Filtrowanie na gorąco.

Wszystko na temat chemicznego oraz mechanicznego oczyszczania końcowego produktu destylacji, włączając węgiel aktywny, nadmanganian potasu, filtracje, klarowanie, pozbywanie się niechcianych substancji, zapachów drożdży itp...
Awatar użytkownika

Autor tematu
spawacz
250
Posty: 299
Rejestracja: sobota, 25 paź 2014, 19:02
Ulubiony Alkohol: coś co sam wyprodukuję
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: północna zachodnia Polska
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 68 razy

Post autor: spawacz »

Przyszedł mi do głowy pomysł na zbudowanie psotnicy :odlot: . Niby nic szczególnego ale, zastanawiam się czy poza standardowym katalizatorem i wypełnieniem ze stali KO w postaci sprężynek pryzmatycznych czy tez zmywaków z Lidla, można by użyć czegoś co pracowało by na gorąco. Pomijam węgiel aktywny/aktywowany ponieważ podobno ( nigdy nie stosowałem) najlepiej pracuje w temperaturach zbliżonych do 0. Interesuje mnie filtr który pracował by razem z katalizatorem i załóżmy zmywakami, w tym samym deflegmatorze jako element przez który płyną by już skroplony destylat. Keramzyt, kwarc, może węgiel drzewny. Interesuje mnie czy ktoś próbował zastosować jakiś rodzaj filtru mineralnego ?
.....tymczasem w blaszaku :?
promocja
online

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Filtrowanie na gorąco.

Post autor: Szlumf »

Awatar użytkownika

Autor tematu
spawacz
250
Posty: 299
Rejestracja: sobota, 25 paź 2014, 19:02
Ulubiony Alkohol: coś co sam wyprodukuję
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: północna zachodnia Polska
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 68 razy
Re: Filtrowanie na gorąco.

Post autor: spawacz »

Z tego co zrozumiałem to używa węgla aktywnego mnie interesuje filtrowanie skroplonych par innym wypełnieniem filtra niż węgiel aktywny.
experyment.png
tak bym to widział. Domyślam się że projekt nie jest doskonały ale wolał bym się skupić na wypełnieniu filtra.
.....tymczasem w blaszaku :?
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2360
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Filtrowanie na gorąco.

Post autor: Kamal »

Pomyśl o węglu drzewnym. Destylarnie go używają. :-) Ale gatunki drzewa sam musisz dobrać. Ponieważ oni używają jakiś tam gatunków chyba klonu.
K.
Obrazek
Awatar użytkownika

Autor tematu
spawacz
250
Posty: 299
Rejestracja: sobota, 25 paź 2014, 19:02
Ulubiony Alkohol: coś co sam wyprodukuję
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: północna zachodnia Polska
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 68 razy
Re: Filtrowanie na gorąco.

Post autor: spawacz »

Złożyłem co wymyśliłem ;) Fakt nie 100% stali nierdzewnej jak to mam w zwyczaju ale pokusiłem się o szkło co by było widać co i jak się dzieję. Generalnie wszystko poza wysokością zgadza się rysunkiem który zamieściłem wcześniej.Skraplacz zwinięty z 4m rurki miedzianej fi 6 mm.
20170311_180425.jpg
Wysokość całkowita to 670mm, a wysokość zasypu filtra wynosi 350mm.
20170311_180333.jpg
20170311_180355.jpg
Jest też możliwość zawracania destylatu do kociołka/bufora. Przestrzeń między deflegmatorem a ścianą wewnętrzną filtra to 20 mm z każdej strony więc można się pokusić o większe elementy filtracyjne, lub inne rzeczy tj. susz, szczapki drewna itp. Założenie jest takie że skroplony ciepły destylat może lepiej płukać wsad lub może zostać lepiej wypłukany. :ok: Czas i próby pokażą. Pozdrawiam.
.....tymczasem w blaszaku :?
Awatar użytkownika

kamilpl82
350
Posty: 383
Rejestracja: piątek, 9 paź 2015, 19:28
Ulubiony Alkohol: Przede wszystkim własny
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Wielkopolska okolice Leszna
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Kontakt:
Re: Filtrowanie na gorąco.

Post autor: kamilpl82 »

A jednak zrobiłeś to :D , ja bym ci zaproponował węgiel nieaktywny brzozowy, w Kanadzie mają klon cukrowy a my w Polsce mamy brzozę. http://allegro.pl/wegiel-drzewny-nieakt ... 47379.html
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
https://www.alkoholeforum.pl
Awatar użytkownika

Autor tematu
spawacz
250
Posty: 299
Rejestracja: sobota, 25 paź 2014, 19:02
Ulubiony Alkohol: coś co sam wyprodukuję
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: północna zachodnia Polska
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 68 razy
Re: Filtrowanie na gorąco.

Post autor: spawacz »

kamilpl82 pisze:A jednak zrobiłeś to :D , ja bym ci zaproponował węgiel nieaktywny brzozowy, w Kanadzie mają klon cukrowy a my w Polsce mamy brzozę. http://allegro.pl/wegiel-drzewny-nieakt ... 47379.html
Tak zrobiłem :D . O tym węglu czytałem i się przymierzam :ok: Mam nadzieje w miarę szybko wszystko posklejać i uruchomić te szkiełko wraz z kociołkiem i eksperymentować. Został mi jeszcze jeden projekt w szaleńczej głowie do urealnienia o nazwie roboczej "reaktor atomowy" :D ale to już zabawa na dłuższy czas ... No chyba że sobie znowu coś po drodze wymyśle :ok:

Mod.
Nie cytujemy postów poprzedzających!
.....tymczasem w blaszaku :?
Awatar użytkownika

sargas
600
Posty: 632
Rejestracja: czwartek, 3 lis 2016, 15:42
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: żytnia
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 31 razy
Re: Filtrowanie na gorąco.

Post autor: sargas »

Koniecznie daj znać. Jestem zainteresowany efektami oczyszczania tym węglem. W niedalekiej przyszłości chciałbym przetestować kilka medium, i efekty oczyszczania.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 13 mar 2017, 18:12 przez Kamal, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Koniecznie poprawki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Oczyszczanie destylatu”