Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.

Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy

Post autor: Zbynek80 »

Robert co ty piszesz :o ? Za 1350 taki prosty aabratek ? Bez wypełnienia, bez termometra w kegu z OVM ? Moim zdaniem zupełnie się nie opłaca.
promocja
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: robert4you »

Na ten aspekt (ekonomiczny ) nie zwróciłem uwagi.
************************************************************************

lolek78
10
Posty: 16
Rejestracja: wtorek, 18 sie 2015, 14:18
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: lolek78 »

http://www.aabratek.pl/produkty/382/ELEKTRYCZNY_KEG_50L_EURO_SMS_SPREZYNKI.html doliczając wszystko lepsze rozwiązanie

0706kamil
5
Posty: 9
Rejestracja: środa, 28 wrz 2016, 12:11
Podziękował: 3 razy
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: 0706kamil »

Witajcie koledzy jestem tu nowy. Chciał bym się pobawić w psocenie dlatego szukam destylatora ogólnie na destylaty smakowe ale pewnie na zimę będzie się trzeba przerzucić na cukier. Znalazłem coś takiego co o tym powiecie możne to być coś warte?
http://allegro.pl/destylator-do-gestych ... 41611.html
0ed15db844c594d339c72d7408bf.jpg
od ojca mam możliwość pożyczyć prosty sprzęt tj. beka z ko, 2 odstojniki ze słoiki i chodnice szklana . Wolał bym mieć swój sprzed, dlatego proszę was o rade? pozdrawia
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

rocker
5
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek, 3 paź 2016, 11:45
Krótko o sobie: Zapalony miłośnik domowych wyrobów. Lubi eksperymentować. Ceni sobie wolność.
Ulubiony Alkohol: rum
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Zabrze
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: rocker »

Witajcie,
chciałem zacząć swoją przygodę z tematem związanym z tym forum.
Dotychczas po lekturze forum oraz internetów moim celem był zestaw popularny na alle... 17L szybkowar z kolumna z relfluxem na 4zimne palce.
Koledzy na czacie już mi wprowadzili mętlik w głowie. Polecając zdecydowanie inne sprzęty, dużo dobrego o aabratku słyszałem, jednakże chyba wykracza poza moj obrany budżet.
Wiem że ile głów tyle opinii zwłaszcza wśród polaków :) na forum jest tego sporo, a czytając jakikolwiek post trzeba przebrnąć przez parenaście stron duslkusji, co na tak świeży umysł w tej dziedzinie to zbyt wiele do przyswojenia :) przydałby się taki szybki przewodnik z każdą metodą i wypunktowane + i - każdej metody

dorzeczy: szukam sprzętu do wszystkiego (napewno zacznę od cukrówki ale chciałbym pójść w smakowe talenty), w miarę prostego w obsłudze, koszt póki co max 600zł

Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: Zbynek80 »

Za 600 zł to nawet nie kupisz materiałów na prostego aabratka aby samemu to wykonać. Na fajnego prostego aabratka musisz liczyć ok 1300-1700 zł w zależności od wypełnienia. I tak ok 2000zł jak by np z OLM na dobrym wypełnieniu. Za 600 to dobrego pottstila do bimbru i smakówek
Awatar użytkownika

seneka
700
Posty: 718
Rejestracja: sobota, 16 sie 2014, 14:47
Podziękował: 100 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: seneka »

Zainwestuj w porządny zbiornik i jakąś prostą rurę i zacznij od smakówek, albo jak kolega wyżej piszę jak chcesz cukrówki to do Banku po kredyt i dolóż drugie tyle :D
ZAISTE WÓDKA POTĘŻNA JEST...ALE BIMBER WIĘKSZĄ MOCĄ WŁADA
Awatar użytkownika

rocker
5
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek, 3 paź 2016, 11:45
Krótko o sobie: Zapalony miłośnik domowych wyrobów. Lubi eksperymentować. Ceni sobie wolność.
Ulubiony Alkohol: rum
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Zabrze
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: rocker »

Ale właśnie ja chce od owocowych zacząć, cukrówkę chcę tylko na początek zacząć by poznać możliwości kolumny. Mnie tam najbardziej kręcą smakowe eksperymenty

Szymdel
5
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 21 paź 2016, 23:03
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: Szymdel »

Witam,
Udostępniałem już w tym temacie post ale niestety ze zmianą serwera zostało usunięte moje konto (jeden z użytkowników zaproponował mi swoją pomoc ale niestety nie pamiętam nicku) dlatego ponowie swój post. Chciałbym zakupić destylator lecz niestety jestem "zielony" w tym temacie, co prawda czytałem wiele na ten temat ale każdy proponuje coś innego. Czytając różne fora dowiedziałem się o tzw. "zimnych palcach" oraz odstojnikach ale nie wiem czy opłaca się kupować destylator z tymi urządzeniami bo być może jest już coś innego. Na dobrze znanej każdemu stronie aukcyjnej jest pełno destylatorów lecz nie wiem co mam wybrać abym był zadowolony. Moje wymagania do trunku nie są duże chciałbym aby miał odpowiednią "moc" (chociaż wiem że na początku tego nie osiągnę przez brak doświadczenia), oraz abym mógł nim poczęstować znajomych. Planuje aby alkohol był przetwarzany z owoców i pewien czas leżakował. Kwota jaką chce przeznaczyć wynosi ok. 800 - 900zł. Proszę o propozycje destylatorów które można zamówić ponieważ nie mam warunków oraz czasu aby bawić się w składanie całego urządzenia
Awatar użytkownika

seneka
700
Posty: 718
Rejestracja: sobota, 16 sie 2014, 14:47
Podziękował: 100 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: seneka »

Nie wiem jakie fora czytałeś ale chyba na żadnym nikt nie polecał zimnych palców.Także proponuje jeszcze raz WNIKLIWĄ lekturę.
ZAISTE WÓDKA POTĘŻNA JEST...ALE BIMBER WIĘKSZĄ MOCĄ WŁADA

Saccharomyces
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: Saccharomyces »

Jestem początkujący, ale sprzęt już wybrałem : http://alkohole-domowe.com/forum/topic14823.html
Jeszcze dobrze nie przetestowany, bo wsad był cienki i czas gonił.... Wstępnie pozytywnie oceniam wybór.

lysykon
1
Posty: 1
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 21:48
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Drinker
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: lysykon »

Dzień dobry.
Proszę o pomoc w wyborze, ponieważ sam nie daję rady. Doświadczenie tylko kilkukrotne z pot stillem, więc teraz ilość kombinacji, dodatkowych urządzeń i rurek, mnie po prostu przeraża :shock:
Ma być jak najbardziej prosto, czysto i najlepiej, za pierwszym razem :odlot:
Cel główny to cukrówki, lecz opcja smakówek też musi być na wyposażeniu.
Cena też decyduje.
Czy są w tych propozycjach rzeczy, które będą zbędne, lub gdzieś czegoś brakuje (na pewno będzie 50 l keg) ?
Proszę spójrzcie obiektywnie, lub podajcie jeszcze jakieś propozycje.

http://www.aabratek.pl/produkty/382/ELE ... ZYNKI.html
http://stalowkasklep.pl/kolumna-aabrate ... p-819.html
http://destylatorymiedziane.pl/pl/kolum ... -lmvm.html
http://stalowkasklep.pl/kolumna-aabrate ... p-754.html
http://destylatorymiedziane.pl/pl/kolum ... -lmvm.html

Dzięki. :piwo:

Szymdel
5
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 21 paź 2016, 23:03
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: Szymdel »

Ja akurat spotkałem się z takimi forami gdzie było napisane że dzięki zimny palcom otrzymujemy cały czas jednakową moc. Nie mówię że to były nowe posty bo czytałem różnego rodzaju wpisy, dlatego czy ktoś mógłby podrzucić kilka linków z destylatorami z których był bym zadowolony? Albo chociaż doradzić co powinien owy mieć?

Saccharomyces
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: Saccharomyces »

Szymdel pisze:Nie mówię że to były nowe posty ....
No właśnie. ZP działają dobrze, ale obecnie są "passe". Kolega @lysykon podał kilka dobrych przykładów.

Szymdel
5
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 21 paź 2016, 23:03
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: Szymdel »

Niestety podane przykłady przekraczają mój limit pieniężny. Znalazłem ciekawy wpis na forum i mam pytanie czy kolumna pot-still będzie spełniała moje wymagania które napisałem w wcześniejszym wpisie? I z jakiego materiału jest lepsza?
Czy któryś z przykładów nadaje się do zakupu czy można znaleźć coś lepszego?
http://destylatorymiedziane.pl/pl/desty ... still.html
http://allegro.pl/destylator-bimbru-ale ... ml#thumb/5

Saccharomyces
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: Saccharomyces »

Miałem początkowo jak Ty dylematy. Wydawało mi się, że pot-still starczy, że cenowo jest OK. Bujałem się trochę dłużej z planem zakupu i koniec, końców wybrałem od destylatorymiedziane.pl kolumnę LM Terra. Trochę droższa niż pot-still, ale to kolumna - czystszy i mocniejszy alkohol. Sądzę, że warto dołożyć.
Zresztą jak kupisz przez Allegro, to możesz na raty......
Awatar użytkownika

MaciejZZadupia
30
Posty: 47
Rejestracja: wtorek, 10 maja 2016, 00:52
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:) z zadupia;)
Ulubiony Alkohol: Gin
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: RE: Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: MaciejZZadupia »

Szymdel pisze:limit pieniężny.
czy kolumna pot-still będzie spełniała moje wymagania które napisałem w wcześniejszym wpisie? I z jakiego materiału jest lepsza?
Czy któryś z przykładów nadaje się do zakupu czy można znaleźć coś lepszego?
Miedź i KO będą dobre ale musi być dobry projekt i wykonanie.

W twoim budżecie bierz ten miedziany od Zygmunta z destylatorymiedziane.pl

Nadaje się pięknie do owocówek a i z dobrym wypełnieniem i przy odpowiednim prowadzeniu procesu poleci dość czysty destylat 90%± z cukru.
Jak przepuścisz przez węgiel aktywny to go jeszcze oczyścisz i na wódeczkę będzie ok.

Ten z allegro raczej odpada. Nie taka konstrukcja.

Maciej Z Zadupia
Awatar użytkownika

daniel86
30
Posty: 46
Rejestracja: poniedziałek, 11 kwie 2016, 16:31
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: RE: Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: daniel86 »

"W twoim budżecie bierz ten miedziany od Zbyszka z destylatorymiedziane"

Zygmunt sprzedał firmę Zbyszkowi? :shock:

Szymdel
5
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 21 paź 2016, 23:03
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: Szymdel »

Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie tego dystylatora jest możliwość zakupu go z termometrem w kotle czy ta opcja jest przydatna? Z jakim typem grzania go polecacie?
A ten węgiel aktywny to się gdzieś kupuje i do tego jakieś specjalne urządzenie do przepuszczania czy jak? Bo ja myślałem że destylator powinien mieć wbudowane te odstojniki ale wnioskując z wpisu @MaciejZZadupia chyba nie jest to konieczne
Awatar użytkownika

MaciejZZadupia
30
Posty: 47
Rejestracja: wtorek, 10 maja 2016, 00:52
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:) z zadupia;)
Ulubiony Alkohol: Gin
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: RE: Re: RE: Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: MaciejZZadupia »

daniel86 pisze: Zygmunt sprzedał firmę Zbyszkowi? :shock:
Tyle tu czytam od kilku miesięcy że aż imiona mi się mieszają bo tyle różnych pomysłów.

Oczywiście ZYGMUNT

Maciej Z Zadupia
Awatar użytkownika

MaciejZZadupia
30
Posty: 47
Rejestracja: wtorek, 10 maja 2016, 00:52
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:) z zadupia;)
Ulubiony Alkohol: Gin
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: RE: Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: MaciejZZadupia »

Szymdel pisze:z termometrem w kotle czy ta opcja jest przydatna?
A ten węgiel aktywny to się gdzieś kupuje i do tego jakieś specjalne urządzenie do przepuszczania czy jak? Bo ja myślałem że destylator powinien mieć wbudowane te odstojniki ale wnioskując z wpisu @MaciejZZadupia chyba nie jest to konieczne
Termometr w kotle pokazuje temperaturę par z czego ustalisz ile alko zostało we wsadzie / nastawie / zacierze itp. Wszyscy piszą że przy potstillu termometr w kotle ważniejszy ale jak będziesz kombinował z wypełnieniem w twoim potstillu i refluksem to ten termometr w szczycie też się przyda.

Węgiel aktywny kupujesz np w sklepie z zaopatrzeniem tam gdzie drożdże itp

Budżetowe "urządzenie" do filtracji to odwrócona butelka 2litrowa po napoju którą wypełniasz węglem aktywnym, w korku robisz dziurkę mała i przepuszczania zmrozony destylat. Opisy są tu na forum.
Można też kupić "kolby" i inne do filtracji.

Odstojniki według ogólnych opinii są już "przezytkiem" , teraz tą rolę spełnia deflegmator czyli rura która wychodzi ze zbiornika / kega / kotła.

Tyle jak dotąd nauczyłem czytając to forum.

Maciej Z Zadupia

JacekAnachronin
1
Posty: 1
Rejestracja: środa, 2 lis 2016, 21:18
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: JacekAnachronin »

Również pragnę zacząć, więc podbijam temat.
Czy ktoś mi jest stanie wyjaśnić jakie konkretnie wady/zalety ma tego typu sprzęt:
Obrazek

Potrzebuję przede wszystkim czegoś do destylacji wina, ponieważ mam późną odmianę winogron i nie zawsze w pełni dojrzewają, więc często wychodzi za kwaśne :) Chcę w ten sposób uzyskać podkład pod nalewki owocowe. Czy taki sprzęt wystarczy do destylacji w miarę czystego alkoholu? Chodzi też o to żeby w miarę możliwości pozbyć się z trunku syfów :)
Awatar użytkownika

zzibii
250
Posty: 295
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 12:48
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: zzibii »

Witaj.
Jedyna zaleta tego zestawu to szybkowar, przyda się na święta do gotowania bigosu, oraz chłodnica Liebiega. Możesz kupić sam szybkowar (np na alledrogo) i samemu sobie zrobić sprzęt z rurek miedzianych. Wyjdzie dużo taniej, do nauki psocenia wystarczy. Ja tak zaczynałem, z pozostałości po budowie centralnego ogrzewania (rurki miedziane i kształtki) zrobiłem prostą kolumnę o średnicy 28mm i wysokości 110cm z dodatkowym refluksem.
Wracając do Twojego pytania o wady. Reszta konstrukcji to same wady. Konstrukcja z czasów PRL, do zrobienia kiepskiego bimbru. Do destylacji w miarę czystego alkoholu nie wystarczy. Mała średnica rurki wychodzącej z szybkowaru nie pozwoli na szybszą destylację. Zastosowane tu 2 odstojniki tylko pogarszają walory smakowe (już ich nie stosujemy we współczesnych konstrukcjach). Zastosowany termometr nadaje się do pieca CO. Jedynie na końcu chłodnica jest OK.
To tylko moje zdanie i nie dopatruj się złośliwości z mojej strony. Jeśli zamierzasz kupić ten "wieszak" to stanowczo odradzam.
Awatar użytkownika

tacim
30
Posty: 44
Rejestracja: niedziela, 17 sty 2016, 21:03
Krótko o sobie: Lepiej być znanym pijakiem niż anonimowym alkoholikiem :)
Ulubiony Alkohol: wsio
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: tacim »

Ja z innej beczki kto z kolegów z forum sprzedaje na allegro bo są raty 20 razy 0 % idealny prezent po choinkę :)
"Każdy alkohol jest bardzo dobry z wyjątkiem denaturatu który jest dobry " -Mój rower .

Lepiej być znanym pijakiem niż anonimowym alkoholikiem :)

Saccharomyces
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: Saccharomyces »

Pewnie większość sprzedaje na alledrogo - ja przykładowo kupiłem u http://allegro.pl/listing/user/listing. ... d=36184477
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: Pretender »

tutaj znajdziesz listę polecanych producentów z linkami do allegro(Ci którzy mają strony na allegro na pewno też wystawiają - wystarczy w wyszukiwarce wpisać miejscowość

http://alkohole-domowe.com/forum/aabrat ... ml#p108861
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”