Budowa pot stilla na szybkowarze

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.
Awatar użytkownika

Amadeuss
100
Posty: 115
Rejestracja: poniedziałek, 27 sie 2012, 12:18
Krótko o sobie: Lubię nowe wyzwania ....
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy

Post autor: Amadeuss »

Witam! podepnę się pod temat żeby nie zakładać nowego. Czytałem to forum namiętnie 2 lata temu - w międzyczasie kupiłem sobie kega 30l mam sporo rurek CU 35 oraz 1,5 m rury CU 54. Z braku czasu odłożyłem budowę kolumny ... ostatnio znowu wróciłem na forum. Odświeżyłem sobie temat puzonu miedzianego do zbożówek oraz temat bimber boya Kucyka - zastanawiam się czy można by te dwa projekty połączyć ? Mam dostęp do parnika ocynkowanego 60l i zastanawiam się czy połączenie go z puzonem byłoby dobrym pomysłem na smakówki? poradźcie czy pchać się w ten projekt czy lepiej budować na kegu? Zaznaczę że w najbliższym czasie nie mam zamiaru robić niczego innego oprócz alko smakowych.
promocja

Woodworm
150
Posty: 169
Rejestracja: piątek, 16 sty 2015, 22:00
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Budowa pot stilla na szybkowarze

Post autor: Woodworm »

Parnik ocynkowany się nie nadaje jako zbiornik gdyż ocynk się rozpuszcza w tym zastosowaniu.
Awatar użytkownika

Amadeuss
100
Posty: 115
Rejestracja: poniedziałek, 27 sie 2012, 12:18
Krótko o sobie: Lubię nowe wyzwania ....
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Budowa pot stilla na szybkowarze

Post autor: Amadeuss »

bimber boy Kucyka też był ocynkowany - czy się mylę??
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Budowa pot stilla na szybkowarze

Post autor: masterpaw2 »

Kolego Amadeuss nie mylisz się, Kucykowy parnik był ocynkowany zanurzeniowo. W ubiegłym roku popełniłem takie ustrojstwo na parniku 100l i przerobiłem jakieś 300l nastawu ze śliwek.
Nie wyczułem żadnego metalicznego posmaku, choć faktycznie po kilku gotowaniach warstwa ocynku mocno poszarzała. Dodam tylko, że bimber boya używałem do odpędu, później jechałem drugi raz na kolumnie.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

Amadeuss
100
Posty: 115
Rejestracja: poniedziałek, 27 sie 2012, 12:18
Krótko o sobie: Lubię nowe wyzwania ....
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Budowa pot stilla na szybkowarze

Post autor: Amadeuss »

Mam właśnie z tym spory dylemat - przerzucam całe forum i czytam różne opinie - taki parnik miałby fajne wielorakie zastosowanie - raz przydałby się świetnie do zacierania a dwa do pierwszego gonienia - potem oczywiście keg. Ale gdyby faktycznie ocynk miałby wchodzić w reakcje jak poniektórzy twierdzą ..... ;( hm .....
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Budowa pot stilla na szybkowarze

Post autor: masterpaw2 »

Z tego co wyczytałem, ocynk pomimo iż sukcesywnie jest rozpuszczany przez kwaśny nastaw/zacier to jednak nie przedostaje się do par alkoholu. Podejrzewam, że po kilkunastu procesach pozostanie goła blacha, jedyny problem to zabezpieczenie jej przed korozją.
A co do Twojego pomysłu o połączeniu bimber boya z radius'owym saksofonem też o tym myślałem. I chyba jesienią jak się pokażą owoce to przetestuje takie zestawienie.
Jednak sądzę, że optymalnym rozwiązaniem jest zbiornik z KO z płaszczem. Dziś odwiedzę swojego bimber boya i zobaczę w jakim jest stanie po zimie.
Pozdrawiam.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”