Zacier z opadków

...na wszystkim da się nastawić "zacier".
Awatar użytkownika

Autor tematu
Alkohol
30
Posty: 34
Rejestracja: czwartek, 14 sie 2008, 17:48
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: wino
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: Alkohol »

Wie ktoś może jak zrobić zacier z byle czego, chodzi mi o różne kuchenne odpadki (obierki, skórki od pomarańczy) i żeby był smaczny do tego?
online
Awatar użytkownika

Qba
700
Posty: 706
Rejestracja: wtorek, 26 sie 2008, 19:17
Krótko o sobie: Mówię mało, myślę dużo, czasem coś odpędzę, czasem coś wypiję.
Ulubiony Alkohol: Wino z własnnej winnicy. Bimber tatusia.
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 138 razy
Otrzymał podziękowanie: 177 razy
Kontakt:
Re: Zacier z opadków

Post autor: Qba »

HA ha, ja znam przepis (spontan):

Składniki:
odpadki - dowolna ilość byle z owoców ;)
cukier - 5 kilo
jakieś dobre drożdże winne lub świeże naturalne owoce (na których bytują drożdże) - trochę
woda - 10 l

wszystko wrzucamy do beczki i fermentujemy 2-3 thodnie potem destylacja i to wsztstko :)

ma ktoś uwagi ??
Alkohole-domowe.com - Przepisy, wiedza, forum
Alkohole-domowe.pl - Zakupy, asortyment, zaopatrzenie
Awatar użytkownika

Juliusz
1050
Posty: 1066
Rejestracja: środa, 10 wrz 2008, 16:28
Krótko o sobie: Amator alkoholniarz, ciekawy.
Ulubiony Alkohol: Whiskey.
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Australia
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 128 razy
Re: Zacier z opadków

Post autor: Juliusz »

Jako obcokrajowiec, odważę się to pytanie (pytania) skomentować otwarcie.

Nie dokładnie rozumiem co znaczy słowo 'odpadki'. Jeśli jednak rozumiem go tak jak to słowo sugeruje, to z takich materiałów można starać się otrzymać alkohol głównie np. do napędu samochodu.

Może to brzmieć paskudnie (i taka jest moja intencja) ale w USA wynaleziono (zmodyfikowano genetycznie) bakterię, która produkuje etanol do napędu silników spalinowych z prawie 'wszystkiego'.

Jedyna sugestia - jeżeli pytający miał intencje ekonomiczne - trzeba czekać aż będdzie dość informacji na ten temat i będzie wiadomo jak produkować zdrowy etanol ' ze wszytstkiego'.

Komentuję to pytanie w ten sposób bo zainteresowanie osób spotykających się tutaj sugeruje intencje spożywania produktów naszych eksperymentów, a 'odpadki' sugerują multum surowców wyjściowych, raczej niekonwencjonalnych - i tak wynik, jak i poszczególne metody fermentacji są zbyt skomplikowane na jednoznaczną odpowiedź.

Pozostaje tu kwestia smaku pitego trunku i reakcji naszego organizmu na upojenie = zdrowie i cel 'bimbrowania'.

W sekcji o piciu wspomniana jest woda brzozowa i denaturat (etanol skażony pirydyną) - niby TAK nie szkodzi ale jest tak paskudny i wstrętny, że daje zwracanie natychmiastowe - reflux in situ. mam nadzieję, że zjawisko reflux'u staramy się utrzymać w kolumnie a nie w przełyku.

Juliusz
Moją pasją są suwaki logarytmiczne jednostronne

mima
700
Posty: 715
Rejestracja: wtorek, 23 wrz 2008, 23:21
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Kontakt:
Re: Zacier z opadków

Post autor: mima »

Ale riposta. Julek nie bądź taki surowy, u nas bida to ze wszystkiego trzeba robić i kwita hahaha :D .
Użytkownik zbanowany od 09.VII.2009r.
online
Awatar użytkownika

Qba
700
Posty: 706
Rejestracja: wtorek, 26 sie 2008, 19:17
Krótko o sobie: Mówię mało, myślę dużo, czasem coś odpędzę, czasem coś wypiję.
Ulubiony Alkohol: Wino z własnnej winnicy. Bimber tatusia.
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 138 razy
Otrzymał podziękowanie: 177 razy
Kontakt:
Re: Zacier z opadków

Post autor: Qba »

Może nie bida ale prawdziwy Bimbromen zrobi zacier i bimber nawet z przysłowiowego drewnianego stołka kuchennego na bezludnej wyspie :) Czasem trzeba sobie radzić w trudnych warunkach deficytowych:)
Alkohole-domowe.com - Przepisy, wiedza, forum
Alkohole-domowe.pl - Zakupy, asortyment, zaopatrzenie

mima
700
Posty: 715
Rejestracja: wtorek, 23 wrz 2008, 23:21
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Kontakt:
Re: Zacier z opadków

Post autor: mima »

To jest to!!
Czytałem chyba Jacka Londona, albo kogoś innego, to dwaj bohaterowie robili bimber z trawy hahaha tak z trawy i rozpijali nim eskimosów. Powaga tak było przynajmniej tak pisal autor. :D
Użytkownik zbanowany od 09.VII.2009r.
Awatar użytkownika

mydlo
150
Posty: 192
Rejestracja: niedziela, 11 sty 2009, 13:44
Krótko o sobie: najpierw napisalem o sobie referat, a po przeczytaniu go jeszcze raz stwierdzilem ze szkoda gadac hehe
Ulubiony Alkohol: Własnoręcznie zrobiony
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Zacier z opadków

Post autor: mydlo »

Moj swietej pamieci dziadek krecil bimberek za czasow komuny z landrynek, kompotow, malin babcia opowiadalo ze wszystkie dobra natury z okolicy 2 kilometrow finalnie ladowaly w kolumnie do pieczarek hehe Takie czasy byly i tyle.
Pijmy pijmy bo sie sciemnia
Awatar użytkownika

Juliusz
1050
Posty: 1066
Rejestracja: środa, 10 wrz 2008, 16:28
Krótko o sobie: Amator alkoholniarz, ciekawy.
Ulubiony Alkohol: Whiskey.
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Australia
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 128 razy
Re: Zacier z opadków

Post autor: Juliusz »

Przeglądałem swoje posty i wracam do tego tematu. Nie otrzymałem powiadomienia, że były komentarze.

Teraz rozumiem co jest na myśli jeśli mówimy o 'odpadkach'.

Mamy tu problem. Bo odpadki do ewentualnego użycia na zacier są z dwóch różnych składników. Owoce i niektóre warzywa mają w sobie cukier , który można przerobić. Większoć warzyw ma w sobie tylko skrobię. Drożdże skrobi nie przerobią na etanol więc trzeba ją zesłodować albo emzymem albo słodem jęczmiennym.

Inne odpadki nie nadają się do naszego hobby.

Pytania typu wyżej miały by więcej sensu gdyby autor napisał: 'Mam w zasadzie nieograniczony dostęp do grochu'. Czy można z tego zrobić zacier i otrzymać alkohol?

Wtedy jest inna sprawa bo należy szukać aż się znajdzie motodę.

Mima zauważył poprawnie, że w mojej odpowiedzi nie byłem grzeczny.

Przepraszam

Juliusz
Moją pasją są suwaki logarytmiczne jednostronne

zenonkosa
10
Posty: 15
Rejestracja: sobota, 2 sty 2010, 17:31
Re: Zacier z opadków

Post autor: zenonkosa »

Teoria jest taka, że to zadziała ja obawiam się że "odpadki" wpłyną negatywnie na smak, i może to też zwiększyć cierpienia dnia następnego. Na pewno nie wszystkie śmieci z kuchni się nadają, a niektóre wymagają specjalnego przygotowania. Jeśli ktoś tak produkuje to poczytam o szczegółach.

Sotrab
20
Posty: 22
Rejestracja: środa, 19 sie 2009, 20:51
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zacier z opadków

Post autor: Sotrab »

Alkohol pisze:Wie ktoś może jak zrobić zacier z byle czego, chodzi mi o różne kuchenne odpadki (obierki, skórki od pomarańczy) i żeby był smaczny do tego?
Mój dziadek mawiał, że zacier można zrobić ze wszystkiego, ale prawda jest taka, że do zrobienia zacieru potrzebny jest cukier, woda, drożdże, odpowiednia temp. Dobrze jest też załatwić pożywkę dla drożdży.
W mojej opinii, jeśli chcesz zrobić zacier z byle jakich odpadków to nie wiele dobrego uzyskasz, bo w takich odpadkach nie znajdziesz zbyt wiele cukru, którego zastąpienie zmniejszyłoby koszta, a możesz wprowadzić dziwne posmaki (jeśli bardzo namieszasz z różnorodnością) a nawet niepożądane substancje czy mikroorganizmy (zwłaszcza, jeśli to są odleżałe odpadki). Z drugiej strony, kilkakrotnie wykorzystywałem świeże(!) odpadki jednego tylko rodzaju jako dodatek smakowy do cukrówki, np. wyciśnięte owoce, z których sok poszedł na wino dodałem (bardziej jako przyprawa niż składnik) do cukrówki co zmieniło delikatnie jej zapach na właściwy danym owocom. Zabieg taki częściowo zamaskował zapach drożdży. Praktykę taką uważam za dobrą, bo dodaje przyjemną nutę do niekoniecznie przyjemnego zacieru.
A propos skórek pomarańczy: są one uważane za bardzo dobry dodatek smakowy do zacieru.

piopis77
1
Posty: 1
Rejestracja: piątek, 11 wrz 2015, 21:08
Re: Zacier z opadków

Post autor: piopis77 »

Sotrab pisze:A propos skórek pomarańczy: są one uważane za bardzo dobry dodatek smakowy do zacieru.
Na początku się przywitam, bo to mój pierwszy post na tym forum :)
Dzień Dobry.
Skórki pomarańczy (obrane z białego) wkładam do psoty. Przepis jest prosty, na jeden litr psoty rozrobionej na 55% idą skórki z jednej dużej pomarańczy, do tego lekko skarmelizowany cukier (ilość na oko). odstawiam to na jakiś tydzień, a potem dokładam płatki dębowe. W śród pijących zachwyt.
Pomysł skórek podsunął mi dziadek, który opowiadał, że swego czasu do zacieru dodawali skórki pomarańczy, a że był to owoc drogi i trudno dostępny, to żal było pozbyć się takiego "odpadu". Co powstało z nastawu ze skórkami nie wiem, bo dziadek mówił, że z braku psoty wypili ten nastaw :oops: i że był przepyszny.
Ostatnio zmieniony czwartek, 19 lis 2015, 00:16 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

k.kolumb
150
Posty: 194
Rejestracja: sobota, 21 cze 2014, 00:39
Krótko o sobie: Jak się do czegoś dorwę to muszę to dokładnie poznać. Np. Ameryka
Ulubiony Alkohol: Talisker
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Zacier z opadków

Post autor: k.kolumb »

mima pisze:To jest to!!
Czytałem chyba Jacka Londona, albo kogoś innego, to dwaj bochaterowie robili bimber z trawy hahaha tak z trawy i rozpijali nim eskimosów. Powaga tak było przynajmniej tak pisal autor. :D
To nie byli bochaterowie tylko bohaterowie.

Coś okropnego.
Piszę starannie po Polsku. O ile daję radę.
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: Zacier z opadków

Post autor: Lootzek »

k.kolumb, odpowiedziałeś koledze mima na jego post sprzed 7 lat! :D

A co do skórek z pomarańczy, biorąc pod uwagę jak dominują w nalewie, to z całej dużej na litr psoty.. istna esencja pomarańczowa! ;) Do tego łatwo aromat przechodzi przez sprzęt w trakcie destylacji, więc jest duża szansa na jego obecność w trunku po przepuszczeniu nastawu.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7333
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Zacier z opadków

Post autor: radius »

Lootzek pisze:k.kolumb, odpowiedziałeś koledze mima na jego post sprzed 7 lat!
A do tego kolegi mima, już dawno z nami ni ma :mrgreen:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2367
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Zacier z opadków

Post autor: Kamal »

Bo dostał bana... :P Ale może jeszcze forum czyta. :-)
K.
Obrazek

mirek109
300
Posty: 324
Rejestracja: sobota, 22 wrz 2012, 18:23
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Zacier z opadków

Post autor: mirek109 »

mima pisze:To jest to!!

bochaterowie


Gratuluję - boHaterowie!

To że kolego 'mima" już z nami nie ma nie znaczy że takie BYKI powinny pozostać na forum
Panowie - wytykacie błędy, wytykacie i poprawiacie interpunkcję więc poprawcie proszę i to co wskazujemy bez względu na to kiedy i przez kogo było pisane.
Dziękuję

karoldz4
5
Posty: 7
Rejestracja: sobota, 18 lut 2012, 16:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Re: Zacier z opadków

Post autor: karoldz4 »

Kiedyś zrobiłem na 19 l wody 4,5kg cukru i skórki pomarańczowe,trochę cytryny i z jednego grejfruta w ilości ok 4 l drobno posiekanych uprzednio 2 x sparzyłem wrzątkiem.Następnie drożdze winiarskie z Biowinu.Wyszło po 2 krotnej destylacji z odrzuceniem przedgonów i pogonów ok 2,2 l trunku o mocy 70 % o silnym aromacie pomarańczy .Dałem kumplom do spróbowania jako pomarańczowy Trunek z pomarańczowych stron.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zaciery i nastawy z różnych rzeczy”