Jak zabić język polski - czyli język w korporacjach

Dowolne tematy i off-topowe rozmowy. Piszcie tu to na co tylko macie ochotę, luźnie gadki i tak dalej, możecie się powyżywać. :)
Regulamin forum
W tym dziale można rozmawiać na luzie o wielu tematach.

Obowiązuje zakaz poruszania tematów POLITYCZNYCH. Tematy takie będą kasowane lub moderowane.
Awatar użytkownika

Autor tematu
JanOkowita
2500
Posty: 2738
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:

Post autor: JanOkowita »

Na naszym Forum dbamy o język polski i stąd naszła mnie chęć na uruchomienie dyskusji na temat "korpolengłydż". Ponieważ mam sporo doświadczeń z pracą w obcojęzycznych firmach to bardzo mnie rozśmieszył (albo raczej wzruszył) taki oto obrazek zaczerpnięty z FB:
korpolenglydz.jpg
Każdego dnia w takich firmach jest zabijana kultura języka, a co za tym idzie - tożsamość pracowników jako Polaków. Można się z tego śmiać, ale mnie nie jest do śmiechu gdy to obserwuję u coraz większej ilości ludzi w knajpach, w rodzinie, u znajomych.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
alembiki
Awatar użytkownika

Azbest123
30
Posty: 36
Rejestracja: sobota, 22 lis 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: mam charakter odkrywcy ,próbuje wszystkiego
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Jak zabić język polski - czyli język w korporacjach

Post autor: Azbest123 »

Polska języka trudna języka a serio to znak czasu bo korporacja żeby być znacząca musi zmieścić się na globalnym rynku a tam dominuje język angielski. Jak używasz więcej nazw zwrotów angielskich branżowych to uważasz to za normę. Z drugiej strony nigdy nie bylem dobry z ortografii, dlatego polonistka nie chciała mnie dopuścić do matury (wielkie dzięki za poprawiacz w Chrome, bo pewnie nic bym nie mógł tu na forum napisać).
Nie ma co się tym przejmować rozmowa twarzą w twarz nie zastąpi nigdy emajla albo smesa (błędy zamierzone proszę nie usuwać mojego wywodu z powodu złych przecinków za dużo spacji i kompletnych bzdur bo za to ostatnio moje posty zostały odrzucone).

Dobra dobra ;) - MANOWAR
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Jak zabić język polski - czyli język w korporacjach

Post autor: Wald »

Azbest123 pisze: korporacja żeby być znacząca musi zmieścić się na globalnym rynku a tam dominuje język angielski.
Powiem czysto po polsku: dupa! Od tego są tłumacze i tłumaczenia.
Wizytówka z nazwą firmy na której można język połamać i czort wie jak to czytać, a do tego stanowisko: HR Direct, Quality Manager, Account Manager, Merchandiser, Webmaster. Szyfry jakieś, ukrywają się? Dobrze, że choć nazwiska piszą normalnie. Przecież można to wszystko określić, nazwać po polsku. W moim kraju wymagam, aby mówiono do mnie w języku ojczystym.
Nawet nasi włodarze robią co mogą żeby Rej w grobie się przewrócił. Jeśli "mniejsza połowa" nie jest już błędem, to ja tego nie "kupuje". Członkom tego forum też w rurkach bulka, a nie bulgocze, a przecinki to dziwaczny relikt przeszłości, jakby archaizm.
Takie czasy Janie, musimy sami bronić się, dbać i poprawiać wszędzie gdzie możemy.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Jak zabić język polski - czyli język w korporacjach

Post autor: radius »

@ JanieO, Waldzie, nasze pokolenie niestety nie zmieni tej nowomowy i "zangielszczania" wszystkiego co tylko się da. Także i błędów językowych młodych ludzi. Nie obrażając nikogo, ale nie ma porównania z maturą naszych czasów a Nową Maturą dzisiejszych. Gdy czytam jak wygląda teraz matura z języka polskiego, to mnie śmiech i jednocześnie smutek ogarnia. Toż my (nasze państwo) produkujemy, za przeproszeniem, półanalfabetów, którzy wchodząc do pokoju włanczają światło, ściągają swetr, potem obierają dwa pomarańcze w międzyczasie dzwoniąc do państwa Nowak, potem wracają spowrotem do kuchni cofając się do tyłu i mówiąc do matki; poszłem po keczap. Brrr :x Mój syn (30 lat, też ze starej matury) zawsze mnie poprawi, gdy zdarzy mi się powiedzieć, że w gazecie coś pisze zamiast jest napisane.
Nie jestem ideałem i również zdarza mi się popełnić czasem błąd, ale zawsze będę poprawiał te rażące ortograficzne i interpunkcyjne u członków tego forum, bo w końcu kto jak nie my, starzy, ma pilnować aby język giętki powiedział wszystko co pomyśli głowa :D
A tak à propos i u nas na głównej stronie forum, jest błędnie podawana data.
@Qba, do dzieła. Dzisiaj jest 8 marca a nie 8 marzec, więc za zdrowie wszystkich Pań obecnych i nieobecnych na forum :piwo:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

wojs40
250
Posty: 258
Rejestracja: niedziela, 27 paź 2013, 09:42
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: Jak zabić język polski - czyli język w korporacjach

Post autor: wojs40 »

radius pisze:@ JanieO, Waldzie, nasze pokolenie niestety nie zmieni tej nowomowy i "zangielszczania" wszystkiego co tylko się da. ....
A tak à propos i u nas na głównej stronie forum, jest błędzie podawana data.
@Qba, do dzieła. Dzisiaj jest 8 marca a nie 8 marzec, więc za zdrowie wszystkich Pań obecnych i nieobecnych na forum :piwo:
....idąc dalej proponuję zmienić stronie głównej nazwę z MINI CHAT na pogawędka albo po prostu czat :D
Ostatnio zmieniony niedziela, 8 mar 2015, 14:58 przez wojs40, łącznie zmieniany 1 raz.
...każdy alkohol jest bardzo dobry oprócz denaturatu który jest dobry :-)
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1312
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Jak zabić język polski - czyli język w korporacjach

Post autor: ramzol »

radius pisze: A tak à propos i u nas na głównej stronie forum, jest błędnie podawana data.
@Qba, do dzieła. Dzisiaj jest 8 marca a nie 8 marzec, :piwo:
Jakoś tak po staremu brzmi ;). A tak na poważnie to każdemu się zdarzy a wy szanowni moderatorzy zasługujecie na :piwo:
EDIT;
Czy może robicie to specjalnie :?:
...na stomie głównej nazwę...
I to w takim temacie :lol:
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Jak zabić język polski - czyli język w korporacjach

Post autor: radius »

@ ramzol, literówka poprawiona - dzięki ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

ustianowski
50
Posty: 96
Rejestracja: wtorek, 17 lut 2015, 15:51
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Piwo
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Ustrzyki Dolne
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Jak zabić język polski - czyli język w korporacjach

Post autor: ustianowski »

Panowie, ja też jestem tego zdania, że jeżeli żyjemy w polskim kraju, to używajmy również poprawnej polskiej wymowy i pisowni. A na forum dzięki moderatorom to przynajmniej czytanie jest przyjemne, bo na czacie to niektórych (bez obrazy) Trzeba szyfrować . Nie wspominając już o młodzieży 14-20 lat , tych to już nawet nie staram się zrozumieć a do staroci nie należę.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Jak zabić język polski - czyli język w korporacjach

Post autor: radius »

Podrzucę jeszcze link zapożyczony z sąsiedniego forum, chociaż pewnie i tak, mało kto z niego skorzysta :(
http://artisan-studio.pl/popularne-bled ... kac-bykow/
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

ustianowski
50
Posty: 96
Rejestracja: wtorek, 17 lut 2015, 15:51
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Piwo
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Ustrzyki Dolne
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Jak zabić język polski - czyli język w korporacjach

Post autor: ustianowski »

Dziękuje moderatorom za poprawienie interpunkcji w moim tekście, do polonistów nigdy nie należałem, ale przynajmniej staram się pisać poprawnie w naszym języku .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach”