Witam się i parę pytań mam ! :)

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.
Awatar użytkownika

Autor tematu
rocker
5
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek, 3 paź 2016, 11:45
Krótko o sobie: Zapalony miłośnik domowych wyrobów. Lubi eksperymentować. Ceni sobie wolność.
Ulubiony Alkohol: rum
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: rocker »

Na wstępie witam wszystkich, kłaniam się nisko!

Jako, że teorii już troszkę mam, nadszedł czas by zadać pierwsze pytania, za które z góry przepraszam jeśli są głupie, były 15tyś razy zadawane etc.
Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że nie posiadam jeszcze żadnego sprzętu, jestem na etapie szukania (myślę nad kolumną z 4 palcami).
Mam parę pytań teoretycznych na które nie do końca znalazłem odpowiedź:
1. Destylacja - zakładamy że mam 17L szybkowar i kolumnę z refluxem - pierwsza nastawa np. cukrówka 17-19% daje mi niecałe 3L przed-, właściwego- i pogonu. Zostaje mi jakieś 2-2,5L właściwego samogonu, który należałoby ponownie przepuścić. I tu teraz wątpliwość: czy do ponownej destylacji wlewamy do szybkowara tylko te 2litry (z hakiem) nastawu czy rozcieńczam to by rozdzielić jeszcze lepiej frakcje? Ile ten pierwszy gon będzie miał %
2. Mając kuchenkę indukcyjną - wystarczy ją nastawić na 80stopni i czekać na efekty, czy należy dać jej 100% mocy i później zmniejszać moc kontrolując temperaturę by nie przekroczyła tych 80stopni
3. Czy filtrować na węglu od samego początku czy dopiero później przy 2 i 3 destylacji.
4. Nie rozumiem jeszcze do końca destylacji na piwie? Czy mając 15L piwa domowej roboty mającego ok 5% można bezpośrednio destylować, czy należy jeszcze dosypać cukru i dodać drożdży gorzelniczych?

z góry dzięki za odpowiedzi i cierpliwość ... proszę o nie odsyłanie do tematów na forum, w których jest zadane pytanie i później dyskusja trwa przez 15stron forum, bo dla początkowego teoretyka to za wiele na początek przygody :)
Awatar użytkownika

spawacz
250
Posty: 299
Rejestracja: sobota, 25 paź 2014, 19:02
Ulubiony Alkohol: coś co sam wyprodukuję
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: północna zachodnia Polska
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 68 razy
Re: Witam się i parę pytań mam ! :)

Post autor: spawacz »

Witaj.
ad.1 zrób roztwór około 20 % i do gara. Będzie miał tyle procent ile sobie zrobisz cięciami. Ta cukrówka 17-19%to na jakich drożdżach??
ad.2 grzej na 100% później redukcja na odpowiednią.
ad.3 tu ci nie pomogę bo nie używam filtrów, staram się pilnować procesu, ale zawsze możesz poczytać na forum.
ad.4 widzę że zależy ci na wydajności a nie na jakości, zrobisz jak zechcesz ale ja osobiście bym nie dosypywał cukru.
Powodzenia !
.....tymczasem w blaszaku :?
Awatar użytkownika

kopytoszczak
20
Posty: 24
Rejestracja: piątek, 27 lis 2015, 10:37
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Witam się i parę pytań mam ! :)

Post autor: kopytoszczak »

Wybij sobie "zimne palce" z głowy. To sprzęt na jakim pracowało się lata temu. Poczytaj o głowicy aabratek, bokakob itp., obsługa ich jest dużo prostsza i efektywniejsza.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”