STAN999

Przedstaw się naszej społeczności, napisz kilka słów o sobie, kim jesteś, co robisz i co cię tu sprowadza. Napisz cokolwiek chcesz na swój temat a my Cię radośnie powitamy :)
Regulamin forum
1. Jako temat wpisz tylko swój NICK :)

2. Przedstaw się pozostałym członkom forum, napisz co lubisz robić czym się interesujesz, co Cię tu sprowadza i jaki alkohol najbardziej lubisz produkować:) Tutaj możecie pisać o sobie dosłownie wszystko na co macie ochotę.

3. Jeśli masz zamiar tylko napisać np. "Witam, nazywam się .... " to daruj sobie.

4. Multikonta - kasujemy i banujemy

Autor tematu
STAN999
30
Posty: 46
Rejestracja: poniedziałek, 23 gru 2013, 23:21
Krótko o sobie: ciągle się kształcę w sztuce
Ulubiony Alkohol: KRUPNIK
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: płn.-wsch.Polska,gród nad Białą
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Kontakt:

Post autor: STAN999 »

Witam wszystkich zebranych. Od ponad roku obserwuję i się wczytuję(czasem głowa pęka od nadmiaru informacji). Powoli zbieram materiały na coś własnego i na początek chyba skorzystam z 2 projektów radiusa - mini still i miedziany destylator do zbożówek. Powodem był zakup rury 42 mm o długości 3m(nie było krótszej opcji a cena jak za metr i kilka cm. u innych sprzedawców). Przeglądając forum <miedziany destylator do zbożówek> ostatni post pokazywał schemat połączeń refluksu i nie zauważyłem doprowadzenia wody(chyba w domyśle są otwory i wlutowane odejścia). Może wniosę coś nowego może nie ale ja dolną i górną redukcję wsunąłem w trójniki 42/42/22 mając odejścia na wodę(wstawię zdjęcia gdy będę umiał-na razie na tej stronie nie udało mi się-chyba coś robię nie tak)
koncentraty wina
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7333
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: STAN999

Post autor: radius »

Witamy na forum, a gdybyś potrzebował pomocy przy konstruowaniu swoich maszynek - wal śmiało :D
SPIRITUS FLAT UBI VULT

tadeusz63
2
Posty: 4
Rejestracja: piątek, 17 sie 2012, 22:21
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: STAN999

Post autor: tadeusz63 »

Witaj na forum. Ja skorzystałem z projektu mini stilla radiusa ( miedziany 42 mm ). Dla mnie do spirytu i do zbożówek jest OK. Robię ŁKZWJ ,żyto bez zacierania , "gołębiówkę", i dla mnie jest super. Mam już materiał na destylator do zbożówek , ale nie mogę się zabrać do dokończenia go (może zbożówki , które lecą z mini stilla są dla mnie bardzo OK ). Powodzenia w konstruowaniu no i w psoceniu.

Autor tematu
STAN999
30
Posty: 46
Rejestracja: poniedziałek, 23 gru 2013, 23:21
Krótko o sobie: ciągle się kształcę w sztuce
Ulubiony Alkohol: KRUPNIK
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: płn.-wsch.Polska,gród nad Białą
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Kontakt:
Re: STAN999

Post autor: STAN999 »

Dzięki za wsparcie.Przez Wielkanoc wszystko się przesunęło w czasie.W międzyczasie na złomowisku znalazłem kociołek ok.45l pojemności z działającymi grzałkami(3kW-8 płaskich elementów po 375 W przyczepionych od spodu do dna)z 3-stopniową regulacją. Obudowa ocynk ale wnętrze z blachy miedzianej(od spodu czysta miedź jednak w środku jakaś szara-chyba do długiego użytkowania i nie czyszczona przez wieki ). Zagotowałem wodę z kwaskiem ale chyba zbyt mało kwasku no i dostępu do perhydrolu nie mam. Wstawiłbym zdjęcia ale jestem z pokolenia które już nie opanuje komputera do perfekcji. Próbowałem poprzez edytor ale ktoś musiałby mnie wspomóc. Wszystkie metody które znam nie działają na tej stronie albo robię coś nie tak.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7333
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: STAN999

Post autor: radius »

STAN999 pisze:Wstawiłbym zdjęcia ale jestem z pokolenia które już nie opanuje komputera do perfekcji. Próbowałem poprzez edytor ale ktoś musiałby mnie wspomóc.
Proszę;
http://alkohole-domowe.com/forum/post18726.html#p18726
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: STAN999

Post autor: Lootzek »

Spóźnione: Witaj na forum! :) No i koniecznie skorzystaj z porady radiusa, bo pewnie nie tylko ja jestem cholernie ciekaw tego kociołka. :D

Autor tematu
STAN999
30
Posty: 46
Rejestracja: poniedziałek, 23 gru 2013, 23:21
Krótko o sobie: ciągle się kształcę w sztuce
Ulubiony Alkohol: KRUPNIK
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: płn.-wsch.Polska,gród nad Białą
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Kontakt:
Re: STAN999

Post autor: STAN999 »

Witam.Dzisiaj próby wstawienia kilku zdjęć.Po przeczytaniu posta(właśnie tego szukałem) wydaje się łatwe(jak nie dostrzegłem przycisku -dodaj załącznik- :? chyba tylko noc to tłumaczy). A teraz kwintesencja tego posta-zdjęcia:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: STAN999

Post autor: Lootzek »

Ujmę to tak: W samym kociołku bałbym się coś gotować bezpośrednio. Jesteś pewien że wewnątrz to czysta miedź i tylko z nalotem? Może ona jest tylko pod dnem, taka płyta by rozprowadzić i dobrze przenosić ciepło z grzałek, na zbiornik, a reszta to ocynk? Tak czy siak, jako bojler, materiał dość niepewny, nastawy/zaciery to nie woda a dość kwaśne roztwory.

Ale za to... :> masz idealny i praktycznie kompletny płaszcz wodny! A więc obiekt westchnień wszystkich gotujących gęste nastawy i w tą stronę bym na twoim miejscu poszedł. Tym bardziej że jak piszesz, zainteresował Cię radiusowy destylator do zbożówek, a to byłby już piękny zestaw. :) Jaką to cudo ma średnicę wewnątrz?

Autor tematu
STAN999
30
Posty: 46
Rejestracja: poniedziałek, 23 gru 2013, 23:21
Krótko o sobie: ciągle się kształcę w sztuce
Ulubiony Alkohol: KRUPNIK
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: płn.-wsch.Polska,gród nad Białą
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Kontakt:
Re: STAN999

Post autor: STAN999 »

Witam. Może i masz rację bo coś podobnego przyszło mi do głowy wczoraj, że nie poskrobałem ściany aby sprawdzić materiał(po Twoich słowach też mi wygląda na ocynk, miedź chyba nie nabrałaby takiego koloru nawet po 100 latach) a gdy pomyślałem przez chwilę to nie widzę aby była druga ścianka od wewnętrznego zbiornika. Sprawdzę jeszcze. Średnicę ma przyzwoitą bo ok.40 cm. więc chyba spokojnie wstawię 35l.kociołek do środka(a przynajmniej 30l - 5 cm ponad dnem i 5 cm mniej na średnicy, nie za mało lub za dużo 15 l na płaszcz wodny?).
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: STAN999

Post autor: Lootzek »

Hmmm, to zmierz dokładnie. Keg 30L w standardzie DIN ma 381 mm średnicy. Chyba że uda Ci się kupić/zamówić inny zbiornik główny. Co do ilości płynu w płaszczu, mam nadzieję że podpowie ktoś kto użytkuje/konstruuje takowe. :)

Autor tematu
STAN999
30
Posty: 46
Rejestracja: poniedziałek, 23 gru 2013, 23:21
Krótko o sobie: ciągle się kształcę w sztuce
Ulubiony Alkohol: KRUPNIK
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: płn.-wsch.Polska,gród nad Białą
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Kontakt:
Re: STAN999

Post autor: STAN999 »

Wygląda że masz rację,we wnętrzu nie widać miedzi chociaż zbiornik jest oddzielony od obudowy i na górze wywinięty na obudowę.Średnicę ma 385 czyli ciut większą od keg-a a wys.375.Muszę poszukać coś o płaszczach wodnych bo trzeba będzie zmajstrować zbiornik do wewnątrz i tak myślałem aby średnicę zrobić 350 a wys.360 bo gdy płaszcz wodny będzie jak najmniejszy tym szybsza reakcja na zmniejszenie grzania( chyba tak było w postach które czytałem -lesgo58 ma 14 mm różnicy pomiędzy zbiornikami ) i mniej energii na jego rozgrzanie.Byłoby super gdybym wstawił zbiornik miedziany(miałbym za jednym zamachem katalizator smrodków)jednak nie mogę natrafić na miedź w przyzwoitej cenie.Widziałem gotowe zbiorniki miedziane(chyba po starych bojlerach wodnych)ale rozmiary były przemysłowe(z wyglądu od 100l w górę) a cena najprawdopodobniej powaliłaby z nóg mimo,że to złom.
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: STAN999

Post autor: Lootzek »

No niestety, graty z miedzi to drogie zabawki ;) Na twoim miejscu nie zawracał bym sobie głowy miedzianym zbiornikiem jako katalizatorem, to samo załatwi miedziana kolumna albo nieco miedzianego wypełnienia. A materiału na wnętrze, poszukaj po olx-ach itp. może trafisz na jakiś gar nierdzewny? Na złomowisku też może się jakiś odpowiedni trafić.

Autor tematu
STAN999
30
Posty: 46
Rejestracja: poniedziałek, 23 gru 2013, 23:21
Krótko o sobie: ciągle się kształcę w sztuce
Ulubiony Alkohol: KRUPNIK
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: płn.-wsch.Polska,gród nad Białą
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Kontakt:
Re: STAN999

Post autor: STAN999 »

Jednak miedź - magnes nie przywierał więc zdecydowałem papierem pociągnąć na rancie no i wygląda jak miedź - świeci na czerwono. No i tu pytanie do bardziej doświadczonych - od czego jest taki kolor wewnątrz? Może ktoś zetknął się z czymś takim-może to jakaś powłoka na miedzi (zdjęcia w poście powyżej)? Może to od wielu lat gotowania wody z dodatkami? Kamienia jak widać jest trochę. Czekam na rady. Z góry dziękuję
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: STAN999

Post autor: Lootzek »

No i znów ja pomarudzę. ;)
Widzę takie możliwości: To faktycznie może być miedź (oby!), a kolor pochodzi z powłoki (stawiałbym na nikiel). Dwa, ta miedź którą zobaczyłeś po przytarciu, może być tylko podkładem pod powłokę niklową. Jak głęboko sprawdzałeś? Na zbiorniku jest chyba tabliczka znamionowa, dobrze widzę? Daj jej fotkę, albo choć podaj treść, jeśli jest czytelna. Tak czy siak, rośnie szansa że jednak da się go wykorzystać bezpośrednio jako kociołek. :)

Autor tematu
STAN999
30
Posty: 46
Rejestracja: poniedziałek, 23 gru 2013, 23:21
Krótko o sobie: ciągle się kształcę w sztuce
Ulubiony Alkohol: KRUPNIK
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: płn.-wsch.Polska,gród nad Białą
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Kontakt:
Re: STAN999

Post autor: STAN999 »

No i zaglądam we własny temat po ponad 2.5 roku. W międzyczasie trochę się działo (komputery padały, czas leciał, trochę czytałem, coś majsterkowałem) coś tam ukręciłem, ale nie zgodnie ze sztuką (wiem o tym po lekturze forum - choć nikt nie narzekał a wręcz chwalili, ale chyba to zasługa, glukozy nie moja :D ). Ciągle próbuję znaleźć Graala i długa droga przede mną, bo nie nie lubię gotowych rozwiązań (kupna) choć na nich się wzoruję. Wszystko to sprawa funduszy (choć kupno sprzętu to pewnie najłatwiejsza i najtańsza droga (nie zawsze), ale lubię coś sam zrobić (swego raczej nie wymyślę - dobrze, że kopiowanie z forum nie jest opatentowane :) ) na miarę swych sił i talentów. Znajdę chwilkę to umieszczę kilka zdjęć, bo do sprzętu muszę się dokopać (nie mam warunków aby trzymać to na widoku). Może dzisiaj wieczorem, bo 25 litrów roztworu cukru czeka a święta tuż, tuż.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przywitaj Się!”