Ilość drożdży turbo

Jak działają różne rodzaje drożdży. Które wybrać do naszego nastawu. Warunki prowadzenia fermentacji.

Autor tematu
maxis
5
Posty: 8
Rejestracja: piątek, 13 mar 2015, 20:10
Podziękował: 1 raz

Post autor: maxis »

Witam. Dopiero zaczynam swoją przygodę z bimberkiem i mam w związku z tym kilka pytań.
1. Czy jeśli mam drożdże turbo które mają mi z 9kg cukru i 20l wody wyrobic 21% to co sie stanie jesli na taką ilość cukru i wody wsypie pół opakowania a nie cale? Wydłuży sie czas fermentacji czy spadnie moc? Bo na mój rozum drozdze te powinny zginac (oczywiscie przy odpowiednich warunkach) przy stężeniu alk 21% wiec powinien sie jedynie wydluzyc czas fermentacji... tak czy siak wole zapytać sie fachowcow ;)
2. Jesli mam wino z jablek ktore niestety wyszlo mi za slodkie to powinienem:
a) dodac drozdzy winnych i wody aby wyrobily cukier
b) dodac drozdzy turbo aby wyrobily cukier
c) przepedzic to co jest nie martwiac sie cukrem ?
gdzies wyczytalem ze nie powinno sie destylowac nastawu ktory jest slodki wiec tez mam problem ;)
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2369
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Ilość drożdży turbo

Post autor: Kamal »

Ad1 A producent nie uwzględnił na opakowani, że 21% to na glukozie? Zrób nastaw z cukru inwertowanego, i daj 21l wody i pół paczki drożdży. Wtedy w odpowiedniej tem. nastaw ma szanse przepracować. Ale czas fermentacji będzie dłuższy. ;)
Ad2a) Odrobina wody, i drożdże bayanus G995. Powinny przerobić cukier. Ale jaką moc ma wino? I ile cukru tam się znajduje?
b) Zależy od tego co napisałem wyżej. Ale co chcesz osiągnąć? Winiak? Wino? Bo jak winiak to dodaj turbo do owoców.
c) Możesz nikt Ci nie zabroni. ;)
Co do destylacji nastawów słodkich, to pierwszy raz o tym słyszę, że nie powinno się destylować. Ja tam destylowałem nie raz i różnicy raczej nie było...oprócz wydajności. Z wiadomego powodu... ;)
K.
Obrazek
online

Szlumf
2000
Posty: 2384
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 631 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Ilość drożdży turbo

Post autor: Szlumf »

Ad. 1.
Moim zdaniem nie warto żyłować drożdży na najwyższy możliwy %. Im wyższy % tym więcej frakcji niechcianych w alkoholu. Ponadto wzrasta ryzyko, że nie dopilnujesz czegoś (np. temperatury fermentacji) i drożdże padną zanim zrobią swoje.
Ad. 2.
Możesz próbować jak radzi Kamal tylko drożdże najpierw zahartuj. Myślę jednak, że jabłkowe wino w dużej mocy nie będzie zbyt dobre. Ja bym je przepędził a na wodzie odwarowej (jeżeli nie będzie śmierdziała) nastawił cukrówkę by odzyskać pozostały cukier.

Autor tematu
maxis
5
Posty: 8
Rejestracja: piątek, 13 mar 2015, 20:10
Podziękował: 1 raz
Re: Ilość drożdży turbo

Post autor: maxis »

Wino i tak chciałem przepędzić bo rozrzedzone wodą i tak nie byłoby dobre. Pytałem co z cukrem bo po 1 szkoda go troche a po drugie i moc niższa ( nie mierzyłem bo dopiero co skompletowałem jako taki sprzęt). Co do drożdży turbo to producent zaleca cukier (chociaż wiem, że przy tej mocy zwykle zalecają glukozę)

Pierino
50
Posty: 60
Rejestracja: sobota, 20 gru 2014, 11:32
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Ilość drożdży turbo

Post autor: Pierino »

Ad1. Ja generalnie używam do cukrówek połowy zalecanej porcji drożdży. Fermentacja trwa nie 2 tylko 5 dni. Nie liczę też na jakieś wysokie procenty. Myślę że powolna fermentacja zmniejsza też ryzyko przegrzania nastawu.
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2369
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Ilość drożdży turbo

Post autor: Kamal »

Bez znajomości ilości cukru w winie (Blg) ciężko coś perfekcyjnie doradzić..... ;-)
Zrób cukier inwertowany, kolega @Trener świetnie opisał jak go otrzymać. :-)
K.
Ostatnio zmieniony niedziela, 15 mar 2015, 21:55 przez Kamal, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Autor tematu
maxis
5
Posty: 8
Rejestracja: piątek, 13 mar 2015, 20:10
Podziękował: 1 raz
Re: Ilość drożdży turbo

Post autor: maxis »

Mierzyłem ilość cukru i wychodzi 15-16blg wiec dość sporo. Co do mniejszej ilości drożdży pierino to cukru i wody dajesz tyle co w przepisie czy też mniej? Mam pojemniki 34l wiec duże jest ryzyko że przegrzeję nastaw?

Pierino
50
Posty: 60
Rejestracja: sobota, 20 gru 2014, 11:32
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Ilość drożdży turbo

Post autor: Pierino »

Normalna ilość cukru, czyli w przypadku drożdży Moskva Style 6 kg.
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2369
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Ilość drożdży turbo

Post autor: Kamal »

Już pewnie sporo % w winie jest, więc skoro do destylacji to dolej wody do 10-12BLG i zadaj drożdże gorzelne.
Drożdży mniej, ale nastaw według opakowania, przeprzeważnie. :-)
Postaw pojemnik z nastawem w temperaturze 17-21*C to się drożdże nie ugotują.
K.
Obrazek
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1910
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Ilość drożdży turbo

Post autor: drgranatt »

Kamal pisze:...Zrób cukier internowany...
A co on takiego przeskrobał :shock: że musi iść do internowania :mrgreen: Chyba na myśli miałeś "inwertowany" :?:
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2369
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Ilość drożdży turbo

Post autor: Kamal »

Tak dokładnie to miałem na myśli. :-) Ale słownik w telefonie, nie zawsze współgra z tym co chcę napisać. :mrgreen:
Już poprawiłem. Dzięki za zwrócenie uwagi :ok:
K.
Obrazek

Autor tematu
maxis
5
Posty: 8
Rejestracja: piątek, 13 mar 2015, 20:10
Podziękował: 1 raz
Re: Ilość drożdży turbo

Post autor: maxis »

Wiec tak:
Przerobiłem cześć wina, dokładnie 8L moim skromnym szklanym zestawem i otrzymałem ok 0,6L bimberku o mocy 73% i ok 0,3L odpadów z deflagmentora i odstojnika. Na początku miałem nawet 88-90% wiec jak na budżetowy zestaw myślę że przyzwoity wynik. Wino pewnie przez nadmiar cukru przestało pracować, dlatego takie słabe ale pozostałości użyje do kolejnego nastawu, tym razem na drożdżach turbo dla porównania efektów ;) jednak z racji tego, że to mój pierwszy raz chciałem się zapytać czy to normalne, że zalatuje trochę jakby jajkiem? Czy może to być wina uszczelek na szybkowarze czy raczej wina? Coś na początku grzania zalatuje przypalaną gumą a później zapach znika. Wężyki mam silikonowe a nic poza tym nie mam co by mogło tak śmierdzieć.
online

Szlumf
2000
Posty: 2384
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 631 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Ilość drożdży turbo

Post autor: Szlumf »

maxis pisze:...że zalatuje trochę jakby jajkiem?
Prawdopodobnie za późno zlałeś z nad osadu i padłe drożdże Ci zgniły. Potrzymaj urobek z tydzień w otwartej butli. Jak nie pomoże to do drugiej destylacji wsyp gdzieś miedź na drodze par. Ktoś też gdzieś pisał, że pomaga parę kawałków miedzi wrzucone do destylatu ale osobiście nie sprawdzałem.

Autor tematu
maxis
5
Posty: 8
Rejestracja: piątek, 13 mar 2015, 20:10
Podziękował: 1 raz
Re: Ilość drożdży turbo

Post autor: maxis »

Robiłem destylat przez 2 dni na raty z racji braku czasu. Pierwsza część dzisiaj pachniała juz ciut lepiej i bardziej jabłkami niż jajkami wiec może faktycznie odstawie na jakiś czas do "przewietrzenia" ;) dzięki za porady.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drożdże i fermentacja”