Refermentacja?

Czyli popularny Jabłecznik. Na temat tego trunku wszystko, począwszy od zbierania jabłek, skończywszy na spożywaniu...

Autor tematu
alan80
10
Posty: 12
Rejestracja: niedziela, 17 kwie 2016, 21:32

Post autor: alan80 »

Robie cydr z kartonu. Czy mogę dodać sok zamiast cukru i ile go dodać?
promocja

Bymber
2
Posty: 2
Rejestracja: środa, 9 mar 2016, 19:15
Re: Refermentacja?

Post autor: Bymber »

Możesz. Jeśli robisz z soku z biedronki (Riviva) to ma on około 12 blg, czyli 120g cukru na 1kg roztworu. Teraz musisz to sobie przeliczyć.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Refermentacja?

Post autor: Pretender »

Ale dodając sok zwiększasz objętość, będzie za słaby, jeśli moc bedzie tylko z soku.
A nie lepiej zrobić z samego soku?

El Adam
30
Posty: 42
Rejestracja: środa, 31 gru 2014, 01:35
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Refermentacja?

Post autor: El Adam »

Wydaje mi się że cydr powinien być robiony na bazie soku bez dodatku cukru, dodając cukier zwiększasz jego moc.

spinacz
20
Posty: 22
Rejestracja: poniedziałek, 14 gru 2015, 15:46
Podziękował: 5 razy
Re: Odp: RE: Re: Refermentacja?

Post autor: spinacz »

Pretender pisze:Ale dodając sok zwiększasz objętość, będzie za słaby, jeśli moc bedzie tylko z soku.
A nie lepiej zrobić z samego soku?
Wyjasnij co miales na myśli , czytam to piąty raz i dalej nie widzę sensu w tym co napisales.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Refermentacja?

Post autor: Pretender »

To co napisałem. Zakładam, że kolega robi cydr z jakiegoś koncentratu (?) I chce zamiast cukru dodać sok.

spinacz
20
Posty: 22
Rejestracja: poniedziałek, 14 gru 2015, 15:46
Podziękował: 5 razy
Re: Odp: Refermentacja?

Post autor: spinacz »

Ok , bo ja zrozumiałem ze z kartonu w sensie np tymbark, fortuna. Co do tematu , jeśli chcesz użyć soku do refermentacji musisz znać BLG soku! O ile uważam ze browar to nie apteka i nie trzeba sie kurczowo trzymać przepisów co do grama , to jeśli chodzi o refermentacje 3-4g cukru na butelkę 0,5l nie więcej.
Cydr MUSI być idealnie klarowny!
Na przegazowane piwa czy Cydr mówią granat , wiem z doświadczenia ze nie jest to przenosnia. Moja osobista rada ,
refermentuj cukrem różnicy w smaku nie odczujesz , a będziesz miał pewność ze nagazowanie będzie na odpowiednim poziomie.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Odp: Refermentacja?

Post autor: lesgo58 »

spinacz pisze:...Cydr MUSI być idealnie klarowny!...
Dlaczego? Nie piłeś nigdy mętnego?
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

spinacz
20
Posty: 22
Rejestracja: poniedziałek, 14 gru 2015, 15:46
Podziękował: 5 razy
Re: Odp: Refermentacja?

Post autor: spinacz »

Pomijając aspekt czysto estetyczny, jeśli cydr sklaruje się w butelce to podczas otwierania osad z dna poderwany przez pęcherzyki co2 spowoduje że cydr będzie ,,wychodził,, z butelki.

darku
5
Posty: 9
Rejestracja: wtorek, 22 gru 2015, 09:54
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Odp: Refermentacja?

Post autor: darku »

spinacz pisze: Co do tematu , jeśli chcesz użyć soku do refermentacji musisz znać BLG soku! O ile uważam ze browar to nie apteka i nie trzeba sie kurczowo trzymać przepisów co do grama , to jeśli chodzi o refermentacje 3-4g cukru na butelkę 0,5l nie więcej.
Kupując sok w sklepie masz dokładną informacje na etykiecie ile jest w nim cukru. Raz jeden zrobiłem refermentację cukrem, teraz używam głównie soku, czasami używam suszonej żurawiny albo innych owoców, ale to w ramach eksperymentów i zawsze kieruję się ilością cukru podaną przez producenta. Używanie soku nie dość, że jest wygodniejsze (nie trzeba rozpuszczać cukru w wodzie, jeśli ktoś robi syrop) to nie wpływa na smak i daje więcej gotowego produktu (staram się używać do refermentacji soku co mają 10 gram na 100 ml i do butelki leje 40 ml)
spinacz pisze:Pomijając aspekt czysto estetyczny, jeśli cydr sklaruje się w butelce to podczas otwierania osad z dna poderwany przez pęcherzyki co2 spowoduje że cydr będzie ,,wychodził,, z butelki.
Nigdy nie spotkałem się ze stwierdzeniem, że cydr niesklarowany jest nieestetyczny, może to kwestia gustu, jednak nigdy mi się nie zdażyło żebym przez osad na dnie miał "gushing". Zgodzę się jednak, że nie chcemy aby surowiec do refermentacji nie wpływał na klarowność, dlatego jeśli do refermentacji stosuje sok to tylko i wyłącznie z koncentratu, nawet jeśli robiłem cydr ze swoich jabłek.

spinacz
20
Posty: 22
Rejestracja: poniedziałek, 14 gru 2015, 15:46
Podziękował: 5 razy
Re: Odp: RE: Re: Odp: Refermentacja?

Post autor: spinacz »

Jak dla mnie wygodniejszy jest cukier.
Jeśli jesteś w stanie wyczuć 4g cukru w 0,5l cydru to chyle czoła . Nie jesteś w stanie obliczyć ilości osadu po sklarowaniu w butelce , więc lepiej butelkowac klarowny.

Mod.
Nie cytujemy postów poprzedzających w całości!

darku
5
Posty: 9
Rejestracja: wtorek, 22 gru 2015, 09:54
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Refermentacja?

Post autor: darku »

spinacz pisze: Jeśli jesteś w stanie wyczuć 4g cukru w 0,5l cydru to chyle czoła .[/color]
Cydr to nie piwo (często stwierdzenie wyżej odnosimy do piwa) i w przypadku cydru podbicie zawartości alkoholu wpływa według mojego gustu na niekorzyść i jestem w stanie wyczuć. Stosując sok nie zmieniamy ekstraktu (w przypadku cukru sypanego bezpośrednio) bądź nie dodajemy wody (w przypadku syropu o podobnym ekstrakcie). Cydr to naprawdę lekki i delikatny na modyfikacje trunek i 10% udział wody czy 0,5% alkoholu zdecydowanie wpływa na ostateczny smak.

Nie dla wszystkich wyżej wymienione to plusy. Nie chodzi mi o pokazanie że sok jest lepszy ogólnie do refermentacji, a zaprzeczeniu tezie że wszystko inne niż cukier nie ma sensu w przypadku cydru.

spinacz
20
Posty: 22
Rejestracja: poniedziałek, 14 gru 2015, 15:46
Podziękował: 5 razy
Re: Odp: Refermentacja?

Post autor: spinacz »

Nie twierdzę ze refermentacja cukrem to jedyna słuszna droga. Każdy ma swój wypracowany sposób i bardzo dobrze , dzięki wymianie doświadczeń można poprawić swój produkt. Jeśli robisz Cydr z własnego soku mozesz przyjąć zasadę zero cukru , zero wody . Tylko pojawia sie problem sok ma np 15 BLG i jak uzyskasz ,,lekki,, napój ? Jeśli robisz z kartonu cukier bądź woda a często obie te rzeczy są dodawane są przez producenta.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Cydr”