Poszukiwanie sprzętu

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.
Awatar użytkownika

Autor tematu
kaszub66
10
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 8 sty 2017, 16:45
Krótko o sobie: Kaszubem jestem:)
Ulubiony Alkohol: własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: kaszub66 »

Witam!
Moje poszukiwania zacząłem od najzwyklejszego Pot Still na szybkowarze.Potem w miarę czytania postów na forum i przeglądania różnych stron związanych z psoceniem był etam kolumny CM aż w końcu poprzez kolumnę Nixon-Stone dobrnąłem do Aabrateka.
Mój wybór padł na taki sprzęt
http://allegro.pl/zestaw-aabratek-keg-5 ... 26517.html
Postanowiłem zrobić małe modyfikacje - dodać kompletny system OVM i wypełnić kolumnę sprężynkami pryzmatycznymi zamiast zmywakami.Dodatkowo zamontować termometr elektroniczny w zbiorniku i na wysokości 10 półki.Myślę jeszcze o ewentualnym podwyższeniu kolumny.
Czy koś z kolegów podpowie czy jest to dobry wybór na pierwszy sprzęt do psocenia?
Pozdrawiam

golec269
450
Posty: 492
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2014, 08:37
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 56 razy
Re: Poszukiwanie sprzętu

Post autor: golec269 »

Jeśli wprowadzisz zmiany o których piszesz to będzie bardzo dobry sprzęt. Moja rada jest taka, po dodaniu tych kilku rzeczy cena przekroczy lekko dwa tysiące więc rozpytaj się gdzie będzie najtaniej a druga to zastanów się nad OLM, bezdyskusyjne bierz keg 50L.
Awatar użytkownika

Autor tematu
kaszub66
10
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 8 sty 2017, 16:45
Krótko o sobie: Kaszubem jestem:)
Ulubiony Alkohol: własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Poszukiwanie sprzętu

Post autor: kaszub66 »

Dzięki za odpowiedź,miło przeczytać,że godziny spędzone na forum i innych stronach nie poszły na marne i że wybrany sprzęt będzie dobry.Jak najbardziej myślałem o kegu 50l.Co do OLM,pytałem kilku producentów,jedni mówią, że jak najbardziej,a drudzy że w zupełności wystarczy OVM i w sumie się w tym trochę pogubiłem
Ty radzisz zamontować?

gadaka
350
Posty: 351
Rejestracja: sobota, 8 wrz 2012, 23:21
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 22 razy
Re: Poszukiwanie sprzętu

Post autor: gadaka »

OLM jest trudniejszy do wykonania, więc to może być powodem takich opinii sprzedawców...
Przy OLM odpada Ci chłodnica, dodatkowe wężyki z wodą a urobek podobno lepszy (używałem i używam OLM, więc w kwestii porównań z OVM pytaj bardziej doświadczonych użytkowników).
Uważam też, że łatwiej regulować odbiór - dokładny przepływ płynu łatwiej okiełznać zaworkiem precyzyjnym niż przepływ par zaworek kulowym - jeśli nie mam racji to proszę starszych Kolegów o sprostowanie
Awatar użytkownika

Blażej
100
Posty: 109
Rejestracja: sobota, 17 wrz 2016, 12:31
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 32 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Poszukiwanie sprzętu

Post autor: Blażej »

Tak kolego masz rację olm trudniejszy w wykonaniu, ale odpada chłodnica wężyki itp. Do odbioru ovm również możesz dołożyć zaworek precyzyjny. Przy odrobinie opanowania i wyobraźni regulacja zaworem kulowym nie robi problemu. Badasz wydajność kolumny na min. liczysz rr trochę wyobraźni i leci tak jak chcesz.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami"

forma
300
Posty: 314
Rejestracja: sobota, 20 gru 2008, 12:51
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Poszukiwanie sprzętu

Post autor: forma »

Bierz z OLM i zaczynasz od mercedesa :) masz na forum sprawdzonych sprzedawców to na pewno się nie zawiedziesz ,a OLM nie dał bym "obcym" do zrobienia bo nie wiem czy by hulały prawidłowo....
NIE POPEŁNIA BŁĘDÓW TEN,CO NIC NIE ROBI !!!
Awatar użytkownika

Bossmanik
5
Posty: 8
Rejestracja: piątek, 29 lip 2016, 11:58
Ulubiony Alkohol: Produkt regionalny :-)
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 1 raz
Re: Poszukiwanie sprzętu

Post autor: Bossmanik »

Witaj. Ja na pierwszy porządny sprzęt wybrałem ten zestaw:
http://destylatorymiedziane.pl/pl/kolum ... bez_bufora
Zakupiłem sprzęt i akcesoria niezbędne do tego hobby. Jestem już po około 11-12 gotowaniach i produkt jest Lux. Wcześniej miałem po dziadku kane i chłodnice miedzianą. Różnice kolosalne. Czasami lepiej warto poczekać i dopłacić parę złotych i mieć sprzęt z wyższej półki. Zastanów się dobrze.

dziadzia1508
30
Posty: 38
Rejestracja: wtorek, 3 sty 2017, 14:41
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: koło
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Poszukiwanie sprzętu

Post autor: dziadzia1508 »

Witam.
Moje rady nie są może profesjonalne ale też szukam sprzętu czytam i pisze z różnymi kolegami z forum. Za te pieniądze to na forum masz ludzi którzy ci zrobią takie cacko z OLM.
Jeśli coś robić to dlaczego nie robić to dobrze
:poklon;
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3809
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Poszukiwanie sprzętu

Post autor: Doody »

Aabratek jak aabratek - dobry sprzęt tylko trzeba zadbać o termometr na 10 półce (którego nie widzę na zdjęciu). Oczywiście wspawać mufę to żaden problem jak się ma sprzęt. Lepiej jednak poczytać o tym co powinien sprzęt posiadać, następnie zajrzeć do kieszeni i ustalić na co nas stać. Potem wystarczy zadzwonić do producenta sprzętu i ustalić precyzyjnie co chcemy mieć a z czego możemy zrezygnować.
Pozdrawiam
Darek

golec269
450
Posty: 492
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2014, 08:37
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 56 razy
Re: Poszukiwanie sprzętu

Post autor: golec269 »

Doody uważnie czytaj, kolega pisze nie tylko o termometrze ale też o innych modyfikacjach :czytaj:
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3809
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Poszukiwanie sprzętu

Post autor: Doody »

golec269 pisze:Doody uważnie czytaj, kolega pisze nie tylko o termometrze ale też o innych modyfikacjach :czytaj:
Dlatego też napisałem, że taki sprzęt należy traktować niejako "wyjściowo" a następnie z producentem ustalić modyfikacje, na których nam zależy (o ile nie mamy możliwości dokonania zmian samodzielnie). Wiadomo,że wysokość kolumny ogranicza nam "psotnicze" pomieszczenie. Jeżeli to ograniczenie nam odpada to im dłuższa kolumna tym lepiej (oczywiście w rozsądnych granicach). Któryś z systemów odbiorów obniżonych też by się przydał. Bufor - wiadomo fajna rzecz... itd, itp. Wszystko jednak ogranicza również budżet ;)
Pozdrawiam
Darek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”