Temperatura na szczycie podczas zalania

Otrzymywanie spirytusu z wykorzystaniem kolumn rektyfikacyjnych.

Autor tematu
ynio
10
Posty: 10
Rejestracja: czwartek, 23 kwie 2015, 14:16
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: ynio »

Cześć,

Jaką macie temperaturę nad skraplaczem w momencie zalewania kolumny ?
U mnie jak próbuje doprowadzić do zalania ta górna temperatura gwałtownie rośnie i boję się, że pójdą pary w eter. Normalnie po zagotowaniu daje grzałkę na 50% (2kW) i zaczynam temat przedgonów, stabilizacji itd. W tym czasie temperaturę na górze mam około 20 stopni. Jednak chciałbym doprowadzić do zalania i nie wiem jaka temperatura jest akceptowalna przy odpowietrzniku.

Dzięki za info
Ynio.
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Temperatura na szczycie podczas zalania

Post autor: herbata666 »

Wszystko zależy od konstrukcji skraplacza i umiejscowienia sondy, w jednym przypadku będzie max 35C a w drugim 55C więc, wrzuć foty skraplacza i umiejscowienia portu.

PS.
Po prostu podkręć wodę i czekaj aż etanol zacznie wypływać przez odpowietrznik(albo skos aabratka), wyłącz grzanie i już, wtedy masz soczyste zalanie :D, proces powtórz tylko ujmując ze 30 sekund żeby etanol nie wylewał się już przez głowicę. Czas możesz mierzyć od pojawienia się zalania aż po wypłynięcie przez głowicę i od tego -30 sec.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji

Autor tematu
ynio
10
Posty: 10
Rejestracja: czwartek, 23 kwie 2015, 14:16
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Temperatura na szczycie podczas zalania

Post autor: ynio »

Sprzęt jest znany na forum. Mam nadzieje, że właściciel się nie obrazi, gdy zobaczy link do zdjęcia.
Obrazek

Dodam, że cały proces przebiega na zamkniętym obiegu wodnym. W skład którego wchodzi beczka 100 litrów, pompa co , konstrukcja na systemie pex i dwie nagrzewnice chłodzone wentylatorem samochodowym powietrzem z zewnątrz.

Wczoraj, gdy maszyna się nagrzała za pomocą 4kW w obiegu woda miała około 12 stopni. Niestety temperatura nad skraplaczem, zaczęła szybko rosnąć. Przeraziłem się, że dojdzie pod 75 stopni i buchną pary otworem na głowicy. Skręciłem do 2kW i cały proces odbywał się w temperaturze szczytu głowicy od 21 stopni do 34 przez 5,5 godziny. Więc układ chłodzenia daje spokojnie radę, ale zalania kolumny nie zrobiłem.

Czy macie jakieś rady co do mojego przypadku czy może odpuścić i spokojnym trybem 2kW sobie pracować ?

Z poważaniem
Ynio.

W_TG
600
Posty: 643
Rejestracja: piątek, 27 gru 2013, 23:54
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 145 razy
Re: Temperatura na szczycie podczas zalania

Post autor: W_TG »

A nie prościej złapać ręką za skraplacz i go obmacać ? Jeśli u góry zimny to OK.
U mnie przy 3,5 kW- ko.l fi 60,3 -skraplacz 2,5m x karbowane fi 16. Głowica nagrzewa się do połowy
Przy procesie na 2 kW gorący jest w 1/3 wysokości.
Temperatury na rozdzielaczu nie pamiętam ale chyba coś w okolicy 70 st.C
Ostatnio zmieniony wtorek, 27 paź 2015, 15:21 przez W_TG, łącznie zmieniany 1 raz.
Alkohol nikomu nie rozwiązał problemów.
Ale wielu pomógł o nich zapomnieć.

lukaszcz
30
Posty: 40
Rejestracja: poniedziałek, 16 sie 2010, 21:13
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Temperatura na szczycie podczas zalania

Post autor: lukaszcz »

Też mam termometr na szczycie aabratka na chłodzeniu. Po co macać ręką jak można spojrzeć na termometr i wszystko jasne. Ja utrzymuje temperaturę na górze skraplacza około 60 st.C.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Temperatura na szczycie podczas zalania

Post autor: lesgo58 »

Temperatura wody w czasie zalewania kolumny będzie na szczycie skraplacza zawsze wysoka. Do jej zredukowania będzie potrzeba więcej przepływającej wody. Powodem jest większa użyta moc niż w czasie rektyfikacji. Po zalaniu i zmniejszeniu mocy do wartości roboczej temperatura spada. Przy dobrze skonstruowanym skraplaczu powinna być w granicach 65-70*C.
Ynio po prostu na początku odkręć więcej wody a dopiero po odłączeniu grzałki zmniejsz przepływ do takiej wartości temperatury przy której nie wydostają się na zewnątrz opary. I to jest jedynym kryterium akceptowalności wielkości temperatury. U każdego może być inna. Ma na to wpływ wielkość mocy grzałek jak też temperatura wody użytej do schładzania oraz długość, średnica rurki użytej do konstrukcji skraplacza. Musisz to wyczuć metodą prób i błędów. Weź też pod uwagę koszty zużycia wody.
Przeczytaj ten temat: http://alkohole-domowe.com/forum/post97 ... ody#p97007
Może tam znajdziesz odpowiedzi na twoje wątpliwości.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

KS2507
400
Posty: 416
Rejestracja: środa, 3 paź 2012, 18:47
Krótko o sobie: Konstruktor fajnych maszynek
Ulubiony Alkohol: Czysty.
Status Alkoholowy: Destylator
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowanie: 67 razy
Kontakt:
Re: Temperatura na szczycie podczas zalania

Post autor: KS2507 »

Jakiej średnicy jest kolumna i z jakiej rurki jest wykonany skraplacz? wyjmij skraplacz i zrób fotkę.
Prawidłowo wykonany skraplacz powinien skraplać opary etanolu przy wypływającej wodzie o temperaturze 70*C .
Destylatory kolumny rektyfikacyjne 96.6%
INOXSTILL.PL

https://allegro.pl/uzytkownik/inoxstill?order=m
https://www.youtube.com/channel/UCrw1QktBqnANXCuz_nOQBxw

Autor tematu
ynio
10
Posty: 10
Rejestracja: czwartek, 23 kwie 2015, 14:16
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Temperatura na szczycie podczas zalania

Post autor: ynio »

Wszystko wskazuje na to, że źle pompuje wodę. Podłączyłem tak , że najpierw idzie na skraplacz (nie wiem czy na spirale czy na wewnętrzny powrót i dopiero do chłodnicy, w dodatku zaczynając od góry.
Poprawcie mnie, ale poprawna instalacja to : zimna woda wchodzi na dół chłodnicy, górą idzie do skraplacza na wejście spirali i wraca pionowym środkiem na wyjście ?

Autor tematu
ynio
10
Posty: 10
Rejestracja: czwartek, 23 kwie 2015, 14:16
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Temperatura na szczycie podczas zalania

Post autor: ynio »

lukaszcz pisze:Też mam termometr na szczycie aabratka na chłodzeniu. Po co macać ręką jak można spojrzeć na termometr i wszystko jasne. Ja utrzymuje temperaturę na górze skraplacza około 60 st.C.
Obejrzałem na youtubie filmy z obsługi kolumn Cezarego. Jest tam moment, o tej temperaturze, że jak przekroczy 35 stopni to automat wyłącza proces, bo nie są prawidłowo skraplane pary alkoholu. Kolumna bardzo podobna do mojej więc się tym zasugerowałem.

Co o tym sądzicie ?

boxer1981228
1000
Posty: 1029
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 256 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Temperatura na szczycie podczas zalania

Post autor: boxer1981228 »

ynio pisze:Poprawcie mnie, ale poprawna instalacja to : zimna woda wchodzi na dół chłodnicy, górą idzie do skraplacza na wejście spirali i wraca pionowym środkiem na wyjście ?
:ok: dokładnie tak.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja metodą reflux ratio”