Jak długo może stać piwo w butli do fermentacji?

Wolne tematy o piwie nie tylko domowym, opowieści piwne, puby piwne i inne piwne opowiastki...

Autor tematu
waldar
2
Posty: 4
Rejestracja: czwartek, 19 sty 2017, 14:49

Post autor: waldar »

Jak długo może stać piwo w butli do fermentacji? Nie mam butelek,a zanim do mnie dotrą, to piwo będzie już stało ponad miesiąc. Czy po tym czasie piwo już nie będzie się do niczego nadawało?
koncentraty wina

rastro
2500
Posty: 2558
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Jak długo moze stać

Post autor: rastro »

Cztery tygodnie od zadania drożdży czy już fermentacja się zakończyła? Bo jak od startu to powiedzmy że ok tygodnia burzliwa i drugie tyle cicha (czasem trochę dłużej). To jakoś obleci, ale jak cztery tygodnie już po fermentacji to może być co nieco ryzykowne.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Jak długo moze stać

Post autor: Zbynek80 »

4 tygodnie to spokojnie zależy też jaki % i na ile czysto było zrobione, ale ja bulelkowałem piwa 6 tyg i było wszystko ok.
Awatar użytkownika

Dave
150
Posty: 181
Rejestracja: piątek, 6 mar 2015, 23:30
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Jak długo moze stać

Post autor: Dave »

Po takim tytule spodziewałem się czegoś innego, nie zgadłbym, że może chodzić o piwo :)
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Jak długo moze stać

Post autor: Zygmunt »

Mam lambica, który w fermentorze stoi drugi rok- czasem z niego podbieram, dalej dobry :) Kwestia higieny.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Jak długo moze stać

Post autor: Zbynek80 »

Dave pisze:Po takim tytule spodziewałem się czegoś innego, nie zgadłbym, że może chodzić o piwo :)

Bo tak gamonie tytułują, że nie wiadomo o co chodzi, mnie po pierwszej myśli przyszedł do głowy nastaw. Jakby napisał, że piwo, osoby które butelkowały piwo po dłuższym czasie prędzej by weszły i coś napisały.

rastro
2500
Posty: 2558
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Jak długo moze stać

Post autor: rastro »

Szkoda że nikt nie napisał że po wiagrze może długo a po kokainie bardzo długo :P
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Jak długo moze stać

Post autor: herbata666 »

Z tym "gamonie" to chyba Kolego trochę przesadziłeś. Wypadało by się szanować chyba ??

PS.
Ale odpowiedzi udzieliłeś.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3809
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Jak długo moze stać

Post autor: Doody »

Dave pisze:Po takim tytule spodziewałem się czegoś innego, nie zgadłbym, że może chodzić o piwo :)
:ok: :ok: :ok: :piwo:
Pozdrawiam
Darek

Autor tematu
waldar
2
Posty: 4
Rejestracja: czwartek, 19 sty 2017, 14:49
Re: Jak długo moze stać

Post autor: waldar »

rastro pisze:Cztery tygodnie od zadania drożdży czy już fermentacja się zakończyła? Bo jak od startu to powiedzmy że ok tygodnia burzliwa i drugie tyle cicha (czasem trochę dłużej). To jakoś obleci, ale jak cztery tygodnie już po fermentacji to może być co nieco ryzykowne.
No właśnie stoi już ponad dwa miesiące. Już nie fermentuje. Wiec nie wiem, czy do czegoś sie jeszcze będzie nadawało. Próbować je w ogóle? Czy od razu wylać?
Awatar użytkownika

jozzek666
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 8 gru 2014, 16:59
Krótko o sobie: Drożdże to najlepszy przyjaciel człowieka. Od niedawna członek Mensy polska.
Ulubiony Alkohol: Własne piwo w szczególności AIPA, American Wheat, Sour Ale. SM Whisky.
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Łódzkie
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 165 razy
Kontakt:
Re: Jak długo może stać piwo w butli do fermentacji?

Post autor: jozzek666 »

Ale, to przecież zależy od piwa. Tak jak Zygmunt napisał lambic na cichej to może rok i dwa stać, risy po kilka miesięcy a pszeniczniaki nawet cichej nie potrzebują. Weź to piwo spróbuj, jak nie będzie walić kanalizą albo innymi przykrymi smakami lub zapachami to butelkuj. Możesz się zdziwić, że jeszcze fajne piwko Ci wyjdzie :)


Wysłane przekazem myśli z urządzenia mobilnego.
AlkoCalc Web - https://alko-calc.netlify.app

użytkownik usunięty
Re: Jak długo może stać piwo w butli do fermentacji?

Post autor: użytkownik usunięty »

Mnie, gdy jeszcze warzyłem zdarzało się przedłużać czas przebywania piwa w fermentorze. Zwyczajowo 3-4 tygodnie i potem w butelki/petki/beczki. Jedno z ostatnich testowo potrzymałem 1,5 miesiąca i właśnie je spijam. Kwasu nie ma, choć dużo zależy od temperatury fermentacji, jakości drożdży i dostępu tlenu na całym etapie. Lambiki to oczywiście inna bajka.
ODPOWIEDZ

Wróć do „O Piwie i Nie Tylko”