Wino z rajskich jablek

Wina, które wykonuje się porą, gdy nie ma łatwego dostępu do świeżych owoców i soków...

Autor tematu
kurtmeyer
5
Posty: 8
Rejestracja: wtorek, 24 sty 2012, 14:00

Post autor: kurtmeyer »

Witam wszystkich winiarzy! :punk: Mam pytanie. Czy ktoś z Was próbował robić wino z rajskich jabłuszek? Jeżeli tak, to dajcie znać jak smakuje, jaki ma kolor itd. Dzienks!
Ostatnio zmieniony wtorek, 24 sty 2012, 14:12 przez pokrec, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Następny post bez polskich liter i będzie kosz...
promocja

sztetyn
5
Posty: 9
Rejestracja: wtorek, 7 sie 2012, 19:44
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Południowo-zachodnie Mazowsze
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Wino z rajskich jablek

Post autor: sztetyn »

Robiłem 2 razy wino z tzw. krabów, to jest z uszlachetnionych "rajskich jabłek". Mam w ogrodzie odmianę 'Golden Hornet'. Drzewko co drugi rok obsypane owocami, aż się uginają gałęzie. Owoce średniej wielkości - jak na kraby. Oczywiście - jaskrawo żółte. Jak wszystkie kraby, czy tym bardziej czyste gatunki botaniczne - same nie za bardzo nadają się do wyrobu win. Raczej jako dodatki do mało kwaśnych, esencjonalnych owoców np. grusz. Zawierają bardzo dużo tanin (cierpkie) oraz kwasów. Pierwsze wino robiłem z dojrzałych owoców. Odpowiednio rozcieńczone wodą. Nie byłem zachwycony smakiem - cierpkie i kwaśne. Oczywiście, jest to też sprawa odpowiedniego rozcieńczenia moszczu (fermentacja w miazdze, bo sok wyjątkowo trudno wycisnąć). Jesienią 2012 postanowiłem owoce pozostawić na drzewie aż do pierwszych przymrozków. Zebrałem je wtedy, kiedy nabrały brązowego koloru. Fermentacja w miazdze, rozcieńczenie i docukrzenie. Miałem nadzieję na otrzymanie nastawu o łagodniejszym smaku. Takie wino można otrzymać z normalnych jabłek, ale chciałem je tak wykorzystać. Wino jeszcze powoli fermentuje. Jest koloru złotego, z wyczuwalnym kwaskowo - cierpkim smakiem. Trudno coś powiedzieć po kilku miesiącach, gdyż tego typu wina potrzebują długiego okresu dojrzewania.
Reasumując - wina z krabów, a tym bardziej z czystych, dzikich gatunków polecam tylko dla bardzo zaawansowanych winiarzy. Jeśli już wyjdą kwaśne i cierpkie (nie za bardzo nadające się do bezpośredniej konsumpcji) - nic straconego. Mamy znakomity materiał do kupażowania. Nie musimy kupować taniny w aptece, ani stosować syntetycznego kwasku cytrynowego. Podobne wino zrobiłem z czeremchy amerykańskiej i nie mogę się nadziwić niezwykłej mocy barwników, zawartych w owocach. Kilka procent tego wina może zrobić z białego czerwony, ulubiony nasz napój.

pawmagdul
1
Posty: 1
Rejestracja: niedziela, 10 sty 2016, 15:15
Re: Wino z rajskich jablek

Post autor: pawmagdul »

Są różne odmiany krabów. Ja robię wino z Red Sentinel. Jest złote, aromatyczne, przyjemne w smaku, zupełnie nie kwaśne.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Wino z rajskich jablek

Post autor: Wald »

kurtmeyer pisze:Czy ktoś z Was próbował robić wino z rajskich jabłuszek?
Odpowiedzi wiele niema, wiec może pomogę tym co wiem. Sam z tego wina nie robiłem i mimo wielu próbowanych na spotkaniach znajomych winiarzy, nie było mi dane pić takiego. Było wieloowocowe, gdzie rajskie jabłuszka były dodatkiem (nie kojarzę jak dużym procentowo) i smak kojarzę pozytywnie. Nie jest to najlepszy surowiec na wino, ale nalewki z niego wychodzą doskonałe. Spróbuj, może też będziesz chwalił.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

gary1966
450
Posty: 485
Rejestracja: czwartek, 20 sie 2009, 21:18
Podziękował: 138 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Wino z rajskich jablek

Post autor: gary1966 »

Serwus, ja zaś kilka lat temu, miałem przyjemność "wywoływać ducha" rajskich jabłek z wina kolegi, urobku nie było za wiele ale frajda duża :D .
https://www.youtube.com/watch?v=Kuv7n0x3hko
https://www.youtube.com/watch?v=AHbHSXajgZA

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Wino z rajskich jablek

Post autor: michal278 »

Nalewki szczególnie z suszonych rajskich jest obłędna.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wina Różne”