wino z ryżu ilość wody

Wina, które wykonuje się porą, gdy nie ma łatwego dostępu do świeżych owoców i soków...

Autor tematu
068lukas
5
Posty: 7
Rejestracja: piątek, 7 lis 2014, 21:22

Post autor: 068lukas »

Witam. Nastawiam wino z ryżu, według proporcji: 8l wody, 2kg ryżu, oraz 3kg cukru. Ryż zagotowałem w 3l wody. Wchłonął wszystko i więcej już nie chłonie. Przepłukałem w zimnej wodzie i wrzuciłem do balona. I mam teraz pytanie czy uwzględniać te 3l wody, które pochłonął ryż i dolać już tylko 5l wody, czy zignorować i dolać 8l wody? Oczywiście zgodnie z proporcją cukru 3kg. Chciałbym otrzymać mocne wino i nie wiem czy jak doleję 8l wody na 3kg cukru to czy nie wyjdzie słabe. Wszystko było by jasne, gdybym wiedział, czy ta wchłonięta woda w ryżu też będzie fermentować i wliczać się do ogólnej ilości wody.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: wino z ryżu ilość wody

Post autor: rozrywek »

Zagotowałeś ryż?
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

Aquila
50
Posty: 71
Rejestracja: poniedziałek, 6 paź 2014, 01:48
Podziękował: 106 razy
Otrzymał podziękowanie: 58 razy
Re: wino z ryżu ilość wody

Post autor: Aquila »

Witam,

Szkoda, że Kolega nie zajrzał wcześniej na forum. Temat o winie z ryżu z dobrymi i sprawdzonymi przez Kolegów przepisami jest tutaj: http://alkohole-domowe.com/forum/przepi ... u&start=30.

Gotowania ryżu raczej nikt nie poleca. Trochę na ten temat można znaleźć na http://wino.org.pl/forum/viewthread.php?tid=20574.

Nie wiem z jakiego przepisu Kolega korzystał, ale ilość cukru również wydaje się być za duża. Przy takiej ilości cukier koniecznie trzeba podzielić i dodawać partiami w postaci syropu. Początkowa zawartość cukru w roztworze nie powinna przekroczyć 22 Blg czyli 220g cukru na litr wody. Nawet dodając podaną ilość cukru partiami otrzyma Kolega wino bardzo mocne i bardzo słodkie.

Z mojego doświadczenia jak na razie wychodzi, że zdecydowanie lepsze rezultaty osiąga się zaglądając i czytając forum ZANIM się coś popełni ;) .

Pozdrawiam

Aquila
Mówią, że życie zaczyna się po 40-stce. Ale to nieprawda. Zaczyna się po 50-tce. A najlepiej po dwóch...

Autor tematu
068lukas
5
Posty: 7
Rejestracja: piątek, 7 lis 2014, 21:22
Re: wino z ryżu ilość wody

Post autor: 068lukas »

Chciałem po prostu wypróbować taki sposób. Póki co wlałem 4l wody i 1kg cukru, więc jeszcze policzę proporcje, ale chciałbym otrzymać około 17-18% o ile drożdże tyle wyciągną.To, że ryż ugotowany to nie znaczy że źle zrobiłem. Czytałem ten temat odnośnie gotowania ryżu. W dalszym ciągu chciałbym się jednak dowiedzieć czy uwzględniać wodę, którą pochłonął ryż.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: wino z ryżu ilość wody

Post autor: Zygmunt »

Przepis olałeś już na początku, więc nie wiem po co chcesz się go dalej trzymać.
ta wchłonięta woda w ryżu też będzie fermentować i wliczać się do ogólnej ilości wody.
Poetyckie pytanie. Woda nie fermentuje, a do ogólnej objętości oczywiście się wlicza, bo przecież objętość zajmuje, nie?

Ja bym ten kleik wylał, bo urobisz się przy tym nieziemsko, efekt będzie marny, a koszty poniesione do tej pory są na tyle małe, ze nie szkoda wylać. Ewentualnie rozwodnij (bo 5kg kleiku, 2kg cukru i nawet 8l wody to mało przyjemne środowisko) i kieruj się wskazaniami cukromierza, ale z uwagi na klarowność sukcesów nie wróżę. Jakich drożdży dodałeś?
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: wino z ryżu ilość wody

Post autor: rozrywek »

Nie wiem z jakiego kosmosu wziąłeś przepis, ale z pewnością nie jest to z naszej galaktyki.
Jak już ugotowałeś ryż, to dodaj pokrojonych warzyw i zrób risotto, a jak chcesz zrobić wino z ryżu to zapytaj, a my chętnie ci podpowiemy.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: wino z ryżu ilość wody

Post autor: Wald »

Coś tam o gotowaniu było ( http://alkohole-domowe.com/forum/post23368.html#p23368 ), ale po testach kolegów wyszło, że nie działa. No i nastaw z ryżu w sezonie? :bezradny: Rozumiem zimą, gdy zamrażarka pusta.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

Autor tematu
068lukas
5
Posty: 7
Rejestracja: piątek, 7 lis 2014, 21:22
Re: wino z ryżu ilość wody

Post autor: 068lukas »

W bardzo starej książce jest ten przepis, tylko faktycznie, jest tam wymagane 2,5kg cukru. Ale pisze, żeby ryż gotować i przepłukać. Tak czy inaczej nie będę tego wyrzucał. Poczekam co wyjdzie. A z owoców też wino będę nastawiał, a konkretniej z truskawek.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: wino z ryżu ilość wody

Post autor: radius »

068lukas pisze:W bardzo starej książce jest ten przepis
Dawaj tytuł i autora :)
068lukas pisze: pisze (jest napisane), żeby ryż gotować i przepłukać.
Dobrze przeczytałeś :?: Nie jest czasem napisane, żeby nie gotować, tylko przepłukać?
068lukas pisze:Tak czy inaczej nie będę tego wyrzucał
Twój cyrk, twoje małpy :? Tylko później nie pytaj, dlaczego masz gluty w baniaku zamiast wina :)
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
068lukas
5
Posty: 7
Rejestracja: piątek, 7 lis 2014, 21:22
Re: wino z ryżu ilość wody

Post autor: 068lukas »

Nie podam tytułu i autora bo nie ma okładki ani kilku stron. Swoją drogą troche dziwne, bo zawsze używałem drożdży uniwersalnych od zamoyskich. Tym razem też ich użyłem a nastaw od 24h po dodaniu MD bulga raz na 15-20min. Ani piana się nie robi, ani nie czuć drożdżami... a zwykle po takim czasie już zaczynało coś się dziać
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: wino z ryżu ilość wody

Post autor: Lootzek »

Stare lub źle przechowywane drożdże albo/i trudne środowisko. Ryż to nie owoce, a ryżowca jak zrozumiałem robisz po raz pierwszy? Daj im szansę, jeśli nie rozkręcą się po trzech dobach, dopiero zacznij się martwić.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wina Różne”