Jak klarować Cydr

Czyli popularny Jabłecznik. Na temat tego trunku wszystko, począwszy od zbierania jabłek, skończywszy na spożywaniu...
Awatar użytkownika

Autor tematu
Crooatoon
50
Posty: 58
Rejestracja: niedziela, 2 maja 2010, 20:14
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy

Post autor: Crooatoon »

Witam :poklon;
Czy cydr, można klarować środkiem dwu składnikowym? No i czy po takim klarowaniu, po rozlaniu do butelek i po dodaniu odpowiedniej ilości cukru, wytworzy się ponowna fermentacja (nagazowanie cydru w butelce).
Nęka mnie to pytanie. :help:
Dzięki z góry za odpowiedzi ;)
alembiki
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Klarowanie

Post autor: Zygmunt »

Nie, nie nagazuje sie wtedy- chyba, że dodasz strzykawką troszkę świeżych drożdży- patent z piwowarstwa.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Autor tematu
Crooatoon
50
Posty: 58
Rejestracja: niedziela, 2 maja 2010, 20:14
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Jak klarować Cydr

Post autor: Crooatoon »

Tak jak podejrzewałem. Dzięki wielkie :poklon;
Cydr pokazuje mi już 0 blg to zaraz będę go butelkował. pozdrawiam
Awatar użytkownika

SebasTTan
30
Posty: 45
Rejestracja: piątek, 11 maja 2012, 11:48
Krótko o sobie: Mówię co myślę. Dzięki tamu mam z głowy fałszywych przyjaciół.
Status Alkoholowy: Producent Bimberku
Lokalizacja: Oleśnica
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Jak klarować Cydr

Post autor: SebasTTan »

Pociągnę temat dla dalszej wiedzy piwowarskiej:
ile tych drożdży trzeba dodać ?
Rozumiem że muszą być rozrobione w zawiesinę wodną tak ?
Jeśli nie to czy jak są suszone czy wystarczy np. jedno ziarenko ?
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Jak klarować Cydr

Post autor: Zygmunt »

1-2ml gęstwy na butelkę. Jeżeli nie masz akurat gęstwy, to wystartuj 1-1,5g suchych w 50ml wody i dodawaj po 1ml- wystarczy na 40 butelek.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

popcorner
Re: Jak klarować Cydr

Post autor: popcorner »

Panowie, po co klarować cydr? Wkrótce będę musiał pojąć taką decyzję i zastanawiam się, czy jest sens to w ogóle robić? Sok mam naturalny, z tłoczni, naturalnie mętny. Jaki jest sens oddzielać te zmętnienia skoro są one wyróżnikiem naturalnego pochodzenia soku? Gdybym zrobił nastaw w oparciu o koncentrat soku lub soki w kartonikach (robione z koncentratu) to miałbym go klarowny.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Jak klarować Cydr

Post autor: Pretender »

Pod wpływem grawitacji każdy cydr się sklaruje.
Awatar użytkownika

Partyzant
750
Posty: 773
Rejestracja: wtorek, 24 sie 2010, 22:25
Krótko o sobie: Lubie psocić i przy okazji próbować, a najlepiej smakuje w święta kiedy delektujemy się naszymi wyrobami, i te wędzonki...
Ulubiony Alkohol: Żubrówka
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Jeweuropa czyli nowy trzeci swiat
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Jak klarować Cydr

Post autor: Partyzant »

W moich stronach cydru w ogóle się nie klaruje, i mi się wydaje że nie powinno się tego robić.
Jesli ktoś myśli że jest wolnym człowiekiem, to oznacza że jest niewolnikiem!
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Jak klarować Cydr

Post autor: Emiel Regis »

Też nie rozumiem klarowania cydru.
Te robione przez małych wytwórców starymi metodami albo są mętne, albo mają warstwę osadu na dnie, wielkoprzemysłowe wyroby bywają sklarowane.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
Awatar użytkownika

chadie
20
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek, 14 sty 2013, 08:55
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Jak klarować Cydr

Post autor: chadie »

Ja też postanowiłem nie klarować, mój cydr ma już pięć tygodni i jak dziś go butelkowałem to dalej był lekko mętny. Zobaczymy czy za kilka tygodni dalej taki będzie czy osad opadnie. W sumie to ważniejszy jest ten niepowtarzalny smak cydru a nie wrażenia wizualne;)
„Prawo pędzenia bimbru jest prawem człowieka”

Kroniki Jakuba Wędrowycza
Awatar użytkownika

jaro_78
20
Posty: 23
Rejestracja: sobota, 7 lip 2012, 08:08
Re: Jak klarować Cydr

Post autor: jaro_78 »

I jak się tam maja wasze cydry???

Rozlewane nieklarowne sklarowały się??? Jeśli tak, to po jakim czasie i jaki jest osad w butelce, zwarty przy dnie czy raczej taki rzadki mieszający się z cydrem podczas nalewania do szklanki???

Klarował ktoś sztucznie i dodawał potem drożdże do refermentacji podczas butelkowania??? Jak to wpływa na smak cydru, jest tak samo aromatyczny jak ten nieklarowny???

Właśnie mam 2 fermentatory każdy po 25l po tygodniu burzliwej fermentacji zlane znad osadu na cicha fermentacje. Cydr zrobiony z soku tłoczonego na zimno, naturalnie mętnego.

Ile trwa grawitacyjne klarowanie??? Jak długo musiałby „stać” cydr w fermentatorze by do butelek rozlać już klarowny???
jaro_78
...dziwny naród, cały weekend "tankuje" a w poniedziałek i tak jedzie z pustym bakiem...
Awatar użytkownika

jaro_78
20
Posty: 23
Rejestracja: sobota, 7 lip 2012, 08:08
Re: Jak klarować Cydr

Post autor: jaro_78 »

Poszperałem troszkę po necie i znalazłem dziecinnie prosty sposób na klarowanie cydru, mianowicie dodanie PEKTOPOLu. Enzymy pektolityczne wchodzące w skład kompleksu ( poligalakturonazy, pektynoesterazy, liazy pektynianowe) powodują rozkład pektyny w miazgach i sokach owocowych. Oprócz enzymów pektolitycznych preparat zawiera celulazy, hemicelulazy, proteazy i inne enzymy, które hydrolizują polisacharydy i białka wspomagając proces obróbki miazg i klarowanie soków owocowych.
Postanowiłem przetestować to sobie, do jednego fermentora w którym miałem 22l cydru dodałem 2 ml PEKTOPOLu a do drugiego z ta samą zawartością cydru dodałem KLARMEDu.
Ten z PEKTOPOLem sklarował się w przeciągu 2 dni.
Ten z KLARMEDem sklarował się po tygodniu.
Z tego, co było już tu napisane po klarowaniu KLARMEDem trzeba dodawać drożdże do refermentacji w butelkach.
Po PEKTOPOLu nie ma tej konieczności gdyż nie zagraża on drożdżom żyjącym sobie w cyderku.

Ja jestem za klarowaniem PEKTOPOLem i polecam to wszystkim.
jaro_78
...dziwny naród, cały weekend "tankuje" a w poniedziałek i tak jedzie z pustym bakiem...
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Jak klarować Cydr

Post autor: Pretender »

Hameryki kolega nie odkrył. Nie trzeba było szukać w necie tylko dokładnie przestudiować forum. Ale najważniejsze, że kolega zadowolony ;)

skrzat
100
Posty: 106
Rejestracja: sobota, 8 sty 2011, 17:35
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Jak klarować Cydr

Post autor: skrzat »

Dodam, że najlepszy cydr który mi wyszedł klarował się ok 6 miesięcy po zlaniu po ok miesiącu po burzliwej fermentacji. Przed zlaniem wydawał się super klarowny, a po drugim zlaniu osadu i tak zrobiło się całkiem sporo.W butelkach nagazował się po ok 2 tygodniach. W smaku nie ma wyczuwalnych drożdży jak to ma miejsce przy przelaniu do butelek nie do końca klarownego.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Jak klarować Cydr

Post autor: lesgo58 »

Z jakich jabłek robiłeś ten cydr?
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

skrzat
100
Posty: 106
Rejestracja: sobota, 8 sty 2011, 17:35
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Jak klarować Cydr

Post autor: skrzat »

Polnych :) W każdym bądź razie kwaśnych i cierpkich. Dziko rosnące, nawet dojrzałe nie smakują za dobrze. Za to cydr i sok przepyszny :)
Awatar użytkownika

Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy
Re: Jak klarować Cydr

Post autor: Trener »

W związku z tym, że temat ten może się bardzo przydać odnośnie obecnie popularnego tematu cydrowego http://alkohole-domowe.com/forum/cydr-z ... t2107.html pozwolę go sobie odświeżyć :) Być może przyda się obecnym i nowym maniakom cydrowego szaleństwa ;)
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.

Szym
100
Posty: 119
Rejestracja: sobota, 16 lut 2013, 11:22
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Jak klarować Cydr

Post autor: Szym »

Stary temat, ale odświeżę. Mam pytanie, kiedy dodałeś pektopol ? Jak blg zeszło do zera ? Dzisiaj nastawiłem pierwszy cydr z soku tłoczonego i jest to okropnie mętne. Myślę, że w ciągu tygodnia zejdzie do zero blg i właśnie mam dylemat, jak to sklarować żeby nie wchodzić w drogę drożdżą :)



To jakby jego nazwisko pisać z małej litery. :bardzo_zly:
http://de.wikipedia.org/wiki/Karl_Josef ... on_Balling
http://pl.wikipedia.org/wiki/Skala_Ballinga
http://www.szkolnictwo.pl/szukaj,Skala_Ballinga
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Jak klarować Cydr

Post autor: gr000by »

Pekto możesz dodać zawsze, tylko pomoże i nie zaszkodzi. Ja dodawałem albo od razu przy nastawianiu cydru, albo jak fermentacja zwalniała, albo w ogóle nie dodawałem pekto. Najbardziej klarowny cydr wychodził po dodaniu pekto pod koniec fermentacji.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

grzegorz303
5
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 19 paź 2014, 17:37
Re: Jak klarować Cydr

Post autor: grzegorz303 »

Witam, pierwszy cydr zrobiłem zimą. Wczoraj wypiłem ostatnią butelkę. Klarowałem jedynie grawitacyjnie. Butelka po 4 miesiącach stania była w pełni wyklarowana, po otwarciu pierwsza szklanka dla gościa super przeźroczysta, a druga dla mnie już nieco mętniejsza. Ale bez jakichś problemów, mętność to natura. Ponieważ nagazowałem przed zamknięciem, to i nie dziwne, ze zmętniał. Klarowałem nie do końca do czysta, chciałem nagazować naturalnie i udało się. Teraz nastawiłem swój drugi cydr-w niedzielę i czekam na efekty. :)
Awatar użytkownika

feamor
2
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 12 cze 2015, 20:29
Krótko o sobie: Ostatnio staram się jeść w większości tylko to co sam zrobię
Ulubiony Alkohol: Piwo ale z tym walczę ;)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Kraków
Re: Jak klarować Cydr

Post autor: feamor »

Zrobiłem cydr z soku, który sam zrobiłem przy pomocy wyciskarki. Efekt na początku był straszny, bardzo bardzo metny. Po burzliwej zlałem na cichą i dalej szału nie było. Myślałem, że nic już z tego nie będzie ale po ok tygodniu okazało się, że wyklarował się sam do postaci soku z tarczy na. U mnie pomogło nie patrzenie się na niego ;)
- co robisz wieczorem?
- namówiłeś mnie

grzegorz303
5
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 19 paź 2014, 17:37
Re: Jak klarować Cydr

Post autor: grzegorz303 »

Cierpliwość - mój, ten nastawiony na początku maja, zabutelkowany w czerwcu już klarowny i nagazowany lekko.

silvio2007
300
Posty: 330
Rejestracja: wtorek, 7 lut 2012, 19:58
Krótko o sobie: Jestem spoko człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: własny
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Kaszuby
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 35 razy
Re: Jak klarować Cydr

Post autor: silvio2007 »

Grzesiu zacznij pić, ja już trzeci w tym sezonie robię.
Jeszcze przed zimą jedną partię do piwniczki schowam.

Tomek1984
10
Posty: 12
Rejestracja: poniedziałek, 26 lut 2018, 16:25
Krótko o sobie: Dumny ojciec, dumny piwowar, początkujący psotnik.
Ulubiony Alkohol: American Pale Ale, Śliwowica, Whisky
Status Alkoholowy: Piwowar
Podziękował: 10 razy
Re: Jak klarować Cydr

Post autor: Tomek1984 »

Witam. Widzę że temat już dosyć stary, a nowego nie ma co zakładać, więc pytanie zadam tu. Pierwszy cydr robiłem w temp. 16 stopni. Po burzliwej, która trwała tydzień, odstawiłem na 2 tygodnie. Cydr w tym czasie się praktycznie nie klarował. Rozlałem taki do butelek, dodałem cukier do refermentacji. Po miesiącu w smaku był megaaaaa pyszny i nadal mętny z osadem na dnie. Piłem już kilka cydrów i ten był najlepszy- nie żebym chwalił swój, ale naprawdę był świetny. Teraz zasadnicza część mojego pytania. Kolejny nastawiłem podczas upałów i temp. burzliwej poszła na 26 stopni. Czy jest sens to klarować i butelkować? Czy może przepędzić? Naczytałem się, że taka wysoka temperatura to potworny kac. Ma ktoś doświadczenie w temacie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Cydr”