kranik... dębowy czy mosiężny ?

Jak zachować zdrowie podczas destylacji, jak zadbać o bezpieczeństwo pędzenia, dział dla tych którzy cenią sobie spokojne, bezpieczne bimbrownictwo...
Awatar użytkownika

Autor tematu
gaviscon
350
Posty: 383
Rejestracja: środa, 10 kwie 2013, 18:36
Krótko o sobie: Ciekawy Świata, miłośnik statków powietrznych :)
Ulubiony Alkohol: Whisky Jack Daniels
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy

Post autor: gaviscon »

Witam.
Szanowni koledzy mam zamiar kupić kolejną beczkę dębową, rzecz w tym że natknąłem się w internecie na cyt. "NIE KUPUJ BECZEK Z KRANAMI MOSIĘŻNYMI, KTÓRE WCHODZĄ W REAKCJĘ Z ALKOHOLEM I PSUJĄ JEGO SMAK" a mam właśnie beczkę z mosiężnym kranikiem i właśnie znów taką chciałem kupić, znajomy odradził mi dębowy gdyż pod wpływem destylatu pęcznieje bądź odwrotnie i ostatecznie zaczyna przeciekać. W związku z tym sam nie wiem jaki w końcu jest najlepszy i najzdrowszy. Proszę o radę...
koncentraty wina
Awatar użytkownika

gary1966
450
Posty: 485
Rejestracja: czwartek, 20 sie 2009, 21:18
Podziękował: 138 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: kranik... dębowy czy mosiężny ?

Post autor: gary1966 »

Serwus, ja jak kupię to bez kranu.

Usuwanie powierzchowne ołowiu

Uzdatnianie mosiądzu (powierzchniowe usuwanie ołowiu)
Powierzchniowy ołów może być łatwo usunięty z mosiądzu przez zanurzenie elementów w
roztworze octu i wody utlenionej (do kupienia w warzywniaku i aptece). Można użyć octu
spirytusowego lub winnego. Ważne, aby był 5% (w razie potrzeby rozcieńczyć wodą). Woda
utleniona powinna być 3%. Należy je zmieszać w proporcji 2:1 (dwie części 5% octu i jedna część
3% wody utlenionej). Po zatopieniu oczyszczonych mechanicznie elementów w roztworze należy
obserwować zmiany ich koloru. Proces trwa zwykle kilka minut, aż powierzchnia będzie czysta i
lśniąca. Kolor mosiądzu, po usunięciu ołowiu, zmieni się na jasnozłoty (org. buttery yellow-gold).
Roztwór trawiący powinien pozostać bez zmian koloru (przejrzysty, jeżeli zastosowany był ocet
spirytusowy). Jeżeli roztwór zacznie zielenieć lub zmieniać kolor na niebieski i (lub) mosiądz
zacznie ciemnieć, znaczy to, że kąpiel trwała zbyt długo, do roztworu zaczęła przechodzić miedź i
ołów będący pod powierzchnią został odkryty. W takim wypadku należy elementy wyjąć, umyć,
przygotować nowy roztwór i proces powtórzyć, oczywiście skracając jego czas. Proces ten jest
jednokrotny i tak przygotowujemy elementy mosiężne tylko przed pierwszym uruchomieniem."
https://www.youtube.com/watch?v=Kuv7n0x3hko
https://www.youtube.com/watch?v=AHbHSXajgZA

misiek35
100
Posty: 132
Rejestracja: środa, 25 sty 2012, 20:10
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: kranik... dębowy czy mosiężny ?

Post autor: misiek35 »

Jeżeli destylat będzie w niej leżakował to najlepiej bez kranika.
Awatar użytkownika

Autor tematu
gaviscon
350
Posty: 383
Rejestracja: środa, 10 kwie 2013, 18:36
Krótko o sobie: Ciekawy Świata, miłośnik statków powietrznych :)
Ulubiony Alkohol: Whisky Jack Daniels
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: kranik... dębowy czy mosiężny ?

Post autor: gaviscon »

Dziękuję kolego gary1966 to mi wiele wyjaśniło. A co jeśli chodzi o krany dębowe ? czy również spełniają oczekiwania ? I gdzie mogę zakupić w miarę tanio beczkę o pojemności 20l.

silvio2007
300
Posty: 330
Rejestracja: wtorek, 7 lut 2012, 19:58
Krótko o sobie: Jestem spoko człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: własny
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Kaszuby
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 35 razy
Re: kranik... dębowy czy mosiężny ?

Post autor: silvio2007 »

misiek35 pisze:Jeżeli destylat będzie w niej leżakował to najlepiej bez kranika.
Próbowałeś kiedyś leżakować w beczce bez kranika?
Niby szpunt drewniany wbić?

misiek35
100
Posty: 132
Rejestracja: środa, 25 sty 2012, 20:10
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: kranik... dębowy czy mosiężny ?

Post autor: misiek35 »

Oczywiście. Mam dwie beczki 30l bez kranów a szpuntów od góry nie mam drewnianych tylko korki silikonowe.

mardok
250
Posty: 255
Rejestracja: środa, 24 cze 2015, 23:53
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowanie: 36 razy
Re: kranik... dębowy czy mosiężny ?

Post autor: mardok »

Odświeżam temat, czy użytkuje ktoś beczki z kranikiem mosiężnym i zauważył jakieś niepożądane efekty jego zastosowania?
Organizm całkowicie pozbywa się alkoholu po 21 dniach, czyli nigdy...
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5376
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 666 razy
Kontakt:
Re: kranik... dębowy czy mosiężny ?

Post autor: Zygmunt »

Z moich doświadczeń z beczkami krany mosiężne są wygodniejsze. Drewniane pęcznieją i nie da się z nich wygodnie spuścić np. kieliszka do degustacji. Jak większa beczka, to najlepiej bez kranu i próbki przez szpunt, jak mniejsza to kranik mosiężny.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

silvio2007
300
Posty: 330
Rejestracja: wtorek, 7 lut 2012, 19:58
Krótko o sobie: Jestem spoko człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: własny
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Kaszuby
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 35 razy
Re: kranik... dębowy czy mosiężny ?

Post autor: silvio2007 »

Mam dwie beczki, obie z kranami mosiężnymi i nic się z nimi nie dzieje.
Jestem pewien, że są bezpieczne dla przechowywanego destylatu jak i dla naszego zdrowia.

mardok
250
Posty: 255
Rejestracja: środa, 24 cze 2015, 23:53
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowanie: 36 razy
Re: kranik... dębowy czy mosiężny ?

Post autor: mardok »

Czyli bez obawy mogę myśleć o zakupie z kranikiem mosiężnym, dziękuję panowie za odpowiedzi:)
Organizm całkowicie pozbywa się alkoholu po 21 dniach, czyli nigdy...

W_TG
600
Posty: 643
Rejestracja: piątek, 27 gru 2013, 23:54
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 145 razy
Re: kranik... dębowy czy mosiężny ?

Post autor: W_TG »

Moim zdaniem drewniany kranik w drewnianej dużej beczce, 30l+, jest fajniejszy.
Ale montował bym go jedynie w sytuacjach biesiadnego spożywania prosto z beczki.
Jeśli chodzi o pęcznienie, to taki który posiadam samo gniazdo zaworka ma korkowe. I nie sądzę żeby się zatarło/zacięło przez spęcznienie.
Natomiast wbity do beczki może się bardzo skutecznie unieruchomić jeśli zbyt długo w niej zostanie.
Alkohol nikomu nie rozwiązał problemów.
Ale wielu pomógł o nich zapomnieć.
Awatar użytkownika

sargas
600
Posty: 632
Rejestracja: czwartek, 3 lis 2016, 15:42
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: żytnia
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 31 razy
Re: kranik... dębowy czy mosiężny ?

Post autor: sargas »

Ja posiadam z mosiężnym i również nie zauważyłem negatywnego wpływu na destylat.

martilion
50
Posty: 56
Rejestracja: środa, 28 sie 2013, 20:37
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: kranik... dębowy czy mosiężny ?

Post autor: martilion »

Ja także mam mosiężny i jest wszystko ok. Nie można popadać w paranoje - żeby ten mosiądz wypłukać lub rozpuścić alkoholem to sobie nawet nie potrafię wyobrazić

redhot
200
Posty: 212
Rejestracja: piątek, 27 sty 2017, 15:54
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 35 razy
Re: kranik... dębowy czy mosiężny ?

Post autor: redhot »

Wszytskie mam z mosiężnym i kranik niestety też podcieka. Foty w moim topicu o whisky. Nie jakoś dużo ale przy rozlewie kilka kropel upuścił.

rebela
5
Posty: 7
Rejestracja: sobota, 22 gru 2018, 18:59
Re: kranik... dębowy czy mosiężny ?

Post autor: rebela »

Mam pytanko do osób zachwalających krany mosiężne przy swoich beczkach, jakie macie uszczelki w kranie? W moim zauważyłem niepokojącą sprawę, uszczelka na grzybku jest gumowa. Zastanawiam się nad zamianą na uszczelkę silikonową, beczkę chce używać do leżakowania i troszkę kiepsko by było jak by destylat nabrał aromatu kalosza.

Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: kranik... dębowy czy mosiężny ?

Post autor: Wojtek5 »

Kranik mosiężny jeśli wejdzie w reakcje z alkoholem to myślę, że nawet tego nie będziesz w stanie odczuć. Jak ktoś napisał wyżej nie należy popadać w paranoję :) Wszystko wchodzi w jakimś tam stopniu w reakcje z czymś, ale skoro sprzedają poważne firmy takie kraniki do swoich wyrobów to znaczy że jest to dozwolone. Mam mosiężny w beczce i jedynym minusem jest to, że czasem robi się wilgotny lub lekko przecieka - głównie przy zmianie temperatur z zimnych na cieplejsze. Beczka stoi cały czas od listopada na balkonie.
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody

rebela
5
Posty: 7
Rejestracja: sobota, 22 gru 2018, 18:59
Re: kranik... dębowy czy mosiężny ?

Post autor: rebela »

Nie obawia się mosiądzu lecz gumowej uszczelki która znajduje się na grzybku. Jak wiadomo krany do beczek są mocno chińskie i nie sądzę żeby uszczelka była przystosowana do kontaktu z alkoholem/żywnością ☺

Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: kranik... dębowy czy mosiężny ?

Post autor: Wojtek5 »

Kupowałem beczkę na bednarstwo.eu i z tego co widzę to tam nie ma żadnej uszczelki (element mocujący kranik w beczce ma duże frezy coś na kształt gwintu), a producent pisze, że kraniki mosiężne są pozłacane by spełniały normy użycia z produktami spożywczymi i są przeznaczone do alkoholi. Zaś zapodałem na szybko zapytanie na allegro i faktycznie niektóre kraniki mają uszczelki (gładki wpust), a w opisach aukcji nic nie wspominają by spełniały jakiekolwiek normy po za opisem "kranik mosiężny", "kranik do dębowej beczki" - po prostu nie ma słowa o tym, ale biorąc pod uwagę co sprzedają dodatkowo tacy sprzedawcy to bym się zastanowił nad takim zakupem u takiego SS od wszystkiego.
Tak, że są kraniki i kraniki
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zdrowie i Bezpieczeństwo”