DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Technologia słodowania, zacieranie ziarna. Przepisy na zaciery ziemniaczane.

boxer1981228
1000
Posty: 1032
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 259 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy

Post autor: boxer1981228 »

Zygmunt pisze:Nie da się zatrzeć ekstraktem słodowym, bo jest on pozbawiony enzymów.
Tak właśnie podejrzewałem bo zdziwiło mnie że gość pod koniec dosypał cukru w takim wypadku do nastawy. Chociaż on pisał aby dać taki z Brewkit-u ale chyba to nic nie zmienia.
Brewkit
Zestaw surowców piwowarskich, zawierający nachmielony ekstrakt słodowy i porcję drożdży. W większości przypadków wymaga uzupełnienia dodatkowym surowcem fermentowalnym, np. cukrem, ekstraktem słodowym lub mieszaniną suchego ekstraktu słodowego i glukozy.
promocja
Awatar użytkownika

david81z
50
Posty: 84
Rejestracja: niedziela, 30 mar 2014, 14:47
Krótko o sobie: ,,Nie ma złej whisky, tylko niektóre są lepsze od innych''
Ulubiony Alkohol: Whisky
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 26 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: david81z »

@k.kolumb nie mierzyłem.
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2368
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Kamal »

Link po angielsku, ale można użyć tłumacza. :-)
http://whiskyscience.blogspot.com/2015/ ... l.html?m=1
K.
Obrazek

Czarny79
50
Posty: 73
Rejestracja: czwartek, 31 lip 2014, 09:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Czarny79 »

Nie wytrzymałem i otworzyłem pierwszą butelkę JD. 2 miesiące leżała z dębem i miesiąc z klonem + karmel. Smak, kolor ,zapach rewelacja a leży dopiero 3 miesiące. Na szczęście jest jeszcze spory zapas i im dłużej będzie leżeć będzie z pewnością jeszcze lepsza.

barabasz
10
Posty: 18
Rejestracja: niedziela, 3 sie 2014, 11:11
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: barabasz »

Czarny79 pisze:... 2 miesiące leżała z dębem i miesiąc z klonem + karmel. Smak, kolor ,zapach rewelacja a leży dopiero 3 miesiące...
Coś więcej na temat tego klonu można? Węgiel, szczapy, syrop czy coś innego? Właśnie skończyłem czytać 49 stron, ale mowa była o węglu z klonu (cukrowego, nie do dostania w PL), i namiastce węgla czyli syropie.

Pytanie jak mocno ma być ześrutowane zboże? Zacząłem przeglądać młynki i sobie zrobię, ale jak zacząłem się wczytywać to wszędzie bicie piany. A to że łuska poszarpana, a to że grysik za gruby. a to że za dużo mąki itp. Ma to u nas znaczenie? Będę gotował w płaszczu więc na chłopski rozum im bardziej rozwalone to lepiej bo łatwiej enzymom się dobrać. Chyba lepiej.
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: radius »

barabasz pisze:Pytanie jak mocno ma być ześrutowane zboże? [...]Będę gotował w płaszczu więc na chłopski rozum im bardziej rozwalone to lepiej bo łatwiej enzymom się dobrać. Chyba lepiej.
Zgadza się. Jeżeli masz kocioł z płaszczem to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zacierać nawet mąkę, enzym rozrzedzający zrobi swoje i zacier będzie rzadki, a i filtrować go nie będzie potrzeby.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

PIWO
2
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 16:06
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: PIWO »

Barabasz rób młynek jak masz możliwości, zawsze się przyda, a jak zaczniesz robić piwko to jak znalazł.
Ja też sobie zrobiłem i mogę przemielić 150kg na godz słodu, idzie jak smok.
Dwa wałki ponacinane wzdłuż szlifierką co 3mm z 8cm szeroki, 4cm średnica, jeden wałek napędzasz i zabawa na całego.
Ostatnio zmieniony sobota, 28 mar 2015, 21:02 przez Emiel Regis, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: brak znaków interpunkcyjnych

barabasz
10
Posty: 18
Rejestracja: niedziela, 3 sie 2014, 11:11
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: barabasz »

Młynek zrobię najpierw w wersji betonowej. Bębny betonowe 15cm średnicy, oba napędzane. Jak nie zda egzaminu to ze stali węglowej, średnica około 8cm. Kumpel wytoczy i poradełkuje.
Co do płaszcza to garnek taki do krochmalu, jako medium glikol czy inne borygo, z góry "uszczelnione" pianką poliuretanową rozkruszoną w kawałki i umieszczę w jakimś rękawie ze starej dętki samochodowej.
Aby nie był of top. Nie ma co się przejmować że za drobno będzie zmielone, skoro gotowane w płaszczu.

ddmarcin
20
Posty: 29
Rejestracja: czwartek, 5 gru 2013, 22:37
Podziękował: 2 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: ddmarcin »

Czarny79 - może coś więcej napiszesz o tym co zrobiłeś i jak to robiłeś. Klon, karmel jak dawałeś, w którym momencie i w jakich proporcjach?
barabasz, radius ma rację, im drobniej tym lepiej. Ja właśnie zakończyłem destylację szóstego zacieru na tej samej wodzie. Zacieram po 4kg kukurydzy. Prowadzę bardzo szczegółowe notatki i spisuje za każdym razem urobek. Przeliczam go na alkohol stuprocentowy. Jak zacząłem mielić drobniej to wzrosły wyniki. Dziś pobiłem rekord 359ml stuprocentowego alkoholu z 1kg kukurydzy. Wliczam wszystko co wykapie tj: "podpałkę", przedgon, serce i pogon. Następne 4kg będę mielił na mąkę i destylował wszystko razem. Destyluję na gazie przy użyciu kega. Mam nadzieję, że się nie przypali podczas rozgrzewania.

PIWO
2
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 16:06
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: PIWO »

ddmarcin ja ostatnio zacierałem mąkę żytnią i musiałem trochę dogrzać a mieszałem dość ostro, a i tak zupka się przysmażyła do dna .
Grzej bardzo delikatnie, bo nie widać kiedy się przysmaża .

Czarny79
50
Posty: 73
Rejestracja: czwartek, 31 lip 2014, 09:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Czarny79 »

Przepis na JD z 1 strony tego postu. W moim przypadku dokładnie 4,8 kg śruty kukurydzianej. 0,48 kg słód jęczmienny z gniotownika , 0,72 kg śruta żytnia + 18 l wody. Wodę gotuję ,wsypuję śrutę + enzym upłynniający. Jak ostygnie do około 65 st. enzym scukrzający. Kilka razy mieszanie i zakrywam gar kocem, ręcznikami i tak stoi całą noc w piwnicy. Rano ma około 35 st. i jest słodziutkie i wtedy dodaję pożywkę DAF + fermiole. Jak wieczorem wracam z pracy już pięknie pracuje. Destylacja 1 krotna. Rozcieńczam do około 48 % + 2 gr dębu mocno opiekanego na każdy litr. Pierwszy JD leżał 2 miesiące z dębem. Dąb wywaliłem rozcieńczyłem do około 41 % i dodałem karmel ( przepalanka ) + syrop klonowy o taki : http://www.straganzdrowia.pl/pl/p/Syrop ... -125ml/638 . Worek kukurydzy 50 kg właśnie wczoraj się skończył. W piwnicy leży około 15 litrów JD. W trakcie fermentacji jeszcze jest 5 wiaderek . No i trzeba jechać do znajomego po worek kukurydzy :-) .

Czarny79
50
Posty: 73
Rejestracja: czwartek, 31 lip 2014, 09:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Czarny79 »

Ile syropu i karmelu napiszę później bo mam zapisane w domu. Ale były to niewielkie ilości.

Czarny79
50
Posty: 73
Rejestracja: czwartek, 31 lip 2014, 09:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Czarny79 »

Syropu klonowego dawałem około 5 ml /litr gotowego produktu i 25 gr. przepalonego cukru na 1 l.

Czarny79
50
Posty: 73
Rejestracja: czwartek, 31 lip 2014, 09:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Czarny79 »

Mam fotkę whisky ale nie wiem jak ją tu wrzucić ?

ddmarcin
20
Posty: 29
Rejestracja: czwartek, 5 gru 2013, 22:37
Podziękował: 2 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: ddmarcin »

Pod koniec kwietnia będzie rok jak dębi się destylat z zacieru według przepisu z pierwszej strony na JD. Zauważyłem, że kolor dostał już po kilku tygodniach. Od pół roku nie zauważam aby ciemniało dalej. Doznania po tym prawie pierwszym roku niezadowalające, nie przypomina to JD ze sklepu ani w smaku ani w zapachu (no tu może coś tam zaleci whiskeyem).
Obecnie mam już około 14 litrów surówki o mocy około 60%, z zacieru z dundrem gdzie używam tylko kukurydzy. Jak przerobię pozostałe 10 kg kukurydzy to zapodam to do baniaków 5 litrowych i będę dębił. Powiem szczerze, że tak mi zależy aby uzyskać porządną whisky, że mam wszelkie rodzaje dębu, w tym kostki dębu amerykańskiego. Wyliczyłem, że w beczce na jeden litr destylatu przypada: 225l~100cm kwadratowych, 30l~230cm, 20l~260cm i 15l~272cm kwadratowe. Dębu zamierzam dać tyle ile przypada w beczce 225l tj około 100cm kwadratowych. Jedną butelkę zrobię z proporcją jak na beczkę 30l. Jak to zrobię to wywiozę do piwnicy do rodziców, tam z pewnością poleży te minimum 3 lata. Wino tam mam z 2004 roku. Nurtuje mnie tylko czy dębić mocny destylat pomiędzy 55-60% czy rozcieńczać poniżej 50%. Mam jeden słoik destylatu z zeszłego roku rozcieńczony do 55% i kolor jest bardziej intensywny niż te pozostałe rozcieńczone do 45%. Skomentujcie co napisałem opierając swoje rady wyłącznie na Waszych doświadczeniach i spostrzeżeniach. Piszcie w jakie rodzaje dębu i w jakich proporcja poszlibyście (surowy, opiekany, opalany).

majek1987
5
Posty: 6
Rejestracja: sobota, 5 lut 2011, 22:46
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: majek1987 »

Jakiego producenta Fermiole używacie, z tego co wyczytałem to część osób narzeka biowinowskie a najłatwiej je dostać.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: gr000by »

Takie w paczkach 500g z grubej folii, pakowane próżniowo.
Obrazek
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1312
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: ramzol »

Fermiole te co pokazał kolega wyżej czy te biowinowskie nie nadają się do cukru (nastawy cukrowe). Do zacierów nadają się jedne i drugie, używałem i używam biowinowskich i dają radę.
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.

darekint
30
Posty: 45
Rejestracja: sobota, 8 lis 2014, 06:52
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: darekint »

Koledzy mam pytanie, jako że zostało mi po ŁKZJ trochę śruty kukurydzianej, mąki razowej pszennej i żytniej i dokupiłem kaszy jęczmiennej, którą zmełłem w młynku do kawy i chcę to zatrzeć enzymem ze strzykawki dołączonej do drożdży alcoteca single strain. Mam fermentator 25l i garnek w którym będę zacierać 21l. Czy proporcja 3,5kg śruty i 12-13l wody będzie poprawna, nie wykipi mi to z garnka? Zestaw jest na 25l zacieru i pomyślałem, że aby mi to się zmieściło podzielę zestaw na pół. Dodać espumisanu do zacierania? Mam zamówić sobie komplet enzymów a drożdże miały tylko służyć do fermentacji, ale jak mam enzym w strzykawce i wolny dzień to pomyślałem, że może to wykorzystać. Ten sam garnek używam do destylacji. Mam też worek do zacierów a grzeję na gazie da radę wystartować z tym zestawem?
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: radius »

darekint pisze:Czy proporcja 3,5kg śruty i 12-13l wody będzie poprawna
Jak najbardziej :ok:
darekint pisze:nie wykipi mi to z garnka?
Zacier z dodatkiem mąki pszennej i żytniej raczej będzie się pienił, nie zaszkodzi więc zaopatrzyć się w antypianę lub espumisan.
darekint pisze:Dodać espumisanu do zacierania?
Nie do zacierania, ale do fermentacji.
darekint pisze:da radę wystartować z tym zestawem?
Radę da, ale zacier będzie trochę gęsty. Ja bym zaczekał na zamówione enzymy i zastosował dodatkowo upłynniający ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT

darekint
30
Posty: 45
Rejestracja: sobota, 8 lis 2014, 06:52
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: darekint »

Trochę przeżywam jak młody rolnik pierwszą podorywkę. W sobotę ustała fermentacja,wczoraj puściłem to przez worek a dziś mam po pracy destylować. Jak do fermentacji dałem anty pianę to to wystarczy czy do gotowania lepiej też dodać? Zacier rozwarstwił się na ok 25% mącznego na dole i reszta rozwarstwia się na bardziej klarowne. Rozumiem że mam wlać to wszystko razem do gotowania i mieć nadzieje że się nie przypali??
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Lootzek »

Jeśli przeżyjesz jeszcze odrobinę :P to zamieszaj to nieco by odgazować ostatecznie (w końcu mogło tam coś jeszcze cichutko pracować) i daj się bardziej zbić osadowi, łatwiej zlejesz znad gęstwy. Do gotowania zlej tą płynną część, może być mętnawa, ale gęsty osad bym odpuścił. Chyba że masz zbiornik z płaszczem, bo to naprawdę lubi się przysmażyć na grzałkach, nawet przy małej mocy.
Możesz też, jeśli masz drugie naczynie, zlewarować klarowniejszą część do niego, a do tej z "mułem" dodać nieco ciepłej wody, zamieszać i pozwolić się temu ustać a następnie połączyć sklarowane części. Odzyskasz nieco % z osadu.
Espumisan do gotowania możesz profilaktycznie dać, tak dla spokoju ducha. ;)

darekint
30
Posty: 45
Rejestracja: sobota, 8 lis 2014, 06:52
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: darekint »

Jako że coś na łączach internetowych się przeciągało i nie doczekawszy się odpowiedzi dodałem 1cm3 anty piany i wszystko razem do gara. Rozgrzewałem dużo wolniej niż zwykle (na gazie) i mieszałem od czasu do czasu do ok. 60*C i jako że zaczynało troszkę waniać grzanym winkiem to przykręciłem rurę. Nic się nie przypaliło :D . Faktycznie można to siorbać prosto z rurki, zaciery to inna liga,jestem miło zaskoczony.
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: olo 69 »

darekint pisze:Jak do fermentacji dałem anty pianę to to wystarczy czy do gotowania lepiej też dodać?
Nie musisz już dodawać.
Pozdrawiam,olo 69

darekint
30
Posty: 45
Rejestracja: sobota, 8 lis 2014, 06:52
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: darekint »

Przerażony wizją buchającej piany z chłodnicy, zakitowanych rurek i eksplozji naruszającej pół bloku wolałem dodać. Następnym razem będę wiedział. Czy anty piana pogarsza smak destylatu, tak samo enzymy? Miałem 1kg. słodu i 2,6kg zboża a na wszelki wypadek dodałem enzym. Wiem że przy tej ilości słodu powinno się ładnie scukrzyć ale jak czytałem że nie którym wykapało 100ml. a tyle pracy to wolałem na początek nie ryzykować.
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: radius »

Enzym był niepotrzebny. Utrzymując prawidłową temperaturę zacierania, taka ilość słodu wystarczy na zatarcie co najmniej 5 kg zboża. Zresztą zobacz jakie są proporcje na Jacka Danielsa i wszystko będziesz wiedział :)
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: gr000by »

Jakby użyć słodu diastatycznego to byłoby można jeszcze bardziej obniżyć ilość słodu konieczną do zatarcia zboża. Jedyna wada takiego słodu to nieco wyższa cena niż zwykłego pilzneńskiego/pale ale.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

darekint
30
Posty: 45
Rejestracja: sobota, 8 lis 2014, 06:52
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: darekint »

Właśnie destyluję drugi raz wsad z dwóch surówek. Pierwsza to było 3,65kg. zboża i wyszło mi 2,7l 42% i 100ml. podpałki a drugi wsad to 4kg zboża i wyszło 2,4l 45% plus 100ml podpałki. Czy to jest wynik w normie?
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: radius »

SPIRITUS FLAT UBI VULT

ziemba12345
500
Posty: 513
Rejestracja: czwartek, 5 wrz 2013, 05:52
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Zimne piwo
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 31 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: ziemba12345 »

Robił ktoś whiskey z przepisu podanego na pierwszej stronie? Ciekawy jestem wydajności kukurydzy bez zacierania. Jest wogóle sens się za to brać bez dodawania cukru? Dostęp do kukurydzy mam nieograniczony a chcę zapełnić beczkę dębową 50l trunkiem ok.50%. To ile tej kukurydzy trzeba by nastawić? Taki nastaw będzie miał mało % a jak nastawię kilka beczek to po przerobieniu beczki i tak będą musiały troche postać i poczekać w kolejce. Nie zepsuje się taki słaby nastaw przy obecnych temperaturach? Czy może to gra nie warta świeczki i poświęcić jeden dzień na zacieranie i tyle?

euphorbia1
100
Posty: 146
Rejestracja: środa, 24 wrz 2014, 10:19
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: wszystkie oprócz metanolu
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: wielkopolska
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 19 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: euphorbia1 »

50 % to za mało do beczki. Proponuję ok 65-70 %
In vino feritas

ziemba12345
500
Posty: 513
Rejestracja: czwartek, 5 wrz 2013, 05:52
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Zimne piwo
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 31 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: ziemba12345 »

To już kwestia dobrania końcowego. 70% to chyba za dużo. Nie chcę już tego potem rozcieńczać a nawet po 10latach wbeczce procenty raczej nie spadną do 50%

euphorbia1
100
Posty: 146
Rejestracja: środa, 24 wrz 2014, 10:19
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: wszystkie oprócz metanolu
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: wielkopolska
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 19 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: euphorbia1 »

To nie moje przemyślenia tylko ludzi którzy robią to od wielu dziesiątek lat. Byłem na krótkim szkoleniu /Portugalia/ i ich "osiągi " mówią same za siebie . Dlatego jeżeli wprowadzam modyfikacje to powoli i zawsze staram się poradzić moich mistrzów
In vino feritas

wawaldek11
2500
Posty: 2914
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: wawaldek11 »

Zatarłbym klasycznie kukurydzę enzymami. Wydajność słuszna i nie boi się czekania.
Kiedyś zacier czekał z osiem miesięcy na destylację. Trunek był niezły, bo zniknął w krótkim czasie.
Pozdrawiam,
Waldek

Czarny79
50
Posty: 73
Rejestracja: czwartek, 31 lip 2014, 09:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Czarny79 »

Gdzie lepiej leżakować whisky z dębem ? Na strychu gdzie temperatura cały czas się zmienia czy w piwnicy gdzie temperatura jest w miarę stała.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: gr000by »

Zmiany temperatury są pożądane także przy dębieniu chipsami i szczapkami, przyspieszają dębienie trunku.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2368
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Kamal »

Jak chcesz powolne, stabilne dojrzewanie, to piwnica. Szybsze dojrzewanie, to na strych. :-)
K.
Obrazek

Tango
10
Posty: 15
Rejestracja: sobota, 18 lip 2015, 07:07
Podziękował: 2 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Tango »

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów
W dziedzinie psocenia jestem "lajkonikiem" niemniej jednak pokusiłem się o zrobienie zacieru na J D. Początkowo zapach był przyjemny (słodki) , natomiast po 6 dniach wyczuwamwoń lekkiej zgnilizny. Z uwagi na lakoniczny przepis i brak doświadczenia mam kilka pytań:
- czy taki zapach jest normalny
- czy używać rurki fermentacyjnej (w przepisie nie było więc nie zamontowałem)
- czy mogę ten zacier destylowac
- jeśli nie to czy można go jakoś uratować
- jeśli mogę destylować ( pot still z odstojnikiem) to na co szczególnie zwrócić uwagę ( może destylować dwa razy?)
Przeczytawszy cały wątek znalazłem informacje dodawaniu enzymów cukri itp. Jak zrobiłem wszystko zgodnie z przepisem ze str.1.
-

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: chprzemo »

@Tango- zacierałeś składniki?
Specjalistą nie jestem, ale po kilku warkach na destylaty wiem, źe zapach nie jest 'kwiatowy', a raczej nieprzyjemny:)
Mierzyłeś BLG na początku i teraz?
Jakie drożdżaki dałeś?
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

Tango
10
Posty: 15
Rejestracja: sobota, 18 lip 2015, 07:07
Podziękował: 2 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Tango »

Zacierałem. Mój termometr miał " zawieszki" i możliwe że na początku zacierania temperatura była trochę wyższa niż w przepisie.
Zapach jest taki kwaśno/mdlisty. BLG na początku nie mierzyłem, przedwczoraj było ok 9, dzis rano zbliza się do 2. Drożdże; Whisky YEAST (z amyloglucosidase). Może ten zapach jest prawidłowy, tylko zmylił mnie ten początkowy słodki i przyjemny. Nie dodawałem żadnych enzymów i pożywek. Czy to ma duży wpływ na zapach?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zaciery zbożowe i ziemniaczane”