Projekt do oceny 100l - 76,1 - bufor - OLM - gł puszkowa

Pomysły na destylatory - do konsultacji.

Autor tematu
sqat
20
Posty: 25
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 12:19
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy

Post autor: sqat »

Witam szanownych kolegów.

Czas zamienić stare "dobre" zimne palce na coś konkretnego.

Plan jest taki:

Wysokość do 2500mm
Kocioł: keg 100l
grzanie: elektryka ->2 grzałki po 3x2kW każda -> instalacja 3fazowa
bufor -> pojemność ok 7,8l , wysokość 282mm, fi 254mm.
OLM z rury fi 48? -> pojemność do ustalenia.
Wziernik
Głowica? -> prawdopodobnie puszkowa, kształtu jak na foto. Planowałem UFO ale nie do końca wiem jak ją zmajstrować. Powstanie prawdopodobnie klasyczna pucha, z któregoś opisu dostępnego w sieci.
Wypełnienie -> docelowo sprężynki, ale zobaczy czy budżet wytrzyma.

- Nie wiem póki co na jakiej wysokości dać termometr żeby to była okolica 10 półki -> wq mnie ok 20-25cm od bufora? (120mm sprężynek = 6HEPT?)
- Czy wymiary OLMa są OK?
- Ile metrów rurki karbowanej do głowicy na ta średnicę rury? 4m wystarczy?
- Na co jeszcze zwrócić uwagę?

projekt jak niżej (nie bić za mocno ;) )
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
promocja

Autor tematu
sqat
20
Posty: 25
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 12:19
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Projekt do oceny 100l - 76,1 - bufor - OLM - gł puszkowa

Post autor: sqat »

Dodaję jeszcze projekt głowicy do oceny.

Zamysł jest taki że: opary wchodzą do głowicy, rozchodzą się na boki dzięki grzybkowi(czarny), trafiają na wężownice(niebieski) i tam się skraplają. Jeśli coś "ucieknie" leci do odpowietrzenia(pomarańczowy), po drodze przechodzi przez kanał doprowadzający(zielony) gdzie prawdopodobnie cała reszta zostanie skroplona i spłynie do jeziorka kanałkami odpływowymi(czerwone).

Myślę ze głowica prosta do budowy i ma dużą szanse działać jak należy.

Czekam na komentarze dotyczące głowicy i ogólnie całej konstrukcji.



pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

kwik44
1250
Posty: 1259
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Projekt do oceny 100l - 76,1 - bufor - OLM - gł puszkowa

Post autor: kwik44 »

sqat - na białym forum jest cały wątek dotyczący głowicy puszkowej, łącznie ze schematem. Wprawdzie kolega Akas zmienił trochę konstrukcję (uprościł) ale działa dalej świetnie co niniejszym potwierdzam. Bez problemu 6kW schładza, więcej grzałek nie miałem ;-). Z tego co widzę na rysunku powieliłeś jego pomysł. Poszukaj, nawet zdjęcia są opublikowane.
Nawet mniej niż 4m rurki schłodzi 6kW, OLM przenieś ponad SMS, będziesz miał zestaw do owocówek, jak to zaczyna być ostatnimi czasy popularne. 25cm powinno wystarczyć na "10 półkę". Półki OLM opisywał herbata w swoim wątku. Ogólnie - szukajka twoim przyjacielem jest ;-)

kwik44

Lewi
10
Posty: 15
Rejestracja: piątek, 4 maja 2012, 08:07
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Projekt do oceny 100l - 76,1 - bufor - OLM - gł puszkowa

Post autor: Lewi »

Witam, też jestem w trakcie projektowania swojej kolumny, nie czuję się na tyle w temacie obeznany, aby Ci odpowiedzieć na pytania. Chciałem natomiast zwrócić uwagę na konstrukcje głowicy, może koledzy z większym doświadczeniem i wiedzą rozwieją moje wątpliwości.
1. Po nawinięciu wężownicy na trzpień, który robi za odpowietrzenie, jak chcesz końce rurki fi12 wsadzić w boczne ścianki płaszcza głowicy?? Może gdyby były krótsze i wężownica miała by dość luzu by jakoś je wcisnąć, pospawać "na zero" z płaszczem i dopiero króciec nałożyć na płaszcz to by się udało. Nie widzę opcji jej włożenia na rysunku, mam za małą wyobraźnie :)
2. Co powstrzyma pary przed pójściem na skróty i wybraniem krótszej drogi, czyli zamiast przez wężownicę to przez kanały odpływowe (obszar czerwony) i do rurki "odpowietrzenie" (kanał pomarańczowy)? Tu kłaniają się wykłady z termodynamiki, które trochę przesypiałem i nie mam wiem jaki jest rozkład ciśnień. Dolna część kolumny na pewno działa w lekkim nadciśnieniu, natomiast co się dzieje w głowicy??? Jeżeli również jest lekkie nadciśnienie to część oparów na pewno tam poleci.

Autor tematu
sqat
20
Posty: 25
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 12:19
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Projekt do oceny 100l - 76,1 - bufor - OLM - gł puszkowa

Post autor: sqat »

kwik44 pisze:Z tego co widzę na rysunku powieliłeś jego pomysł. Poszukaj, nawet zdjęcia są opublikowane.
kwik44
Dzięki kolego kwik44.
Zdjęcia i projekt Akasa widziałem i pewnie gdzieś tam w głowie miałem tą konstrukcje rysując głowice z mojego postu wyżej, broń Boże żebym nawet pomyślał żeby przywłaszczyć sobie czyjś projekt.
U kolegi Akasa niestety bez tokarki ani rusz, ze względu na rdzeń chłodzący(o ile mówimy o tej samej konstrukcji) - ja w tym miejscu zastosowałem odpowietrzenie - a na takie rozwiązanie jeszcze się nie natknąłem.


kol Lewi z uciekaniem par przez odpływy(czerwone) liczę na to ze pary jak odbija się od grzybka pójdą na boki i w góry po najkrótszej drodze, a jeśli coś ucieknie do środka to prawdopodobnie zdąży sie już skroplić - tak zakładam i dlatego pytam.

Co do zwinięcia rurki karbowanej to myślę ze da radę ją tak zwinąć żeby końce wychodziły jak na rys.

pozdr.

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Projekt do oceny 100l - 76,1 - bufor - OLM - gł puszkowa

Post autor: Szlumf »

Sqat.
Za mało wypełnienia pod OLM. Nawet przy najlepszych sprężynkach wskazane 120cm. Musisz powalczyć o wysokość.
W skraplaczu deflektor (grzybek) przymocuj do dolnej części wężownicy chłodzącej i to wystarczy. Jako odpowietrzenie zrób tylko dziurę, ewentualnie z jakimś króćcem. Pomyśl o dwu stanach jeziorka. Przy kotle 100l dałbym 0ml i 250-300ml. Mając duże jeziorko możesz dać tylko ze 20-25cm od OLM do głowicy - zyskujesz ładnych parę cm na główne wypełnienie.
W moim UFO http://alkohole-domowe.com/forum/post13 ... ml#p135655 wystarczy podwójna spirala pozioma z około 4m karbowanki 8mm do skroplenia 6kW grzania. Przy rurze 70mm raczej nie będziesz grzał mocniej.
Jak masz rozwiązane mocowanie bufora do kotła?

Autor tematu
sqat
20
Posty: 25
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 12:19
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Projekt do oceny 100l - 76,1 - bufor - OLM - gł puszkowa

Post autor: sqat »

Szlumf pisze:Sqat.
Za mało wypełnienia pod OLM. Nawet przy najlepszych sprężynkach wskazane 120cm. Musisz powalczyć o wysokość.

Jak masz rozwiązane mocowanie bufora do kotła?
Będzie problem uzyskać 120cm, ok 20cm uzyskam z nad OLMa, kilka cm z innych dupereli ale nie wiem czy to minimum będzie - będę musiał kombinować z pomieszczeniem. Wypełnienie w buforze wlicza się do półek(gdzieś czytałem ze tak).?

Mocowanie bufora na kołnierzu 300zew/250środek 5mm gruby, 10-12x M8. Przy buforze będzie prawdopodobnie zmiana, bo jeden z kolegów zasugerował ze może byc problem z dogrzaniem.

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Projekt do oceny 100l - 76,1 - bufor - OLM - gł puszkowa

Post autor: Szlumf »

sqat pisze: Wypełnienie w buforze wlicza się do półek(gdzieś czytałem ze tak).?
Mocowanie bufora na kołnierzu 300zew/250środek 5mm gruby, 10-12x M8. Przy buforze będzie prawdopodobnie zmiana, bo jeden z kolegów zasugerował ze może byc problem z dogrzaniem.
Wypełnienie w buforze nie pracuje gdy bufor się napełnia a pod koniec gdy odparowywuje zawartość.
Przy kłopotach z wysokością i Twoim dużym wlewie może zrób bufor wewnątrz kotła. Tanio i też pomaga w pracy.
Awatar użytkownika

monument22
50
Posty: 85
Rejestracja: sobota, 26 kwie 2014, 11:54
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Projekt do oceny 100l - 76,1 - bufor - OLM - gł puszkowa

Post autor: monument22 »

Witam kolegów . Bardzo ciekawy projekt .Jeśli można podepne się pod temat ale u siebie zrobić zbiornik 120l . Tu chciałem zamiast tego rozwiązania olm co sugerujecie zastosować dwie półki( jedną z przelewem) . łatwiej w wykonaniu a i tak samo dobrze mi się na tym pracuje. I jak już jesteśmy w fazie projektu to jak się zapatrujecie na dwupłaszcz i ewentualnie jaka jego pojemność .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”