i ma +30cm!!!! OLM zrób koniecznie, nieduży wydatek a jakość super i to za pierwszym razem.
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: Projekt kolumny do konsultacji

Post autor: kmarian »

Właściwie, kto jest autorem tego wątku?? Z pierwszego postu wynika, że Kolega Doody, ale i on już odpowiada a nie pyta.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Projekt kolumny do konsultacji

Post autor: Doody »

Faktycznie, zniknął pierwszy post z rysunkiem autora tematu ;)
Ja nie jestem autorem.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: Projekt kolumny do konsultacji

Post autor: kmarian »

Ja do postu nic nie mam. Ale rysunku nie odpuszczę, fajny był. Kolego, kimkolwiek jesteś, oddaj rysunek!! :twisted:

Autor tematu
dark_warrior
5
Posty: 9
Rejestracja: piątek, 7 lis 2014, 16:32
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 1 raz
Re: Projekt kolumny do konsultacji

Post autor: dark_warrior »

Do postu dodałem rysunek który mi sie zapodział wcześniej pierwszy który dodałem rysowałem na szybko po dodaniu musze poczekać na zatwierdzenie.

Dzięki za odpowiedzi do postu trochę dało do myślenia w miedzy czasie przemyślałem parę spraw i aby nie przerabiać kolumny którą już wykonałem to do tej kolumny dołożę kawałek który mi został jako odpad 20cm.
Kupie Clamp dospawam i otrzymam 20cm odcinek który wykorzystam jako katalizator z wypełnieniem miedziany i zamontuje na dole a 30cm odcinek który do tej pory spełniał funkcje katalizatora wypełnię sprężynkami KO w tym momencie uzyskam odcinek wypełniony sprężynkami KO o wysokości ok. 125cm + dolny odcinek 20cm katalizatora. Kolumna będzie się składała w tym momencie z trzech części (20cm+30cm+90cm) i miała dodatkowe podparcie aby nie ubijały sie sprężynki, jedyny minus to że będą takie odcinki.
Ewentualnie według waszych propozycji mogę zamiast miedzi w obecnym katalizatorze wsadzić KO i będzie ok 125cm.
Nad OLM'em też sie zastanowie.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Projekt kolumny do konsultacji

Post autor: Doody »

Co za ulga , że znowu nie jestem autorem tematu :D
Pozdrawiam
Darek

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Projekt kolumny do konsultacji

Post autor: Szlumf »

Ja bym zestawił 20-90-30 i pomiędzy 90 a 30 dał OLM. Jeżeli jeszcze nie pospawałeś głowicy to pomyśl nad innym typem - UFO, Thor. Albo przerób to co masz na Aabratka (lekko ścięte kolanko wystarczy). Za pół roku będziesz kombinował jak zrobić bufor i te dodatkowe centymetry Ci się przydadzą.

Autor tematu
dark_warrior
5
Posty: 9
Rejestracja: piątek, 7 lis 2014, 16:32
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 1 raz
Re: Projekt kolumny do konsultacji

Post autor: dark_warrior »

Zrobię zestawienie 20-90-30.
Niestety dziś trochę popracowałem i głowica na ukończeniu. Nad buforem też myślałem ale nie chce na razie nakładać na siebie za dużo roboty dokończę ten etap budowy ochłonę potestuje sprzęt i za jakiś czas zrobię bufor (jak tylko opanuje schematy i budowę :) i się o nim więcej dowiem ) oraz ewentualnie nową głowice. Będę miał możliwość w tedy różnej konfiguracji mojego aparatu więc będzie można po testować różne konfiguracje z różnymi elementami zawsze to trochę praktyki po zebranej teorii z tego forum.
Dołączam zdjęcia dzisiejszej pracy nad głowicą jeżeli są jakieś uwagi to proszę o opinię.
Głowice wzorowałem na schemacie który znalazłem na tutejszym forum do końca nie wiem czy dobrze ją robię blaszki zrobiłem gdzieś na ok 33stopnie reszta jak widać.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Dario3
50
Posty: 52
Rejestracja: wtorek, 16 sie 2016, 19:50
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Projekt kolumny do konsultacji

Post autor: Dario3 »

Kąty i długości cięcia są OK. Wysokość obu pojedynczych płytek, uwzględniając kąt 33 stopnie jest taki sam i takiej też wielkości jest przerwa pionowa pomiędzy nimi. Będzie dobrze :D
Kilka uwag od strony technicznej. Będziesz miał problem z wspawaniem dolnej płytki. Pierwszy sposób - prostszy, dolne cięcie rury przedłuż do końca i odetnij całkowicie. Przygotuj wcześniej całą dolną płytkę i wspawaj rurkę fi6 o długości takiej, aby jej wylot po wspawaniu płytki sięgał do środka geometrycznego rury. Rurę obrób mechanicznie szlifując miejsce gdzie wchodzi płytka, aby płytka po złożeniu licowała się ze ściankami i wtedy spawaj. Drugi sposób to wspawaj obie płytki, natomiast rurkę dyszą soczewkową 3 albo 4, ale to duża gimnastyka i proponowałbym sposób pierwszy jako optymalny i prostszy.
Taką głowicę popełniłem dla znajomych nieco czasu temu i kilkakrotnie przerabiałem. Obecnie kąt płytek wynosi 30 stopni, port termometru jest wspawany 5mm pod górną płytką pod kątem 30stopni. Odejście VM w głowicy jest zlikwidowane na rzecz OVM. Kilka fotek.
BK.jpg
DSCN2504_2.jpg
DSCN2505.JPG
DSCN2508_1.jpg
DSCN2509.JPG
Powodzenia :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Można coś zrobić szybko, dobrze i tanio, ale zawsze mamy do wyboru tylko dwie możliwości.

Autor tematu
dark_warrior
5
Posty: 9
Rejestracja: piątek, 7 lis 2014, 16:32
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 1 raz
Re: Projekt kolumny do konsultacji

Post autor: dark_warrior »

Witam

Zakończyłem prace nad głowicą i chłodnicą Liebiga i mam pytanie o umieszczenie elektrozaworu
w starej maszynie miałem elektrozawór umieszczony zaraz za zaworkiem precyzyjnym
a teraz nie wiem czy go umieścić tak samo za zaworkiem precyzyjnym czy zaraz za chłodnicą Liebiga czy tu jest jakaś różnica umieszczenia elektrozaworu i czy to ma wpływ na prace lub odbiór.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: Projekt kolumny do konsultacji

Post autor: kmarian »

dark_warrior pisze:... w starej maszynie miałem elektrozawór umieszczony zaraz za zaworkiem precyzyjnym ...
Tak też zrób w tym przypadku. Zawór przy zaworze.

Autor tematu
dark_warrior
5
Posty: 9
Rejestracja: piątek, 7 lis 2014, 16:32
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 1 raz
Re: Projekt kolumny do konsultacji

Post autor: dark_warrior »

W postach pisaliście o dołożeniu OLM.
Zaczęło mnie to kusić. Zebrałem trochę wiedzy na ten temat i wykonałem moduł OLM. Tylko teraz za bardzo nie wiem jak skonfigurować olm z odcinkami które już posiadam żeby było dobrze.

Posiadam trzy odcinki plus wizjer:
-20cm odcinek wypełniony CU(katalizator)
-80cm i 30cm wypełniony KO
- Wizjer

Z informacji zebranych na forum wynika, że pod olm minimum 100cm wypełnienia, a nad 20-30cm.

Jeżeli zrobię zestawienie 80cm+30cm+OLM+20cm +wizjer(10cm zasypu) to zmieszczę sie w tych wymiarach tylko odcinek 20cm zasypie KO(w czesnej pełnił role katalizatora). Tylko to zestawienie będzie bez katalizatora.

Czy jakość sie pogorszy jeżeli zrobię zestawienie 20cm(katalizator)+80cm(KO)+OLM+30cm(KO)+wizjer.

Czy macie jakieś propozycje lub inne rozwiązania.
Nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie co z chłodnicą Liebiga, która jest zamontowana na ujściu LM przenoszę ją na OLM.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Autor tematu
dark_warrior
5
Posty: 9
Rejestracja: piątek, 7 lis 2014, 16:32
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 1 raz
Re: Projekt kolumny do konsultacji

Post autor: dark_warrior »

Witam
Maszyna prawie ukończona zostało parę drobnych elementów ale na tym etapie chciałbym przedstawić wynik mojej pracy.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Cyciak
2
Posty: 2
Rejestracja: piątek, 17 cze 2016, 18:33
Podziękował: 2 razy
Re: Projekt kolumny do konsultacji

Post autor: Cyciak »

W jaki sposób tak ładnie wytrasowałeś 30 stopni na półki ?

Autor tematu
dark_warrior
5
Posty: 9
Rejestracja: piątek, 7 lis 2014, 16:32
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 1 raz
Re: Projekt kolumny do konsultacji

Post autor: dark_warrior »

W jaki sposób tak ładnie wytrasowałeś 30 stopni na półki ?
Co do nacięć na głowicy, to znalazłem wzornik na forum, który przerobiłem do rury 63,5. Nałożyłem, odrysowałem i naciąłem szlifierką.
A jak chodzi o cięcie szlifierką, to trochę precyzyjnej zabawy było żeby nie zjechać z linii.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony środa, 29 mar 2017, 17:47 przez wawaldek11, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Drobne poprawki.

golec269
450
Posty: 492
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2014, 08:37
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 56 razy
Re: Projekt kolumny do konsultacji

Post autor: golec269 »

Zrobiłeś całkiem fajny sprzęt :klaszcze: Jaką średnicę rury przelotu par w OLM zastosowałeś?

Autor tematu
dark_warrior
5
Posty: 9
Rejestracja: piątek, 7 lis 2014, 16:32
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 1 raz
Re: Projekt kolumny do konsultacji

Post autor: dark_warrior »

W OLM średnica rury przelotu to 34mm zewnętrznej 31mm średnica wewnętrzna. Czy taka miała być nie mam pojęcia, czas pokaże.

golec269
450
Posty: 492
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2014, 08:37
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 56 razy
Re: Projekt kolumny do konsultacji

Post autor: golec269 »

Zalanie dla tej rury to 3kW więc będzie dobrze. Rurę będziesz grzał około 2400W więc masz spory zapas, daj grubsze podkłady i będzie dobrze. Jaką zrobiłeś pojemność jeziorka?

Autor tematu
dark_warrior
5
Posty: 9
Rejestracja: piątek, 7 lis 2014, 16:32
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 1 raz
Re: Projekt kolumny do konsultacji

Post autor: dark_warrior »

W OLM jest 15ml, a w głowicy 10ml.
Ostatnio zmieniony czwartek, 30 mar 2017, 19:03 przez Kamal, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Interpunkcja
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”