Rozbudowa PS Cu fi 28 do turbo stilla i ilość wypełnienia sprężynkami Cu

Pomysły na destylatory - do konsultacji.

Autor tematu
karola44-81
100
Posty: 139
Rejestracja: poniedziałek, 28 gru 2015, 09:30
Otrzymał podziękowanie: 14 razy

Post autor: karola44-81 »

Cześć. Popełniłem prostego PS z rurki fi 28mm x 1m długości.
Postawione na garnku emaliowanym gdzie zalewam max 10 litrów nastawu.
Pierwsze próby mam za sobą, ale nie jestem zadowolony. Już wprowadziłem modyfikację, ale to tylko kosmetyka celem osunięcia "silikonowych" zatyczek z deflegmatora.
Ciągle korci mnie przerobienie tego w Turbo PS jak przedstawił to radius, czy ramzol. Czyli zamontowanie na deflegmatorze płaszcza wodnego o długości 15-20 cm.
Myślę nad ucięciem z 1m rury tych 20 cm i zrobienia z tego chłodnicy lebiga i z rurka 18mm. Po prostu 80cm fi28-mufa redukcyjna 28x18- chłodnica 28x18mmx20cm- kolano 18mm- redukcja 18x15 no i chłodnica , którą mam 28x15mm x 60cm ( swoją drogą przy tym kociołku 10 l wystarczy aby woda zaledwie kapała przez chłodnice a destylat jest lodowaty.)

Mając 80cm rurki 28mm chcę ją zasypać sprężynkami z drutu 0,4mm. Na allegro 0,25kg moge kupić w granicy 30-40 zł z przesyłką. Wg danych jakie znalazłem i obliczeń pobieżnych ta ilość sprężynek powinna mi wystarczyć do zasypania tej rurki na wysokość ok 40 cm.
Czy taka wysokość miedzi będzie wystarczająca?
Już sporo kasy wyszło za wszystko, więc nie chciałbym na tą chwilę znowu pakować więcej kasy.
Na razie to co mam musi wystarczyć. Jak znajdę tani keg 30l to pomyślę nad czymś z rurki 40-50mm.

Jak doradzicie w związku z tym wypełnieniem sprężynkami? Nie chcę pakować tam zmywaków. Śmierdzą mi.
alembiki
Awatar użytkownika

rekinek
50
Posty: 89
Rejestracja: piątek, 9 paź 2015, 01:34
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Rozbudowa PS Cu fi 28 do turbo stilla i ilość wypełnienia sprężynkami Cu

Post autor: rekinek »

Ja od jakiegoś czasu tylko stosuje zmywaki z lidla i na pewno nie śmierdzą. Najpierw je wygotuj. Upchaj tam 5 zmywaków będzie dobrze i na pewno zmień ten garnek z pokrywką na inny nie emaliowany.Najlepiej z stali nierdzewnej ,szybkowar się nadaje sam mam taki.Pozdrawiam ;)

Autor tematu
karola44-81
100
Posty: 139
Rejestracja: poniedziałek, 28 gru 2015, 09:30
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Rozbudowa PS Cu fi 28 do turbo stilla i ilość wypełnienia sprężynkami Cu

Post autor: karola44-81 »

To jeszcze fotka co by koledzy mogli zobaczyć.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

boxer1981228
1000
Posty: 1029
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 256 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Rozbudowa PS Cu fi 28 do turbo stilla i ilość wypełnienia sprężynkami Cu

Post autor: boxer1981228 »

karola44-81 pisze:Czy taka wysokość miedzi będzie wystarczająca?
Twój sprzęt już jest miedziany i to wystarczy, jak chcesz sprężynki to z KO. Wywal to przewężenie i zamontuj płaszcz na zewnątrz głównej rury tak jak to zrobił ramzol :)

http://alkohole-domowe.com/forum/ramzol ... we#p117733

Jak jeszcze nie miałem kolumny to na podobnym sprzęcie przy 60 cm SP spirytus robiłem :) No oczywiście wydajność nie powala ale da się :)
Awatar użytkownika

rekinek
50
Posty: 89
Rejestracja: piątek, 9 paź 2015, 01:34
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Rozbudowa PS Cu fi 28 do turbo stilla i ilość wypełnienia sprężynkami Cu

Post autor: rekinek »

Witaj i zrób kolega radzi i daj tam zmywaki z lidla i będzie ok.Zobacz u mnie jak to wygląda i 95% leci.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Autor tematu
karola44-81
100
Posty: 139
Rejestracja: poniedziałek, 28 gru 2015, 09:30
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Rozbudowa PS Cu fi 28 do turbo stilla i ilość wypełnienia sprężynkami Cu

Post autor: karola44-81 »

Celem ograniczenia kosztów zrobiłem tak, a nie inaczej. Wczoraj dopisałem posta, ale nie pojawił się.
Zapakowałem tam dwa zmywaki rozciągnięte na całą długość deflegmatora. Puściłem na tym już 25 l cukrówki. Uciagnałem ok 3,5 l 95% bimberku.
Wlewałem te 25l na dwa razy. Pierwsze pędzenie trwało dość długo bo sprawdzałem różne warianty obsługi. Drugi garczek już szybciej bo zastosowałem jedną metodę. Najpierw rozgrzałem wszystko i napełniłem chłodnice zimną wodą. Jak pojawiła się pierwsza kropla gaz na minimum i tak kropelka za kropelką ok 200 ml nakapałem. Jak już ładnie pachniało puściłem wodę przez chłodnice dość szybko i dałem max grzania . Ta 20 cm chłodnica na deflegmatorze spokojnie zatrzymała proces destylacji. Tak kilka minut zalewałem deflegmator. Potem szybkość odbioru regulowałem jedynie przepływem wody. Pierwszą litrę 95% odbierałem cienką strużką z rury. Potem proces już tak szybko nie następował. Musiałem jeszcze ograniczyć przepływ wody. Uciagnąłem tym sposobem 1,9l 95%, po czym do trzeciego naczynia złapałem max 300 ml ale procent w małpce zaczął momentalnie spadać do 20%.
Jestem bardzo zadowolony z tej rurki. Póki co nic więcej nie będę zmieniał.
Jak już to pójdę w większe średnice i kega.

Autor tematu
karola44-81
100
Posty: 139
Rejestracja: poniedziałek, 28 gru 2015, 09:30
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Rozbudowa PS Cu fi 28 do turbo stilla i ilość wypełnienia sprężynkami Cu

Post autor: karola44-81 »

Witam ponownie.
Jedno pytanie. W ostatnim pędzeniu uzyskałem znowu 3,5l 95%, ale zapach jest dość intensywny, do tego po rozrobieniu znowu wódka nie jest idealnie kryształowa.

Jak powinienem na tej rurce według Was prowadzić odbiór przedgonów?
1. Bez użycia refluksu w pierwszym etapie używając małej mocy grzania. Woda nie płynie przez płaszcz na szczycie deflegmatora.
2. Używając refluksu i przed odbiorem przedgonów zalać kolumienkę. Moc oczywiście na potrzebne minimum. Czyli zmniejszam grzanie odkręcam przepływ wody w płaszczu, tym sposobem blokuję przepływ par do chłodnicy. Jak już deflegmator sie zwilży odpowiednio zmniejszam przepływ wody w płaszczu do tego stopnia, aby odebrać przedgon powoli.
Awatar użytkownika

rekinek
50
Posty: 89
Rejestracja: piątek, 9 paź 2015, 01:34
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Rozbudowa PS Cu fi 28 do turbo stilla i ilość wypełnienia sprężynkami Cu

Post autor: rekinek »

Sposób 2 gdy zaczyna kapać zalewasz kolumnę do 30 min,i wejście wody na płaszcz wodny od góry nie od dołu ,zawsze w przeciw prądzie,tu poczytaj http://alkohole-domowe.com/forum/jak-ot ... ml#p101177

Autor tematu
karola44-81
100
Posty: 139
Rejestracja: poniedziałek, 28 gru 2015, 09:30
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Rozbudowa PS Cu fi 28 do turbo stilla i ilość wypełnienia sprężynkami Cu

Post autor: karola44-81 »

Czytalem ze trzy razy to już i wlasnie dla tego pytałem.
Wczoraj spedzilem kilka godzin na naprawie ostatniego destylatu. Myślę udało się. Odzyskalem niesmierdzacy spirytus.
Muszę zdecydowanie bardziej opanować proces zalewania deflegmatora i odbioru przedgonów.
Dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika

rekinek
50
Posty: 89
Rejestracja: piątek, 9 paź 2015, 01:34
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Rozbudowa PS Cu fi 28 do turbo stilla i ilość wypełnienia sprężynkami Cu

Post autor: rekinek »

Spróbuj regulować tylko mocą grzania ,szkoda że nie masz regulacji wody na płaszcz byłoby ci lepiej.

Autor tematu
karola44-81
100
Posty: 139
Rejestracja: poniedziałek, 28 gru 2015, 09:30
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Rozbudowa PS Cu fi 28 do turbo stilla i ilość wypełnienia sprężynkami Cu

Post autor: karola44-81 »

Cześć. Moderator chyba sie na mnie uwziął. Pierwszej odpowiedzi nie póścił- jak ja nie cierpię pisac z mądrego telefona. No nic spróbuję jeszcze raz. Na wstępie pragne zaznaczyć, że jestem po "ławeczce" z kolegami po pracy. Spożyliśmy moj pierwszy trunek z pierwszego odpedu z rury opisywanej tutaj. Zaprawione ziarnami kawy o mocy ok 50%. Starzy wyjadacze byli pod wrażeniem. Myśleli, że przyniosłem berbeluchę. Normalnie zabrakło. No nic. Do tematu.
Ponieważ mam chłodnicę 60 cm i płaszcz wodny połączone szeregowo to mam pełną kontrolę nad płaczem. Chłodnica jest tak wydajna ze prawie nie muszę jej uwzględniać w procesie regulacji. Co za tym idzie mogę w 99% regulować refluks.
Ostatnio przepędziłem po raz drugi ostatni urobek, który mi mętniał po rozrobieniu. Pilnując refluksu i szybkości odbioru uzyskalem to co chcialem. Aromatyczny pachnący spiryt. Po rozrobieniu do 50% wszystko idealnie klarowne, ponad 5l pachnącej wódeczki.
Już wiem że podstawą do uzyskania zadowalającego urobku jest cierpliwość i moja rurka nałożona na garnek.
Dzieki za porady. Byly cenne, szczególnie o odbiorze przedgonów.
Dochodzi mi już ponad 40 l nastawu na mieszance zbożowej. To będzie prawdziwy test moich umiejętności i wydajnosci mojej rurki.
Napiszę jak poszło.

eldier
750
Posty: 751
Rejestracja: wtorek, 29 kwie 2014, 23:12
Podziękował: 114 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Rozbudowa PS Cu fi 28 do turbo stilla i ilość wypełnienia sprężynkami Cu

Post autor: eldier »

Bardziej wydaje mi się, że to Ty się uwziąłeś na niego...
Cześć. Moderator chyba sie na mnie uwziął. Pierwszej odpowiedzi nie póścił- jak ja nie cierpię pisac z mądrego telefona. No nic spróbuję jeszcze raz. Na wstępie pragne zaznaczyć, że jestem po "ławeczce" z kolegami po pracy. Spożyliśmy moj pierwszy trunek z pierwszego odpedu z rury opisywanej tutaj. Zaprawione ziarnami kawy o mocy ok 50%. Starzy wyjadacze byli pod wrażeniem. Myśleli, że przyniosłem berbeluchę. Normalnie zabrakło. No nic. Do tematu.
Ponieważ mam chłodnicę 60 cm i płaszcz wodny połączone szeregowo to mam pełną kontrolę nad płaczem. Chłodnica jest tak wydajna ze prawie nie muszę jej uwzględniać w procesie regulacji. Co za tym idzie mogę w 99% regulować refluks.
Ostatnio przepędziłem po raz drugi ostatni urobek, który mi mętniał po rozrobieniu. Pilnując refluksu i szybkości odbioru uzyskalem to co chcialem. Aromatyczny pachnący spiryt. Po rozrobieniu do 50% wszystko idealnie klarowne, ponad 5l pachnącej wódeczki.
Już wiem że podstawą do uzyskania zadowalającego urobku jest cierpliwość i moja rurka nałożona na garnek.
Dzieki za porady. Byly cenne, szczególnie o odbiorze przedgonów.
Dochodzi mi już ponad 40 l nastawu na mieszance zbożowej. To będzie prawdziwy test moich umiejętności i wydajnosci mojej rurki.
Napiszę jak poszło.
A tak to poza tym to gratuluję, ważne że smakuje :)

Autor tematu
karola44-81
100
Posty: 139
Rejestracja: poniedziałek, 28 gru 2015, 09:30
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Rozbudowa PS Cu fi 28 do turbo stilla i ilość wypełnienia sprężynkami Cu

Post autor: karola44-81 »

Witam szanownych po prawie roku.
Rurka spisuje się bardzo fajnie. Ale jest pewne ale.
Przyszła pora na powiększenie zestawu.
Koledze sąsiadowi bardzo pasuje ten mój specyfik.
Namawiał i namówił żeby wspólnie zrobić rurkę pozwalającą przedestylować jednorazowo 25l nastawu.
Zobowiązał się do pokrycia połowy kosztów budowy nowej rurki.
Więc szuka kega 30 l a ja organizuję ok 1,5 m rury cu 42 mm.
I tu znowu mam pewne wątpliwości.
1. Zrobić kopię mojej rurki tyle że z rurki 42/28 gdzie oryginal opiera się na rurze 28/15.
2. Zrobić kopię Mini still LM Radiusa . Myślę, że cenowo wyrobił bym sie w podobnej kasie co powiększenie turbo ps. Ok musiałbym zainwestować w termometr.
3. Zrobić modnego aabratka, ale czy jest sens bawić się w niego z rurą 42mm.

Co chcę uzyskać?
Chcę w powiedzmy 5-6 godzin przedestylować zawartość 25l fermentatora. Do tej pory musiałem nastawiać maszynerie 2 razy. Co w sumie trwało te 10 godzin.
Czy jakość destylatu końcowego z turbo ps jest aż tak bardzo gorsza smakowo od takiego z mini głowicą Bokakob'a?
Co za tym idzie, czy aż tak zyskam na jakości?
Po obecnym głowa nie boli, jest krystalicznie czysty. Jedynie bywa ostry w smaku i potrafi odbić się czasami drożdżami. No jest to po prostu bimberek dobrej jakości. Czy budując mini stilla lub mini aabratka, mam szansę zamiast bimberku napić się czystej wódeczki, po której na drugi dzień łeb nie boli?
Pomóżcie.

Poprawiłem, ale pisz starannie. Kamal

Kamal też troszkę przy okazji poprawiłem, to co przeoczyłeś. Dziękuję, i przepraszam.

Edit:
Czytam i czytam. Bogatszy w doświadczenia zdobyte na Turbo PS i po ponownej lekturze kilkudziesięciu tematów muszę dodać jeszcze punkt 4 do listy.
4. Zrobię z 1,5 m rury cu 54 x 1,5 mm kolumnę Bokakob.
To rozwiązanie jest według mnie chyba najprostszym do wykonania pod względem technicznym, a i w koszty nie popadnę strasznie.
Znalazłem temat : "Kolumna miedziana fi 54. Projekt i budowa." ( http://alkohole-domowe.com/forum/kolumn ... 77-50.html ) i projekt tej kolumny jest stworzony jakby dla mnie.
Czy uważacie, że to dobry wybór?. Być może twórca tematu coś opisze na temat użytkowania tej kolumny.
Czekam na wasze opinie co myślicie.
Która drogą póść.
A może jest jakiś nowy prosty twór, który byłby zdecydowanie lepszym i przyszłościowym rozwiązaniem?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”