Nalewka Bukowa

Wasze przepisy o tych pięknych trunkach, jakimi są nalewki domowe. Ciekawe pomysły mile widziane...

Autor tematu
1KOO
20
Posty: 22
Rejestracja: środa, 15 paź 2014, 12:15
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Kontakt:

Post autor: 1KOO »

Witam, nie znalazłem nic na forum na temat tej nalewki. Byłem dziś w lesie zobaczyć czy owoce buku są już dojrzałe. Nic bardziej mylnego jest ich sporo i są akurat dojrzałe :) Więc jeśli ktoś miał kontakt z tym trunkiem proszę o kilka rad, a jeśli nie to po jakimś czasie ja opisze moje wnioski o ile znajdą się jacyś chętni do czytania :)
alembiki

silvio2007
300
Posty: 330
Rejestracja: wtorek, 7 lut 2012, 19:58
Krótko o sobie: Jestem spoko człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: własny
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Kaszuby
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 35 razy
Re: Nalewka Bukowa

Post autor: silvio2007 »

No proszę kolego odważny temat. Nie spodziewałbym się czegoś takiego pić jak nalewka na buczynie ale co tam orzechówkę robię co roku, kiedyś wódkę z bananów wyprodukowałem. Kto nie ryzykuje ten nie pije szampana.
A skąd takie zainteresowanie jeśli mogą zapytać?
Czytałeś o takiej nalewce czy też może było Ci dane spróbować?

Autor tematu
1KOO
20
Posty: 22
Rejestracja: środa, 15 paź 2014, 12:15
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Kontakt:
Re: Nalewka Bukowa

Post autor: 1KOO »

Byłem w lesie by nazbierać leszczyny i po drodze widziałem że leży sporo orzeszków bukowych, tak właśnie powstał pomysł. Na necie nie ma za wiele powiedziane na temat tej nalewki. Jedyna ważna informacja jaka mi została w głowie to taka że orzeszki trzeba obgotować bo zawierają faginę. Zastanawiałem się jak długo je gotować czy tylko aż woda się zagotuje i wyciągać, czy pogotować trochę, czy może wystarczy tylko sparzyć (polać wrzątkiem)

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Nalewka Bukowa

Post autor: wawaldek11 »

Mam książkę Nalewki i likiery, w której jest przepis na nalewkę z buczyny. Jak dotrę do książki - postaram się zamieścić przepis. Ale z tego co pamiętam jest prosty jak większość z tej książki.
Te leżące orzeszki buczynowe są "pełne" czy nie - bo pierwsze opadają puste, bez wypełnienia.
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2680
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 307 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Nalewka Bukowa

Post autor: JanOkowita »

Bukówka według książki Nalewki Domowe autorstwa Małgorzaty Caprari:

- 1 litr ginu
- świeże, młode listki buka
- kieliszek brandy
- 60 dag cukru
- 250 ml niegazowanej wody mineralnej

Młode listki buka przebrać, wypłukać i wysuszyć. Włożyć do dużego słoja, wypełniając go przynajmniej w 3/4. Zalać ginem i szczelnie zamknąć. Odstawić na 2 tygodnie w ciemne, ciepłe miejsce. Następnie dokładnie przecedzić. Wodę zagotować, dodać cukier i dobrze wymieszać, ostudzić do temperatury pokojowej. Wymieszać z brandy i połączyć ze zlaną nalewką. Następnego dnia przefiltrować i przelać do butelek.
Odstawić w chłodne i ciemne miejsce przynajmniej na 2 tygodnie.
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)

Autor tematu
1KOO
20
Posty: 22
Rejestracja: środa, 15 paź 2014, 12:15
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Kontakt:
Re: Nalewka Bukowa

Post autor: 1KOO »

Powiem tak że zebrałem kilkanaście orzeszków i po rozłupaniu większość była pełna.

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Nalewka Bukowa

Post autor: wawaldek11 »

I przepis na bukówkę Małgorzaty Caprari z książki Nalewki i likiery:
(Myślę, że nie naruszam praw autorskich?)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam,
Waldek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy na Nalewki i Likiery”