Mrożenie słodu

Problemy technologiczne związane z uzyskaniem dobrego zacieru: niewłaściwy przebieg fermentacji, zakażenia nastawów, klarowanie...

Autor tematu
Janeczka
5
Posty: 9
Rejestracja: wtorek, 17 cze 2014, 17:20
Krótko o sobie: Pierwsze swoje wino zrobiłem z kuzynem jeszcze w podstawówce :D Nie pamiętam jak dokładnie smakowało ale było w miarę. Nie wypiliśmy go bo zrobiliśmy to tylko dla zabawy. Pierwszy bimberek zrobiłem przy pomocy puszek po brzoskwiniach kawałka dętki i rurki plastikowej w butelce z zimną wodą. Powstałego alkoholu używałem do zabawy z ogniem :) Spożywać alkohol zacząłem w liceum i od tamtej pory stworzyłem już parę aparatur. Obecnie robię bimber, piwo, wino i cały czas się dokształcam.
Ulubiony Alkohol: Nadal poszukuje swojego ulubionego
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Łobez
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: Janeczka »

Witam.
Co sądzicie o mrożeniu słodu. Czy pomoże mi rozłożyć skrobię? Wszyscy wiemy, że na ziemniaki to działa. Jak to wpłynie na enzymy? W jakim stadium najlepiej byłoby zamrozić, po namaczaniu czy po wykiełkowaniu a może po wysuszeniu? Chodzi mi o zarówno o pszenice jak i jęczmień.
Pochwalcie się wiedzą i doświadczeniem na ten temat. :D

STIL
2
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 4 lut 2011, 19:23
Re: Mrożenie słodu

Post autor: STIL »

Na ziemniaki podziała, ale na zboża już nie. Ja jeśli mi się uda będę próbował kiełkować kukurydzę na słód. Wiem że zaraz wszyscy tutaj zaczną pisać, że słód można kupić na allegro, ale to nie to samo. Zrobienie zacieru z własnego słodu to dla mnie coś jak Święty Grall.
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2368
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Mrożenie słodu

Post autor: Kamal »

Na forum jest opisane jak zrobić słód.
http://alkohole-domowe.com/forum/jak-zr ... t8824.html
Własny słód to jest coś :ok:
Obrazek

jpiwek
300
Posty: 310
Rejestracja: środa, 19 mar 2014, 12:43
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: Mrożenie słodu

Post autor: jpiwek »

Skrobi przy mrożeniu rozkłada sie niewiele ponad 1 %. Winiarze analizowali temat.Natknałem sie na wątek jak szukałem o ryżu. Link:
http://wino.org.pl/forum/viewthread.php ... &tid=17233
Mrożenie słodu nie ma sensu w celu rozbicia skrobi lepiej go podgrzać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy zacierowe”