Spirall still budowa

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.

Autor tematu
Szym
100
Posty: 119
Rejestracja: sobota, 16 lut 2013, 11:22
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy

Post autor: Szym »

Wiatam
Od razu zaznaczam, że chciałem zacząć tematy w poczekalni pytań, jednak nie umiem napisać nowego tematu w tym dziale.
Ale do rzeczy, po przeczytaniu kilku, j albo i więcej tematów nt. Spirall still bardzo zaciekawił mnie ten pomysł do produkcji pierwszej surówki. Aktualnie psocę na pot stillu i jestem zadowolony z efektu, jednak jeśli jest możliwość wyjścia do pracy i po powrocie możliwość żeby mieć surowiec z pierwszego tłoczenia bardzo mi pasuje, jednak nasuwa się kilka pytań. Co do materiałów to mam pojemnik fermentacyjny z biowinu ( myślę że powinien się nadać), jednak nie bardzo widzę w bezpieczeństwo zostawienia czegoś takiego w domu z grzałką, więc chętnie przyjmę każdą TANIĄ propozycję. Jaka grzałka byłaby odpowiednia na 25 l nastawu?
Z rurką myślę, że nie będzie problemu ponieważ idzie taką kupić w leroy merlin. Za wszelkie informacje z góry dziękuję

Ps jeśli chodzi o czas to wychodzę do roboty o 7:30 a wracam przed 16 więc taki czas byłby idealny, jednak nic nie przeszkadza żeby trwało to np do 20

Pozdrawiam

Wysłane z mojego Redmi Note 2 przy użyciu Tapatalka

scrabie
100
Posty: 110
Rejestracja: czwartek, 14 sie 2014, 09:34
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Spirall still budowa

Post autor: scrabie »

Choćby nie wiem co, nie zostawia się aparatury na tyle godzin bez nadzoru ! Wystarczy jeden błąd, jakaś drobna awaria i kłopoty gotowe, a co jak np będzie awaria rury i wodę odłączą ? Porzuć ten pomysł albo poczytaj tematy o wypadkach!

Pierino
50
Posty: 60
Rejestracja: sobota, 20 gru 2014, 11:32
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Spirall still budowa

Post autor: Pierino »

Szym pisze:Wiatam
nie bardzo widzę w bezpieczeństwo zostawienia czegoś takiego w domu z grzałką
No właśnie. Zostawianie bez opieki na kilka godzin urządzeń grzewczych jest bardzo ryzykowne. Gdyby ta grzałka miała jakieś przebicie? Co wtedy?
Zapewne spotkałeś rysunki spiral stilla oparte o pojemnik fermentacyjny jako kocioł grzewczy. Rozwiązanie mocno spartańskie. Jeśli masz zbiornik potstilla, to możesz go chyba wykorzystać?
Pracowałem ponad rok na spiral stillu i moim zdaniem kluczem do sukcesu jest dobre dobranie mocy grzania.
scrabie pisze:A co jak np będzie awaria rury i wodę odłączą ?
No to akurat dla spiral stilla nie jest problemem, bo chłodzenie jest pasywne :D
Ostatnio zmieniony środa, 11 maja 2016, 22:08 przez Pierino, łącznie zmieniany 1 raz.

scrabie
100
Posty: 110
Rejestracja: czwartek, 14 sie 2014, 09:34
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Spirall still budowa

Post autor: scrabie »

Ok, ale zawsze może wydarzyć się coś złego, wystarczy że regulator się popsuje i zrobi nam w domu łaźnie spirytusową, zapalamy światełko i jesteśmy w wieczornym wydaniu faktów. Nadal stanowczo odradzam pozostawianie aparatury samej na taki czas

Autor tematu
Szym
100
Posty: 119
Rejestracja: sobota, 16 lut 2013, 11:22
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Spirall still budowa

Post autor: Szym »

Ok, czyli zostawienie tego w domu już odpada z wiadomych względów. A co jeśli by to zostawić na dworze, na trawniku? Tylko że tu jest problem ponieważ od okna do ona sąsiadów mam max 10 metrów i musiałbym to jakoś zakryć żeby sąsiedzi nie widzieli. Zresztą pół biedy jak się grzałka spali, byle chałupy nie wypaliło

Pozdrawiam
Ps jakieś inne pomysły?

Wysłane z mojego Redmi Note 2 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Spirall still budowa

Post autor: Zygmunt »

Dopuszczasz możliwość, że złapiesz gumę w drodze do domu, albo zatrzyma Cię cokolwiek innego? Po kilku godzinach ciecz się wygotuje, a plastik zacznie topić. Pytanie, czy pozorny zysk na czasie (a surówkę z 30l zbiornika można odebrac w dwie godziny) będzie większy, niż ewentualna strata...
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

scrabie
100
Posty: 110
Rejestracja: czwartek, 14 sie 2014, 09:34
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Spirall still budowa

Post autor: scrabie »

nie do końca rozumiem po co kombinować, zrób kolumnę, która ci przegotuje nastaw na surówkę w 4h, wracasz o 16 o 21 wszystko masz zrobione i posprzątane. A dodatkowo bezpiecznie

Autor tematu
Szym
100
Posty: 119
Rejestracja: sobota, 16 lut 2013, 11:22
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Spirall still budowa

Post autor: Szym »

W sumie to chyba macie racje, scrabie surówkę to ja nawet teraz na moim pot stillu spokojnie robię. Nawet szybciej. Wczoraj zamknąłem się w 3,5h.

Czyli pomysł odpada. Nie będę narazie kombinował. Temat do zamknięcia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”