Nowicjusz i miedziany alembik

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.

Autor tematu
waldemar72
2
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 28 sty 2014, 21:37
Krótko o sobie: Je
Ulubiony Alkohol: Szkocka single malt
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: waldemar72 »

Witam serdecznie wszystkich zgromadzonych!
Jestem bimbrowniczym nuworyszem ale jeśli chodzi o fermentację to nie są mi obce te arkana.
Od około 5-6 lat (nie pamiętam dokładnie kiedy się to zaczęło) param się domowym wyrobem piwa, tylko i wyłącznie ze słodów z zacieraniem, dotąd jakieś 300 litrów piwa (rozmaite gatunki, początków tylko gorna fermentacja z uwagi łatwe do uzyskania temperatury fermentacji 18-24 stopnie: hefe-weizen, witbier, weizenbock, stout, milk stout, szkockie wędzone ale, mocne belgijskie klasztorne typu trippel, dubbel bruin, lambic, tej zimy również dolnej fermentacji (pilzener urquell i marzen octoberfest bier obecnie "dochodzą" - cicha fermentacja). Z uwagi, że ja i moja kochana żona (to chyba ewenement) jesteśmy zagorzałymi miłośnikami szkockich whisky single malt, ze szczególnym naciskiem na produkty z wyspy Islay (Laphroaig, Ardbeg, Bowmor itd.), które z namaszczeniem kolekcjonujmy, degustujemy i "dobre rzeczy" zawsze na półce mamy, zapragnąłem zrobić samemu "coś takiego". Doceniam i uwielbiam zrobić coś samemu, np. wypiekam chleby na zakwasie (szybko znikają), mój brat i ojciec zabrali się za samodzielne wędzarnictwo (za ich produkty można się pokrajać) - z nimi raczej nie mam szans konkurować. Szukałem w necie i trafiłem na tę uroczą stronkę. W tutejszym sklepie kupiłem (tzn. "dostałem pod choinkę" ) alembik do whisky Coppercrafts 10l i się zaczęło... Na początku wg zaleceń producenta "destylacja wodna", potem pytanie co dalej... Z odsieczą nadszedł nieoceniony TEŚĆ (super facet, prywatnie wielki miłośnik moich piw oraz wszelkich spirytualiów), który powiedział, że w piwnicy mają "trochę" wina jabłkowego, które się "nie udało" i nie chcą go pić, bo za słabe. "Trochę" okazało sie być 13 litrami. No to jazda... Pierwszy koncert rozłożyłem na 2 razy, odbierałem wszystko jak leci od początku do momentu jak zaczęła lecieć woda. Drugi raz całość urobku. Tutaj po odrzuceniu przedgonów (około 150 ml) do momentu, gdy moc spadła do 55 procent. Efekt? Bajeczny! Zapach intensywnie jabłkowy (mimo iż fermentowało bez skórek), smak super jak na produkt w sumie 70 procentowy. Po rozcieńczeniu do 50 procent zdałem płatki dębowe francuskie średnio wędzone i stoi, nabiera koloru, tylko muszę gdzieś zanieść w miejsce niedostępne, bo trudno się powstrzymać od degustacji. Na drugi ogień oczywiście whisky. Słód wędzony 45 ppm 1kg + 5 kg zwykłego pilzneńskiego, zacieranie w 64 st C, łącznie około 15 litrów "brzeczki". Procedura podobna, ale koncert na 3 razy, bo jak można się domyślić, pieniło się okrutnie i 2 razy poszło w rurki. Obecnie dochodzi z płatkami dębowymi z beczki po sherry oloroso i opalanymi z dębu amerykańskiego. Żona po degustacji powiedziała: Glenlivet! Z powyższego zacieru ok. 1,7 litra 70 procent. Zapach produktu słodowy, lekko przydymiony, smak nierozcieńczonego, 70 procentowego miły, rozgrzewający, słodkawy. To działa!
Po tym żona powiedziała czy nie mogę zrobić zwykłego bimbru, nie zważając na moje ostrzeżenia, że alembik słabo nadaje się do destylacji czegoś takiego. Więc nastawiłem cukrówkę właśnie dzisiaj: 4 kg cukru. 16 l wody i drożdże z nastawu whisky (specjalistyczne whisky) - została mi gęstwa, którą przechowałem w lodówce, dzisiaj ogrzałem i i trochę dożywiłem cukrem w słoiku - dranie były bardzo żywotne - właśnie jestem po sprzątaniu podłogi bo wyszły ze słoja.
Zobaczymy co z tego wyjdzie.
Pozdrawiam serdecznie całą browarniczą brać!!
alembiki

mirek109
300
Posty: 324
Rejestracja: sobota, 22 wrz 2012, 18:23
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Nowicjusz i miedziany alembik

Post autor: mirek109 »

waldemar72 pisze: W tutejszym sklepie kupiłem (tzn. "dostałem pod choinkę" ) alembik do whisky Coppercrafts 10l i się zaczęlo...
Witam i proszę wrzuć fotkę swojego instrumentu ;) - oczywiście tego na którym grasz.
Cholera - znowu zabrzmiało dwuznacznie. No, tego na którym psocisz - i znowu można dwojako odczytać ;)
Po prostu - to na czym destylujesz :)

Dobrze się zaczęło i smacznie się kończy ;)

Może jeszcze kilka słów jak i na czym grzejesz.

Niech moc będzie z Tobą ;)

Autor tematu
waldemar72
2
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 28 sty 2014, 21:37
Krótko o sobie: Je
Ulubiony Alkohol: Szkocka single malt
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Nowicjusz i miedziany alembik

Post autor: waldemar72 »

Niestety aparat teraz schowany (mieszkam w bloku i mało miejsca), fotki zrobię przy następnym koncercie (jak nastawiona dzisiaj cukrówka dojdzie - a idzie ostro), grzeję na prostej elektrycznej kuchence elektrycznej (chyba około 1kW na płytkę). Przy winku grzałem na maksa po wlaniu ok 7-7,5 litra. Przy łyskaczu wlew max 4,5-5 litrów i grzanie na ok 3/4 mocy inaczej kipiało i szło w rurki. Dzięki za odzew. Jak tylko będę mógł to wrzucę fotki maszyny w działaniu.
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2738
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Nowicjusz i miedziany alembik

Post autor: JanOkowita »

Esencja smaku. Alembik ozdobą każdego domu.
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)

Autor tematu
waldemar72
2
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 28 sty 2014, 21:37
Krótko o sobie: Je
Ulubiony Alkohol: Szkocka single malt
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Nowicjusz i miedziany alembik

Post autor: waldemar72 »

A co tam złożyłem na chwilę i zrobiłem fotkę. Radość sprawia nawet skręcanie i rozkręcanie. Przepraszam za bałagan w tle, normalny, kucheny.
zdjecie.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy
Re: Nowicjusz i miedziany alembik

Post autor: Trener »

Do kompletu brakuje Ci teraz tylko miedzianej kolumny ;) Będzie w sam raz do cukrówki :)
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.

mirek109
300
Posty: 324
Rejestracja: sobota, 22 wrz 2012, 18:23
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Nowicjusz i miedziany alembik

Post autor: mirek109 »

waldemar72 pisze:A co tam złożyłem na chwilę i zrobiłem fotkę.

Dzięki. To jest maszyna :) To powinno stać na głównym miejscu w salonie ;)
Moja samoróbka nie może się równać ale psota jest też dobra :) Teraz testuję nowy sprzęt zanim oddam go do dobrego domu ;) Fotki będą jak już wcześniej obiecałem.
Jest i foto z pierwszego grzania https://imageshack.com/i/mkor26j

PANWJ
10
Posty: 15
Rejestracja: środa, 22 sty 2014, 16:17
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Nowicjusz i miedziany alembik

Post autor: PANWJ »

Czekamy na wyniki testów, bo sprzęt robi wrażenie :shock: .

PS. A ten z dobrego domu to ile złota za tą miedź musi położyć?

mirek109
300
Posty: 324
Rejestracja: sobota, 22 wrz 2012, 18:23
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Nowicjusz i miedziany alembik

Post autor: mirek109 »

PANWJ pisze:Czekamy na wyniki testów, bo sprzęt robi wrażenie :shock: .
Tu jest już kilka słów http://alkohole-domowe.com/forum/pot-st ... tml#p94322 i o szkodliwym ołowiu też można się dowiedzieć.
Jeżeli kogoś będą interesowały to podzielę się nimi na PW
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2738
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Nowicjusz i miedziany alembik

Post autor: JanOkowita »

Alembiki są piękne. Trzy sztuki natychmiast "zakosiła" do salonu szanowna Małżonka :lol:
alembiki-salonowe.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

jajek12
350
Posty: 353
Rejestracja: piątek, 7 lis 2008, 10:47
Krótko o sobie: Będę stillman'em :)
Ulubiony Alkohol: Bimbrozja
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Gdzieś w Polsce
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: Nowicjusz i miedziany alembik

Post autor: jajek12 »

Panie Janie. Czy, któryś z nich był używany? Bo mój (używany) ma o wiele ciemniejszą barwę. Ściemniał po pierwszy użyciu. Chyba od gorąca, bo chłodnica nie. Nie przeszkadza mi to - wygląda na stary. Tak tylko pytam.
jajek12
Jedzenie, picie, sen, miłość cielesna - wszystko z umiarem. Hipokrates
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2738
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Nowicjusz i miedziany alembik

Post autor: JanOkowita »

Panie jajek12 - to nówki sztuki, jak bym śmiał używać ? One czekają na swoich nowych właścicieli.

Można troszkę poszorować wodą z kwaskiem cytrynowym + łyżeczka soli to i blasku nabiorą. Ale generalnie miedź po prostu ciemnieje w trakcie używania.
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)

maf1
50
Posty: 52
Rejestracja: sobota, 16 lut 2013, 08:00
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Gdańsk
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Nowicjusz i miedziany alembik

Post autor: maf1 »

Panie Janie! Alembik służy do pracy a nie do szorowania. Tak jak samochód służy do jeżdżenia a nie do "wyglądania" ;) :D
profesjonalne strzyżenie psów www.pudliszon.pl
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Nowicjusz i miedziany alembik

Post autor: herbata666 »

No tak ale wygląda zacnie na piedestale :D, chyba kolega Maf1 zgodzi się z nami :D
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji

maf1
50
Posty: 52
Rejestracja: sobota, 16 lut 2013, 08:00
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Gdańsk
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Nowicjusz i miedziany alembik

Post autor: maf1 »

Jak mi poleją to zawsze się zgadzam ;) :lol:
profesjonalne strzyżenie psów www.pudliszon.pl

Jakub Wędrowycz
2
Posty: 2
Rejestracja: sobota, 22 mar 2014, 11:49
Re: Nowicjusz i miedziany alembik

Post autor: Jakub Wędrowycz »

waldemar72 pisze:...bo jak można się domyślić, pieniło się okrutnie...
Za 7,5zł kupisz antypianę na 1000l więc starcza na długo i praca od razu przyjemniejsza :)
Nie wiem czy można podawać linki do sklepów - kupiłem wysyłkowo w starowar.pl

Fiflak
450
Posty: 468
Rejestracja: wtorek, 27 wrz 2011, 11:37
Krótko o sobie: Spokojny i uczynny ze mnie chłop.
Ulubiony Alkohol: łiskacz domowy
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Wschodnie Mazowsze
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 76 razy
Re: Nowicjusz i miedziany alembik

Post autor: Fiflak »

Wątek przygasł, wielka szkoda, zagadnienie pt. alembik warte jest zgłębiania. Proszę użytkowników tych czarodziejskich wynalazków o podzielenie się z resztą forumowej braci własnym doświadczeniem. Jak tam swojskie polskie łiskacze? Czy udaje się wam ukręcić autentyczne domowe napitki w stylu szkockich maltów?
Awatar użytkownika

jajek12
350
Posty: 353
Rejestracja: piątek, 7 lis 2008, 10:47
Krótko o sobie: Będę stillman'em :)
Ulubiony Alkohol: Bimbrozja
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Gdzieś w Polsce
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: Nowicjusz i miedziany alembik

Post autor: jajek12 »

@Fiflak. Jest dział o alembikach: http://alkohole-domowe.com/forum/alembiki.html
Tam zarzucaj tematy na temat alembików. Niech to będzie w jednym miejscu. Parafrazująć stare hasło: Alembikowcy wszystkich krajów - łączcie się!
Pozdrawiam. jajek12
Jedzenie, picie, sen, miłość cielesna - wszystko z umiarem. Hipokrates
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”