Głowice z dwoma stanami jeziorka.

Pomysły na destylatory - do konsultacji.

Autor tematu
Szlumf
2000
Posty: 2383
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 631 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy

Post autor: Szlumf »

Poniżej przedstawiam dwa projekty głowic z jeziorkami o dwu stanach pojemności - 0ml i duża w miarę potrzeb i konstrukcji głowicy (przy UFO może być i 400ml).
Myślę, że zasadę działania proponowanego rozwiązania można zastosować nie tylko przy konstrukcji nowej głowicy ale tez do modyfikacji istniejącego sprzętu o ile konstrukcja tamki na to pozwoli.
Thor.compressed.pdf
Projekt ten - w formie "byczych rogów" i z odbiorem przy kolumnie - jest aktualnie realizowany przez jednego z kolegów z Forum.
A poniżej szkic Aabratka z dwoma jeziorkami.
Aabratek - dwa jeziorka.compressed.pdf
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
koncentraty wina

boxer1981228
1000
Posty: 1032
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 259 razy
Otrzymał podziękowanie: 180 razy
Re: Głowice z dwoma stanami jeziorka.

Post autor: boxer1981228 »

Ja do zmiany pojemności jeziorka stosuję inżyniera. Jeden zawór i pojemność zmienia się ze 160 ml na praktyczmie zerowe. No może ze 2 ml przy zamkniętym zaworku.
Awatar użytkownika

arbaletnik
400
Posty: 414
Rejestracja: środa, 29 sty 2014, 10:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Re: Głowice z dwoma stanami jeziorka.

Post autor: arbaletnik »

Też mam głowicę z podwójnym jeziorkiem własnej konstrukcji. Jeziorko duże 110 ml. świetnie współpracuje przy OVM, jeziorko małe ok. 10 ml. Małe potencjalnie tylko do destylacji smakówek. Nie mam możliwości zmiany objętości w trakcie pracy głowicy.
Przy dużym jeziorku współpracującym z OVM zawsze wydawało mi się, że ważne jest by jeziorko było ciepłe- tak jakby było integralną częścią ocieplonej kolumny. Myślałem, że po zalaniu jeziorka dochodzi w nim do separacji frakcji w trakcie stabilizacji . Ale tak chyba nie jest. Raz zalane początkową flegmą blokuje uwięzienie lekkich frakcji w trakcie dalszej stabilizacji. Więc sensownym by chyba było opróżnić w pewnym momencie stabilizacji całe jeziorko, po to by lekkie frakcje przemieściły się do góry. Co o tym myślicie? Jak robicie u siebie? Poza tym ciepłe jeziorko tylko dlatego, że nie wychładza zbytnio flegmy.
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman

boxer1981228
1000
Posty: 1032
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 259 razy
Otrzymał podziękowanie: 180 razy
Re: Głowice z dwoma stanami jeziorka.

Post autor: boxer1981228 »

Metodą prób i błędów oraz dzięki pomocy kolegów psotników wypracowałem u siebie pewny system. Na początku robiłem 2 szybkie zrzuty jeziorka co dawało mi jakieś 400ml przedgonu i dopiero po tym czasie zaczynałem odbierać z OLM. Teraz robię tylko jeden zrzut w połowie planowanego czasu stabilizacji i zostawiam otwarty LM tak max 1 kropla na 5-7 sekund. Potem szybkie płukanie półki OLM i odbiór. Przedgony z LM sobie kapią do póki nie zostaną odebrane "całe". Przeważnie jest już wtedy około 96-97 w zbiorniku i wtedy wracam z odbiorem spirytusu z OLM na LM.
Awatar użytkownika

arbaletnik
400
Posty: 414
Rejestracja: środa, 29 sty 2014, 10:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Re: Głowice z dwoma stanami jeziorka.

Post autor: arbaletnik »

Dzięki. Podobnie zrobię następnym razem. :ok:
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”