Kompendium wiedzy

Tu możecie pisać posty, które mają wymiar bardziej filozoficzny niż teoretyczny na temat alkoholu wytwarzanego w domu...
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zahir92
50
Posty: 85
Rejestracja: wtorek, 24 lis 2015, 23:01
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy

Post autor: Zahir92 »

Witam!
Długo zwlekałem z napisaniem tego postu gdyż bałem się reakcji forumowiczów. Głownie przez to, że jestem młodym użytkownikiem więc jakiekolwiek pomysły mogły by mieć zły oddźwięk u starszych kolegów (koleżanek). Od kiedy zacząłem czytać to forum to z wielką nadzieją spoglądałem na przyszłość. Widziałem w nim kompendium wiedzy dzięki któremu zwykły zjadacz chleba w przeciągu kilku tygodni systematycznego studiowania poruszanych tu tematów może pogłębić znacząco swoją wiedzę. Destylacka brać przyjmuje do swojego grona coraz więcej osób. Ja choć rzadko się udzielam to codziennie czytam nowinki. Choć jest nas wielu to każdy z nas może wymienić pewne osoby, które z pasją tworzyły to forum, a ich aktywność nigdy nie zmalała. To dzięki nim ja i wielu innych mogło zacząć rozwijać swoją pasje. Chwała im za to i wielki szacunek za ogromną wiedzę z dziedziny mechaniki, fizyki, chemii, biologi... trzeba być prawdziwym mistrzem aby posiadać taką wiedzę. Nie będę ich wymieniał ale każdy kto będzie czytał tego posta będzie wiedział kogo mam na myśli. Wiem, że nasłodziłem ale pisze to wszystko gdyż mam do was wszystkich i do każdego z osobna wielką prośbę. Dziś gdy patrzę na forum prócz ogromu wiedzy widzę też wielki...bałagan. Przepraszam, za te słowa. Administratorzy robią co mogą aby uzmysłowić nowym kolegą ,że zanim napiszą post powinni sprawdzić czy podobny temat nie został już poruszany. I jest to absolutnie poprawne rozumowanie. Z drugiej jednak strony popatrzcie na wielkość niektórych z postów np. "Śliwowica 2009 - 2016" lub "Owocowe brandy dla początkujących" trudno się dziwić ,że młody forumowicz nie jest w stanie przeczytać 90 stron aby znaleźć odpowiedź na nurtujące go pytanie. Stąd też ogromna moja prośba czy jest możliwość aby zrobić na forum zakładkę "Wiki destylat" w której na wzór forum piwnego:
http://www.wiki.piwo.org/Strona_g%C5%82%C3%B3wna
W sposób poukładany mielibyśmy kompendium wiedzy w pigułce. Tak ja pisałem wcześniej- na forum mamy bardzo doświadczonych kolegów którzy potrafią pisać wyczerpujące znakomite wywody na różne tematy. Wspólnymi siłami powstało by coś naprawdę wyjątkowego.
Proszę wybaczyć jeżeli kogoś uraziłem. Czekam na Waszą opinię w tejże sprawie.

Pozdrawiam!
koncentraty wina

mienho
150
Posty: 154
Rejestracja: piątek, 8 lip 2016, 21:59
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Kompendium wiedzy

Post autor: mienho »

@Zahir92 moim zdaniem bardzo dobry pomysł. Też chcę zacząć przygodę z psoceniem, trochę już tego forum przeczytałem i nawet udało mi się pierwszy nastaw zrobić. Tylko jeszcze sprzętu brak :cry2: . Niestety zanim zrobiłem nastaw trzeba było długo kopać.
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Kompendium wiedzy

Post autor: robert4you »

A najlepiej by było jakby najstarsi bywalcy forum robili objazdy po kraju i przeprowadzali instruktaż "na miejscu".
************************************************************************
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Kompendium wiedzy

Post autor: rozrywek »

Kompendium wiedzy istnieje, naprawdę wystarczy zacząć od początku, czyli od studiowania forum, proszę bardzo najważniejsze aspekty są opisane w tym temacie:

http://alkohole-domowe.com/forum/lista- ... 14023.html

Piszesz o przekopywaniu forum i czytaniu wielu postów, ależ czy nie na tym polega nauka? Czyż nie można poświęcić chwilę na poczytanie? Już kiedyś pisałem o jednym artykule do którego powinni być odsyłani obowiązkowo wszyscy nowi użytkownicy, należało by może minimalnie to bardziej poukładać i trochę uporządkować, ale forum jest dobrze podzielone na poszczególne działy, i naprawdę wystarczy poszukać chwilę, aby znaleźć potrzebne info.

Proszę bardzo kol powyżej mienho...musiał się długo kopać aby zrobić najprostszy nastaw, kopał buraki? rafinował cukier a potem robił jakże skomplikowany nastaw.....bosko.
A kupić paczkę drożdży i zastosować się do instrukcji na opakowaniu nie można? lepiej zakładać temat: dzień dobry jak zrobić nastaw, porażka.

Każdy chłop dziesiątki lat temu potrafił zrobić bimber, zatrzeć zboże, teraz niestety w dobie internetu i ułatwień, nowi pędnicy narzekają że nie ma na tacy podane i muszą troszkę poczytać.
Zahir92 nie musisz się obawiać krytyki za post, owszem można to trochę bardziej poukładać, przenosząc najważniejsze posty, ale post t-rex z linkami najważniejszymi jest na pierwszym miejscu w temacie PIERWSZE KROKI!!! Czy tak naprawdę niektórym ciężko choć minimalnie się wysilić? myślę że nie.
Piszesz o mnogości postów i tematów, ale zauważ dwie kwestie:

Pytań o zakup destylatora jest taka ilość że masakra, zamiast przeczytać choć podstawy to zakładają nowi temat, notabene nawet niektóre tytuły są tak niejasne że szok. Należałoby to troszkę uporządkować i odrobinę dokładniej moderować oraz ograniczać zakładanie nowych tematów, odsyłając do linków, pierwszych kroków i kompendium wiedzy, ewentualnie przekierowując do jednego tematu specjalnie w tym celu utworzonego np:
CHCESZ KUPIĆ DESTYLATOR, KOLUMNĘ? POTRZEBUJESZ PORADY? ZAPYTAJ TU.
A nie od razu,,sruu nowy temat o destylator wieszak ZP z alledrogo, temat identyczny jak setki poprzednich.

Ale to jest już w gestii moderatorów, czy chcieliby w ten sposób ingerować w forum.
Przykład..temat:
Termometr - przyjaciel psotnika - jak go zrozumieć. W porządku, temat ma 3 strony, to można poświecić chwilę na poczytanie, a nie zakładać nowy temat: dzień dobry jestem nowy, jak używać termometru???? można? można uwierzcie mi że tak.

Kwestia druga że forum się rozwija, jak my, zmieniają się sprzęty, technologie, jest postęp, jest mnóstwo wymiany wspólnych doświadczeń, ale naprawdę... zaśmiecanie forum prostymi pytaniami, a konstruktywne i praktyczne wymiany doświadczeń to zupełnie dwie różne sprawy.

Stąd zapewne ilość stron w tematach. Co nie zmienia faktu że jeśli kogoś przeraża przeczytanie trochę tekstu, to nie zwalnia go lenistwa i chodzenia na łatwiznę.

Pozdrawiam serdecznie.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zahir92
50
Posty: 85
Rejestracja: wtorek, 24 lis 2015, 23:01
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Kompendium wiedzy

Post autor: Zahir92 »

Widzę, że kolega robert4you jest z grupy tych użytkowników forum którzy swoim chamskim sarkazmem chcą pokazać swoją wielkość.
No cóż spodziewałem się krytyki, cokolwiek napiszę będzie zapewne zarzucone kontrargumentami. Na swoje usprawiedliwienie chce jedynie napisać ,że zawsze czytam wszystkie strony interesującego mnie tematu. Nie przeraża mnie mnogość postów - chce się czegoś dowiedzieć to po prostu szukam. Zachęcam jedynie do kolektywizmu i odrobiny empatii dla ludzi którzy chcą konkretnej informacji. Np. zebrać wszystkie informacje na temat konstrukcji, typów oraz poszczególnych modułów nowoczesnych destylatorów i przedstawić je w sposób syntetyczny oparty na rysunku i technicznej prostej definicji. Widywałem już na forum bardzo dobre artykuły, ich autorom chciało się je napisać i podzielić się nim pisząc cały jednolity tekst często z dołączonymi schematami. Problem widzę w tym, że z pewną niechęcią podchodzi się do osób które zaczynają. Drażniące są wypowiedzi typu "ale jak Ty możesz tego nie wiedzieć, przecież to takie proste"...no jasne bo przecież każdy człowiek z ulicy musi posiadać taką samą wiedzę ja my bo w przeciwnym wypadku jest uważany za kogoś gorszego. Jednocześnie zgadzam się niechęcią do ogólnopanującego cwaniactwa i lenistwa w poszukiwaniu odpowiedzi.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zahir92
50
Posty: 85
Rejestracja: wtorek, 24 lis 2015, 23:01
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Kompendium wiedzy

Post autor: Zahir92 »

Chciałbym przeprosić kolegę roberta4you za moje słowa pisane pod jego adresem. Pisałem je pod lekkim wzburzeniem i dzisiaj wstyd mi za nie. To było niestosowne. Przepraszam
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Kompendium wiedzy

Post autor: robert4you »

Zahir92 pisze:Widzę, że kolega robert4you jest z grupy tych użytkowników forum którzy swoim chamskim sarkazmem chcą pokazać swoją wielkość.
/.../
Jednocześnie zgadzam się niechęcią do ogólnopanującego cwaniactwa i lenistwa w poszukiwaniu odpowiedzi.
Już w tym ostatnim zdaniu zmądrzałeś i właściwie stanąłeś po mojej stronie. Nigdy nie czułem się wielkim, kiedyś też zaczynałem i musiałem przebrnąć przez forum. Ma to jedną niedocenianą zaletę, pozwala swobodnie poruszać się po forum i odpowiedzi na następne pytania znajdujemy bardzo szybko. A pytań będzie przybywać, sam zobaczysz.
Przeprosiny oczywiście przyjęte.
************************************************************************
Awatar użytkownika

kokornik
100
Posty: 136
Rejestracja: poniedziałek, 1 paź 2012, 15:51
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Kompendium wiedzy

Post autor: kokornik »

Koledzy,
Ja też jestem za powstaniem wiki. Forum to miejsce do dyskusji - tu na pytanie odpowiada się pytaniem lub off-topem, czasami odpowiedzi są błędne lub mylące i różnie jest z ich weryfikacją. Każdy pyta i odpowiada jak umie, w zasadzie nie ma odpowiedzialności z prawdziwość informacji i opinii na forum.
Wiki zaś zawierałaby hasła reprezentujące aktualny stan wiedzy na dany temat, jakoś podsumowane, bez treści kontrowersyjnych, wycieczek personalnych, prób i błędów, etc. Artykuły marnej jakości byłyby edytowane (dyskusja na wiki jest na boku a nie w treści), w celu uzyskania wysokiej jakości materiału.


Na piwo.org'u wiki ma w tej chwili 504 artykuły, naprawdę można się sporo stamtąd podpatrzyć.

Można by zacząć od wyboru tematyki, poszczególnych haseł, co do kontentu, chyba autorzy najlepszych postów na forum, nie mieliby pretensji gdyby je awansować do rangi artykułów wiki i aktualizować w miarę rozwoju wiedzy bimbrowniczej. Pewnie i znalazło się trochę tematów które wymagałyby usystematyzowania no i tu może znajdą się kompetentni autorzy chętni poświęcić czas dla społeczności.

Myślę, że warto byłoby zamieścić trochę tłumaczeń z obcojęzycznych źródeł, na forum chociażby przepis wujka Jessie'go był przykładem czegoś co warto przynieść od kolegów z zagranicy.

eldier
750
Posty: 751
Rejestracja: wtorek, 29 kwie 2014, 23:12
Podziękował: 114 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Kompendium wiedzy

Post autor: eldier »

Taki mało offtop.
Kontent, kontent, kontent... co to do jasnej ciasnej jest?
Nie można napisać zawartość albo treść?

Coraz częściej widuje tego typu słowa i aż mnie skręca...
Koniec offtopu.

Akurat odnośnie błędnych odpowiedzi to zazwyczaj wszystko w miarę sprawnie jest prostowane, ale to generuje dodatkowe hektary tekstu do czytania :D
Awatar użytkownika

kokornik
100
Posty: 136
Rejestracja: poniedziałek, 1 paź 2012, 15:51
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Kompendium wiedzy

Post autor: kokornik »

eldier pisze:Taki mało offtop.
Kontent, kontent, kontent... co to do jasnej ciasnej jest?
Nie można napisać zawartość albo treść?

Coraz częściej widuje tego typu słowa i aż mnie skręca...
Koniec offtopu.
Przymiotnikowe kontent (w rodzaju żeńskim kontenta, w liczbie mnogiej kontenci) zapożyczyliśmy z francuskiego, nowsze, rzeczownikowe kontent – z angielszczyzny. Oba wyrazy mają wspólne źródło w łacińskim contentus, imiesłowie przeszłym czasownika continere, który znaczył m.in. 'zawierać', a także 'ograniczać'. Jak z tego źródła powstało angielskie content 'treść', łatwo sobie wyobrazić, trudniej zgadnąć natomiast, jaką drogą powstał przymiotnik kontent o znaczeniu 'zadowolony'. (za PWN)

Bralczyk natomiast twierdzi, że 'kontent' jako treść jest słowem obecnym w polszczyźnie, choć wg. niego niepotrzebnym: http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,1521 ... tosc_.html

Jak tam nie będe tego nieszczęsnego 'kontentu' dalej bronił, ale może przyjąć, że dla strony internetowej kontent to treść istotna, zaś całość treści, zawartości strony zawiera też menu, reklamy, stopki, nagłówki, bzdety, itp.
Akurat odnośnie błędnych odpowiedzi to zazwyczaj wszystko w miarę sprawnie jest prostowane, ale to generuje dodatkowe hektary tekstu do czytania :D
Z tą sprawnością jest różnie, nie mówiąc o oddzieleniu ziarna od plew.
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1312
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Kompendium wiedzy

Post autor: ramzol »

Kiedys wiki było na czacie przez 20h na dobę;)). Nie było problemu z uzyskaniem info. Pomoc otrzymywał każdy pod warunkiem że czytał podane linki i okazywał chęć współpracy. To były wspaniale czasy:(
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bimbrownia”