Pierwszy destylator do owocówek i zbożówek

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.

Autor tematu
wojtkow
5
Posty: 5
Rejestracja: środa, 2 gru 2015, 15:00
Podziękował: 6 razy

Post autor: wojtkow »

Chciałbym kupić swój pierwszy destylator, głównie z myślą o owocówkach i zbożówkach.
Myślałem o pot-still z Destylatory Miedziane, wiem, że ta firma jest polecana na forum.
W związku z tym mam kilka pytań:
- czy ten destylator rzeczywiście nadaje się do tych zastosowań
- czy warto go wyposażyć w reflux
- czy warto inwestować w sprężynki (w obu powyższych pytaniach zakładając mój cel, czyli owocówki i zbożówki).

W zasadzie byłem już zdecydowany, ale po lekturze licznych wątków na forum mam mętlik w głowie. Nie jest to tani sprzęt, w konfiguracji z grzałkami, refluxem itd wychodzi 1500 zł czyli poziom podstawowej kolumny w tej samej firmie. W efekcie zaczynam wątpić w słuszność podjętej wcześniej decyzji i zastanawiać się czy nie lepiej zainwestować w jakąś kolumnę.
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3838
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Pierwszy destylator do owocówek i zbożówek

Post autor: Doody »

Musisz się dobrze zastanowić czy potrzebujesz sprzętu wyłącznie do owocówek i zbożówek, czy szukasz jednak uniwersalnego destylatora, który pozwoli Ci na rektyfikację spirytusu.
Czasami naleweczkę na spirytusie również warto zrobić ;)
Pozdrawiam
Darek

Przemo0331
50
Posty: 59
Rejestracja: wtorek, 2 gru 2014, 01:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: wszystko co świt swój, z ziemi bierze.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: południowy wschód PL
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Pierwszy destylator do owocówek i zbożówek

Post autor: Przemo0331 »

Wojtkow- mam taki sprzęt , refluks dorobkiem sobie sam i przydaje się pod koniec procesu aby podbić %. Jak wspomniałeś z refluksem to 1500, a dołożysz 400 zł i jazda Basic że sprężynami, ociepleniem, ovm. Polecam dozbierać brakujące fundusze. Jeśli nie jest dla ciebie istotne Cu są też fajne sprzęty z KO i taniej wyjdzie.

nefere222
5
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 20 gru 2016, 13:39
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Pierwszy destylator do owocówek i zbożówek

Post autor: nefere222 »

A ja mam destylator Destel, który polecił mi kuzyn. Na początku zastanawiałam się, czy nie lepiej wybrać osławiony Aabratek. Na szczęście zdecydowałam się na ten model http://www.okazje.info.pl/okazja/dom-i- ... egoly.html i jestem zachwycona :) Uważam, że jest idealny dla osób, które chcą rozpocząć przygodę z domowymi nalewkami. Sprzęt jest porządnie wykonany, łatwy w obsłudze i skutecznie niweluje brzydkie zapachy. Polecam.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Pierwszy destylator do owocówek i zbożówek

Post autor: radius »

A dlaczego "na szczęście" ;) Czyżby Aabratek zrobił ci coś złego? :)
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

kamilpl82
350
Posty: 383
Rejestracja: piątek, 9 paź 2015, 19:28
Ulubiony Alkohol: Przede wszystkim własny
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Wielkopolska okolice Leszna
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Kontakt:
Re: Pierwszy destylator do owocówek i zbożówek

Post autor: kamilpl82 »

Kolego nefere222 żeby nie przeklinać to napiszę tylko Bóg cię opuścił z wyborem tego szajsu, ale o gustach się nie dyskutuje, jedni lubię gówniany bimber a inni dobry destylat czy spirytus.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
https://www.alkoholeforum.pl
Awatar użytkownika

seneka
700
Posty: 718
Rejestracja: sobota, 16 sie 2014, 14:47
Podziękował: 100 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Pierwszy destylator do owocówek i zbożówek

Post autor: seneka »

Nefere222 możesz napisać co wzbudza Twój zachwyt? Czyżby jakość wykapanego produktu? No i co masz na myśli pisząc "niweluje brzydkie zapachy "?
ZAISTE WÓDKA POTĘŻNA JEST...ALE BIMBER WIĘKSZĄ MOCĄ WŁADA
Awatar użytkownika

klepa
350
Posty: 397
Rejestracja: wtorek, 22 paź 2013, 10:03
Podziękował: 86 razy
Otrzymał podziękowanie: 177 razy
Re: Pierwszy destylator do owocówek i zbożówek

Post autor: klepa »

Przestańcie dokuczać Nefere, bo to dziewczyna jest. Dużo tu takich? - No właśnie! Zniechęci się i odejdzie!

Nefere - extra sprzęt! Są wprawdzie lepsze, ale ten też jest naprawdę tego! Komu na nim... Albo inaczej, kim jest ten szczęściarz? :)

Imbir
300
Posty: 304
Rejestracja: niedziela, 29 gru 2013, 16:40
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 42 razy
Re: Pierwszy destylator do owocówek i zbożówek

Post autor: Imbir »

Jestem "gówniarzem" na tym forum ale czytam, czytam i jeszcze raz czytam... i szlag mnie trafia jak ktoś zakłada nowy temat tego typu jak powyższy ! Ludzie to wszystko już zostało "enty" raz opisane i potwierdzone !
Zauważyłem też że obecnie jest trend na "bimber" obojętnie co by miało się na myśli, multum sprzętu i akcesoriów ogólno dostępnych do produkcji wszelkich destylatów itp.
Kiedyś to wszytko jeb_nie... tak jak dopalacze i inne tego typu sprawy. Polska to dziki kraj i przyjdzie czas że dobiorą się nam do dupy... ODPUKAĆ W NIEMALOWANE ale czarno to widzę ! Na obecną chwilę działam legalnie za granicami i mam to w nosie. Lecz czuje w kościach że kres naszego hobby jest bliski rozpadowi !

Autor tematu
wojtkow
5
Posty: 5
Rejestracja: środa, 2 gru 2015, 15:00
Podziękował: 6 razy
Re: Pierwszy destylator do owocówek i zbożówek

Post autor: wojtkow »

Klasycznego bimberku nie będę pędził, leży poza moimi zainteresowaniami, więc klasyczna kolumna nie jest mi potrzebna.
Zależy mi na sprzęcie który da dobrej jakości smakówki: nie pozbawi ich smaku i zapachu, bo to jest w sumie najważniejsze w śliwowicy, calvadosie czy whisky.
@nefere222 - taki sam sprzęt i to taniej jest w Leroy, mimo wszystko (moim zdaniem) jest to destylator dla fanów bitwy pod Grunwaldem niż owocówek a o nie tu się rozchodzi.

Imbir
300
Posty: 304
Rejestracja: niedziela, 29 gru 2013, 16:40
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 42 razy
Re: Pierwszy destylator do owocówek i zbożówek

Post autor: Imbir »

To kup aabratka, a jak Ci się nie podoba "zlamas" to weź puszkową lub stonea nixona, zrobisz na nich wszytko! Poczytaj, a na pewno kiedyś potwierdzisz moje zdanie. A jak mam budżet to zafunduj sobie jaką półkową kolumienkę ala DragonStill ;-)
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Pierwszy destylator do owocówek i zbożówek

Post autor: lesgo58 »

wojtkow pisze: Zależy mi na sprzęcie który da dobrej jakości smakówki: nie pozbawi ich smaku i zapachu, bo to jest w sumie najważniejsze w śliwowicy, calvadosie czy whisky.
Masz do wyboru 2 opcje:
Kolumna rektyfikacyjna w ten sposób skompilowana, że możesz na niej otrzymać spirytus jak i wszelkie inne destylaty, z zachowanym smakiem i aromatem. Taki sprzęt 3x1. Do spirytusu, destylatów jak i ekstraktów.
Albo kolumna półkowa - to już w temacie destylatów sprzęt stojący wyżej, ale i efekty są ciekawsze i praktyczniej zbliżone do ideałów. Na tym sprzęcie uzyskasz chyba w najlepszy sposób oddestylowane owocówki, zbożówki, jak i ekstrakty. A przy odpowiednim podejściu do sprawy także "czyste" z charakterem - czyli z wyczuwalnym duchem surowca. Coś pośredniego między destylatem a typową czystą.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

zielonka
950
Posty: 963
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 248 razy
Re: Pierwszy destylator do owocówek i zbożówek

Post autor: zielonka »

Klasycznego bimberku nie będę pędził, leży poza moimi zainteresowaniami, więc klasyczna kolumna nie jest mi potrzebna.
Nic bardziej mylnego. Właśnie na kolumnie robi się zajebiste rzeczy a bimber to wężownicami i innymi prostymi aparatami. Tam tylko destylujesz. Kolumną -rektyfikujesz (sprawdź na forum co to)
No i dlatego właśnie kup kolumnę. Żeby bimbru nie robić tylko porządny spożywczy alkohol.
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię

Autor tematu
wojtkow
5
Posty: 5
Rejestracja: środa, 2 gru 2015, 15:00
Podziękował: 6 razy
Re: Pierwszy destylator do owocówek i zbożówek

Post autor: wojtkow »

Czyli generalnie polecacie zamiast pot-still kolumnę w stylu Basic LM/VM (na droższy model mnie nie stać)?
Bo przyznaję, że mam wrażenie, że przez rok czytania tego forum bardziej zgłupiałem niż zmądrzałem i pora zacząć coś psocić (zwłaszcza, że żona jest mocno napalona na tą destylację, więc trzeba kuć żelazo póki gorące).
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Pierwszy destylator do owocówek i zbożówek

Post autor: radius »

Skoro i żona jest napalona (niezamierzony rym ;) ) to kuj żelazo póki gorące.
Sypnij jej ze dwa razy coś w stylu;
"dziś tak pięknie wyglądasz, że kosmetyczka ci nie potrzebna" i może wspomoże cię funduszami przeznaczonymi na "tapetowanie" facjaty :mrgreen:
A żeby nie było off topu, to powiem, że Basic to dobry początek (kilka zmian by się jednak przydało m. innymi zaworek) ale w tej cenie kupisz także Aabratka z podstawowym wyposażeniem.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
wojtkow
5
Posty: 5
Rejestracja: środa, 2 gru 2015, 15:00
Podziękował: 6 razy
Re: Pierwszy destylator do owocówek i zbożówek

Post autor: wojtkow »

No więc ostatecznie zamówiłem model Premium z Destylatory Miedziane. Czekałem dość długo (ale nie dłużej niż określono na początku) ale się doczekałem.
Wczoraj spsociłem pierwszy nastaw cukrówki (dla zdobycia doświadczenia) i udał się zaskakująco dobrze. Zero brzydkiego zapachu i smaku. Czysty wzorowy spirytus.
Teraz czekam na sezon owocowy, żeby spsocić coś owocowego i zaczynam poszerzać wiedzę na temat zacierów zbożowych.
Dziękuję wszystkim za pomoc.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”