Zmiana właściwości fizykochemicznych wody - pytanie ogólne.

Dowolne tematy i off-topowe rozmowy. Piszcie tu to na co tylko macie ochotę, luźnie gadki i tak dalej, możecie się powyżywać. :)
Regulamin forum
W tym dziale można rozmawiać na luzie o wielu tematach.

Obowiązuje zakaz poruszania tematów POLITYCZNYCH. Tematy takie będą kasowane lub moderowane.
Awatar użytkownika

Autor tematu
drgranatt
1900
Posty: 1909
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy

Post autor: drgranatt »

Witam wszystkich chemików i nie tylko :)
Czy ktoś z kolegów wyjaśni mi co zachodzi w wodzie stojącej w naczyniu otwartym bez względu na to czy to jest woda prosto z kranu, destylowana czy filtrowana, ale do rzeczy. Wystarczy, że postoi 2-3 dni.
Co dzieje się, jakie zachodzą procesy, że naczynie z wodą pokrywa się śluzem coś w rodzaju galaretki. Niczym to nie śmierdzi.
Co to za substancja ten śluz i czy jest on szkodliwy dla zdrowia :?:
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
promocja

Drupi
800
Posty: 830
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:36
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 73 razy
Otrzymał podziękowanie: 94 razy
Re: Zmiana właściwości fizykochemicznych wody - pytanie ogólne.

Post autor: Drupi »

Nie jestem chemikiem, ale woda to jest tlen + wodór, lepiej kup sobie "Filtr odwróconej osmozy", do celów spożywczych a będziesz miał wode bez dodatków. Na pewno ten śluz u Ciebie to nic dobrego dla zdrowia.Z dobrej wody, można zrobić dobry nastaw, i drożdże lepiej pracują. ;)
I like noble drinks.
Awatar użytkownika

Autor tematu
drgranatt
1900
Posty: 1909
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Zmiana właściwości fizykochemicznych wody - pytanie ogólne.

Post autor: drgranatt »

Ja zadałem pytanie natury ogólnej dotyczące wody jako takiej a nie chcę porad co mam zrobić przy nastawie i czy drożdże będą lepiej pracować czy nie. Nie oczekuję też innych rad w postaci jaki jest skład chemiczny wody, to wszyscy wiemy że H2O. Interesują mnie tylko konkretne odpowiedzi, co to jest ten śluz, dlaczego powstaje i dlaczego tak dzieje się.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

Spiryt
250
Posty: 270
Rejestracja: sobota, 4 lip 2009, 11:45
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 79 razy
Re: Zmiana właściwości fizykochemicznych wody - pytanie ogólne.

Post autor: Spiryt »

Czy ten śluz to nie są przypadkiem zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu które opadły na powierzchnię wody?
Awatar użytkownika

Autor tematu
drgranatt
1900
Posty: 1909
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Zmiana właściwości fizykochemicznych wody - pytanie ogólne.

Post autor: drgranatt »

Chyba raczej nie ale głowy nie dam.
Kiedyś nagminnie miałem to w misce na wodę dla psa. Taki sam proces zachodzi w pojemniku na wodę w ekspresie ciśnieniowym - pojemnik otwarty ale osłonięty.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Zmiana właściwości fizykochemicznych wody - pytanie ogólne.

Post autor: Zygmunt »

Woda nie jest niczemu winna, to kwestia naczynia i mikroflory na nim. Skąd masz wodę? Wodociąg, czy własne ujęcie?
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Autor tematu
drgranatt
1900
Posty: 1909
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Zmiana właściwości fizykochemicznych wody - pytanie ogólne.

Post autor: drgranatt »

Ja wiem, że woda jest tu bez winy. Tylko co powoduje wytrącanie i osadzanie się tego śluzu w naczyniu? Wodę mam z wodociągu ale to samo dzieje się gdy jest ona przefiltrowana przez britę. Bez względu na to czy prosto z wodociągu czy filtrowana efekt jest ten sam po kilku dniach.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Zmiana właściwości fizykochemicznych wody - pytanie ogólne.

Post autor: Zygmunt »

Oddaj wodę do analizy, bedziesz miał pewność co do jej czystości mikrobiologicznej. Naczynia, w których zaczyna coś rosnąć poddaj dwukrotnemu wyparzaniu w odstępie 24h.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Azbest123
30
Posty: 36
Rejestracja: sobota, 22 lis 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: mam charakter odkrywcy ,próbuje wszystkiego
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Zmiana właściwości fizykochemicznych wody - pytanie ogólne.

Post autor: Azbest123 »

Może ty masz w kranie wodę oligoceńską ,nie mieszkasz przypadkiem w Mazowieckiem bo tam mają ta wodę na 200 metrach .Wycinek z Wikipedii (Woda ta może być przechowywana dla celów spożywczych przez 24 godziny, po przegotowaniu dłużej. Czas ten związany jest m.in. z rozwojem mikroorganizmów i w związku z tym wskazane jest częste mycie pojemników na wodę.)

W_TG
600
Posty: 643
Rejestracja: piątek, 27 gru 2013, 23:54
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 145 razy
Re: Zmiana właściwości fizykochemicznych wody - pytanie ogólne.

Post autor: W_TG »

To siedlisko drobnoustroji, które już są dobrze zagnieżdżone na ściance naczynia. Rysy pory nalot itp I pomimo mycia, słabego, jest tam dobre siedlisko do namnażania się ich po wlaniu świeżej wody. Tak mi się wydaje. Jestem tez pewien ze po kilku dniach w dobrze wymytym i zdezynfekowanym naczyniu szklanym takiego efektu nie będzie. Weź np słoik wymyty w zmywarce na 80 st.C i nalej wody kranówy lub innej a założę się że efekt nie pojawi się tak szybko.
Alkohol nikomu nie rozwiązał problemów.
Ale wielu pomógł o nich zapomnieć.
Awatar użytkownika

Spiryt
250
Posty: 270
Rejestracja: sobota, 4 lip 2009, 11:45
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 79 razy
Re: Zmiana właściwości fizykochemicznych wody - pytanie ogólne.

Post autor: Spiryt »

Może to mikroorganizmy żyjące w wodzie po tym jak dostaną powietrza zaczynają się namnażać. W pracy mam ujęcie ze studni głębinowej kilkunastometrowej i w dolnopłukach zaczęły rosnąć glony. Kto by pomyślał że w ujęciu głębinowym będą glony.







Ortografia.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 9 mar 2015, 11:16 przez Spiryt, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: Zmiana właściwości fizykochemicznych wody - pytanie ogólne.

Post autor: Lootzek »

drgranatt, a tak z innej strony: jak i czym myjesz naczynia? Bo koledzy mają na pewno rację co do tego że coś rośnie od naczynia a nie z wody. Jeśli używasz do mycia zmywaka-gąbeczki, to obstawiałbym że to nim zaszczepiasz co i raz życie w naczyniach, ten przedmiot to chyba najbrudniejsze mikrobiologicznie miejsce w domu, mimo używania płynu i dokładnego spłukiwania ;)
Awatar użytkownika

Autor tematu
drgranatt
1900
Posty: 1909
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Zmiana właściwości fizykochemicznych wody - pytanie ogólne.

Post autor: drgranatt »

Może macie rację :bezradny: Dla przykładu zbiornik na wodę w ekspresie myty jest odkamieniaczem i żadnymi gąbkami. Mimo to po pewnym czasie na ściankach naczynia zbiera się śluz :bardzo_zly: Proces ten zachodzi przy wodzie stojącej. Gnębi mnie to, dlaczego tak dzieje się :?: Gdzie upatrywać winowajcy.
Zapewne, proces ten powodują jakieś bakterie a jeżeli tak to jak można zabezpieczyć się :?: Wody niestety nie zmienię :bezradny:
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: Zmiana właściwości fizykochemicznych wody - pytanie ogólne.

Post autor: Lootzek »

Ale odkamieniaczem i czym, ręką? Choć obstawiam że dostają się z powietrza. Dziwne że potrafią się, jak sam pisałeś, rozwinąć nawet w destylowanej. Toż to jałowe środowisko. :O U mnie w domu znów, coś mieszka takiego że nigdy nie wyszedł zakwas na chleb.. Zawsze się psuje i zawsze dzieje się to czwartego dnia. Trzy dni idzie pięknie, czwartego nadaje się do mumina :/
Jak się zabezpieczyć? Musisz jakoś zdezynfekować pomieszczenie. Nie wiem, może jakiś ozonizator? Albo lampa ultrafioletowa, taka jak w szpitalach, ze sterownikiem czasowym by uruchamiała się na kilka godzin w nocy? To tylko propozycje, może ktoś będzie miał lepszy pomysł.. :bezradny:

grzesiekpioro
100
Posty: 126
Rejestracja: wtorek, 20 sie 2013, 18:58
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Zmiana właściwości fizykochemicznych wody - pytanie ogólne.

Post autor: grzesiekpioro »

Mieszkasz w bloku czy może masz własny domek? Jeżeli domek to przeprowadź kontrolę instalacji wodnej. Pewnego razu rozwinęły mi się bakterie Legionella w bojlerze (dosyć groźne dla zdrowia). U Ciebie prawdopodobnie to coś innego bo woda nie ma przykrego zapachu.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Zmiana właściwości fizykochemicznych wody - pytanie ogólne.

Post autor: rozrywek »

Ja bym nie bagatelizował problemu, weź nalej do wyparzonej butelki wody z kranu i wywieź do znajomych zostawiając otwarte. Ale ja nie przypuszczam aby problem był w wodzie, stawiam na ściany i sufit, a dokładnie to na grzyby i pleśnie które się na nich znajdują. Powtarzam, może to być poważna sprawa i lepiej się temu bliżej przyjrzeć.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

ustianowski
50
Posty: 96
Rejestracja: wtorek, 17 lut 2015, 15:51
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Piwo
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Ustrzyki Dolne
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Zmiana właściwości fizykochemicznych wody - pytanie ogólne.

Post autor: ustianowski »

Witam panów (kolegów). Jestem nowy na forum ale na temat twojej wody mogę coś podpowiedzieć gdyż miałem podobny przypadek. Nie wiem czy wiecie, że w wodzie występuje tzw. proces kwitnienia wody (po upływie 2-3 dni woda robi się delikatnie śliska a na naczyniu wytwarza się śluz) Jest to proces naturalny występujący w naturze, a odpowiadają za to glony które są w wodzie. Postaw naczynie z wodą na oknie na 4-5 dni i zaobserwuj czy na obrzeżach naczynia robi się zielony lub brązowawy osad, jak tak to glony. Jeżeli nie, oddaj wodę do analizy i to szybko (jedną próbkę prosto z kranu a drugą zarażoną ), jeżeli to są glony to nie zmienia to faktu że trzeba się ich pozbyć.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 9 mar 2015, 10:49 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Interpunkcja
ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach”