Mój pierwszy pot still

O budowie destylatorów wszystko. Jak zbudować dobry sprzęt? Jakich materiałów użyć? Jak to połączyć w całość? To i wiele więcej...

Autor tematu
insyklumatyczny
5
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 27 maja 2016, 18:50
Status Alkoholowy: Producent Domowy

Post autor: insyklumatyczny »

Witam, postanowiłem zacząć uprawiać nowe hobby (pewnie już wiecie jakie). Poczytałem sporo na ten temat ale nie uważam się od razu za specjalistę w tych sprawach, dlatego piszę z prośbą o pomoc. Zamierzam zbudować małego pot stilla według schematu w załączniku. Mam jednak kilka pytań:
1. Czy zastosować należałoby rurkę miedzianą np: Fi 15, czy do chłodzenia nadałaby się też rurka silikonowa lub plastikowa biała i czy nie wpłynęła by ona na smak urobku?
2. Rurka chłodzona byłaby w tak zwanym kociołku, czy ważna jest długość tej rurki?
3. Chciałbym zamontować też deflegmator, mogę dołączyć go do konstrukcji i gdzie musiałbym go zamontować?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

El Adam
30
Posty: 42
Rejestracja: środa, 31 gru 2014, 01:35
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Mój pierwszy pot still

Post autor: El Adam »

Ad 1. rurka miedziana jak najbardziej, silikon ma słabą wymianę ciepła, jakiekolwiek plastiki odpadają.
Ad 2. długość rurki zależy od kociołka i mocy grzewczej.
Ad 3. bezpośrednio nad kociołkiem.
A co najważniejsze- czytać, czytać i jeszcze raz czytać.

Autor tematu
insyklumatyczny
5
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 27 maja 2016, 18:50
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Re: Mój pierwszy pot still

Post autor: insyklumatyczny »

Dzięki za odpowiedź, moim źródłem grzania byłaby butla gazowa 3l z palnikiem a garem byłby keg 10l. Dałoby to radę, i jakiej maksymalnej długości miałaby być przy tym zestawie rurka?
Pytanie jeszcze o odstojnik, jest konieczny czy nie ale jednak dobrze byłoby go mieć i gdzie go zamontować, za deflegmatorem?

Merkur
1
Posty: 1
Rejestracja: środa, 21 maja 2014, 16:39
Re: Mój pierwszy pot still

Post autor: Merkur »

Na tym schemacie masz mały błąd. Woda do chłodzenia powinna być doprowadzana od dołu, a ciepła odprowadzana z góry. Przeciwnie niż na rysunku.

Autor tematu
insyklumatyczny
5
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 27 maja 2016, 18:50
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Re: Mój pierwszy pot still

Post autor: insyklumatyczny »

Z racji wprowadzenia małych zmian przeze mnie wymiana wody polegała by na wlaniu jej do kociołka z rurką i kontrolowaniu jej temperatury, kiedy zacznie robić się ciepła wtedy zaworem u dołu zlałbym ciepłą a od góry nalał zimną.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Budowa Aparatury”