Zaprawki Inawera co to?

Pomysły na poprawę smaku bimbru, przepisy smakowe, domowe sposoby na wyrób markowych wódek...

Autor tematu
kamilz_2005
10
Posty: 16
Rejestracja: niedziela, 2 paź 2016, 17:14
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: kamilz_2005 »

Witam.
Kilka dni temu spotkałem zaprawkę śliwkową z tej strony http://www.inawera.com/index.php?products_id=99&
Kuzyn kupił znajomemu i dał niuchnąć. Powiem szczerze że śliwką pachniała ładnie, słodki intensywny zapach, przypomniał mi smak i zapach chorwackiej śliwowicy którą kilka lat temu miałem okazję spożywać :) Zastanawia mnie tylko to, jaka jest jakość finalnego, zaprawionego destylatu? Na buteleczce napisano że na litr wystarczy 3-5 kropli :shock: Taka 20 czy tam 30 ml buteleczka ma wystarczyć na 15 litrów gotowego produktu co wydaje mi się mocno podejrzane.
Kuzyn nie testował tego na własnej skórze także nic mi nie jest w stanie powiedzieć, ale może ktoś z Was miał do czynienia z tymi zaprawkami?
alembiki
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2369
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Zaprawki Inawera co to?

Post autor: Kamal »

Z tą ilością, to nie ściema.
Słyszałem ostatnio, że w gorzelni gdzie robią wódki smakowe (marki nie będę zdradzał), dają buteleczkę zaprawki na ileś tysięcy litrów. Tam to dopiero jest ekstrat. :o
K.
Obrazek
Awatar użytkownika

kamilpl82
350
Posty: 383
Rejestracja: piątek, 9 paź 2015, 19:28
Ulubiony Alkohol: Przede wszystkim własny
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Wielkopolska okolice Leszna
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Kontakt:
Re: Zaprawki Inawera co to?

Post autor: kamilpl82 »

kamilz_2005 Z tymi 15 litrami to ściema ta buteleczka starczy przynajmniej na 200L spirytusu.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
https://www.alkoholeforum.pl

Autor tematu
kamilz_2005
10
Posty: 16
Rejestracja: niedziela, 2 paź 2016, 17:14
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zaprawki Inawera co to?

Post autor: kamilz_2005 »

Gęste to było, w smaku słodkie jak nie wiem ale 3-5 kropli na litr alkoholu, wydaje mi się jakoś nierealne żeby smak i zapach był chociaż trochę odwzorowany :-\ Chociaż mogę się mylić.
Mój znajomy dobre kilka lat temu pracował w fabryce napojów Zbyszko, i opowiadał z czego robią popularne 3 cytryny itp. Z 1 litra koncentratu i wody otrzymywali bodajże 10 tys. litrów gotowego napoju. Także wszystko jest możliwe ;-)
Awatar użytkownika

waldi48
30
Posty: 38
Rejestracja: poniedziałek, 2 wrz 2013, 21:15
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Zaprawki Inawera co to?

Post autor: waldi48 »

masz rację, nie da się jedynie rozwinąć parasola w zadku, reszta jest możliwa. kup zastosuj i opisz, na razie rozmawiamy o gdybaniu ;). stwiaj na jakoś-jakoś tam będzie :D

Autor tematu
kamilz_2005
10
Posty: 16
Rejestracja: niedziela, 2 paź 2016, 17:14
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zaprawki Inawera co to?

Post autor: kamilz_2005 »

Spróbuje i powiem, śliwkę zamówiłem. Jak braciak mi przywiezie, spróbuje zapaprać setkę czyściochy i zobaczymy jaki bedzie efekt.
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2369
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Zaprawki Inawera co to?

Post autor: Kamal »

Na setkę, to potrzebna Ci odrobina z kropli. :-)
Ciężko będzie Ci oddzielić tak małą ilość.
K.
Obrazek
Awatar użytkownika

kamilpl82
350
Posty: 383
Rejestracja: piątek, 9 paź 2015, 19:28
Ulubiony Alkohol: Przede wszystkim własny
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Wielkopolska okolice Leszna
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Kontakt:
Re: Zaprawki Inawera co to?

Post autor: kamilpl82 »

Jak da 1 krople na 100ml, też będzie dobrze
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
https://www.alkoholeforum.pl
Awatar użytkownika

jajek12
350
Posty: 353
Rejestracja: piątek, 7 lis 2008, 10:47
Krótko o sobie: Będę stillman'em :)
Ulubiony Alkohol: Bimbrozja
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Gdzieś w Polsce
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: Zaprawki Inawera co to?

Post autor: jajek12 »

Cześć. Pracowałem kiedyś w Hortexie i tam przy tłoczeniu jabłek odzyskiwało się aromat. Był to koncentrat chyba 80% (nie alkoholu :) ). Naturalny produkt i faktycznie jak się dodało kroplę na flaszkę, to waliło jabłkami jak trzeba - nawet za bardzo. Więc ostrożnie z zaprawianiem. Jeżeli to są koncentraty tego typu, to myślę, że warto. Popróbuj i daj znać na forum. A pamiętam jako nowego poczęstowali mnie kieliszkiem koncentratu, taki żarcik :D Chybe ze 3 dni waliło z ust jabłkami.
Pozdrawiam. jajek12
Jedzenie, picie, sen, miłość cielesna - wszystko z umiarem. Hipokrates

Autor tematu
kamilz_2005
10
Posty: 16
Rejestracja: niedziela, 2 paź 2016, 17:14
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zaprawki Inawera co to?

Post autor: kamilz_2005 »

Witam.
I posiadam wreszcie 3 zaprawki z w/w firmy. Mam śliwkę, whisky oraz gruszkę. Zaprawilem 2 litry destylatu oraz ćwiartkę czyściochy na próbę. Do czystej dodałem gruszkę w ilości proporcjonalnej do wskazówek z instrukcji. Instrukcja mówi o 3-5 kropli na 0,5 litra. Ja dodałem 3 krople na trochę więcej niż ćwiartkę. Muszę powiedzieć że aromat jest wyczuwalny ale bardzo delikatny. Smak alkoholu nie zmienil się prawie wcale, gorzała szczypie jak zwykle. Wobec powyższego, metodą prób i błędów, zaprawiłem dwa litry, uprzednio zabarwionego herbatą, destylatu. Jeden whisky a drugi śliwką. Dozowałem po kilka kropel a następnie próbowałem. Muszę powiedzieć, że optymalny smak i aromat, uzyskałem poprzez dwukrotne zwiększenie dawkowania zaprawki. Czyli 10 kropli na 0,5 litra. Próbowaliśmy tego w 3 osoby i uznaliśmy, że tak jest idealnie. Czuć delikatną słodycz i fajny wyraźny zapach, przy czym destylat nie jest przeslodzony, a zapach nie kręci w nosie. Aromaty są fajnie odwzorowane, jedynie whisky jakoś tak odbiega od sklepowej, ale jest całkiem ciekawy. Lekko słodki z nutą miodu i wanili. Premiera już za kilka dni w święta :-) Na chwilę obecną mogę powiedzieć że jest dobrze, aromaty nie są syntetyczne a fajnie odwzorowane. Minusem jest to, że nie barwią one destylatu a w moim gronie lubią, jak bimber ma chociaż delikatny kolorek - mniej kojarzy się ze sklepową gorzałą :-D

Imbir
300
Posty: 304
Rejestracja: niedziela, 29 gru 2013, 16:40
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 42 razy
Re: Zaprawki Inawera co to?

Post autor: Imbir »

Osobiście piłem już kilka wódeczek na zaprawkach, odrzuca mnie na kilometr ich zapach. Z miesiąc temu brat przywiózł mi śliwowice z Karpacza, niby oryginał, Łacka, butelka ładnie ozdobiona itd. Ale po odkręceniu korka... jedzie zaprawką śliwkową ze hej ! Dudki w ilości 60 poszły w pizdu, a góral się śmieje że barana z wlkp nabrał na śliwowicę Cholera wie z jakiego to jeszcze spirytusu było dorobione ? No i ten kawałek suszonej śliwki w środku... ;-)
No ale nic, spróbuj, jak będzie Ci smakować to pij. O gustach się nie dyskutuje!

Autor tematu
kamilz_2005
10
Posty: 16
Rejestracja: niedziela, 2 paź 2016, 17:14
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zaprawki Inawera co to?

Post autor: kamilz_2005 »

Zobaczymy w praktyce, majątku to nie kosztuje także pluł sobie w brodę nie będę :-) Osobiście bardzo podchodzi mi zaprawka pigwowa strands. No nie mogę się jej "napić" :-D Równolegle z tymi zaprawionymi stoi mi kilka buteleczek "naturalnych" aromatów, ale czekają jeszcze na swoją kolej ;-)
Awatar użytkownika

kamilpl82
350
Posty: 383
Rejestracja: piątek, 9 paź 2015, 19:28
Ulubiony Alkohol: Przede wszystkim własny
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Wielkopolska okolice Leszna
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Kontakt:
Re: Zaprawki Inawera co to?

Post autor: kamilpl82 »

kamilz_2005 małe pytanko, kupiłeś zaprawkę WHISKY czy może IRISH WHISKEY.
A piękny kolor uzyskasz przez dodanie płatków dębowych mocno opiekanych w ilości 1gram na litr.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
https://www.alkoholeforum.pl
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: Zaprawki Inawera co to?

Post autor: olo 69 »

A te zaprawki do wódki 30 ml to w jakiej cenie mają? Trzeba być zarejestrowanym aby widzieć cenę, a ja się na razie nie zdecydowałem rejestrować.
Pozdrawiam,olo 69

Autor tematu
kamilz_2005
10
Posty: 16
Rejestracja: niedziela, 2 paź 2016, 17:14
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zaprawki Inawera co to?

Post autor: kamilz_2005 »

kamilpl82 pisze: WHISKY czy może IRISH WHISKEY
Mam drugą opcję. Myślałem właśnie o płatkach dębowych, mam ich trochę z resztą. Następnym razem zrobię z płatkami :-)
olo 69 pisze:A te zaprawki do wódki 30 ml to w jakiej cenie mają?
Mi kupował to brat w cenie 10 zł za buteleczkę, on ma od jakiejś znajomej, nie rejestrowałem się na stronie. Trafiłem tam, bo do zaprawki miał dołączoną wizytówkę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy smakowe”