Regulator mocy z regulatora obrotów od odkurzacza

Przyrządy pomiarowe, ich montaż i zastosowanie odczytów w procesach destylacji. Regulacja procesów.

Autor tematu
kamwera4
20
Posty: 22
Rejestracja: czwartek, 1 wrz 2011, 11:21
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków

Post autor: kamwera4 »

Mam pytanie: czy regulator obrotów odkurzacza nada się do sterowania grzałką 1.4 kw?
Jutro dorzucę fotki tego regulatora.
Dodam tak na szybko że triak ma BTA12 600B i do grzałki 1400W, chyba poradzi sobie.
Ma chyba 12A z tego co w sieci znalazłem i potencjometr 470k, więc chyba ok?
koncentraty wina

Autor tematu
kamwera4
20
Posty: 22
Rejestracja: czwartek, 1 wrz 2011, 11:21
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Regulator mocy z regulatora obrotów od odkurzacza

Post autor: kamwera4 »

Dodam tak na szybko że triak ma BTA12 600B i do grzałki 1400W, chyba poradzi sobie

alik
30
Posty: 39
Rejestracja: poniedziałek, 8 lip 2013, 01:15
Podziękował: 3 razy
Re: Regulator mocy z regulatora obrotów od odkurzacza

Post autor: alik »

Jasne, że się nada. Ewentualnie wymień triak na mocniejszy BTA16 i załóż na niego większy radiator.
Co do potencjometra możesz zmienić na 500k, ale 470k też będzie ok.
Ostatnio zmieniony piątek, 23 sie 2013, 20:12 przez alik, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1846
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Regulator mocy z regulatora obrotów od odkurzacza

Post autor: drgranatt »

Wrzuć foty to zobaczymy co i jak.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

Autor tematu
kamwera4
20
Posty: 22
Rejestracja: czwartek, 1 wrz 2011, 11:21
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Regulator mocy z regulatora obrotów od odkurzacza

Post autor: kamwera4 »

Fotek jak obiecałem nie wykonałem, ale poskładałem do kupy i faktycznie grzał się radiator, więc założyłem od kompa większy i teraz pięknie...
Próba na wodzie i chodzi ślicznie, teraz zacier i lecimy próbować, dotąd miałem gazowe mało przewidywalne, drogie i nie poręczne!!

SpirolStill
30
Posty: 33
Rejestracja: niedziela, 28 lut 2016, 22:12
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Regulator mocy z regulatora obrotów od odkurzacza

Post autor: SpirolStill »

Pozwolę sobie odkurzyć temat :D
Znalazłem niedawno taki regulator i przetestowałem go z żarówką halogenową 28 W. Tak, jak się spodziewałem, nie można zejść dowolnie blisko 0% mocy (przy najmniejszej nastawie żarówka świeci na żółto-pomarańczowo). Na razie mam dość prosty sprzęt: kuchenkę elektryczną 1500 W i garnek ok. 3 l podłączony do chłodnicy. W jakim zakresie powinienem mieć możliwość regulacji mocy, żeby zrobić jakąś w miarę dobrą wódkę smakową?
Mój aktualny sprzęt: kuchenka elektryczna 1500 W, garnek ok. 5,6 l, wężyk silikonowy, skraplacz miedziany 1 m w pojemniku z wodą

W_TG
600
Posty: 643
Rejestracja: piątek, 27 gru 2013, 23:54
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 145 razy
Re: Regulator mocy z regulatora obrotów od odkurzacza

Post autor: W_TG »

Mała żarówka to zły pomysł. Żarówka na mniejszej mocy będzie świeciła mocniej.
Załóżmy ze zejdziesz na reglerze do 10 W - żarówka zaświeci
Przy grzałci 1,5 kW 10 W ledwie podniesie temp. o kilka może kilkanaście stopni.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 29 sie 2016, 23:28 przez W_TG, łącznie zmieniany 1 raz.
Alkohol nikomu nie rozwiązał problemów.
Ale wielu pomógł o nich zapomnieć.
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1846
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Regulator mocy z regulatora obrotów od odkurzacza

Post autor: drgranatt »

Kolego W_TG, a czy dobrze przemyślałeś to co napisałeś?
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

W_TG
600
Posty: 643
Rejestracja: piątek, 27 gru 2013, 23:54
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 145 razy
Re: Regulator mocy z regulatora obrotów od odkurzacza

Post autor: W_TG »

Tak Dragant zamotałem się, poza tym brak mi fachowej terminologii. To ty jesteś od prądu :poklon;
Chodzi mi o to że obniżając na triaku napięcie do załóżmy 50 wolt żarówka o mniejszej mocy, jak z przykładu 25W/230V, zaświeci "mocniej" w porównaniu do żarówki o mocy np. 200W/230V. To odnosi się też do wytrąconej mocy na grzałce 1500W +.
Dla tego test na żarówce jest mało wiarygodny.
Poza tym po co na regulatorze schodzić aż do zera
Z mojego doświadczenia przy 250W na grzałce odbiór praktycznie zanika- straty cieplne na kegu i kolumnie.
Tera już nie będę odświeżał sobie fizyki bo późna pora.
Myślę jednak ze teraz Ty wytłumaczysz wszystko fachowo. - o co proszę :)
Alkohol nikomu nie rozwiązał problemów.
Ale wielu pomógł o nich zapomnieć.

SpirolStill
30
Posty: 33
Rejestracja: niedziela, 28 lut 2016, 22:12
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Regulator mocy z regulatora obrotów od odkurzacza

Post autor: SpirolStill »

W_TG pisze:Chodzi mi o to że obniżając na triaku napięcie do załóżmy 50 wolt żarówka o mniejszej mocy, jak z przykładu 25W/230V, zaświeci "mocniej" w porównaniu do żarówki o mocy np. 200W/230V. To odnosi się też do wytrąconej mocy na grzałce 1500W +.
Nie wiem, z czego może to wynikać. Regulator fazowy cyklicznie włącza i wyłącza zasilanie, więc teoretycznie dla każdego odbiornika oporowego stosunek mocy, z jaką pracuje przy danej nastawie, do mocy nominalnej powinien być taki sam. Ale z drugiej strony im wyższa temperatura włókna żarówki, tym wyższy jego opór, sprawność (w zakresie światła widzialnego) też wyższa, więc może z tego wynika ta różnica?
Mój aktualny sprzęt: kuchenka elektryczna 1500 W, garnek ok. 5,6 l, wężyk silikonowy, skraplacz miedziany 1 m w pojemniku z wodą
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1846
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Regulator mocy z regulatora obrotów od odkurzacza

Post autor: drgranatt »

Oj Panowie, ale herezje wypisujecie :!:
1. Regulacja fazowa nie polega na cyklicznym podawaniu pełnego napięcia na odbiornik (w tym przypadku grzałka) - tak ma regulacja grupowa.
2. Przy danym, konkretnym napięciu żarówka o większej mocy będzie świecić jaśniej a nie odwrotnie. Spadek napięcia na włóknie będzie taki sam a jasność włókna, czyli wydzielana moc wynikać będzie z jego rezystancji wg wzoru P=U²/R. Podłącz dla porównania żarówkę 25W i 100W i zobaczysz która będzie świecić większym światłem. Test na żarówce jest jak najbardziej wiarygodny.

Kolego SpirolStill, podłącz do swojego regulatora obojętnie jaką żarówkę, najlepsza będzie zwykła żarowa, i zmierz woltomierzem napięcie na wyjściu przy położeniu potencjometru na min. Wtedy przekonasz się jakie minimalne napięcie podawane jest przez regulator i możesz wyliczyć sobie dla swojej grzałki minimalną moc.
Ostatnio zmieniony wtorek, 30 sie 2016, 08:45 przez drgranatt, łącznie zmieniany 1 raz.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Regulator mocy z regulatora obrotów od odkurzacza

Post autor: Pretender »

Jesteś pewien, że regulacja fazowa polega na włączaniu i wyłączaniu cyklicznym? Nie jest to przypadkiem regulacja grupowa ?

SpirolStill
30
Posty: 33
Rejestracja: niedziela, 28 lut 2016, 22:12
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Regulator mocy z regulatora obrotów od odkurzacza

Post autor: SpirolStill »

Zarówno regulacja grupowa, jak i fazowa, polegają na cyklicznym włączaniu i wyłączaniu zasilania. Różnią się tylko tym, kiedy one następują. Regulator grupowy włącza i wyłącza zasilanie w każdej połówce pełnego okresu napięcia sieciowego (np. włącza w momencie osiągnięcia zadanego napięcia chwilowego, a wyłącza podczas następnego przejścia przez zero). Regulator grupowy zarówno włącza, jak i wyłącza tylko w momencie przejścia przez zero, więc tylko część wszystkich połówek (może całych okresów?) jest przepuszczana.
Myślę, że jest dość prawdopodobne, że mój regulator umożliwia regulację w zakresie ok. 50-100% mocy nominalnej - wiele prostych regulatorów fazowych może włączać zasilanie tylko wtedy, gdy wartość bezwzględna napięcia chwilowego rośnie. Wtedy mógłbym obniżyć moc kuchenki do 750 W. Chciałem zapytać, jakie minimalne moce ustawiacie w Waszych destylatorach - nie wiem, czy mój regulator się nada, czy powinienem kupić/zbudować coś z szerszym zakresem regulacji.
Mój aktualny sprzęt: kuchenka elektryczna 1500 W, garnek ok. 5,6 l, wężyk silikonowy, skraplacz miedziany 1 m w pojemniku z wodą
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1846
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Regulator mocy z regulatora obrotów od odkurzacza

Post autor: drgranatt »

Kolego SpirolStill, widzę że jesteś obcykany w temacie więc nie potrzebujesz żadnej pomocy, przynajmniej z mojej strony.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

Dario3
50
Posty: 52
Rejestracja: wtorek, 16 sie 2016, 19:50
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Regulator mocy z regulatora obrotów od odkurzacza

Post autor: Dario3 »

Z objętości 3 litrów zacieru powinieneś uzyskać około 500-600ml produktu, czyli ekwiwalent około 300 ml czystego alkoholu etylowego. Energia zużyta do podgrzania 3 litrów zacieru to około 1 mln Jouli i destylacji 600 ml produktu to kolejne 803 tys Jouli. Daje to razem 1,8mln Joli na proces prowadzony w warunkach idealnych, ale jak piszesz będzie to pot-still, więc przy sprawności w granicach 60% będzie potrzeba 3 mln Jouli. Z doświadczenia, podgrzanie i przedestylowanie tej objętości trwa około godziny, stąd pozwala to oszacować moc grzałki w granicach 800W. Czyli podgrzanie 3 litrów zacieru grzałką 800W w czasie 35 minut do początku destylacji i sama destylacja w czasie około 30 minut. Cały proces powinien trwać około 1 godziny i 5 minut.
Tyle fizyka na ten temat i z obliczeń wynika, że do osiągniecia celu sprzed kilku postów, wystarczy sama dioda o obciążalności minimum kilku amperów i na napięcie wsteczne równe minimum sieciowemu, wstawiona szeregowo z grzałką. Regulator z odkurzacza nie jest potrzebny.
Można coś zrobić szybko, dobrze i tanio, ale zawsze mamy do wyboru tylko dwie możliwości.

SpirolStill
30
Posty: 33
Rejestracja: niedziela, 28 lut 2016, 22:12
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Regulator mocy z regulatora obrotów od odkurzacza

Post autor: SpirolStill »

Jak pędziłem bez regulatora, to właśnie tyle mniej więcej uzyskiwałem. Oczywiście musiałem dużo kręcić gałką termostatu, żeby zmniejszyć średnią moc grzania, więc raz kapało szybciej, raz wolniej. Wolałbym jednak używać regulatora fazowego niż diody, bo daje mi większą kontrolę, poza tym sieć elektryczna podobno "nie lubi" asymetrycznych obciążeń o tak dużej mocy. A jak jest ze stabilizacją i oddzieleniem przedgonu? Wyszedł mi ostatnio produkt o piekącym smaku - wprawdzie pijalny, nawet dość dobry, ale chyba wolałbym coś łagodniejszego. Destylowałem nastaw ze sklepowego soku jabłkowego, cukru i drożdży aktywnych Fermiwin, moc ok. 18%.
Mój aktualny sprzęt: kuchenka elektryczna 1500 W, garnek ok. 5,6 l, wężyk silikonowy, skraplacz miedziany 1 m w pojemniku z wodą

pawelluton1
5
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 13 wrz 2016, 14:25
Re: Regulator mocy z regulatora obrotów od odkurzacza

Post autor: pawelluton1 »

kamwera4 pisze:Mam pytanie: czy regulator obrotów odkurzacza nada się do sterowania grzałką 1.4 kw?
Jutro dorzucę fotki tego regulatora.
Dodam tak na szybko że triak ma BTA12 600B i do grzałki 1400W, chyba poradzi sobie.
Ma chyba 12A z tego co w sieci znalazłem i potencjometr 470k, więc chyba ok?
Obrazek
polecam to sam używam na grzałce 2,2kW i 20l bojler



Sent from my iPhone using Tapatalk
Ostatnio zmieniony czwartek, 29 wrz 2016, 08:36 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: orty
Awatar użytkownika

rottweiler
50
Posty: 82
Rejestracja: wtorek, 6 paź 2015, 20:44
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Regulator mocy z regulatora obrotów od odkurzacza

Post autor: rottweiler »

Byłem zmuszony do wymiany radiatora na większy, ale i tak grzeje się tak mocno , że po zamknięciu puszki kondesatory się usmażą.
Posmarowałem triaka też pastą termoprzewodzącą, ale przy max obciążeniu radiator ma chyba z 60*C, bo tylko na chwile go można dotknąć.
Grzałka ma 2000W, triak BTA16-600B 16A
chcę zastąpić BTA41-600B 40A.
received_764447167027067.jpeg
received_764447180360399.jpeg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1846
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Regulator mocy z regulatora obrotów od odkurzacza

Post autor: drgranatt »

Triak 16A przy grzałce 2kW i tak pracuje na połowie swojej mocy. Praca triaka w temperaturze 60-70*C to nic nadzwyczajnego tylko radiator nie może być zamknięty w tak szczelnej obudowie. Musi być zagwarantowana wentylacja grawitacyjna. Ten pierwotny radiator, który miałeś był dobry tylko wystarczyło wywiercić kilka otworów w puszce i na zewnątrz zamontować wentylator, który wyciągałby ciepłe powietrze z wewnątrz.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

rottweiler
50
Posty: 82
Rejestracja: wtorek, 6 paź 2015, 20:44
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Regulator mocy z regulatora obrotów od odkurzacza

Post autor: rottweiler »

Otwory w puszce są zatkane dławikami, wystarczy je wyjąć, wentylatorek jakiś mały też można zamontować, tylko nie wiem czy są na 230V.
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1846
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Regulator mocy z regulatora obrotów od odkurzacza

Post autor: drgranatt »

Najmniejsze wentylatory na 230V jakie widziałem to 70x70x25mm lub 80x80x25mm, nie wiem czy mniejsze są dostępne. Jeśli te za duże to już tylko na 12V lub na 5V.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

rottweiler
50
Posty: 82
Rejestracja: wtorek, 6 paź 2015, 20:44
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Regulator mocy z regulatora obrotów od odkurzacza

Post autor: rottweiler »

Mam gniazdkowy regulator Pamela PRD1 i jest tam wentylator 40x40, przy obciążeniu 3680W nic się nie grzeje. Mam go na gwarancji i jest zaplombowany, mogę się tylko domyślać, że jest na 12V.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kontrola procesu destylacji”