Nalewka z kompotu

Wasze przepisy o tych pięknych trunkach, jakimi są nalewki domowe. Ciekawe pomysły mile widziane...

Autor tematu
tatkow
5
Posty: 6
Rejestracja: sobota, 7 lut 2015, 19:17

Post autor: tatkow »

Mam spory zapas kompotu ze śliwek i wiśni i zastanawiam się, czy można z nich zrobić jakąś nalewkę. Nie wiem tylko czy wykorzystać do tego same owoce czy może też i coś można zrobić z kompotem. Może ktoś miał już do czynienia z czymś takim i podzieli się swoimi spostrzeżeniami.
Ostatnio zmieniony czwartek, 20 paź 2016, 20:46 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: orty

lecze
10
Posty: 11
Rejestracja: piątek, 21 paź 2016, 09:55
Krótko o sobie: Badacz tradycyjnego smaku :)
Ulubiony Alkohol: Wino, nalewki
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Nalewka z kompotu

Post autor: lecze »

Z kompotów możesz zrobić wino odpadkowe. Wywal z tego owoce, połącz kompoty tego samego smaku i zmierz Blg. Jak będzie 20-23° to nie dodawaj wody ani cukru. Kompoty są raczej przesłodzone, więc pewnie trzeba będzie rozcieńczyć. Możesz dodać naturalnego soku dla lepszej eskraktywności trunku. Zaszczep drożdżami i odstaw do fermentacji. O nalewce na kompotach nie słyszałem, ale podejrzewam że mógłbyś zalać te owoce spirytusem 70%, odstawić do maceracji na ok. 1 miesiąc, po czym zlać nalew i ewentualnie rozcieńczyć płynem z kompotu. Może wyjdzie coś pijalnego.

W_TG
600
Posty: 643
Rejestracja: piątek, 27 gru 2013, 23:54
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 145 razy
Re: Nalewka z kompotu

Post autor: W_TG »

Z owoców to już raczej większość smaków wyługowana.
A kompot/ty z alkoholem to raczej nazwał bym drinkami.
Co nie znaczy że smaczne nie wyjdą.
Spróbuj, posmakuj i oceń
Alkohol nikomu nie rozwiązał problemów.
Ale wielu pomógł o nich zapomnieć.

lesu.pl
100
Posty: 126
Rejestracja: sobota, 7 lut 2015, 11:33
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: pigwóweczka, smorodinówka i dereniówka
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Nalewka z kompotu

Post autor: lesu.pl »

Cóż kompot to raczej słaby materiał na naleweczkę. Raz zmieszałem dwa kompoty z czarnej porzeczki z 95 % w stosunku 1:1 trochę dosłodziłem i było OK. Będę próbował z kompotem truskawkowym i malinowym ale co wyjdzie to i tak się zagospodaruje. W końcu spirytus kompotem da się rozmaić - nie? Śliwek i wiśni jakoś nie czuję. Spróbuj na małej ilości. Ja bym zrobił dwa osobne nastawy na drożdżach do owoców i próbował szczęścia w prostej destylacji na smakówki. Można w jedną butlę, zaszczepić drożdżami i :freak: na kolumnę .

gadaka
350
Posty: 351
Rejestracja: sobota, 8 wrz 2012, 23:21
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 22 razy
Re: Nalewka z kompotu

Post autor: gadaka »

Tak jak pisali poprzednicy nalewki z tego nie będzie, co najwyżej wódka z posmakiem owoców / drink. Z owoców z kompotu nie uzyskasz takich aromatów/smaku jak ze świeżych... Zrób z tego wino albo puść na rurki
Awatar użytkownika

Azbest123
30
Posty: 36
Rejestracja: sobota, 22 lis 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: mam charakter odkrywcy ,próbuje wszystkiego
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Nalewka z kompotu

Post autor: Azbest123 »

Teoretycznie można z kompotu (soku) zrobić coś w rodzaju zaprawki do bimbru czy spirytusu, ale kompot musi być treściwy, żeby za bardzo nie rozcieńczyć destylatu. Owoce nadają się tylko do zjedzenia bo na pewno oddały aromaty i smaki sokowi.

Autor tematu
tatkow
5
Posty: 6
Rejestracja: sobota, 7 lut 2015, 19:17
Re: Nalewka z kompotu

Post autor: tatkow »

Dziękuję wszystkim za poradę będę musiał w takim razie nastawić winko i potem destylat zrobić.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy na Nalewki i Likiery”