Obliczeniowe podejście do pytań

Tutaj znajdziecie programy do obliczeń, arkusze kalkulacyjne oraz inne pomocne oprogramowanie.

Autor tematu
aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy

Post autor: aronia »

W związku z powtarzającymi się co jakiś czas pytaniami zebrałem swoje arkusze w 1 i chciałbym przedstawić ich możliwości w zestawieniu z przykładowymi zastosowaniami - może komuś się przyda...
Różne obliczenia - by aronia.xlsx
1. Jakie grzałki zastosować do kega/zbiornika o pojemności "X" l i kolumny o średnicy "Y" mm - otwieramy zakładkę "Czas rozgrzewania" i sprawdzamy jak długo będzie trwać zagotowanie danej ilości wsadu i sprawdzamy różne warianty zastosowanych grzałek(kontrolując przy okazji wartość natężenia w przypadku podpięcia grzałki pod 1 fazę), a następnie zakładkę "Wypełnienie" i sprawdzamy maksymalną moc roboczą dla danej średnicy kolumny.
2. Jak wysoką kolumnę zrobić? Ile wypełnienia potrzebuje (i jaki będzie jego koszt) na kolumnę o średnicy mm i wysokości cm - zakładka "Wysokość i 10 półka" i ponownie zakładka "Wypełnienie"
3. Ile wyjdzie alkoholu z kega/ z "X" l % nastawu? Wlałem "Y" l %/ zrobiłem nastaw z "Z" kg cukru/ o początkowym "A" Blg i końcowym "B" - wyszło mi tyle i tyle i czy to dużo/mało? - zakładka "Czy to dobry wynik"
4. Gdzie umieścić termometr w kolumnie?/ Gdzie jest (ta) "10 półka"? - zakładka "Wysokość i 10 półka"
5. Ile was kosztuje butelka / l(dla porównania się/ odpowiedzi na pytania ciekawskich i wszystkich "gówniarzy")? Ile zużywam energii/wody na proces(ile muszę się dołożyć do rachunków)? - zakładka "Koszty wytworzenia"
6. Mam rurę o średnicy "X" mm - czy nadaje się na bufor? Potrzebuje projekt bufora (...) - zakładka "Bufor"
7. Jaka jest efektywność mojego palnika/taboretu w porównaniu do grzałki elektrycznej - zakładka "Efektywność grzania gazowego"(na razie żaden z testujących się nie wypowiedział)

Dodatek "Półka OLM z rury" - obliczenia do zrobienia czegoś takiego: http://alkohole-domowe.com/forum/post11 ... ml#p117876

Ewentualne poprawki/błędy prosiłbym zgłaszać na PW - postaram się nanosić jak najszybciej.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
promocja
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Obliczeniowe podejście do pytań

Post autor: herbata666 »

Dzięki Serdeczne Pawle, na pewno przyda się bardzo dużej części użytkowników forum :D. Sam mam różne kalkulatory (część od Ciebie), ale teraz prawie wszystko będzie w jednym miejscu :D.

PS.
Ten temat powinien być obowiązkowy dla nowych Kolegów, bo niektóre pytania są zadawane po 100 razy.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji
Awatar użytkownika

dombo86
50
Posty: 81
Rejestracja: piątek, 19 wrz 2014, 19:22
Ulubiony Alkohol: Whisky
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Obliczeniowe podejście do pytań

Post autor: dombo86 »

Zgadzam się :) Super arkusz!

Wladca
30
Posty: 34
Rejestracja: sobota, 8 lis 2014, 23:43
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Obliczeniowe podejście do pytań

Post autor: Wladca »

Prośba do moderatorów o "podwieszenie" tego tematu. Baaardzo się spisałeś aronia :)
Arkusze super przydatne. <bravo>

x.santiago
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: poniedziałek, 1 sie 2016, 11:47
Krótko o sobie: Jestem koneserem trunków domowych produkcji :)
- zacząłem od nalewek
- napój owocowy z procentami (prawie wino)
- nadchodzi czas na wysokie procenty :)
Ulubiony Alkohol: Każdy powyżej 40%
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Podziękował: 3 razy
Re: Obliczeniowe podejście do pytań

Post autor: x.santiago »

Siemanko mam problem z pobraniem pliku wyskakuję informacja że nie jestem uprawniony. Jest możliwość odblokowania pliku bo z tego co czytam wiele moich wątpliwości zostanie wyjaśnionych. Z góry dziękuję
ODPOWIEDZ

Wróć do „Download”