Pierwszy destylator

Pytania o kompletne destylatory z Allegro, OLX, sklepów internetowych itp.
Regulamin forum
W celu zwiększenia funkcjonalności prosimy, by nowe tematy miały tytuł dokładnie taki, jaki nosi dana aukcja lub sprzęt w danym sklepie. Nie należy dopisywać pytań o inne aukcje w już istniejącym temacie- dzięki temu łatwiej będzie można szukać sprzętów w przyszłości i unikniemy dublowania tematów o tych samych sprzętach.

Strony z aukcjami Allegro dostępne są 30 dni. Potem wygasają i temat pozostaje bez odniesienia do produktu.
Żeby uniknąć problemu wygaśniętych linków prosimy o wstawianie zamiast adresu aukcji Allegro linku z serwisu http://archi.inosak.org/
(allegromat stał się płatny).

Jak to zrobić?

1. Wchodzimy na wybraną aukcję i kopiujemy jej numer: np: 34556346566454
2. Wchodzimy na stronę http://archi.inosak.org/ i wpisujemy/wklejamy numer aukcji:
3. Kopiujemy link do zarchiwizowanej aukcji:
4. Wklejamy otrzymany link do forum.

Można także wykonać prosty zrzut ekranu za pomocą programy np https://www.screenpresso.com/.


Tematy, które w tytule nie będą zgodne z tytułem aukcji będą warunkowo poprawiane, lub usuwane.
Pamiętaj ! Administracja ma prawo do kasowania/nieakceptowania tematów z linkami do Allegro.

Autor tematu
polokij
5
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 5 wrz 2010, 09:50

Post autor: polokij »

Witam

Po długotrwałym dokształcaniu się na tym forum się , postanowiłem zrobić kolejny krok i zakupić swoją pierwszą aparaturę .
Robię dużo nastawów owocowych i warto byłoby zrobić z nich coś lepszego , niż wino , za którym nie przepadam . Zależy mi także na czystym produkcie do nalewek.

Wytypowałem taką kolumnę od Franzmastera.


http://allegro.pl/aabratek-destylator-e ... 83737.html

Proszę o opinie , czy na początek to dobry wybór , czy może zacząć od czegoś prostszego.
A może w drugą stronę : warto coś dołożyć, lub zmodyfikować.?
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Dave
150
Posty: 181
Rejestracja: piątek, 6 mar 2015, 23:30
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Pierwszy destylator

Post autor: Dave »

Bez wziernika możesz mieć problem z zalaniem kolumny, dodatkowo wybrałabym regulator mocy grzałek oraz grzalki w konfiguracji 2x2000W oraz keg 50l. Dodatkowo skusilbym sie na zaślepiony OLM / OVM.

panmufinek
100
Posty: 104
Rejestracja: czwartek, 11 lip 2013, 09:59
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Pierwszy destylator

Post autor: panmufinek »

Ja bym zaczął od poczytania wątków z tematu Sprzęty z Allegro.
Na temat tej kolumny i tego producenta jest z 5 jak nie więcej wątków z wszystkimi odpowiedziami na Twe pytania , a jak poczytasz to i na wiele więcej.
Po co tworzyć coś nowego skoro wszystko już w tym temacie było?
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: Pierwszy destylator

Post autor: Lootzek »

Dave pisze:Bez wziernika możesz mieć problem z zalaniem kolumny, dodatkowo wybrałabym regulator mocy grzałek oraz grzalki w konfiguracji 2x2000W oraz keg 50l. Dodatkowo skusilbym sie na zaślepiony OLM / OVM.
Da się zalewać bez wziernika, jak i pracować wręcz bez zalewania. Z grzałkami dobrze piszesz, regulator to przydatny dodatek, ale na start w takiej konfiguracji można się chwilowo obejść bez. Poj. kega zależy ile kolega chce ganiać, ale też racja że tu od przybytku głowa nie boli :)
Ważne że kolumna jest podzielona, na smsach (moduł obniżonego odbioru można łatwo dodać w przyszłości) i przede wszystkim: jest wypełniona dobrymi sprężynkami. Moja rada - zamiast ovm/olm na początek na pewno bardziej przyda się spust dolny z kega ;)
Podsumowując: Bardzo dobry sprzęt na początek.

Autor tematu
polokij
5
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 5 wrz 2010, 09:50
Re: Pierwszy destylator

Post autor: polokij »

Panmufinek : wiem, że jest sporo o tym sprzęcie na forum, bo już kopię od dłuższego czasu. Dlatego wytypowałem taki sprzęt. Ciekawi mnie tylko, czy dla początkujących jest to dobry wybór..
Dave: keg 50 za mało miejsca mam pod sufitem, niestety. Co do reszty warte rozważenia, tylko budżet już napięty. A co z termometrem : przenosić na magiczną 10 półkę, czy zostawić tak jak jest?
Lootzek: dolny spust taki przydatny? Nie mam praktyki i trochę mnie to zaskoczyło.

boxer1981228
1000
Posty: 1032
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 258 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Pierwszy destylator

Post autor: boxer1981228 »

Tak jak pisałem. Jak masz mało miejsca to puszkowa. Moja z targowiska przy 130 cm zasypu i keg 50 l ma 200 cm.
Ostatnio zmieniony wtorek, 11 sie 2015, 12:24 przez boxer1981228, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Dave
150
Posty: 181
Rejestracja: piątek, 6 mar 2015, 23:30
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Pierwszy destylator

Post autor: Dave »

10 półka zależna jest od wypełnienia, skoro zaczniesz od sprężynek plipka, ktore są jednymi z najlepszych to jak najbardziej termometr na tej wysokości bedzie najlepszym rozwiązaniem.
Awatar użytkownika

Dave
150
Posty: 181
Rejestracja: piątek, 6 mar 2015, 23:30
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Pierwszy destylator

Post autor: Dave »

Spust jest super rozwiązaniem pod warunkiem, że masz możliwość grawitacyjnego opróżniania zbiornika do np. kratki odplywowej ale w tej konfiguracji nie widzę nawet wlewu wiec bedziesz zmuszony napełniać i opróżnić zbiornik odkręcając kolumnę.
P.S. Jeśli nie goni Cie czas i masz możliwość pozostawienia rozgrzanego kega do ostygnięcia to i opróżnianie nie bedzie problemem.

boxer1981228
1000
Posty: 1032
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 258 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Pierwszy destylator

Post autor: boxer1981228 »

Pompka na wiertarkę za parę złoty z allegro i nie ma żadnego problemu z opróżnianiem kega.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5376
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 666 razy
Kontakt:
Re: Pierwszy destylator

Post autor: Zygmunt »

Kolumna z Allegro kosztuje z transportem 1790zł.

W tej cenie i z uzwzględnieniem forumowego 3% rabatu (kod: forumad) masz u mnie kolumnę Basic ze sprężynkami, kompletnym VM/OVM, regulatorem mocy, dwoma grzałkami po 2kW, spustem dolnym i wlewem oraz termometrem LCD w kotle z długą sondą do cieczy. Zaślepka na 10tej półce jest gratis, więc miejsce montażu termometru wybierasz sam.

link
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
polokij
5
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 5 wrz 2010, 09:50
Re: Pierwszy destylator

Post autor: polokij »

Dave , no i jasna sprawa . Nie mam kratki ściekowej , a sufit niziutko , czyli da mnie nieprzydatne rozwiązanie , a szkoda . A co do ovm/olm da się to potem prosto dołożyć , czy trzeba mieć zaślepkę ?
boxer1981228 . Genialne
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Pierwszy destylator

Post autor: Pretender »

Pompka od pralki i sprawa załatwiona. Co do wziernika to dwie rurki połączone wężykiem i masz wziernik.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Pierwszy destylator

Post autor: lesgo58 »

polokij pisze: Wytypowałem taką kolumnę od Franzmastera.
Bardzo dobry sprzęt...
Ciekawi mnie tylko, czy dla początkujących jest to dobry wybór..
Bardzo dobry.
A co z termometrem : przenosić na magiczną 10 półkę, czy zostawić tak jak jest?
Tak jak sugeruje producent możesz przenieść termometr z góry kolumny na dół. Daj wspawać port na wysokości 15cm nad katalizatorem. A ten port u góry zostaw. Przyda się w późniejszym czasie.
A co do ovm/olm da się to potem prosto dołożyć , czy trzeba mieć zaślepkę ?
Możesz to zrobić póżniej albo wstępnie dać wspawać półmufkę i ją zaślepić.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
polokij
5
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 5 wrz 2010, 09:50
Re: Pierwszy destylator

Post autor: polokij »

Dave , niestety nie mam kratki ściekowej , a sufit w piwnicy niziutki . Ale pomysł boxer1981228 z pomką wart jest uwagi . A co sądzicie o łączu SMS na kegu . Ułatwia życie , czy zbędny bajer ?
Awatar użytkownika

Dave
150
Posty: 181
Rejestracja: piątek, 6 mar 2015, 23:30
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Pierwszy destylator

Post autor: Dave »

SMS czy fitting bedzie bez różnicy bo to połączenia gwintowane, dużo lepsze niż kołnierz na kilku srubach.

Autor tematu
polokij
5
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 5 wrz 2010, 09:50
Re: Pierwszy destylator

Post autor: polokij »

Pretender pisze:Pompka od pralki i sprawa załatwiona. Co do wziernika to dwie rurki połączone wężykiem i masz wziernik.

A gdzie się wpiąć rurkami ? Bez spawania się da ?
I jeszcze jedna sprawa " DOPŁATA DO ELEKTRONICZNEGO REGULATORA MOCY "BOLECKI" 3500W Z MONTAŻEM + 160 ZŁ " warto , czy jest coś lepszego ?
Ostatnio zmieniony wtorek, 11 sie 2015, 13:39 przez polokij, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Pierwszy destylator

Post autor: Pretender »

Bez spawania nie da rady. Rurki wspawujesz tam gdzie chcesz mieć wziernik, czyli najlepiej na samej górze wypełnienia. Ja np w puszkowej mam w głowicy.

Autor tematu
polokij
5
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 5 wrz 2010, 09:50
Re: Pierwszy destylator

Post autor: polokij »

Pretender pisze:Bez spawania nie da rady. Rurki wspawujesz tam gdzie chcesz mieć wziernik, czyli najlepiej na samej górze wypełnienia. Ja np w puszkowej mam w głowicy.
Tak właśnie myślałem , szkoda .

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Pierwszy destylator

Post autor: aronia »

Zygmunt pisze:Kolumna z Allegro kosztuje z transportem 1790zł.

W tej cenie i z uzwzględnieniem forumowego 3% rabatu (kod: forumad) masz u mnie kolumnę Basic ze sprężynkami, kompletnym VM/OVM, regulatorem mocy, dwoma grzałkami po 2kW, spustem dolnym i wlewem oraz termometrem LCD w kotle z długą sondą do cieczy. Zaślepka na 10tej półce jest gratis, więc miejsce montażu termometru wybierasz sam.

link
No to porównajmy: 54 mm vs 63,5 mm - co kto lubi, sprężynki pryzmatyczne(niestety brak informacji o producencie ani jakichkolwiek ich parametrach) na podparciach ze zmywaków vs sprężynki pryzmatyczne(ORYGINAŁ SZYMONLI/PLIPEK) z oryginalnymi podparciami producenta - łącząc te 2 informacje mamy prawie 1l różnicy w wypełnieniu przy tej samej wysokości zasypu na 1m - czyli przy najlepszym wypełnieniu 90 zł, Tri-Clamp plus podział kołnierzem vs fitting plus 2 SMS-y, 2 grzałki po 2kW plus regulator(widać na nim jaką mocą się grzeje czy należy jeszcze dokupić miernik?) vs 3 rodzaje grzałek montowane w mufie(w opcjach regulator Bolecki RGN), "miedziana" kolumna ciesząca oko(generująca straty ciepła) vs elegancko ocieplona kolumna stalowa, panelowy w kolumnie plus
Zygmunt pisze:termometrem LCD w kotle z długą sondą do cieczy.
(pięknie się prezentuje na zdjęciach ten szpikulec) vs 2 panelowe z alarmem plus tarczowy w zbiorniku(przy RGN-ie pomiar na regulatorze).
Podsumowując - bierz co chcesz, a ograniczeniem wybranej opcji/dodatków jest tylko Twój budżet...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o kompletne destylatory z Internetu”