Zamknięty obieg wody chłodzącej

Budowa i eksploatacja chłodnic.

Burex
10
Posty: 18
Rejestracja: wtorek, 29 mar 2016, 01:44
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whiskey, Tequila gold, oryginalny Absinth
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 8 razy

Post autor: Burex »

Udało mi się znaleźć następującą chłodnicę, nie wiem czy była by dobra, nie znam się na chłodnicach samochodowych. Nie wiem nawet jak zamontować zasilanie i przepływ wody do takiej chłodnicy, proszę o pomoc.
oto link:
http://allegro.pl/chlodnia-wody-calibra ... 78920.html
Awatar użytkownika

kamilpl82
350
Posty: 383
Rejestracja: piątek, 9 paź 2015, 19:28
Ulubiony Alkohol: Przede wszystkim własny
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Wielkopolska okolice Leszna
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: kamilpl82 »

Z tymi chłodnicami samochodowymi jest taki problem że mają zasilanie i powrót o dużej średnicy dochodzących nawet do 50mm, i trzeba kombinować jakieś przejściówki, ale sprawdzają się znakomicie.
Poszukaj sobie jeszcze nagrzewnic samochodowych, średnice zasilania i powrotu mają dużo mniejsze, ale i wydajność ciut mniejsza jest niestety.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
https://www.alkoholeforum.pl

Dario3
50
Posty: 52
Rejestracja: wtorek, 16 sie 2016, 19:50
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Dario3 »

Ta z linku powyżej jest bardzo dobra, a nawet nieco za duża jak do Twojej mocy, ale to żaden problem, nawet lepiej jak masz na to miejsce. Ofert jest sporo, pierwsze z brzegu:
http://www.olx.pl/oferta/chlodnica-z-we ... 7a62c048c8
http://allegro.pl/chlodnica-z-wentylato ... 04120.html
Chłodnicę podłączasz w ten sposób, aby gorąca woda wychodząca ze skraplacza trafiała do górnego króćca chłodnicy. Z dolnego króćca powinna trafiać do beczki. Jak zastosujesz chłodnicę wody to wystarczy Ci jedna beczka 200l.
Redukcje to chyba w tym najmniejszy problem.
Można coś zrobić szybko, dobrze i tanio, ale zawsze mamy do wyboru tylko dwie możliwości.

Burex
10
Posty: 18
Rejestracja: wtorek, 29 mar 2016, 01:44
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whiskey, Tequila gold, oryginalny Absinth
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 8 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Burex »

Dzięki wielkie spróbuję w ten sposób to zmontować, tylko muszę zaczekać do matki boskiej pieniężnej, choć nawet nie wiem gdzie góra chłodnicy a gdzie dół, zdam relację z efektu, mam obawy co do znalezienia odpowiedniej redukcji...

Dario3
50
Posty: 52
Rejestracja: wtorek, 16 sie 2016, 19:50
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Dario3 »

Redukcja na chłodnicy max do 1/2' najlepiej na wężu, ponieważ chłodnice różnie znoszą amatorskie lutowanie. Przy przepływie w granicach 50-100 litrów na godzinę taki przekrój węzy spokojnie wystarczy. Ponieważ temperatura na wylocie skraplacza do chłodnicy będzie wysoka i węże będą mocno mięknąć to trzeba zabezpieczyć je przed zagnieceniem. Najlepiej odpowiednio skierowanym króćcem, albo sprężyną o średnicy większej niż wąż o jakieś max kilka milimetrów zakładaną w miejscach gdzie kąt zagięcia węża przekracza kąt 90 st. Góra chłodnicy to najczęściej tam gdzie jest gniazdo wlewu z korkiem, na dole powinien być zawór spustowy. Chłodnice bez wlewu mają na dole zawór spustowy i to jest dół chłodnicy.
Można coś zrobić szybko, dobrze i tanio, ale zawsze mamy do wyboru tylko dwie możliwości.

W_TG
600
Posty: 643
Rejestracja: piątek, 27 gru 2013, 23:54
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 145 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: W_TG »

Jako ze zmontowałem, choć prowizorycznie, zamknięty obieg chłodzenia pozwolę sobie wtrącić moje 3 grosze.
Czytam o stosowaniu kilkudziesięcio litrowych beczek. W moim chłodzeniu całość podłączona jest z pominięciem takowej.
Wylot skraplacza - chłodnica -pompa wlot do skraplacza. Chłodnica oczywiście z wentylatorem.
Pojemność całego układu to 5 litrów wody
Układ śmiga bez zastrzeżeń, no i 1 gabaryt mniej.
Alkohol nikomu nie rozwiązał problemów.
Ale wielu pomógł o nich zapomnieć.
Awatar użytkownika

Karwi
150
Posty: 161
Rejestracja: piątek, 8 lip 2016, 23:36
Podziękował: 28 razy
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Karwi »

Te chłodnice potrafią schłodzić i 150kw A my mamy schłodzić kilka do kilkunastu. Nawet chłodnica nawiewu powietrza od porządnego auta powinna dac radę

Dario3
50
Posty: 52
Rejestracja: wtorek, 16 sie 2016, 19:50
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Dario3 »

Karwi napisał:
Te chłodnice potrafią schłodzić i 150kw
Jeżeli myślisz, że cała moc silnika w samochodzie zamienia się w ciepło to jesteś w błędzie. Nie mówię oczywiście o chłodnicach do pojazdów wyścigowych, bo takich na alledrogo czy olx za 50 zł z wentylatorem to raczej nie ma.
W_TG napisał:
Wylot skraplacza - chłodnica -pompa wlot do skraplacza. Chłodnica oczywiście z wentylatorem.
Pojemność całego układu to 5 litrów wody. Układ śmiga bez zastrzeżeń
Tylko, że od kilku postów mówimy o systemie Cooling Management i mocy grzania 4KW, stąd propozycja zastosowania zbiornika -akumulatora, który będzie stabilizował temperaturę. Oczywiście zależy wszystko od chłodnicy, której to autor jeszcze nie ma i nie wiadomo jeszcze jaka będzie. Zakładam po prostu najbardziej krytyczny przypadek, stąd moja propozycja.
Można coś zrobić szybko, dobrze i tanio, ale zawsze mamy do wyboru tylko dwie możliwości.

W_TG
600
Posty: 643
Rejestracja: piątek, 27 gru 2013, 23:54
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 145 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: W_TG »

Dario3 pisze: Tylko, że od kilku postów mówimy o systemie Cooling Management i mocy grzania 4KW, .
Moja kolumna przy rektyfikacji pracuje na 2,5 kW. a początkowym okresie do zalania na 3kW ok 30 min.
I w tym czasie chłodzenie jest stabilne. Nie mierzyłem temperatur wlot wylot.
Przy rektyfikacj,i w okr letnim pow 35 st.C, po chłodnicy metalowa szybkozłączka jest ledwo ciepła. A po wylocie ze skraplacza wyraźnie ciepła. Zakładając ze wodę o temp. 50 st. można nazwać gorącą, w moim układzie nie osiąga takiej temperatury.
Chłodnica którą używam ma wym ok 50*60 cm. Razem z pompą i wentylatorem wymontowana z przemysłowej spawarki.
Wentylator wyrzuciłem, bo miał zbyt duzą wydajnosć i wiatr gwizdał jak halny na Kasprowym. I dałem mniejszy.
Chłodnica o niezbyt ciasnych lamelkach (przewiewna), wydajny wentylator o ukierunkowanym strumieniu powiniem dać rade 4kW+
A tak na marginesie to dobra suszarka do włosów ma 1000W
Tyle moich spostrzeżeń
Alkohol nikomu nie rozwiązał problemów.
Ale wielu pomógł o nich zapomnieć.
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: robert4you »

A ja się tak zastanawiam czy energia zużyta przez pompę i wentylator nie wyjdzie drożej niż woda z kranu.
No chyba że ktoś nie ma dostępu do wody.
************************************************************************

michal278
1850
Posty: 1868
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: michal278 »

4kw przy 50mm? To chyba podczas rozgrzewania..
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

bonia111
10
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 6 sie 2013, 18:36
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: bonia111 »

Właśnie zakończyłem rektyfikacje na moim sprzęcie ( aabr. fi60 140 cm, sprężynki, keg50, obniżony odb, chłodnica "lebiega" grzanie 2+1,5 kW ) z chłodzeniem w obiegu zamkniętym. Beczka na zewnątrz 220 l i pompa CO na 1 biegu dały radę i to z zapasem. Cały proces ok 8 godz, temp na zewnątrz ok 12 C, temp startowa wody ok 18 C, na koniec procesu mierzona na wyjściu z chłodnicy górnej ok 40 C ( sonda term. przyklejona taśmą do węża). Podłączenie zrobiłem w ten sposób, że w każdym momencie mogę przejść na chłodzenie tradycyjne - woda z sieci. Za ujęciem wody ( za zaworem) dałem trójnik > 1 wąż z zaworem na końcu można podłączyć do pompy, 2 do chłodnicy. Blokując 1 zaworem przy pompie mam tradycyjne chłodzenie. Otwierając przy pompie a zakręcając sieć - obieg zamknięty. Do przetestowania mam jeszcze pompę basenową, z tych najtańszych która w mojej konfiguracji węży itd daje ok 1,5 litra / min
Awatar użytkownika

Karwi
150
Posty: 161
Rejestracja: piątek, 8 lip 2016, 23:36
Podziękował: 28 razy
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Karwi »

Czyli bardzo dobry wynik. Pewnie pompa do basenu też da radę. Bo jak by nie było musi pchnąć wodę przez filtry.

Ja znalazłem u siebie chłodnice od TARPANA i Poloneza, ale do budowy układu zamkniętego raczej kupię jakoś bardziej estetyczną

pietrus
1
Posty: 1
Rejestracja: sobota, 21 gru 2013, 20:31
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: pietrus »

WItam w mojej aparaturze wygląda to tak:
http://scr.hu/1hey/w4cuc

Młodyy
20
Posty: 27
Rejestracja: poniedziałek, 28 lis 2016, 15:59
Ulubiony Alkohol: Każdy spod znaku Whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Południe Polski
Podziękował: 3 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Młodyy »

Witam Panowie,
Otóż również zacząłem rozmyślać nad zamkniętym obiegiem wody chłodzącej, z racji że nie mam za dużo miejsca nie chciałbym stosować zbiornika na wodę tylko zamknąć schemat w chłodnicy samochodowej, pompce od basenu z plastikowymi rurami karbowanymi oraz chłodnicy szklanej (zwykła z Eurowinu). Będzie to moja pierwsza aparatura grzanie albo kuchenka albo grzałką 1,5 kW i bańka do mleka 15L. I nasuwa się kilka pytań:
1. Czy szklana chłodnica wytrzyma ciśnienie zadane przez pompkę ? Pompa to pompa do basenów INTEX model 604, o wydajności niby 2006L na godzinę posiadam taką akurat więc nie musiałbym kupować :D Chłodnica z Golfa II 1.6 Diesel łącznie z wentylatorem i prowadnicą powietrza na tą chłodnice również posiadam, dorobiłbym tylko jakąś regulacje wiatraka. Akurat króćce od tej chłodnicy idealnie pasują na węże z tej pompki.
2. Lepszym czynnikiem chłodzącym do tego zestawu była by woda czy może płyn chłodniczy do auta bądź glikol etylowy
Pozdrawiam

topil
1
Posty: 1
Rejestracja: niedziela, 15 sty 2017, 14:20
Czy chłodnica dwulitrowego silnika samochodu ?

Post autor: topil »

Jako początkujący, niedawno zakupiłem kolumnę z zimnymi palcami na kegu 30l. Próbowałem jednocześnie obieg zamknięty wody. Zakupiona w tym celu chłodziarka do piwa nie zbalansowała ciepła i po 1.5 godziny dest. trzeba było co godzinę wymieniać wodę w zbiorniku chłodziarki. Rozważam inne pomysły alternatywnego chłodzenia. W lecie zapewne mógłbym kombinować podłączenie się do basenu rozporowego na podwórku (6000 litrów wody ma spory potencjał absorbcji ciepła + zadowolenie kompiących się :D ), a za rok planuję podłączenie się do niemałej domowej instalacji CO i oddawanie ciepła do grzania domu (przynajmniej zimą :D ).

Tymczasem pytanie do doświadczonych brzmi: czy chłodnica dwulitrowego silnika samochodu (z oryginalnym wentylatorem i kołnierzem zapewniającym wydajny przepływ powietrza) wystarczy do stabilnego chłodzenia opisanej wyżej kolumny ?

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: rastro »

Pomijając już te zimne palce... za to pewnie jeszcze reprymendę ;). Ja jednak chciałem się zapytać czego się spodziewałeś po tej chłodziarce od piwa? Nic nie napisałeś jakiej mocy jest grzałka w kegu, ale załóżmy że jest tam 1,5kW więc z chłodnicy też trzeba odebrać ok 1,5kW... żeby jakaś chłodziarka dała radę i zakładając że udało by się wycisnąć tzw. COP na poziomie 3,5-4 to chłodziarka musiała by być przynajmniej 400W mocy elektrycznej co powinno dawać trochę więcej niż 1,3-1,6kW tzw. mocy chłodniczej. Nie wiem jaka jest ta twoja chłodziarka, ale pewnie ma kompresor góra 100-150W jak nie mniej, albo całość chodzi na ogniwach Peltiera.

Pół biedy jeżeli w tej chłodziarce od piwa jest chociaż jakiś wentylator a nie taka kratka jak w lodówce, ale wymiennik też pewnie jest dobrany do odprowadzenia mocy powiedzmy max 500-600W więc chłodziarka będzie się wyłączać z powodu przegrzewania się kompresora.

I teraz tak, wydana kasa na kolumnę określaną jako wieszak do tego na chłodziarkę do piwa pewnie by wystarczyło na podstawowego Aabratka z całkiem przyzwoitym wypełnieniem :P - bo chłodnica z auta i tak jest do kupienia całkiem osobno.

Chłodnica z auta z dwu litrowym silnikiem pewnie da radę, ale tutaj też chyba ważniejsze jest jakiej mocy jest to auto ale zakładając te dwa litry pojemności silnika i nawet dość leciwe auto, można założyć że pewnie jest przewidziana na chłodzenie silnika o mocy 50-60KM czyli jakieś 40kW. Wiadomo wentylator jest do stania w korkach a temperatura chłodzenia silnika to jakieś 90°C więc pewnie ta moc jest mniejsza, ale nawet jak zostanie z tego jakieś 5kW to i tak lepiej niż ta chłodziarka.

PS. nie nic nie liczyłem bo i jak to tylko takie moje szacunki do tego brak jakichkolwiek danych więc grzałka to strzał, moc chłodziarki też, ale nie spodziewam się żeby takie cudo miało większą moc bo i po co - może te co mają pracować w jakimś pubie i obsługiwać więcej niż dwa krany są mocniejsze, ale też pewnie są robione pod zamówienie, zresztą sprzęt do baru, który chce sprzedawać piwo jest wypożyczany przez browar.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: rozrywek »

bonia111 pisze:Podłączenie zrobiłem w ten sposób, że w każdym momencie mogę przejść na chłodzenie tradycyjne - woda z sieci. Za ujęciem wody ( za zaworem) dałem trójnik > 1 wąż z zaworem na końcu można podłączyć do pompy, 2 do chłodnicy
Jedno z mądrzejszych i rozsądniejszych rozwiązań :respect:
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: robert4you »

Lepiej jest wymienić cześć wody w obiegu wtórnym na zimniejszą.
Przejście bezpośrednio na zimną wodę bieżącą może spowodować zachwianie równowagi w kolumnie.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
************************************************************************
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: rozrywek »

Robert, ja bardziej miałem na myśli wyjście awaryjne i pomysł.
Lepiej zdestabilizować kolumnę, niż stawiać od nowa budynek.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

dzik8520
10
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek, 27 lut 2017, 09:49
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: dzik8520 »

mój "klimatyzator". Narazie testy na sucho ale lada dzień przejdzie chrzest bojowy:) link do filmiku jak wygląda sprzet https://youtu.be/br1u78QUY6c

Felguk
10
Posty: 10
Rejestracja: niedziela, 8 maja 2016, 13:15
Krótko o sobie: Aabratek + OVM
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Felguk »

A co powiecie na takie rozwiązanie:

Dorwałem ostatnio starą lodówkę, która jest sprawna i chciałbym ją wykorzystać do chłodzenia wody w obiegu zamkniętym.
W komorze lodówki zamieściłbym plastikową beczkę ok 30 l, w której to znajdowała by się pompka wodna (dodatkowe chłodzenie pompki, która też się nagrzewa). W komorze zamrażalki (u góry) zamocowałbym wspomnianą nagrzewnice samochodową, która chłodziłaby wodę, dodatkowo woda byłaby chłodzona w komorze lodówki. Wszystko byłoby szczelne a z lodówki wychodziły by jedynie wężyki do wpływu, odpływu oraz zasilania pompki.

Co sądzicie o takim rozwiązaniu ?
Moją jedyną obawą było przegrzanie się pompki, ale zakupiłem już odpowiednio wytrzymałą, która w samej beczce będzie się również chłodzić.

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: rastro »

Generalnie fizyki pan nie oszuka... będzie mniej więcej tak: Taka domowa lodówka ma kompresor o mocy 150-200W (a pewnie przesadzam, ale niech będzie). Moc chłodnicza tego czegoś w takim wypadku będzie w porywach jakieś 400-600W (i to pod pewnymi warunkami). Ale to nie wszystko, ponieważ na kratce z tyłu ta energia wydzieli się w postaci ciepła czyli 400-600 + 150-200 co daje razem 550-800W ciepła do odebrania przez otaczające powietrze (może jak będzie w garażu -5 to ta kratka sobie poradzi, jak będzie +25 to sprawność całego układu leci na łeb. Pozostaje jeszcze problem tak zwanej koperty pracy sprężarki, więc jak temperatura wewnątrz przekroczy jakąś graniczną wartość to sprężarka się przegrzeje i w najlepszym wypadku się wyłączy awaryjnie, a w gorszym poleci z niej dymek.

Patrząc na temat z innej strony, na kratce trzeba będzie wytracić ciepło odebrane ze skraplacza (pewnie minimum 1,5kW i do tego wygenerowane przez silnik napędzający sprężarkę). Nawet gdyby lodówka dała radę odprowadzić te 1,5kW to nadal mamy problem z kratką bo z niej trzeba by odprowadzić 1,8-2,2kW ciepła. Wymiennik ze szrotu z wiatrakiem będzie wydajniejszy i łyknie mniej prądu.

Ale kolega nie zadał sobie trudu przeczytania wątku bo ten wykład z termodynamiki był w tym wątku co najmniej raz, ale mam nieodparte wrażenie że to jest już jego trzecia edycja.

[Edit...]
A nie doczytałem, kolega chce tam wsadzić do środka ten wymiennik ze szrotu, to będzie jeszcze gorzej... bo na tej kratce będzie też ciepło generowane przez silnik wentylatora... czyli dodatkowe 30-100W no i do bilansu jeszcze ta pompka od wody to kolejne 30W czy ile ona tam ma.

Radzę koledze przerobić lodówkę na chłodziarkę do piwa ;) bo teraz to kolega kombinuje jak dać zarobić elektrowni...

[Edit...]
Jednak się nie myliłem... pierwsza edycja mniej więcej rok temu: http://alkohole-domowe.com/forum/post14 ... ml#p140569
Druga edycja: http://alkohole-domowe.com/forum/post15 ... ml#p152226 - to jakieś dwa i pół miesiąca temu... jednak bardziej martwi mnie to że było to stronę wcześniej... jakieś pięć postów temu ach... szkoda gadać...
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Dario3
50
Posty: 52
Rejestracja: wtorek, 16 sie 2016, 19:50
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Dario3 »

Dorwałem ostatnio starą lodówkę, która jest sprawna i chciałbym ją wykorzystać do chłodzenia wody w obiegu zamkniętym.
Pomysł bzdurny i kompletnie bez sensu. Ani lodówka nie odprowadzi 1,5 KW, ani "kratka" nie odprowadzi tej mocy.
Można coś zrobić szybko, dobrze i tanio, ale zawsze mamy do wyboru tylko dwie możliwości.

Felguk
10
Posty: 10
Rejestracja: niedziela, 8 maja 2016, 13:15
Krótko o sobie: Aabratek + OVM
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Felguk »

No cóż warto było zapytać. Skoro fizyki, natury się nie da oszukać to trzeba ją wykorzystać i przewijał się już tutaj temat wykorzystania ziemi ale chyba najlepiej jest to zrobić ze studnią, skąd można by czerpać wodę przez hydrofor bądź pompę a zużytą lać na ziemię wokół, bądź powyżej studni, gdzie ziemia ją ochłodzi i przefiltruje. Napewno bardziej jest to obieg zamknięty niżeli wylewanie do ścieków.

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: rastro »

Kolega za dużo kombinuje baniak 100-200l do tego chłodnica z auta ze sprawnym wiatrakiem. Takie chłodnice samochodowe są liczone pewnie na 20-50kW. Nawet jeżeli założymy że liczone są na temperaturę 30-powietrze 90-ciecz a u nas jest to 30/55 to nadal będą mogły odprowadzić co najmniej 3kW energii w postaci ciepła bez większego problemu.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

Karwi
150
Posty: 161
Rejestracja: piątek, 8 lip 2016, 23:36
Podziękował: 28 razy
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Karwi »

https://www.olx.pl/i2/oferta/agregat-ch ... 7765c21cc6

Dla kogoś z Radomia.
Odkręcić sprezarke i sprzedać. Skraplacz czyli ta chłodnice trzeba trochę przerobić usunąć dawki i zrobić podłączenia do węży. Chlodnica tego typu ma ułożone rurki w sposób spiralny co powoduje lepsze zbice temp przy małych różnicach temperatury. Mamy gotowy wentylator który działa pewnie na 220V. Warto spróbować

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: rastro »

Chłodnica samochodowa na szrocie będzie pewnie tańsza... tutaj nie mamy pojęcia jakiej mocy jest ten skraplacz do tego jak to skraplacz chłodniczy... stosunkowo cienka rurka do tego ze sporą ilością zagięć (duże opory hydrauliczne). Sprężarka na oko nie do sprzedania ma odcięty przewód po stronie ssawnej bez żadnego zabezpieczenia (tak przynajmniej mi się wydaje jak patrzę na zdjęcie).

IMHO nie wato sobie tym głowy zawracać.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

dzik8520
10
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek, 27 lut 2017, 09:49
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: dzik8520 »

IMG_20170406_162507.jpg
Mój zestaw obiegu zamkniętego przetestowany. Woda z głowicy wychodzi cieplutka wraca zimniutka. Wentylator na chłodnicy chodził mi cały czas podłączony pod zasilacz od komputera pod linie 5V niestety mój zasilacz ma za mały amperaż i nie mogę podłączyć pod 12V bo jak wiadomo silnik elektryczny startuje na zwarciu i od razu działa mi zabezpieczenie w zasilaczu, ale mam na to sposób:) najpierw daje na 5V jak wentylator już się rozkręci podłączony pod 5V to wtedy szybko przekładam kabel do linii 12V i śmiga tyle że przy 12V jest dosyć głośno wiatrak naprawdę szybko się obraca. Pobór prądu przy 5V to +/-5A a przy 12V to +/- 10-12A. Chłodnice wystawioną miałem na balkon temperatura na dworze ok 9 stopni, wężyki wodne i zasilanie puszczone przelotka w ramie od okna . Zimą to pewnie nawet wentylatora nie trzeba będzie odpalać albo wystarczy podpięcie pod linie 3,3V w zasilaczu.
Więc koledzy dajcie luz z lodówkami, agregatami i innymi wynalazkami, stawiajcie na najprostsze rozwiązania, sprawdzone i zarazem najtańsze, ale jak ktoś ma czas na kombinowanie to czemu nie:)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

SpirolStill
30
Posty: 33
Rejestracja: niedziela, 28 lut 2016, 22:12
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: SpirolStill »

Myślałeś o podłączeniu silnika pod 12V szeregowo z odpowiednim opornikiem i mostkującym go przełącznikiem? Taki sposób będzie dużo wygodniejszy niż szybkie przekładanie wtyczki. A jeszcze lepszy byłby układ soft-start (zamiast przełącznika np. przekaźnik zamykający się z opóźnieniem - cewka przekaźnika zasilana z kondensatora ładowanego przez inny opornik) - stosuje się je powszechnie do uruchamiania silników, żarówek i innych urządzeń pobierających dużą moc przy rozruchu.
Jest jeszcze prostszy sposób - przełącznik linii 5V i 12V.

W_TG pisze: A tak na marginesie to dobra suszarka do włosów ma 1000W
Ale w suszarce spirale mają znacznie wyższą temperaturę, niż pary bimbru płynące do chłodnicy, co ułatwia im oddawanie ciepła.
Mój aktualny sprzęt: kuchenka elektryczna 1500 W, garnek ok. 5,6 l, wężyk silikonowy, skraplacz miedziany 1 m w pojemniku z wodą

KDG11
1
Posty: 1
Rejestracja: wtorek, 25 kwie 2017, 23:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Destylator
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: KDG11 »

Cześć. To mój pierwszy wpis.
A co myślicie o chłodnicach wodnych do komputera?
https://www.morele.net/chlodzenie-wodne ... 0t-991014/
Jeden taki na zimne palce a drugi na chłodnicę.

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: rastro »

Szkoda zachodu... coś takiego jest projektowane na góra 500W. Dwa takie to ponad trzy stówki chłodnica ze szrotu wyjdzie taniej. No ale żeby ładnie wyglądała trzeba trochę własnej inwencji.

Wysłane z mojego HTC One M8s przy użyciu Tapatalka
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

lanc1
1
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek, 18 mar 2013, 11:08
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: lanc1 »

W tamtym roku porządkowałem wszystko w moim "systemie" i wygląda to następująco(sprzęt w garażu więc w domu takie coś odpada):
Zbiornik 1000l mauser z kranikiem i szybkozłączką ogrodową, podstawiony pod rynnę (woda za darmo)
Wąż ogrodowy doprowadzający podpięty pod zbiornik, odprowadzający wsadzony od góry i obciążony lekko, żeby nie wypadł.
Garaż przewiercony na węże :)
Do węża doprowadzającego w garażu wpięta na szybkozłączkach pompa C.O z filtrem. Dalej wąż już idzie do chłodnicy.
Podpięte mam tak na raz 2 destylatory i spokojnie daje radę raz przerobić (najlepiej z rana nastawić bo woda najchłodniejsza)
Zbiornik stoi od strony północnej więc słońce na niego nie świeci. Pompa ma 3 biegi i można dostosować przepływ
Koszty:
Zbiornik ok250zl
pompa C.O 130zl
filtr do pompy 30zl
szybkozłączki 20zl
wąż ogrodowy ok 100zl (w zależności od jakości)
Mina szwagra na widok dwóch aparatur pracujących razem bezcenna
Po destylacji wodę można wykorzystać do basenu (jeżeli jest świeża), mycia samochodu albo zostawić na następny raz:)
Cały sprzęt kupiłem ale często mamy w domu przynajmniej część tego zestawu więc koszty można obniżyć.
Zachęcam wszystkich do stosowania szybkozłączek u mnie każde połączenie z wyjątkiem palców jest tak zrobione i ułatwia to życie i to bardzo.

karola44-81
100
Posty: 139
Rejestracja: poniedziałek, 28 gru 2015, 09:30
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: karola44-81 »

To i ja może napisze jak u mnie to działa.
Kolumna fi 50 mm , grzalka 2kW, skraplacz to 3 m rurki Cu fi 8mm. Keg 30 l.
Z przymusu musiałem uzyc zamknietego obiegu wody- brak wody bieżącej.
Beczka plastikowa 160 l napelniona deszczowką. W niej zanurzona pompa paliwowa od diesla (taka 12V wyciągnięta ze zbiornika od citroena hdi). Zasilanie z prostownika do ładowania akumulatorów. Pompa i skraplacz w kolumnie połączone zwykłym wężykiem igielitowym fi 8mm. Powrót ze skraplacza to też taki wężyk. I tyle.
Te 160 l spokojnie wystarcza na cały proces. Woda grzeje sie do ok 56 stopni. Taka pompka spisuje się rewelacyjnie. Ma za sobą juz ponad 10 procesow i działa wyśmienicie. Użyłem tego bo miałem pod ręką akuratcontent://media/external/file/45073
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: herbata666 »

A ja używam takiego cuda od ponad roku :
https://m.emag.pl/nagrzewnica-powietrza ... gINJvD_BwE

Do tego dochodzi pompa do C.O. i wszystko spięte pexem, oraz połączone z obiegiem w domu za pomocą wymiennika płytowego. Można albo grzać warsztat nagrzewnica albo grzejniki domowe ;).




Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji
Awatar użytkownika

drucik123
5
Posty: 7
Rejestracja: niedziela, 12 lis 2017, 19:20
Ulubiony Alkohol: Wódka
Status Alkoholowy: Destylator
Podziękował: 13 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: drucik123 »

Czytam i nasuwa mi się taki pomysł, a jak ktoś ma podłogówkę w domu? no chyba lepszego chłodzenia nie ma :o
Taki filmik znalazłem czy to to samo ? czy mógłbyś podesłać bardziej szczegółowe zdjęcia lub filmik na priv
https://www.youtube.com/watch?v=br1u78QUY6c

er--ka
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 30 sie 2017, 10:39
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: er--ka »

Ja z powodzeniem stosuję obieg zamknięty a do tego wykorzystuję ciepło z procesu.
Moje ogrzewanie w domu oparte jest na buforze/akumulatorze ciepła - zbiorniku 1000l - zasilanym głównie kominkiem z płaszczem wodnym a z lenistwa grzałką.
Jak to się ma do naszego hobby?
Pompa obiegowa od podłogówki po odpowiednim przekierowaniu zaworami, pompuje zimną wodę z bufora do chłodnicy abratka a ogrzana idzie do bufora.
Ciepło mogę wykorzystać albo do ogrzewania albo do podgrzania wody użytkowej.
Koszt całkowity realizacji to ~50PLN + trochę pracy.

bartol92
5
Posty: 6
Rejestracja: sobota, 30 gru 2017, 12:59
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: bartol92 »

Witam, być może ktoś z was ma taką aparaturę https://artdest.pl/pl/p/Destylator-elek ... -/22476855?? Keg 50L, woda do chłodzenia znajdować będzie się w beczce 100L, plus spirala z rurki miedzianej o dł 4m do delikatnego wychłodzenia wody w obiegu. Wkład w destylatorze jest szklany, nie wiem dokładnie jaką pompkę kupić, ażeby nie uszkodzić sprzętu. Przeglądam alledrogo, inne cenea lecz nic mi to tak naprawdę nie mówi. Patrzyłem za filtrami do akwarium, pompeczki do oczek wodnych lecz nie wiem na co się do końca zdecydować. Czy mógł by mi ktoś doradzić? Pompka z dna beczki będzie musiała wpomować wodę na wysokość około 2m.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Zygmunt »

To kolumna CM, więc chłodzenie w obiegu zamkniętym będzie destabilizować kolumnę. Woda w beczce cały czas będzie się podgrzewać, a przepływ będzie taki sam. Albo w szereg wepnij chłodnicę albo pozostań przy obiegu otwartym.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

knapio
10
Posty: 15
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 10:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: czysta
Status Alkoholowy: Destylator
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: knapio »

a ja kolumnę mam podłączoną do centralnego.
Obrazek
https://drive.google.com/open?id=1n6Vrj ... unKqUOjNPQ
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chłodzenie”