Czwórniak - robienie octu spożywczego

Przepisy i sposoby wytwarzania domowego octu.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Juliusz
1050
Posty: 1066
Rejestracja: środa, 10 wrz 2008, 16:28
Krótko o sobie: Amator alkoholniarz, ciekawy.
Ulubiony Alkohol: Whiskey.
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Australia
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 128 razy

Post autor: Juliusz »

Jakieś trzy tygodnie temu mój czwórniak skończył szybką fermentację. Odebrałem 10L i nastawiłem na ocet miodowy. Ocet miodowy, o ile wiem, jest najszlachetniejszym octem spożywczym. Że jest bardzo smaczny do gotowania i jako dodatek do sałatek wiem z własnego doświadczenia.

Do tego gotowego czwórniaka dodałem trochę octu z cydru jabłkowego. Stoi już prawie trzy tygodnie i occieje bardzo wolno ale ma już ten swój unikalny, piękny zapach octu miodowego.

Po całkowitej fermentacji octowej podzielę się wynikami.

Juliusz
Moją pasją są suwaki logarytmiczne jednostronne
promocja

djprezes
50
Posty: 63
Rejestracja: sobota, 3 sty 2009, 18:33
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Czwórniak - robienie octu spożywczego

Post autor: djprezes »

Hej Juliusz!

Jak to sie zoctuje, to trzeba ow ocet wydestylowac z tego, czy to juz jest octem gotowym do spozycia?? I wogole jak to robisz ze to sie zamienia w ocet :roll:

pozdr
djprezes
Awatar użytkownika

Autor tematu
Juliusz
1050
Posty: 1066
Rejestracja: środa, 10 wrz 2008, 16:28
Krótko o sobie: Amator alkoholniarz, ciekawy.
Ulubiony Alkohol: Whiskey.
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Australia
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 128 razy
Re: Czwórniak - robienie octu spożywczego

Post autor: Juliusz »

@djprezes

Nie, nie ja tego nie destyluję. Robię czwórniak więc on nie jest zbyt mocny na ocet. Nie mam pojęcia czy alkohol np 10% przerabia się na 10% ocet? Coś tak myślę, że ocet jest słabszy...?

Ocet :weź bardzo młode wino o niezbyt wysokiej mocy (radzą 6%-10%) - może być czerwone, białe czy np. słaby miód. Przy lewarowaniu (spuszczaniu z pojemnika fermentacyjnego) nie dodawaj żadnych środków prezerwujących (siarka). Dobrze jest to winko wzburzyć - napowietrzyć. Pojemnik zakryć tylko szmatką, nie rurką fermentacyjną. W zasadzie to winko samo powinno zamienić się w ocet. Ja dodałem (na 5L) po setce octu jabłkowego.

Nie wiem ile trwa proces fermentacji octowej ale po 1-2 miesiącach będzie wyjątkowo smaczny ocet, który sam się konserwuje.

Ocet jest tak smaczny że można go pic dla zdrowia - bo jest i zdrowy.

Juliusz

ps.

Jak mi dojrzeje wszystko opiszę dokładnie.
Moją pasją są suwaki logarytmiczne jednostronne
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ocet Domowy”