Czy przetop powstaly w środku kolumny wytrawie?

Sposoby połączeń elementów destylatorów. Połączenia rozbieralne i nierozbieralne. Gwintowanie, lutowanie, spawanie.

Autor tematu
dejmian
10
Posty: 16
Rejestracja: sobota, 22 mar 2014, 19:12
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: dejmian »

Witam wszystkich, niestety nie mam możliwości spawanie rur z KO z wypełnieniem argonu, i niestety powstaje mi wewnątrz żużel, (z winy mojej malej pratkyki w spawaniu ) i w związku z tym zastanawiam sie czy uda mi się wystawić to co mam wewnątrz kolumny?
Awatar użytkownika

pulse86
30
Posty: 38
Rejestracja: środa, 5 lis 2014, 21:16
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Czy przetop powstaly w środku kolumny wytrawie?

Post autor: pulse86 »

Niestety nie liczył bym na to. Pozostaje ściernica na trzpieniu lub frez.
Kup sobie trójnik i możesz z jednej butli puścić nadmuch do wnętrza rur a z drugiej strony puścić gaz na palnik i po problemie.
Przed spawaniem poczekaj z klika minut zanim się wypełni spawany element gazem.
Kolumny rektyfikacyjne: https://allegro.pl/uzytkownik/pulse86?bmatch=baseline-cl-eyesa2-dict43-uni-1-1-0205

Autor tematu
dejmian
10
Posty: 16
Rejestracja: sobota, 22 mar 2014, 19:12
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Czy przetop powstaly w środku kolumny wytrawie?

Post autor: dejmian »

A pilnik?

Sczalone--------------------

I jeszcze jedno pytanie, da się tak spawać rurę KO bez tego przetopu. Spawałem prądem 60A i przy kolejnym spawie już było bardzo mało tego syfu. Nie mam możliwości podania gazu do wnętrza rury. A nie chcę mieć w samej kolumnie tego żużlu, ewentualnie czy tamkę można wkleić na silikon w aabratku.
Ostatnio zmieniony środa, 25 lis 2015, 20:42 przez Wald, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Kosmetyka.

dragon
30
Posty: 46
Rejestracja: wtorek, 13 wrz 2011, 13:14
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Czy przetop powstaly w środku kolumny wytrawie?

Post autor: dragon »

Pewnie, ze się da tak pospawać. Musisz tylko pobawić się z mniejszymi prądami, tak między 30 a 40 A. Ale najlepsza metoda to argon do środka, tego nic nie zastąpi.
Możesz jeszcze spróbować dać do środka wyprofilowaną podkładkę z miedzi, albo aluminium. O ile jest dostęp. Podkładka musi dobrze dolegać do grani spoiny. Folia aluminiowa samoprzylepna może się sprawdzić w tej roli.

Szlumf
2000
Posty: 2384
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 631 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Czy przetop powstaly w środku kolumny wytrawie?

Post autor: Szlumf »

dejmian pisze:....... ewentualnie czy tamkę można wkleić na silikon w aabratku.
Nie radzę. Jeszcze nie spotkałem silikonu który by wytrzymał więcej niż kilkanaście procesów poddany działaniu gorącego nastawu i oparów.
Ale może ktoś taki zna? Chętnie zastosuję.
Awatar użytkownika

scorpio33
30
Posty: 41
Rejestracja: czwartek, 3 paź 2013, 10:27
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Czy przetop powstaly w środku kolumny wytrawie?

Post autor: scorpio33 »

A silikonu do klejenia akwariów próbowałeś ? Mi wytrzymywał baaardzo długo, i gdyby nie to że elementy poddawane były użyciu siły (sondy termometrów miałem tak uszczelnione i wkładane/wyciągane z kolumny za każdym procesem) to byc może by nie puścił. Ale tamki bym nie wklejał na nim.

I @dejmian, nie przejmuj się tak bardzo tymi przetopami, z doświadczenia wiem ze nie wpływają na jakość i smak destylatu. Sam spawałem całą kolumnę i też przetopy zostały te których nie dałem rady zeszlifować (pilnik do szlifierki trzpieniowej) i nic sie nie dzieje poza może minimalna korozją. Ale rude jeszcze nie poleciało nigdy :)

Autor tematu
dejmian
10
Posty: 16
Rejestracja: sobota, 22 mar 2014, 19:12
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Czy przetop powstaly w środku kolumny wytrawie?

Post autor: dejmian »

Jutro jadę pospawać u znajomego spawacza, metodą gazową z drutem do nierdzewki, człowiek ma bardzo duże doświadczenie w spawaniu i na pewno mi nie po przetapia. Z przetopami sobie poradziłem, znalazłem ściernice do nierdzewki i diaksa.

Szlumf
2000
Posty: 2384
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 631 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Czy przetop powstaly w środku kolumny wytrawie?

Post autor: Szlumf »

scorpio33 pisze:A silikonu do klejenia akwariów próbowałeś ?
Próbowałem. Na zewnątrz kolumny czy kotła to praktycznie wszystkie trzymają. W środku najlepszy wytrzymał może ze 30 gotowań.
Awatar użytkownika

gary1966
450
Posty: 485
Rejestracja: czwartek, 20 sie 2009, 21:18
Podziękował: 138 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Czy przetop powstaly w środku kolumny wytrawie?

Post autor: gary1966 »

Serwus, naprawdę warto zapoznać się z ofertą tej firmy: http://elektropoler.com.pl/ i nie jest wcale tak drogo jakby się wydawało, polecam.
https://www.youtube.com/watch?v=Kuv7n0x3hko
https://www.youtube.com/watch?v=AHbHSXajgZA
ODPOWIEDZ

Wróć do „Łączenie”