Cukier w cydrze po zakapslowaniu

Czyli popularny Jabłecznik. Na temat tego trunku wszystko, począwszy od zbierania jabłek, skończywszy na spożywaniu...
Awatar użytkownika

Autor tematu
quba95
5
Posty: 5
Rejestracja: środa, 8 lut 2017, 16:17
Krótko o sobie: Chodźże przyjacielu w moje skromne progi, wypijem browara, nie wstaniem z podłogi!
Ulubiony Alkohol: Cydr
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz

Post autor: quba95 »

Witam! Jestem dopiero zaczynam swoją przygodę z produkcją alkoholi, produkcją cydru i mam kilka pytań. Pod koniec roku zaszczepiony pasją zakupiłem balon i zrobiłem swój pierwszy Cydr. Wszystko ładnie wyfermentowało tylko cydr wyszedł wytrawny więc postanowiłem go dosłodzić ksylitolem przy kapslowaniu w proporcjach około 9g Ksylitolu (aby dosłodzić), 3g cukru (aby nagazować trunek). Po zakapslowaniu wszystkie butelki solidnie strząsłem aby cukier ładnie się rozprowadził, ale po pewnym czasie zobaczyłem, że cukier osiada na dnie butelki. Czy coś zrobiłem źle? Czy po okresie "leżakowania" cukier rozpuści się i cydr będzie słodki?
promocja
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Cukier po zakapslowaniu

Post autor: ramzol »

To nie jest cukier tylko drożdże które wyprodukowały twój gaz i padły z głodu. Osad w piwie i cydrze "home made" to normalna rzecz. Co do słodkości i ksylolitu to jak dla mnie pomyłka. Wole wytrawny cydr niżeli dosładzany ksylolitem lub stewią.
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.
Awatar użytkownika

jozzek666
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 8 gru 2014, 16:59
Krótko o sobie: Drożdże to najlepszy przyjaciel człowieka. Od niedawna członek Mensy polska.
Ulubiony Alkohol: Własne piwo w szczególności AIPA, American Wheat, Sour Ale. SM Whisky.
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Łódzkie
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 165 razy
Kontakt:
Re: Cukier po zakapslowaniu

Post autor: jozzek666 »

Świetny cydr półwytrawny wychodzi na drożdżach piwnych US-05. Osad w naturalnie gazowanych piwach lub cydrach to rzecz całkowicie normalna, nie masz się czym martwić. Chyba że z dołu balona za dużo syfu zaciągnąłeś :)

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
AlkoCalc Web - https://alko-calc.netlify.app
Awatar użytkownika

Autor tematu
quba95
5
Posty: 5
Rejestracja: środa, 8 lut 2017, 16:17
Krótko o sobie: Chodźże przyjacielu w moje skromne progi, wypijem browara, nie wstaniem z podłogi!
Ulubiony Alkohol: Cydr
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Re: Cukier po zakapslowaniu

Post autor: quba95 »

Oczywiście to kwestia gustu wytrawny czy słodki. Cydr potrzebuje czasu żeby zrobił się słodki jeżeli dosłodziłem mam rozumieć ?

WolandPL
10
Posty: 18
Rejestracja: poniedziałek, 19 gru 2016, 14:11
Podziękował: 5 razy
Re: Cukier po zakapslowaniu

Post autor: WolandPL »

Nie. Tak jak herbata nie potrzebuje czasu by stać się słodka po posłodzeniu :)

1. Napisałeś ile wsypałeś ksylitolu i cukru, ale nie napisałeś na jaką pojemność. To było na litr? 3g cukru na litr do refermentacji w butelkach to chyba bardzo mało.
2. Jak wcześniej powiedziano osad to rzecz normalna, dlatego ważne jest pytanie, czy jesteś pewien, że to co widzisz to cukier, a nie osad?
3. Ja się nigdy nie bawię w dozowanie cukru do każdej butelki z osobna. Dodaję ile trzeba do nastawu (nie bezpośrednio, tylko biorę z nastawu powiedzmy litr cydru, dokładnie mieszam w nim cukier, wlewam z powrotem do fermentora i tam znowu dokładnie mieszam, a następnie butelkuję).
Awatar użytkownika

jozzek666
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 8 gru 2014, 16:59
Krótko o sobie: Drożdże to najlepszy przyjaciel człowieka. Od niedawna członek Mensy polska.
Ulubiony Alkohol: Własne piwo w szczególności AIPA, American Wheat, Sour Ale. SM Whisky.
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Łódzkie
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 165 razy
Kontakt:
Re: Cukier po zakapslowaniu

Post autor: jozzek666 »

WolandPL pisze: 3. Ja się nigdy nie bawię w dozowanie cukru do każdej butelki z osobna. Dodaję ile trzeba do nastawu (nie bezpośrednio, tylko biorę z nastawu powiedzmy litr cydru, dokładnie mieszam w nim cukier, wlewam z powrotem do fermentora i tam znowu dokładnie mieszam, a następnie butelkuję).
Bo to normalna praktyka, w piwowarstwie lub innym fachu gdzie refermentujesz lub dosładzasz w butelkach, kiedyś tak promowali dodawanie odmierzanych porcji cukru bezpośrednio do butelek ale to była porażka.



Wysłane przekazem myśli z urządzenia mobilnego.
AlkoCalc Web - https://alko-calc.netlify.app
Awatar użytkownika

Autor tematu
quba95
5
Posty: 5
Rejestracja: środa, 8 lut 2017, 16:17
Krótko o sobie: Chodźże przyjacielu w moje skromne progi, wypijem browara, nie wstaniem z podłogi!
Ulubiony Alkohol: Cydr
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Re: Cukier po zakapslowaniu

Post autor: quba95 »

Woland
Cukry podane to porcja na butelkę.
Wcześniej pytalem o osad to było zmieszanie cukru z osadem źle wymieszalem butelki po wsypaniu cukru. Ostatecznie otworzylem wszystkie butelki doslodzilem ksylitolem bardziej Tak pod mój smak, zakapslowełem powownie i teraz tylko czekać. Wolałem się upewnić co i jak z tym cukrem za co serdecznie koledze dziękuję.
Łatwiej było mi dosypać do każdej butelki cukru ze względu na to, że butelke sprytniej wymieszać.... Dobra przyznan się dodając do butli cukier musiałbym go wymieszać co za tym idzie cały osad wmieszałby się i potrzeba byłyby czasu aby opadł, a ja go nie chciałem tracić

WolandPL
10
Posty: 18
Rejestracja: poniedziałek, 19 gru 2016, 14:11
Podziękował: 5 razy
Re: Cukier po zakapslowaniu

Post autor: WolandPL »

Po to zlewa się znad osadu - żeby później osadu już nie było i żebyś śmiało mógł sobie mieszać, np. cukier czy ksylitol, bez zmartwień, że osad się wzburzy. Moim zdaniem znacznie wygodniej tak niż odmierzać porcje cukru do każdej butelki osobno i tam mieszanie, no ale powiedzmy, że to już rzecz gustu. Ja dla wygody używamy nie balonu, tylko wiaderka fermentacyjnego z pokrywką i kranikiem, gdzie to już w ogóle pełna wygoda - i zlewanie i mieszanie.
Awatar użytkownika

jozzek666
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 8 gru 2014, 16:59
Krótko o sobie: Drożdże to najlepszy przyjaciel człowieka. Od niedawna członek Mensy polska.
Ulubiony Alkohol: Własne piwo w szczególności AIPA, American Wheat, Sour Ale. SM Whisky.
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Łódzkie
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 165 razy
Kontakt:
Re: Cukier po zakapslowaniu

Post autor: jozzek666 »

Do tego rurka z zaworkiem grawitacyjnym do rozlewu i bajka :D

Wysłano przekazem myśli z urządzenia mobilnego.
AlkoCalc Web - https://alko-calc.netlify.app
Awatar użytkownika

Autor tematu
quba95
5
Posty: 5
Rejestracja: środa, 8 lut 2017, 16:17
Krótko o sobie: Chodźże przyjacielu w moje skromne progi, wypijem browara, nie wstaniem z podłogi!
Ulubiony Alkohol: Cydr
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Re: Cukier po zakapslowaniu

Post autor: quba95 »

Woland, Józiu dziękuje chłopaki za pomoc

Woodworm
150
Posty: 169
Rejestracja: piątek, 16 sty 2015, 22:00
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Cukier w cydrze po zakapslowaniu

Post autor: Woodworm »

@jozek666 jakie musi być blg do tych drożdzy?

redhot
200
Posty: 212
Rejestracja: piątek, 27 sty 2017, 15:54
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 35 razy
Re: Cukier w cydrze po zakapslowaniu

Post autor: redhot »

us 05 to taki piwowarski odpowiednik gorzelniczych Bayanusów, odferementują wszytsko i do końca. Bez zadyszki przerobią i 20blg.

michal278
1850
Posty: 1868
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Cukier w cydrze po zakapslowaniu

Post autor: michal278 »

Tylko możesz mieć granaty, dlaczego poleca się dodawać syrop bo pewniejsze dodanie iluś ml niż 3g.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

jozzek666
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 8 gru 2014, 16:59
Krótko o sobie: Drożdże to najlepszy przyjaciel człowieka. Od niedawna członek Mensy polska.
Ulubiony Alkohol: Własne piwo w szczególności AIPA, American Wheat, Sour Ale. SM Whisky.
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Łódzkie
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 165 razy
Kontakt:
Re: RE: Re: Cukier w cydrze po zakapslowaniu

Post autor: jozzek666 »

redhot pisze:us 05 to taki piwowarski odpowiednik gorzelniczych Bayanusów, odferementują wszytsko i do końca. Bez zadyszki przerobią i 20blg.
I tak i nie. Zależy od fermentowalności brzeczki, jak i temperatury. Przy Us05 jak i innych drożdzach piwowarakich górnej fermentacji, zalecane jest rozpoczynanie fermentacji od temp. około 2 stopnie niższej niż najniższa graniczna jaką podaje producent i stopniowe jej podnoszenie. Wtedy us,y dają najlepsze wyniki smakowe jak i wydajnościowe, a wiem to od Dagome (Czesława Dziełaka) z jego wykładów.

ps. Dla zainteresowanych moge podesłać te wykłady na maila.

Wysłano przekazem myśli z urządzenia mobilnego.
AlkoCalc Web - https://alko-calc.netlify.app
ODPOWIEDZ

Wróć do „Cydr”